Zobacz temat - [R200 1.4 16v 99']Jaki płyn chłodniczy?
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise - [R200 1.4 16v 99']Jaki płyn chłodniczy?

duklos - Sro Paź 29, 2008 19:17
Temat postu: [R200 1.4 16v 99']Jaki płyn chłodniczy?
Witam wszystkich użytkowników Roverków i nietylko
Zbliża się zima więc zacząłem myślec o zabezpieczeniu mojego R200 przed tym okresem.
Zamierzam wymienic min. płyn chłodniczy, ale nie wiem na jaki się zdecydowac.
W sprzedaży jest ich dużo i tak np:
borygo zielony - 43,-
borygo różowy - 36,-
pertygo 24,-
prestone 30,-
Z informacji zamieszczonej na opakowaniu wynika, że nadają się do wszystkich typów chłodnic i samochodów, deklarowana temperatura zamarzania to dla wszystkich -37'C
Może macie jakieś sugestie?
Dzięki za podpowiedź

ywis - Sro Paź 29, 2008 22:07

Ja osobiście używam Petrygo i nie narzekam, spisuje się b.dobrze.
thef - Sro Paź 29, 2008 22:14

Stanowczo za często to pytanie pada na forum. Czy na prawdę nie da się poszukać na forum wątków już istniejących? ;)
secio - Sro Paź 29, 2008 22:21

ywis napisał/a:
Ja osobiście używam Petrygo i nie narzekam, spisuje się b.dobrze.

Rowniez uzywam Orlenowskiego Petrygo Q. Jezeli te Q ma znaczenie ;) .

Mariusz

sTERYD - Czw Paź 30, 2008 01:34

secio napisał/a:
Rowniez uzywam Orlenowskiego Petrygo Q. Jezeli te Q ma znaczenie ;)

ma jeśli chodzi o cenę ;)

oprawca_1978 - Czw Paź 30, 2008 10:45

Mój Poldorover, gdy go kupiłem cztery lata temu, miał 8 lat wtedy, miał zielone Borygo. Gdy zaczęło mi ubywać płynu chłodniczego przez nieszczelny prowadnik zaworu nagrzewnicy, to dolewałem doń wody kraniczanki (przez co go lekko przykamieniłem), a po wywaleniu HGF'a przeszedłem najpierw na Petrygo, a po odkamienieniu instalacji (litr octu 10% w instlacji przez miesiąc jeżdżenia, o dziwo, po octwaniu trzpień zaworu nagrzewnicy przestał zupełnie cieknąć, co dziwi mnie niezmiernie po dziś dzień, dla czgo) zalałem go Borygiem różowym i tak jest już ponad rok.
Samochód przetrwał zimy i lata od 2004 roku pod moją bez najmniejszych problemów, będąc ciągle "pod parą", jakoże jeżdżę nim namiętnie i codziennie, co najmniej 80 km dziennie, nie ma zmiłuj.
Po octowaniu instalacji, w lato, wentylator włączał się maksymalnie na 30 sek (z zegarkiem w ręku), gdy stałem w kokrach w Warszawie. Wcześniej bywało że i 2 minuty kotłował, zanim wyłącznik go wyłączył (lato 2006, 2007 przed octowaniem).
Nic chłodziwa nie ubywa, nic nie cieknie, wszystkie złączki perfect, a samochód ma już 12 lat i 151 kkm przejechane. I jest po hgf-e z którym całkowicie dałem sobie radę sam.

rav1984 - Czw Paź 30, 2008 11:28

ja również używam boryga różowego i nie mam powodów do narzekań
paff - Czw Paź 30, 2008 11:44

ło matko

chłodziwo to chłodziwo, temat troche przypomina "na jakiej stacji tankujesz", "jaki olej zalewasz" albo "ktory płyn do wycieraczek najladnie pachnie"

ja leje chlodziwo z Tesco za 18pln za 5 litrow i nie widze zadnych problemow, to chlodziwo nawet bylow testach motoru albo auto-swiata - tak podam dla wnikliwych i niczym si enie rozni od petrygo borygo prestone itp...... :-)

wg mojej wiedzy wszystkie chlodziwa sa teraz o standardowym skladzie, mozna mieszac je ze soba i jedyne co sie stanie to zmieni kolor, przepracowane chlodziwo powinno sie wymienic po 2-3 latach na nowe i nie filozofowac. przed wylaniem mozna do starego chlodziwa wlac srodek czyszczacy, zapuscic na troche silnik i takie cos zlac i zastapic nowym plynem

jedyne parametry jakimi charakteryzuje sie chlodziwo to temp wrzenia (120-130*C, i tak nikt nie chce jej osiagac), temp zamarzania (-35 -37*C, w Polsce trudne do osiagniecia) i kolor i zapach ;-)

thef - Czw Paź 30, 2008 14:03

Ja tylko mogę ze swojej strony dodać, że warto wybrać kolor inny niż zielony i niebieski - bo w przypadku podejrzeń HGFa jest możliwość zrobienia testu na obecność CO2 w płynie zwykłym testerem akwarystycznym, który barwi właśnie na zielono/niebiesko i w przypadku płynu o podobnym kolorze rezultat nie będzie oczywisty.
des - Czw Paź 30, 2008 18:30

Paraflu ale wywaliło HGF i teraz będzie Preston albo znowu Paraflu.
blue827 - Czw Paź 30, 2008 18:42

Ja używam Borygo Alu, 39zł bańka 5 litrów. Z tego co czytałem na stronie boryszewa to jest to ich flagowy płyn.