Zobacz temat - [220 SDI '97] jak wymienić płyn chłodniczy?
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise - [220 SDI '97] jak wymienić płyn chłodniczy?

stan_w._j. - Sro Wrz 12, 2007 10:32
Temat postu: [220 SDI '97] jak wymienić płyn chłodniczy?
Szukałem odpowiedzi w dziale: "Najczęściej zadawane pytania", ale nie znalazłem.

Panowie w warsztacie wlali mi płynu z "TESCO" a resztę uzupełnili wodą min brrrrrr. (5l różowego płynu do -35 +2l wody) także teraz przy -20 zamarznie mi woda w silniku. Nie mówiąc o kamieniu.Tak więc nie jeżdżę.

Teraz sam wymienię!!! Chcę zmienic na koncentrat shella, 50%-koncentrat 50% woda destylowana. Ale jak to zrobić?

Którą rurę ściągnąć?A może jest kranik przy chłodnicy?

Dzięki i pozdro.

Brt - Sro Wrz 12, 2007 10:40

Chyba najłetwiejszy dotęp jest do dolnej rury od chłodnicy i ona jest najniżej w układzie. Tylko nie zapomnij dac ogrzewanie na full i odkręcić korek od zbiorniczka ;)
nomen82 - Sro Wrz 12, 2007 11:06

Opis wymiany płynu autorstwa pitera jest w dziale Porady nt. Eksploatacji (HGF04 - Wymiana płynu chłodniczego w silnikach serii K). Wymieniałem sam czas 45 min. Trzeba tylko uwazać kiedy wiekszośc płynu wyleci bo temp. skoczy i bedzie problem. Nie dodawałem wody, wole nie ryzykowac.
thef - Sro Wrz 12, 2007 11:07

Procedura jest w Rave, który do ściągnięcia jest ze strony klubowej i który Przyda się nie tylko przy wymianie płynu. Sama wymiana jest prosta. Tak jak pisze Brt, odkręcić korek zbiorniczka wyrównawczego, ustawić nagrzewnicę w pozycji max otwartej, spuścić stary płyn odpinając wąż od króćca chłodnicy, zapiąć z powrotem, wlać nowy płyn do pozycji max w zbiorniczku, zakręcić korek, uruchomić silnik (nie włączać klimy) i odczekać do momentu włączenia wentylatora, zgasić silnik, poczekać aż ostygnie, uzupełnić płyn w zbiorniczku do poziomu max. To chyba tyle, na wszelki wypadek wkleję opis z Rave (opis dla 620SDi, ale w 200kach SDi będzie identycznie):
piter34 - Czw Wrz 13, 2007 13:36

nomen82 napisał/a:
Opis wymiany płynu autorstwa pitera jest w dziale Porady nt. Eksploatacji (HGF04 - Wymiana płynu chłodniczego w silnikach serii K).

Eee tam. Autorstwo nie moje. To tłumaczenie z RAVE. ;-)
Dotyczy wprawdzie serii K, a nie L, ale zasada wymiany bardzo podobna.