Zobacz temat - [R75] Webasto - wymiana - o czym pamiętać
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Webasto - wymiana - o czym pamiętać

argail - Sro Gru 31, 2008 13:18
Temat postu: [R75] Webasto - wymiana - o czym pamiętać
Właśnie dotarło do mnie zamówione webasto na wymianę - w związku z tym swoje pytanie kieruję do osób które wymieniały samodzielnie (lub stały "nad" mechanikiem) webasto :
Czy wymiana jest skomplikowana - czy bez kanału i z bardzo średnią znajomością mechaniki można sobie z tym poradzić ?
O czym trzeba pamiętać ?
Czy należy coś odpowietrzać, napełniać, czy też resetować ?
Webasto kupiłem używane, beż tych długich stalowych rur (wydechów ?? ?) - czy będzie problem z demontażem starych ?

Dziadek - Sro Gru 31, 2008 14:53

Przymierzałem się kiedyś do tego,ale nie robiłem.Czytałem tylko co pisali Szanowni Koledzy.Moim zdaniem,to nie jest takie trudne.Najpierw wyjąłbym bezpiecznik(15A),potem obydwie wtyczki(wychodzą łatwo po zwolnieniu zatrzasków).Przewód paliwowy(ten cienki wężyk z opaską zaciskową) możesz śmiało odpiąć-paliwo nie powinno kapać,bo pompka nie będzie pracować.Przewody wodne postaraj się tak odłączyć,żeby stracić jak najmniej płynu-najlepiej mieć pod ręką jakieś korki do ich zaślepienia.Po odkręceniu trzech śrub mocujących webasto i czwartej na nadkolu(od wydechu) wytargaj całość do góry.Tłumik,czyli rurę wydechową przełożysz do nowego pieca chyba bez problemu(tam jest chyba opaska metalowa).Poskładaj wszystko w odwrotnej kolejności i módl się,żeby zagadało.Marian,czy ktoś inny na Forum próbował trzy używki z mizernym skutkiem.Życzę powodzenia i proszę o relację.Naprawdę interesuje mnie efekt!
edward25 - Sro Gru 31, 2008 19:38

argail napisał/a:
czy będzie problem z demontażem starych ?

dokładnie zrób tak jak pisze Dziadek
Ja już mam te zabiegi za sobą, kupilem nowy sterownik i hula jak w książce pisze. Wyleczyłem się z używek, bo więcej to kosztuje kasy i roboty, aniżeli zakup nowej i pewnej części.
Polecam założenie programatora - świetna sprawa: ciepło w kabinie i lżej jest silnikowi zapalić w mrozy.

Marek_75 - Czw Sty 01, 2009 11:01

edward25, skąd taki programator jeśli oryginalnie auto go nie posiada? jaki koszt ?
widziałem na stronie jak go skonstruować samemu, ale ciekawi mnie czy gotowy jest do zdobycia w przystępnej cenie.

dzieki i pozdrawiam,
M

Rowan - Czw Sty 01, 2009 11:21

Marek_75, jest możliwość kupienia. Swego czasu widziałem na allegro.
Dukes - Czw Sty 01, 2009 11:48

Jeszcze lepszym wyjściem jest dokupienie modułu Telestart, wtedy można sobie włączać podgrzewanie w każdym momencie :) . Albo odrazu Thermo Call i możemy sobie włączyć webasto będać na drugim końcu świata od samochodu :D
Rowan - Czw Sty 01, 2009 11:51

Dukes, interesujące, możesz podać więcej szczegółów? Cena itd.
Dukes - Czw Sty 01, 2009 12:10

Moduł Telestart to poprostu pilot, którym włączamy sobie Webasto zdalnie (ten opisywany w instrukcji obsługi). Te montowane w R75 to Telestart T70, zasięg do 600m. Jednak najnowsze moduły T91 czy T100 mają zasięg nawet do 1km. Cena T91 to jakieś 1200zł. Ale to jest już bajer, można nawet ustawić dokładnie godzine załączenia Webasta z pilota :)
Thermo Call to wynalazek na telefon, którym sterujemy głosem bądz przes SMS. Ceny nie znam, ale pewnie jest zaporowa ;)

sTERYD - Czw Sty 01, 2009 13:51

z telefonem, to można bez problemu samemu zrobić, jak się ma jakiś stary telefon,
pilota zresztą też, tylko w tym przypadku ciężko uzyskać taki zasięg, a to jest w sumie kluczowe... :hm:

Marek_75 - Czw Sty 01, 2009 15:39

chłopaki, czy to przypadkiem nie to ?

http://www.allegro.pl/ite...or_webasto.html
czy to wszystko ? podłączyć i działa czy jeszcze coś mi będzie brakować ?

przypominam że mam tylko automatyczne webasto a chce je rozszerzyć o programowanie

z góry dzieki za pomoc

Rowan - Czw Sty 01, 2009 15:54

Marek_75, tak to jest centralka. Do zestawu jest jeszcze pilot. Wygląda na to, że wystarczy tylko podłączyć. Choć możliwe bardzo, że trzeba na Testbook'u włączyć jakąś opcję.
Marek_75 - Czw Sty 01, 2009 15:57

Rowan, ale pilot nie jest konieczny tak ? bedzie działać programowanie też bez pilota ?
to bym tą centralkę zamontował a pilota sobie gdzieś szukał po mału....

Rowan - Czw Sty 01, 2009 17:20

Marek_75, tak, bo pilotem możesz sterować zdalnie. A na centralce możesz zaprogramować godzine odpalenia i wygaszenia.
argail - Pią Sty 02, 2009 10:08

Dziadek napisał/a:
Marian,czy ktoś inny na Forum próbował trzy używki z mizernym skutkiem

Wiem o tym - skusiłem się na webasto '2003 z ART-Bizar - z 14-sto dniową gwarancją rozruchową.... zobaczymy co z tego wyniknie.
edward25 napisał/a:
Wyleczyłem się z używek, bo więcej to kosztuje kasy i roboty, aniżeli zakup nowej i pewnej części

Poniekąd masz rację, ale biorąc pod uwagę cenę nowego webasto (około 2 tyś) - warto pobawić się z używką za 450 zł ....

Głównie chodziło mi o fakt czy podczas wymiany nie muszę przypadkiem czegoś przeładowywać, czy też przestrzegać jakiś innych zasad ....

boss.007 - Pią Sty 02, 2009 14:53

Argail-na ebay.uk jest do kupienia nowe vebasto to licytacja,narazie jest 125 funciaków+15 za wysyłke na moje doświadczenie nie będą się bili wyżej niż 160F,także mysle że na gotowo z wysyłką do polski koszt około 800ZŁ-opłaca sie chyba nie :?: Jak ci nie będzie palić ten piec to wpisz w wyszukiwarce(główna strona ebay.uk)Webasto rover 75.Pozdrawiam.
argail - Pią Sty 02, 2009 15:53

boss.007 napisał/a:
Argail-na ebay.uk jest do kupienia nowe vebasto to licytacja,narazie jest 125 funciaków+15 za wysyłke na moje doświadczenie nie będą się bili wyżej niż 160F,także mysle że na gotowo z wysyłką do polski koszt około 800ZŁ-opłaca sie chyba nie :?: Jak ci nie będzie palić ten piec to wpisz w wyszukiwarce(główna strona ebay.uk)Webasto rover 75.Pozdrawiam.

ebay.uk - domena przeznaczona na sprzedaż.
www.ebay.com : 0 item found from eBay international sellers (webasto rover 75)
Może jakiś konkretny link ? ;))

boss.007 - Pią Sty 02, 2009 16:05

http://cgi.ebay.co.uk/BRA...A1%7C240%3A1318


Proszę bardzo :wink:

argail - Pią Sty 02, 2009 16:11

boss.007 napisał/a:
http://cgi.ebay.co.uk/BRAND-NEW-Rover-75-Webasto-diesel-fuel-burner-heater_W0QQitemZ200292776703QQcmdZViewItemQQptZUK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM?hash=item200292776703&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1301%7C66%3A2%7C65%3A12%7C39%3A1%7C240%3A1318


Proszę bardzo :wink:

Dziękuję, ale ... to nie wygląda na nowe ;/
Przynajmniej sądząc po zdjęciach - napisałem do autora aukcji z prośbą o dokładne zdjęcia, lub też zdjęcie korpusu z tabliczką - zobaczymy czy się odezwie ;)

boss.007 - Pią Sty 02, 2009 16:20

Zazwyczaj jak piszą nowe to,jest nowe :shock: no ale zobaczymy.Daj znac jak by co :smile:
Ciekawe może poprostu leżakowało gdzieś i stąd ten wygląd :?: :?: :?:

edward25 - Pią Sty 02, 2009 21:29

Marek_75 napisał/a:
podłączyć i działa czy jeszcze coś mi będzie brakować ?

dokładnie taki sam kupilem, nowy ale na 100 pln wraz z kablem.
Resztę wykonalem wg opisu http://roverki.pl/index.p...cle/21-inne/448 Marian_K, choć troche zmodernizowałem i odciąłem sterowanie automatyczne podające plus na 1-szy pin wtyczki Webasto z czujnika temperatury.
Teraz sam decyduje kiedy piec ma grzac.

Masz tu aktualną stronę i zegar za 99 pln http://allegro.pl/item517...owy_okazja.html

[ Dodano: Pią Sty 02, 2009 21:32 ]
Rowan napisał/a:
tak to jest centralka

to nie jest centralka :!: to jest kompletny programator, posiadający własny zegar oraz we-wy: + , - 12V oraz OUT (do sterowania piecem)

[ Dodano: Pią Sty 02, 2009 21:43 ]
a tu także o tym pisalem: http://forum.roverki.eu/v...p=206621#206621

argail - Nie Sty 04, 2009 20:28

Niestety wychodzi na to, iż webasto jednak nie działa.
Sprawdziłem pompkę webasto - zgodnie z instrukcją podawałem jej zasilanie na 6 pin wtyczki webasto - po chwili paliwo zaczęło delikatnie kapać.
Właśnie - jak powinno lecieć paliwo z doprowadzenia do webasto - jakimś strumykiem, czy tez po prostu kapać ... ?
Podając pompce zasilanie, paliwo z doprowadzenia do webasto delikatnie kapie ...
Akumulator odpiąłem na 3h - bez rezultatu.
Po otwarciu drzwi webasto zaczyna szumieć - szumi tak z 2 minuty, i później cisza ..
Z artykułu na forum doczytałem iż webasto włącza się tylko po odpaleniu silnika ... jak to jest ?

PD - Nie Sty 04, 2009 22:42

witam
mam taki sam obiaw tzn po otworzeniu auta lub drzwi wlacza sie tylko wentylator
w piecyku na jaka minute i pozniej sie wylancza
ogolnie diagnoza jednego ze specjalistow to zepsuty sterownik webasta
pozdrawiam

henryk - Pon Sty 05, 2009 00:49

argail, czytałeś to Troubleshooting Tree ? Może będzie pomocne.
To jest webasto z art-bizar?
Udało Ci się zdiagnozować co było z Twoim oryginalnym?

argail - Pon Sty 05, 2009 08:27

henryk_w napisał/a:
argail, czytałeś to Troubleshooting Tree ? Może będzie pomocne.

Właśnie przejrzałem, ale z tego co widzę każda operacja kończy się poleceniem "Replace heater".... Przejrzę całą listę jeszcze raz wieczorem.
henryk_w napisał/a:
To jest webasto z art-bizar?

Tak, dostałem zapewnienie że jest sprawne, wymontowane z samochodu z 2003r. Teoretycznie dostałem 2tyg. gwarancję uruchomieniową - zobaczymy jak w praktyce będzie ze zwrotem pieniędzy.
henryk_w napisał/a:
Udało Ci się zdiagnozować co było z Twoim oryginalnym?

Serwisant w serwisie Scanii (zajmują się webasto) w poprzednim piecyku zdiagnozował uszkodzenie sterownika.
Faktem jest iż to webasto zachowuje się inaczej niż to które miałem - pierwsze zaczynało wyć po otwarciu samochodu, i po jakiś 20 sec przestawało - to które mam w tej chwili odpala wentylatory i pompkę przepływową na jakieś 1,5 min - zasysa powietrze a z wydechu webasto leci powietrze - co prawda o tej samej temperaturze co zassane ...;/
Nic, trzeba próbować dalej, bo na pewno nie kupię nowego pieca za 2 tyś zło :(

henryk - Pon Sty 05, 2009 09:30

argail napisał/a:
pierwsze zaczynało wyć po otwarciu samochodu
w zeszłym roku jak moje działało, to wydaje mi się, że odpalało dopiero po zapaleniu silnika.
argail, są dwa typy ThermoTop C/Z, całkowicie zamienne, ale trochę różniące się oprogramowaniem, czyli delikatnie inaczej działają.
Typy się rozróżnia po numerze znajdującym się na naklejce z lewej strony urządzenia - nie na tabliczce znamionowej. Te typy różnią się również pinami do podłączenia.
P.S. Nie wyrzucaj starego piecyka.

edward25 - Pon Sty 05, 2009 12:42

argail napisał/a:
zdiagnozował uszkodzenie sterownika.

jeśli tak się zachowuje jak opisujesz (włącza się wentylator pieca przy otwieraniu drzwi) to na 100 % zwariował sterownik i przykro mi także, ale nie znam nikogo, kto naprawialby te sterowniki.
Najtańszym chyba rozwiązaniem jest chyba kupienie nowego sterownika, czy całego pieca tzw handlowego (ze sterowaniem analogowym) np. na eBay-u lub poprzez znajomego, który przebywa w UK.

[ Dodano: Pon Sty 05, 2009 12:49 ]
Czy włącza się Webasto, najlepiej sprawdzić podając właśnie plus na 1 pin wtyczki 6-cio pinowej pieca (tak chyba jest w Twoim piecyku ?)

jarek2910 - Pon Sty 05, 2009 19:25

Witam.
W ubiegłym roku miałem podobne do Argaila objawy uszkodzenia webasto. (podmuchało i nie grzało). W serwisie (niezbyt jeszcze wprawionym w bojach z tym typem webasta), po analizie komputerowej stwierdzono, że przyczyną awarii jest najprawdopodobniej sterownik. Na allegro znalazłem "naprawiacza". Po rozmowie tel wysłałem mój sterownik i za kilka dni otrzymałem nowy. Webasto chodzi do dzisiaj. Koszt niestety ~300zł - ale chodzi.(aktualnych cen nie znam ale może jakaś "klubowa ofensywa rabatowa").
Podaję nr telefonu 502202380 (Siedlce jak się nie mylę). Przed chwilą sprawdzałem - numer jest aktualny.
I na koniec "łyżka dziegciu". Nie obyło się bez pewnych perturbacji przy montażu. Pin 1 (ten na który jest podawany +) musiałem zmienić z 3. Po podłączeniu kompletnej wtyczki webasto nie startowało. Winny był kabel który we wtyczce służy do diagnozy i połączenia z komputerem samochodu. Wg mnie przyczyną może być zapisany w komputerze błąd który pewnie można skasować Testb. (to tajemnicze włączanie się webasta przy otwieraniu drzwi). Ten problem rozwiązałem przecinając kabel. Jeżdżę z ty sterownikiem już drugi sezon i na razie jestem zadowolony.

Rowan - Pon Sty 05, 2009 19:34

jarek2910, czy to nie czasem pan Mariusz z Siedlec? :lol:
argail - Pon Sty 05, 2009 19:37

Jestem właśnie po wizycie w serwisie webasto (serwis Scanii) - diagnoza - chodzi pompa wody i wentylator, nie załącza się pompa paliwa i świeca. Podzespoły sprawdzone, sterownik nie podaje sygnału ...
Zaraz piszę do art-bizar w sprawie wymiany .... ;/

jarek2910 - Pon Sty 05, 2009 19:39

Nie wiem. Kontaktowaliśmy się tylko telefonicznie (Z Siedlec był chyba nasz kolega MarianK.)
edward25 - Pon Sty 05, 2009 20:30

jarek2910 napisał/a:
Podaję nr telefonu 502202380

to jest bardzo cenna informacja :!:

Marek_75 - Pon Mar 15, 2010 01:23

odgrzeje starego kotleta:
Zakładając że mam kompletny zestaw telestart t91 (centralka, pilot, antena, wiązki) to czy warto montować z sposób podany przez Mariana K (z opisanymi ograniczeniami) ? czy może w sposób "fabryczny" tak aby osiągnąć pełną funkcjonalność układu-wszytko to co oferuje telestart) ?

edward25 - Wto Mar 16, 2010 09:08

Witam, ja uważam, że rozwiązanie niezależnego startu Webasto jest lepszym rozwiązaniem i praktycznym. To my decydujemy kiedy ma odpalić i zagrzać silnik i kabinę, a nie dopiero po uruchomieniu silnika.
saute - Sro Mar 17, 2010 12:50

ja kupiłem programator i całą nową , niezależną , orginalną wiązkę webasto ... moje webasto jest zimne , jak trup , ale w 100% sprawne , bo w servisie webasto ,uruchomili je bez problemu .... oczywiście bez wyjmowania z auta ....podpieli się tylko do sterownika kompem ...stwierdzili , że pewnie coś z kompem auta jest nie tak , skoro nie działa, i najlepiej przerobić je na niezależne.... zrobię to na wiosnę :)
apples - Sro Mar 17, 2010 13:03

saute ile dałeś jak można wiedzieć?
saute - Sro Mar 17, 2010 13:11

argail , a pewny jesteś , że Twoje webasto padło ??

[ Dodano: Sro Mar 17, 2010 13:11 ]
kupiłem od tego gościa , teraz ma za 330zł ....................http://moto.allegro.pl/item949921180_wiazka_elektryczna_thermo_top_nowa_c_e_p_z.html


ma on praktycznie wszystko do webasta

apples - Sro Mar 17, 2010 13:17

Dzięki. Taniocha. :wink:
saute - Sro Mar 17, 2010 13:21

wiesz , następną zimę będę miał ciepełko , więc moim zdaniem warto wydać kasę .....poza tym silnik tak nie dostaje w du.. , jak jest nagrzany przed uruchomieniem .... są w tej wiązce dwa kable do klimy i pewnie sam nie dam rady podłączyć , bo mam klimatronic , ale mam w Krakowie serivis webasto , to może latem będą mieli jakieś upusty na montaż ;)
Marek_75 - Sro Mar 17, 2010 14:04

saute napisał/a:
kupiłem od tego gościa , teraz ma za 330zł

ale to nie jest zdalne sterowanie z tego co widzę. Na zdjęciach 1-5 on ma tylko ten ręczny programator czasowy.

saute - Sro Mar 17, 2010 16:04

ma tam też zdalne sterowanie , taka płytka z kablami i do tego jest pilot zdj. 8


jak będziesz chciał , to pogadaj z nim i sprzeda Ci zdalne sterowanie z pilotem , ale nie wiem ile by chciał

Marek_75 - Sro Mar 17, 2010 17:26

saute napisał/a:
to pogadaj z nim i sprzeda Ci zdalne sterowanie z pilotem

gadałem,
- 400 za telestart T70 (ten starszy z większą antenką - podobno ma regulację czasu grzania/wentylacji))
- 500 zł za telestart T91 (mały pilot nowszej generacji) ale dedykowany do VW więc nie ma regulacji czasu i zawsze grzeje 60 minut.
- 900 zł za telestart T91 w pełni funkcjonalny czyli tak jak opisuje instrukcja ogólna telestart

ten telestart t70 jest trochę starszy model (taki jak dodawany fabrycznie w r75) ale bardziej funkcjonalny z tego co widzę.

saute - Sro Mar 17, 2010 17:42

dla mnie trochę drogo , bo już wydałem na wiązkę i zegarek z programatorem ... ale pilot jest lepszy i ma zasięg chyba do 800 metrów ... więc z rana sobie z okna uruchamiasz webasto , golisz się , ubierasz i masz autko nagrzane jak wsiadasz - super sprawa :)
apples - Sro Mar 17, 2010 17:54

Trochę? Całość ładnie wyjdzie. Jakbym miał jeździć jako złotówa to może bym kupił. :grin:
saute - Sro Mar 17, 2010 18:02

w każdym razie jak ktoś potrzebuje części do webasta czy jego rozbudowy , to polecam tego gościa , bo zna się na tym i nawet jak czegoś nie ma , to załatwi to w rozsądnej cenie ...:)
jpawel - Pią Sie 13, 2010 15:42

saute, mógłbyś odnowić kontakt do tego gościa od Webasto? Szukam T70 lub T90 w rozsądnych pieniądzach.
Będę wdzięczny.

saute - Pią Sie 13, 2010 19:49

http://moto.allegro.pl/it...wa_c_e_p_z.html , tam masz do niego telefon .... pozdrawiam :)
Marek_75 - Czw Paź 21, 2010 11:02

podsumowanie mojego montażu:
telestart T91 z wiązką i anteną i pilotem (dedykowany do VW) - 400 zł
dwa przekaźniki: 16 zł
1,5 godz roboty: bezcenne :)

w załączniku moje wykonanie (póki co nie podłączyłem panela klimy)
pozdrawiam :)

VMatas - Czw Paź 21, 2010 18:53

No ładnie zamontowane - to dobrze i działać będzie :ok:
Marek_75 - Nie Paź 24, 2010 16:58

drugi etap gotowy. Panel klimy się załącza :)
VMatas, Ponownie dzięki na mentoring :)

ps. jakby ktoś z kolegów i koleżanek posiadał webasto na części to będę zainteresowany czujnikiem temperatury - na zdjęciu.
U mnie on szwankuje, dlatego panel załącza się razem z piecem a powinien dopiero jak osiągnie 30 st C.

dzięki z góry :)

jpawel - Wto Paź 26, 2010 08:33

Marek_75, mógłbyś w podobny sposób opisać podpięcie panelu klimy, jak zrobiłeś to w przypadku samego podpięcia Telestart do pieca?

Ja mam piec 98570A i na inny pin chyba muszę podać sygnał z Telestartu. Z tego co kumam to na PIN 1 odpali mój piec - tak jak testowałem, go "na krótko".

Marek_75 - Wto Paź 26, 2010 12:41

pin 1 służy do odpalania pieca przez czujnik temperatury +12v przy pracującym silniku (dogrzewacz).
pin 3 służy do odebrania sygnału z telestartu ale należy podać na niego -12v.

dlatego telestart który podaje +12 musi załączyć przekaźnik który dopiero poda masę na pin 3 pieca co spowoduje rozruch.

tak jest przynajmniej w webasto 98570B

jpawel - Czw Paź 28, 2010 08:33

Marek_75, sprawdziłem to organoleptycznie i w Webasto 98570A jest dokładnie tak samo. Podpiąłem pierwszy etap - dogrzewanie. Czekam na trochę czasu aby podpiąć klimatyzację.

Czy pilot T91 nie ma ciągłego powiadamiania w trakcie pracy? Tylko te 2 sekundy na początku?
Jak to jest z trybami pracy wentylacji i ogrzewania? Sygnalizacja kolorami czerwonym i zielonym... Mi na ON zaświeca się na 2 sek na zielono a przy OFF na 2 sek na czerwono.

asad - Nie Paź 28, 2012 13:14

Witam Wszystkich.
Podpinam się pod ten temat bo:
Ostatniej zimy dzięki naszemu "super paliwu" silnik nie odpalił i musiałem korzystać z pomocy kolegi, webasto "zamknęło się w sobie". Jeździłem do końca zimy na niedogrzanym silniku z myślą, że wiosną zajmę się tym tematem. W lecie oczywiście zapomniałem - było ciepło. Teraz pojawiły się mrozy i temat powrócił jak bumerang. Przy pierwszych chłodach webasto co prawda włączyło się lecz z wydechu pakowały mi kłęby białego dymu o zapachy parafiny z dodatkiem nie spalonego oleju. Silnik co prawda szybko się dogrzewał, lecz nie tak szybko jak w zeszłym roku. Przeszukałem forum lecz nigdzie nie znalazłem takich objawów jak moje. Po dłuższym szperaniu znalazłem sprawcę: Różnie się to nazywa, albo filtr powietrza, albo tłumik powietrza dolotowego.
Wewnątrz jest takie coś(dziwnie się kojarzy) po usunięciu tego wszystko wróciło do normy.

Pieta - Nie Paź 28, 2012 19:00

Porządnie wypierz to wypełnienie gąbkowe i wsadź z powrotem. Pewnie masz zakurzone i zagrzybione.