Zobacz temat - [R45] Wentylator chłodnicy włącza się zbyt często.
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS - [R45] Wentylator chłodnicy włącza się zbyt często.

Jacek176 - Wto Lut 07, 2017 10:10
Temat postu: [R45] Wentylator chłodnicy włącza się zbyt często.
Ostatnio zauważyłem, że w moim Roverze 45 1.6 zbyt często włącza się wentylator chłodnicy. Wystarczy, że silnik rozgrzeje się na tyle że wskaźnik temperatury płynu dojdzie do połowy (standardowe położenie) i wentylator załącza się i chodzi już non stop. Przy takich temperaturach jak obecnie nie jest to normalne zachowanie. Poziom płynu chłodniczego jest w normie i nie ubywa.
Czy to może być wina czujnika temperatury? Czy coś innego?

IROLA - Sro Lut 08, 2017 08:11

Na początek w tym temacie opisano jak sprawdzić czujnik. Pewnie to raczej nie on (wprost) dlatego pożycz od kogoś (kup na przyszłość) ELMa327 i odczytaj "na żywo" wskazania temperatury płynu. Czy za każdym razem po nagrzaniu włącza się wentylator, czy też ma to miejsce różnie/różniasto ... ?
Jacek176 - Sro Lut 08, 2017 13:57

Nie chodzi tylko jak jest zimny silnik. Jak tylko się rozgrzeje i osiągnie normalną temperaturę pracy to wentylator chodzi non stop.
IROLA - Sro Lut 08, 2017 21:49

Czyli przy obecnie niskiej temperaturze zewnętrznej - po "zagrzaniu silnika" (czyli czujnik "nr 2" na zegarze wskazuje ok. milimetr poniżej środka skali) włącza się wentylator .. czy tak ? Czy z chwilą wyłączenia silnika (wyjęcie kluczyka) wentylator pracuje jeszcze choć przez 2-3 sekundy próbując schłodzić płyn w układzie chłodzenia , czy też od razu się wyłącza ? Masz dostęp do ELMa ?
Jacek176 - Czw Lut 09, 2017 09:31

IROLA napisał/a:
Czyli przy obecnie niskiej temperaturze zewnętrznej - po "zagrzaniu silnika" (czyli czujnik "nr 2" na zegarze wskazuje ok. milimetr poniżej środka skali) włącza się wentylator .. czy tak ?

Tak
IROLA napisał/a:
Czy z chwilą wyłączenia silnika (wyjęcie kluczyka) wentylator pracuje jeszcze choć przez 2-3 sekundy próbując schłodzić płyn w układzie chłodzenia , czy też od razu się wyłącza ?

Chodzi jeszcze przez 2-3 sekundy
IROLA napisał/a:
Masz dostęp do ELMa ?

Nie mam ale już zamówiłem i czekam na przesyłkę.