Zobacz temat - [R75] Jednostka momentu obrotowego w RAVE
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Jednostka momentu obrotowego w RAVE

chiquita - Nie Paź 21, 2007 09:23
Temat postu: [R75] Jednostka momentu obrotowego w RAVE
Witajcie,

Przeszukałam Rave wzdłuż i wszerz i nie znalazłam potwierdzenia, a ta pewność jest mi potrzebna, żeby wykonać naprawę. Liczę na Waszą pomoc w tej sprawie.

Mój problem polega na tym, że muszę okręcić kolektor i RAVE podaje oznaczenie dla każdego rodzaju śruby w nawiasach pod koniec opisu danej śruby np. 4 off, 5 off, 8 off (strony 12-1-8 i 12-1-9) i rozumiem ze to jest wartość na którą trzeba nastawić klucz dynamometryczny, ale jakie to są jednostki? Niutonometry czy stopofunty?


Pozdrowieniami
Chiquita

Rowan - Nie Paź 21, 2007 12:22

Ja nie wiem czy to wogóle ma jakieś znaczenie z jaką siłą będziesz dokręcać kolektor. Wydaje mi się że powinno się dokręcać dość mocno tak żeby się trzymało dobrze, no ale nie jestem tego pewien.
toggit - Nie Paź 21, 2007 12:28

hmmm...
o kluczu "stopofuntowym" jeszcze nie slyszalem, w rowerku sruby tez sa metryczne nie calowe czyli stawiam na Nm :mrgreen:

sTERYD - Nie Paź 21, 2007 13:47

wartości momentów dokręcania na pewno są podawane w Nm,
ale liczby te są chyba podawane w osobnym podrozdziale, chyba że w nowym rave to jakoś inaczej jest :???:
aż sprawdzę z ciekawości ;)
w każdym razie wydaje mi się że powinno być to wyraźnie napisane, bo te instrukcje tam są pisane jak dla amerykanów (bez urazy ;) )

jarema - Nie Paź 21, 2007 14:08

a ja go zdejmowałem dwa razy ale żadnej dynanometrii nie stosowałem. wystarczy z umiarem dokręcić i jest spoko.tam są takie jakby gumowe uszczelki, bardzo elastyczne i świetnie uszczelniają więc nie ma potrzeby mocno dokręcać. jedno musze powiedzieć że jak bym miał taki klucz to napewno bym go użył, bo jednak kolektor jest plastikowy i może pęknąć jak się przedobrzy. jednak wszystko z umiarem i nie ma żadnych przedmuchów.
Rowan - Nie Paź 21, 2007 17:56

Ja zdejmowałem raz i też nie używałem klucza dynamometrycznego chociaż w garażu leży sobie.
piter34 - Pon Paź 22, 2007 14:11

Po co Wy te kolektory tak odkręcacie...? :lol:
PHJOWI - Pon Paź 22, 2007 14:19

piter zima idzie to trzeba świece wymienić
Rowan - Pon Paź 22, 2007 14:33

Ja odkręcałem jak wymieniałem uszczelkę tą pod tym kolankiem co do bloku wchodzi płyn chłodzący od strony chłodnicy nie dawno był o tym temat.
jarema - Pon Paź 22, 2007 21:03

a ja odkręcałem żeby powycierać rope która mi wyciekała z przewodów do wtrysków. troche mi tam nabrudziła a jak wiadomo ropa nie odparuje.teraz jest czyściutko.