Zobacz temat - [R400] Środkowy nawiew
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS - [R400] Środkowy nawiew

gpredki - Pon Paź 13, 2008 13:03
Temat postu: [R400] Środkowy nawiew
Witam
Zrobilo sie ostatnio troche chlodniej i zaczalem korzystac z ogrzewania. Niestety mam taki maly problem, ze z srodkowych nawiewow leci zawsze zimne powietrze. Jest jakis prosty sposob zeby to naprawic?

Pozdrawiam

Brt - Pon Paź 13, 2008 13:13

Tak. Ten suwak co jest w środkowej kratce przestawić w przeciwną stronę ;) On właśnie odpowiada za puszczanie powietrza z zewnątrz bezposrednio do kratki z ominięciem nagrzewnicy. :)
gpredki - Pon Paź 13, 2008 13:14

No bez przegiecia. Debilem nie jestem :) Obojetnie jak go przesune leci zimne.
Brt - Pon Paź 13, 2008 13:17

no bez przegięcia. nie napisałeś że próbowałeś go przesunąć a wiele osób nie wie po co ten suwak jest. W takim razie pewnie jakaś linka spadła. zanurkuj pod deske rozdzielczą i poszukaj.
gpredki - Pon Paź 13, 2008 13:19

No moze troche zle napisalem. Chodzilo mi, ze "zawsze" oznaczalo, ze przesuwalem ten suwak. Czyli pewnie bez rozbierania deski nic nie poradze?
Brt - Pon Paź 13, 2008 13:23

e niekoniecznie może jak poruszasz tym suwakiem to znajdziesz linkę od niego i klapkę którą steruje bez rozbierania konsoli. Niestety nei znam tych ukłądów w roverkach. Wydaje mi sie, ze "ktoś"na foru coś grzebał linkami od ogrzewania, ale niestety nie pamietam szczegółów :|
resonQ - Pon Paź 13, 2008 14:08

Jak przełaczysz na ciepłe to wieje zimne ze środkowego a zpozostałych ciepłe leci? czytałem o tym na forum podobno we wszystkich roverkach typu 400 tak jest, jak tak samo miałem w moim 416 si. Podobno jest to w celu wyrównywania temperatury w kabinie ale mozesz to przełaczyć na szybę, wtedy nie leci juz takie zimne, są chyba dwie mozliwości regulacji tego wylotu.
gpredki - Pon Paź 13, 2008 14:32

Tak, ze wszytskich leci cieple z wyjatkiem srodkowych. Obojetnie jak ustawiie kierunek ogrzewania pokretlem. Nic tez nie daje zmiana suwakiem umieszczonym miedzy srodkowymi nawiewami.
kasjopea - Pon Paź 13, 2008 14:36

ze środkowego też ciepłe powinno lecieć
resonQ - Pon Paź 13, 2008 15:11

kasjopea napisał/a:
ze środkowego też ciepłe powinno lecieć


Masz na to jakieś dowody?

Ja jak kupiłem to tak miałem, czytając inne posty ludzie to samo stwierdzili ewentualnie. Zresztą na przełaczniku środkowego nawiewu suwak pokazuje strzałkę na niebiesko a drugą na biało a nie jak w przypadku zmiany temperatury(konsola z przełącznikami) na niebiesko lub czerwono to chyba coś znaczy??

[ Dodano: Pon Paź 13, 2008 15:15 ]
spróbuj sprawdzić czy ci linka od tego suwaka się nie obluzowała tzn: zmieniaj położenie suwaka i sprawdź co się dzieje pod konsolą powinieneś zobaczyć linkę a jak nie tzn że spadła.

kasjopea - Pon Paź 13, 2008 15:17

resonQ napisał/a:
Masz na to jakieś dowody?

u mnie leci ciepłe :smile:
Zresztą w instrukcji jest to opisane: dźwigienka na dole - temperatura zależna od ustawienia pokrętła regulacji temp., dźwigienka na górze - powietrze pobierane z zewnątrz mieszane jest z powietrzem ogrzanym, żeby na twarz Ci gorące nie leciało

gpredki - Pon Paź 13, 2008 15:33

Wlasnie sie dokladnie temu przygladnalem na podjezdzie pod domem i zauwazylem ciekawa rzecz. Po przesunieciu na biala strzalke zaczelo leciec cieple, ale jest roznica miedzy temperatura powietrza lecacego z nawiewow kierowcy i pasazera. Od strony kierowcy leci gorace a od pasazera troche chlodniejsze (z obu nawiewow, srodkowego i od strony szyby).
Lechos - Pon Paź 13, 2008 15:34

kasjopea napisał/a:
Zresztą w instrukcji jest to opisane: dźwigienka na dole - temperatura zależna od ustawienia pokrętła regulacji temp., dźwigienka na górze - powietrze pobierane z zewnątrz mieszane jest z powietrzem ogrzanym, żeby na twarz Ci gorące nie leciało

amen ;)

des - Pon Paź 13, 2008 16:32

Też tak mam, że z tych dwóch środkowych nie leci ciepłe a też zimne, jest takie "w sam raz" jak to ludzie mawiają. Wydaje mi się aczkolwiek mogę się mylić, że głównym nawiewem że tak powiem jest ten centralny na desce rozdzielczej.
resonQ - Pon Paź 13, 2008 16:42

I to jest właśnie to.
natasza-182 - Pon Paź 13, 2008 19:19

:) :)
tetryk - Pon Paź 13, 2008 19:38

hmmmm,ostatnio tez zwróciłem uwagę na to,tak mnie to zaciekawiło że w oczekiwaniu na moją żonę,pobawiłem się troszke tym środkowym nawiewem i stwierdziłem że gorace powietrze leci z niego tylko wtedy jak pokretło nawiewu jest ustawione tylko w pozycji "na środkowe kratki nawiewu"-w innych pozycjach pokretła jest bardzo mała różnica w temp.ze srodkowej kratki nawiewu (pozycja przełącznika "zimne" lub "wymieszane" )
etimark - Pon Paź 13, 2008 21:19

Otóż panowie szlachta i szlachcianki, ten nawiew środkowy steruje się klapką która zamyka się i otwiera właśnie tą środkową dźwignią. Trzeba zanurkować pod konsolę środkową a ktoś inny np: szlachcianka musi bawić się tą dźwignią i wtedy nastąpi oświecenie.
polakpolak29 - Pon Paź 13, 2008 21:46

a u mnie ze wszystkich nawiewów leci ciepłe. A jak przestawię na tą niebieską strzałkę to takie chłodniejsze leci ze środkowych. Tak ma być :mrgreen:
kasjopea - Pon Paź 13, 2008 22:57

polakpolak29, bo to ma właśnie tak działać. Tzn. chcesz mieć ciepło w aucie, ale żeby na twarz nie dawało gorące, bo wiadomo, że spać się chce i takie tam, wtedy tak jak wcześniej pisałam, powietrze z nagrzewnicy miesza się z tym z zewnątrz i z nawiewu środkowego leci chłodniejsze niż z pozostałych.
des - Pon Paź 13, 2008 23:46

Byłem to sprawdzić bo akurat musiałem coś załatwić i sprawa wygląda tak, że ciepłe powietrze będzie leciało z tych kratek środkowych jak się zamknie nawiew centralny na desce rozdzielczej (tym suwakiem po prawej stronie nawiewu). Żadna inna regulacja typu szyba, nogi otp. nie przynosi oczekiwanego rezultatu. Przynajmniej tak jest w moim R400.