Zobacz temat - [Rover 214 1.4 16v 97r] Problem z klimatyzacją
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise - [Rover 214 1.4 16v 97r] Problem z klimatyzacją

yorker - Wto Cze 24, 2008 18:34
Temat postu: [Rover 214 1.4 16v 97r] Problem z klimatyzacją
Witam
W sumie to nie wiem czy to problem, czy normalna sprawa. Z racji tego, że uzyskałem tu już wiele razy pomoc, postanowiłem napisać po raz kolejny. Do rzeczy...
Moja klimatyzacja działa, chłodzi jest ok - niby. Jednak niepokoi mnie następująca rzecz. Włączam klimatyzacje(słychać "cyknięcie"), po ok 10 sekundach załącza sie wentylator-który sobie pochodzi jakąś dłuższa chwilę po czym się wyłącza. Silnik cały czas pracuje. Po kolejnej chwili znowu słyszę charakterystyczne cyknięcie(przycisk klimatyzacji cały czas wduszony) delikatny skok obrotów i znowu słyszę wentylator. Wydaje mi się jakby moja klimka włączała się i wyłączała się sama co pare minut. Cały czas leci zimne powietrze, ale to cyknięcie słyszalne co kilka minut sygnalizuje chyba to że klimatyzacja się włącza?? I ten wentylator, o ile dobrze prześledziłem kilka postów to wentylator chłodnicy powinien sie załączać rzadko. Troche wkurzające jest jak jade w korku a praktycznie cały czas buczy mi wentylator. Teraz moje pytanie czy moja klimatyzacja działa jakoś nienormalnie?, bo według mnie troch tak. Może jakiś czujnik, sterownik... nie wiem nie znam się :// / Proszę o pomoc

TomC - Wto Cze 24, 2008 19:22

Z klimą masz wszystko ok. U mnie klima jest po przeglądzie i działa podobnie. Dodatkowo byłem w sobotę w serwisie klimatyzacji i pytałem o to samo i wyszło że wszystko działa prawidłowo.
Wentylator powinien pracować cały czas jak klima działa bo musi być schładzany chłodnica skraplacza w której krąży rozgrzany czynnik chłodzący.
ZTCP to samoczynne wyłączanie się kompresora spowodowane jest zbyt małą różnicą temperatur, chyba. Za rozłączanie odpowiada jakiś czujnik w układzie klimatyzacji. Chyba temperatury czynnika chłodzącego. Dowiem się dokładnie to napiszę dokładną formułkę.

sTERYD - Wto Cze 24, 2008 19:28

jak był nabijany czynnik?
być może jest go poprostu zbyt dużo w układzie i presostat wyłącza sprężarkę jak ciśnienie podskoczy...

yorker - Wto Cze 24, 2008 19:38

TomC napisał/a:
Wentylator powinien pracować cały czas jak klima działa bo musi być schładzany chłodnica skraplacza w której krąży rozgrzany czynnik chłodzący.

No to o wentylator jestem spokojny.
sTERYD napisał/a:
jak był nabijany czynnik?
być może jest go poprostu zbyt dużo w układzie i presostat wyłącza sprężarkę jak ciśnienie podskoczy...

klimatyzacja była napełniana... jakoś w zeszłym roku, w wakacje, a była napełniana, nie odpowiem tu fachowo :wink: ale facet który mi to robił podłączył do klimatyzacji taka "szafkę na kółkach z wyświetlaczem" :razz: heh. Nie znam fachowej nazwy.. W każdym razie nie było to jakieś garażowo/domowe napełnianie :smile:

Paul - Wto Cze 24, 2008 20:54

TomC napisał/a:
ZTCP to samoczynne wyłączanie się kompresora spowodowane jest zbyt małą różnicą temperatur, chyba.

ZTCW, to chodzi o to, żeby parownika nie zamrozić :P
Przy parowniku klimy jest termostat, który odpowiada za wyłączenie sprężarki, kiedy temp. spadnie do określonej wartości, co zapobiega zamrożeniu parownika a w konsekwencji zatkania przepływu powietrza przez lód.
Tak mi wyłożył temat "mój" magik od klimy :D

[ Dodano: Wto Cze 24, 2008 20:54 ]
sTERYD napisał/a:
być może jest go poprostu zbyt dużo w układzie i presostat wyłącza sprężarkę jak ciśnienie podskoczy...

Taka opcja też jest możliwa :(

TomC - Wto Cze 24, 2008 21:03

Paul napisał/a:
ZTCW, to chodzi o to, żeby parownika nie zamrozić :P

Dokładnie o to Paul mi chodziło.

roverfun - Wto Cze 24, 2008 22:26

nie bede zakladal drugiego tematu po jedną rzecz - czy ta chłodnica bedzie pasować w 100% do mojego 214i '96 ?

http://allegro.pl/item383...00_b_d_89_.html


bo niestety mam nieszczelna :-(

TomC - Wto Cze 24, 2008 22:55

roverfun napisał/a:
czy ta chłodnica bedzie pasować w 100% do mojego 214i '96

Hmmm... powinna ale dla pewności napisz do sprzedającego żeby podał wszelkie wymiary to sobie sprawdzisz...

yorker - Wto Cze 24, 2008 23:54

sTERYD napisał/a:
być może jest go poprostu zbyt dużo w układzie i presostat wyłącza sprężarkę jak ciśnienie podskoczy...

No ale jak napisałem wyżej, klima była nabijana w zeszłym roku. Od tamtego czasu troche jej używałem. No to jak może być czynnika za dużo??

TomC - Sro Cze 25, 2008 22:25

yorker napisał/a:
No to jak może być czynnika za dużo??

Miałeś już wytłumaczone... Termostat wyłącza kompresor jeżeli jest zbyt niska temperatura. Dziś odbierałem samochód kolegi z serwisu klimatyzacji i podczas jazdy też kompresor wyłączało bo +30' na dworze nie było.
Przykład ze zbyt dużym ciśnieniem sądzę że Ciebie nie dotyczy.

roverfun - Sro Lip 02, 2008 17:58

ehh zadzwonili ze ta chlodnica nie pasuje, jutro mam podejsc zobaczyc, gosciu mowil ze tu rurki sa z jednej strony a w mojej niby z dwoch stron wchodzom - ma ktos pomysl jaka inna moze to byc ? [pare postow wyzej screen w aukcji ]
PHJOWI - Sro Lip 02, 2008 18:05

ta na zdjęciu musi pasować , prawdopodobnie masz dokładaną klime i tutaj jest problem wywal starą porobić prosze fotki to coś sie dorobi.
roverfun - Czw Lip 03, 2008 10:10

ok fotki zrobione - spojrzcie i pomozcie bo ja juz zgłupiałem :(







po zaworze na strone i dlatego tamta nie pasuje do tej wersji, szukalem jakis napisow itp ale byly tylko jakies cyferki i B to pewnie od gwarancji szkopskiej ;/ wymiary itp na fotach w przyblizeniu do 1cm jakos

R-200 - Czw Lip 03, 2008 11:23

Do wersji 200 wchodzi chłodnica klimatyzacji z wlotem i wylotem z jednej (lewej) strony. Wejście ze sprężarki w górny otwór i wyjście z dolnego na osuszacz, znajduje się obok sygnałów pod lewym nadkolem. :roll:
roverfun - Czw Lip 03, 2008 11:26

jakby ktoś coś znalazł do kupienia co bedzie pasować to dawać linki bo ja juz wychodze z siebie :(
PHJOWI - Czw Lip 03, 2008 12:13

TO nie jest roverkowa chłodnica oj będzie ciężko zobacz czy nie masz oznaczeń na rurkach jakiej firmy jest ta chłodnica myśle że daivia czy jakoś tak ale trzeba się upewnić.
roverfun - Czw Lip 03, 2008 12:27

na ktorych rurkach ? na chlodnicy nie bylo chyba nic, a z tej davi to malo co w ogole nawet na allegor dostepne