Zobacz temat - [R200 1.4 16V] Wymiana łożysk w skrzyni
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise - [R200 1.4 16V] Wymiana łożysk w skrzyni

dominikgr - Pon Lip 09, 2007 16:02
Temat postu: [R200 1.4 16V] Wymiana łożysk w skrzyni
Przeczytałem już trochę postów na temat łożysk w skrzyni. Niestety mam z nimi problem, w czasie jazdy szumią. Chciałbym je wymienić. I teraz pytanie :) jak najszybciej je wymienić (oczywiście nie chodzi mi o oddanie samochodu do warsztatu )
AndrewS - Pon Lip 09, 2007 16:40

skoro odwazyles sie zrobic to sam, rozumiem ze masz jako takie pojecie o mechanice,
najpierw musisz wyjac skrzynie, ja w roverze nigdy tego nie robilem, nawet nie wiem czy da sie wyjac sama skrzynie (bez silnika), jesli te lozyska sa gdzies "blisko" to bedzie latwiej, gorzej gdy trzeba bedzie rozebrac cala skrzynie, nie pamietam aby byl ktos na forum kto zrobil to sam

Brt - Pon Lip 09, 2007 17:05

Skrzynię trzeba wyjąć i rozebrać. ZTC widziałem, to najtrudniej ją wyjać (przynajmniej w 200SDi), a samo rozbieranie skrzyni nie jest takie tragiczne. Ważne przy ponownym skłądaniu, żeby ją sprawdzić, czy wszystkie biegi wchodzą a przede wszystkim wsteczny ;) Moją mechanes 3 razy składał, bo cały czas wodzik od wstecznego gdzieś "uciekał". Problemy też mogą sprawić same łozyska, a konkretnie ich zdjęcie z wałków i wprasowanie nowych. Warto to robić na prasie, bo nabijanie metodą młotkową, może sieskończyć jeszcze większym szumieniem skrzyni. Pamiętam też, że był problem ze zdjęciem łożyska na mechanizmie różnicowym po stronie zębatki prędkościomierza. Było tam mało miejsca i ściągacz nie bardzo chciał podejść, a każdy niewłaściwy ruch równa sie zniszczeniem plastikowej zębatki prędkościomierza :| Ale: do odważnych świat należy :D :mrgreen:
AndrewS - Pon Lip 09, 2007 17:39

jesli jest taka mozliwosc to polecam schlodzic walek na ktory wklada sie lozysko, albo podgrzac lozysko do ok 80 stopni i potem nasadzic na walek , ja tak robilem z lozyskami na wale w jawie 350, lozysko po odgrzaniu samo wskakuje, praktycznie bez uzycia mlotka
Tomi - Pon Lip 09, 2007 18:00

Brt napisał/a:
Skrzynię trzeba wyjąć i rozebrać. ZTC widziałem, to najtrudniej ją wyjać (przynajmniej w 200SDi), a samo rozbieranie skrzyni nie jest takie tragiczne. Ważne przy ponownym skłądaniu, żeby ją sprawdzić, czy wszystkie biegi wchodzą a przede wszystkim wsteczny ;) Moją mechanes 3 razy składał...

Ty opisujesz skrzynię PG1, zaś R65 to francuska skrzynia i rządzi się trochę innymi prawami.
Warto zaopatrzeć się we wkręty trzymające trzymające blokady łożysk, gdyż są z miękkiego metalu i lubią się znieszczyć, przy wykręcaniu.

[ Dodano: Pon Lip 09, 2007 6:03 pm ]
Ponadto trzeba je wklejać na Locktite, gdyż lubią się wykręcać i ucinać...

srbenda - Pon Lip 09, 2007 23:15

Demontaż skrzyni jest (w gruncie rzeczy) prosty. Gorzej z montażem - ja sie 20min szarpałem z jedną śrubą która nie chciał wejść w oś :(
PTE - Wto Lip 10, 2007 09:47

AndrewS napisał/a:
jesli jest taka mozliwosc to polecam schlodzic walek na ktory wklada sie lozysko, albo podgrzac lozysko do ok 80 stopni i potem nasadzic na walek , ja tak robilem z lozyskami na wale w jawie 350, lozysko po odgrzaniu samo wskakuje, praktycznie bez uzycia mlotka


Schładza się najlepiej gaśnicą - tak robią w wielu warsztatach :smile: A podgrzać można zwykłą lutlampą - ja czymś takim podgrzewałem tłok żeby wcisnąć w niego sworzeń :razz:

Paul - Wto Lip 10, 2007 11:19

Podgrzać można na kuchence elektrycznej - przynajmniej nic się nie powinno zapalić ;)
dominikgr - Pon Paź 01, 2007 09:59

Dobrze jest :) . Wreszcie zabrałem się za skrzynię. Trochę czasu mi to zajeło. 2 weekendy no i skrzynia rozłożona i złożona. Okazało się, że ostatnie łożysko na głównym wale było walnięte. Trochę kasy też mnie ono kosztowało. Ale wszystko działa super. Zero szumów w czasie jazdy. Dobrze mówiliśćie żeby schłodzić wałek. Dużo łatwiej się nabijało łożyska. :)
sad200 - Pon Paź 01, 2007 22:05
Temat postu: [Rover 200 1,4 16v]Wymiana łożysk w skrzyni
A więc tak ,niedawno wymieniłem łożyska w piastach przednich bo po przekroczeniu 80 siątki wyło, myślałem że to jest ten problem , ale jest to samo ,czyli 80 siątka wyje w granicach 120 przestaje , mechanik powiedział mi że przyczyna tego wycia mogą być moje opony Pirelli 5000 Drago 195 50r15. Ale po przeczytaniu postu o wymianie łożysk w skrzyni,mam obawy że nie uchronnie czeka mnie wymiana tego elementu mechanicznego ,ile kosztuje taka wymiana tych łozysk i czy faktycznie to jest to.Pozdrowionka.
dominikgr - Wto Paź 02, 2007 11:34

Mówisz, że po 120 ustaje ? A jak wysokie masz obroty to jak się zachowuje ?
A co do kosztów to zależy, które łożysko. Ja wymieniałem ostatnie na głównym wałku. Niestety w sklepach z łożyskami dowiedziałem się, że nie mają takich bo jest niewymiarowe. Nie mogłem znaleźć czegoś zastępczego. A szukałem dlatego, że oryginalne kosztowało 240 zł. Ale na prawdę było warto. Bo teraz mam uczucie jakbym nowy samochód kupił.

srbenda - Wto Paź 02, 2007 12:40
Temat postu: Re: [Rover 200 1,4 16v]Wymiana łożysk w skrzyni
sad200 napisał/a:
czyli 80 siątka wyje w granicach 120 przestaje


Łożysko końcowe głównego (długiego wału) - mam to samo...

dominikgr - Wto Paź 02, 2007 12:47

Są jakieś inne łożyska oprócz tego oryginalnego ? Jakieś mocniejsze ? Bo z tego co czytam na forum to często ono wysiada
srbenda - Wto Paź 02, 2007 15:47

To raczej kwestia budowy skrzyni a nie łożyska > jest to miejsce największych obciążeń ;)
brendiks - Pią Paź 05, 2007 12:23

A ile kosztowała by taka zabawa?? wymiana łozyska i robocizna??

bo ja wymieniłem łożyska przednich kół amortyzatory pozamieniałem wszystkie koła i nic!!

jeden pacjent powiedział że to właśnie łożysko na skrzyni.

i nie wiem na ile mam się szykowac bo poprzewdnnie zabawy mnie kosztowały prawie 1000zł.

dzięki za odpowiedz

pozdrawiam