Zobacz temat - Szyby OPTIKOOL za ciemne???
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Prawo i ubezpieczenia - Szyby OPTIKOOL za ciemne???

ceremony - Pią Mar 13, 2009 09:14
Temat postu: Szyby OPTIKOOL za ciemne???
Wczoraj zeby przejsc przeglad techniczny musialem zerwac fabryczna folie z moich szyb przednich bocznych o oznaczeniu:
OPTIKOOL
Tempered GF
DOT 36 AS2 M129
43R-007022

Bylem na 4 stacjach i wszedzie mowili to samo :( musialem wiec je zerwac, ale teraz czytam sobie o tych szybach w Internecie i widze ze to fabrycznie przyciemnione szyby jako pakiet do klimy przepuszczajacy mniej ciepla do srodka i zatrzymujacy promienie UV. bla bla bla..

Mam wrazenie ze popelnilem blad i za 2 miesiace bede umieral w tym piekarniku,a mam czarny samochod.

Oprocz tego sprobujcie sobie wyobrazic jak wyglada czarny ZR z prawie czarnymi szybami z tylu, lekko przyciemniona przednia od gory i bialymi przednimi bocznymi, no jak jakies Tico po tjuningu conajmniej :(

W zwiazku z tym mam pytanie, kto z Was ma podobne szyby i podobne problemy z prawem polskim.
Jak to jest w koncu, czy sa one legalne w Polsce czy nie, bo Pan po pomiarze stwierdzil ze przepuszczaja jedynie polowe swiatla slonecznego i w zadnym wypadku nie mozna z tym jezdzic..

michone - Pią Mar 13, 2009 10:07

prawa nie przejdziesz... przednia ma miec przepuszczalnosc nie mniejsza jak 75% a przednie boczne nie mniejsza jak 70%. Fabryczna przepuszczalnosc jest ok 80-85% dla szyb.

Dowiadywalem sie w firmie ktora przyciemnia piecowo i niestety osiagniecie rowno 75% graniczy z cudem :/ Jedynie fotochrom

piter34 - Pią Mar 13, 2009 10:27

ceremony napisał/a:
Wczoraj zeby przejsc przeglad techniczny musialem zerwac fabryczna folie z moich szyb przednich bocznych o oznaczeniu:
OPTIKOOL
Tempered GF
DOT 36 AS2 M129
43R-007022

Nie sądzę, aby z fabrycznych szyb optikool dało się cokolwiek zdzierać...
Na pewno nie miałeś dodatkowej folii nałożonej?

[ Dodano: Pią Mar 13, 2009 10:28 ]
ceremony napisał/a:
Mam wrazenie ze popelnilem blad i za 2 miesiace bede umieral w tym piekarniku,a mam czarny samochod.

Klimy nie masz? :roll:

ceremony - Pią Mar 13, 2009 12:41

Jak widac dalo sie zedrzec z fabrycznych, ja tej folii nie kleilem i widzialem ze w kazdym MZ ZR sa ciemniejsze przednie szyby, chociaz wszystko jest mozliwe..

Moze jakis wlasciciel ZRa moglby potwierdzic.

Klime mam oczywiscie, ale podobno te ciemne szyby to byl jakis pakiet z klimatyzacja w komplecie, ale tylko to na forum gdziesz przeczytalem wiec nie wiem czy to prawda.

michone - Pią Mar 13, 2009 14:46

mozesz kupic sobie folie przezroczysta pochlaniajaca uv

http://www.folie-online.p...-1-uv-p-88.html

Mix - Pią Mar 13, 2009 15:24

U siebie też mam wszystkie boczne szyby lekko przyciemnione (fabrycznie). Co prawda nie na czarny, lecz bardziej popielato-lustrzany kolor. Przy lekko uchylonej szybie widać dużą różnicę. Auto jak narazie przeszło 2 przeglądy w PL, co prawda nie w W-wie, więc może nie tak szczegółowe :wink: Mam nadzieję, że u mnie nie będzie lipy.
maciej - Wto Mar 24, 2009 11:09

Jeśli dało się zerwać to na 99% to była doklejana folia - pewnie przez poprzedniego własciciela.

I nie przejmuj się - tzw. warstwa atermiczna jest chyba we wszystkich Roverkach oprócz R100 od początku lat 90-tych z definicji i nie da się jej zerwać, więc jeśli nie miałeś wymienianiych szyb, to się nie ugotujesz.
Da się to poznać po lekko nibieskawym odcieniu szyb.

ceremony - Wto Mar 24, 2009 13:03

Dzieki za info, wlasnie tak patrzylem na te szyby po zerwaniu folii i rzeczywiscie sa juz fabrycznie lekko "zadymione" nawet tak zle to nie wyglada.
Jedynym minusem bylo to ze 3 godziny zajelo mi zmywanie acetonem kleju :/

jasiu87 - Wto Mar 24, 2009 14:43


moja tylne są chromowane a przednie troszeczkę ciemniejsze :P

Mayson - Wto Mar 24, 2009 19:18

ceremony napisał/a:
Bylem na 4 stacjach i wszedzie mowili to samo musialem wiec je zerwac

Abstrahując od Twojego przypadku; aż mi gały wyszły na wierzch, że 4 SKP nie puściły auta :shock: Z doświadczenia i słyszenia, nie takie auta z nie takimi przeróbkami przechodziły przez SKP. Niestety najbliższa mnie stacja działa na zasadzie: masz dowód - masz stempel, nawet jeśli się nie znamy (i nie widzą auta :!: ). Czyżbyśmy obserwowali zmasowaną poprawę, czy to może taki przypadek tylko?... :shock:

ceremony - Czw Mar 26, 2009 10:05

jasiu87 napisał/a:

moja tylne są chromowane a przednie troszeczkę ciemniejsze :P

Tez fajnie to wyglada :) Czerwonego ZRa to jeszcze nie widzialem "na oczy" pikny! :)
Ale moje tylne sa duuuzo ciemniejsze a przednie teraz po zerwaniu folii mam takie jak te na zdjeciu wiec tez przyciemnione ;) dobrze jest!

[ Dodano: Czw Mar 26, 2009 10:12 ]
Mayson napisał/a:

Abstrahując od Twojego przypadku; aż mi gały wyszły na wierzch, że 4 SKP nie puściły auta :shock: Z doświadczenia i słyszenia, nie takie auta z nie takimi przeróbkami przechodziły przez SKP. Niestety najbliższa mnie stacja działa na zasadzie: masz dowód - masz stempel, nawet jeśli się nie znamy (i nie widzą auta :!: ). Czyżbyśmy obserwowali zmasowaną poprawę, czy to może taki przypadek tylko?... :shock:


Niestety to prawda a do tego 2 stacje to znajomi :/ nie wiem moze to zabrzmi glupio, ale wydaje mi sie ze w stolicy jest ciezej z przegladami, znaczy bardziej kontroluja i to dopiero tak od 2 lat mniej wiecej. Pewnie policji sie boja bo ci przeciez nakupowali tych radiowozow i urzadzen do kontroli, bez opamietania i teraz jak widze taki srebrny radiowoz to w ogole nie kojazy mi sie to z policja, wiec dalej tne ile wlezie az tu nagle w glowie mysl: kurcze przeciez to jest ten nowy radiowoz :lol:
kiedys przywykne.. ;)

Mayson - Czw Mar 26, 2009 10:28

ceremony napisał/a:
Niestety to prawda a do tego 2 stacje to znajomi

Żebyśmy się dobrze zrozumieli; ja nie popieram puszczania aut niesprawnych/niezgodnych z przepisami. Po prostu nasza rzeczywistość jest, jaka jest, dlatego zdziwiłem się, że aż 4 SKP zachowały się zgodnie z procedurą. Ale szyb też byłoby mi szkoda...

1robecki - Sro Kwi 29, 2009 12:26

Teraz tak właśnie czytam i jeśli chodzi o mnie, przegląd mam w lipcu.
Aby się nie dowalili do przednich szyb, opuszczam je po prostu- schowają się w drzwiach, a czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal. :twisted:

Na początku marca troszkę za zimno, żeby taki patent zastosować.

Pozdro.

iktorn73 - Sro Kwi 29, 2009 13:25

Też mam czarnego ZR i policjant zdziwił sie podczas kontroli że są to fabryczne,ciemne szyby. I też mam tak jakby folię na nich i są dosyć mocno przyciemnione więc podejrzewam że nasze Zr-y tak mają.Są ciemniejsze niż w Zr Jasia87.W życiu nie będę zdzierał czegoś co mi fabryka dała :)
piter34 - Sro Kwi 29, 2009 13:58

Cytat:
Też mam czarnego ZR i policjant zdziwił sie podczas kontroli że są to fabryczne,ciemne szyby. I też mam tak jakby folię na nich i są dosyć mocno przyciemnione

Na fabrycznych szybach nie ma żadnej folii, zatem musisz mieć niefabryczne.

iktorn73 - Sro Kwi 29, 2009 14:03

Muszę się przyjrzeć dokładnie.Policjant stwierdził że fabryczne i dał mi spokój :) .Nigdy się nie przyglądałem im bliżej :) . Może we Francji ktos nalepiał :/
maciej - Sro Kwi 29, 2009 14:04

Może np. w którymś kraju dopuszczalna jest niższa przepuszczalność i był to jakiś dealer'ski "tuning kit"...

Fabrycznie od razu zamawia się ciemniejsze szyby (patrz większość kombiaków, które w opcji mają przyciemnienie całego tyłu - to nie są folie).

iktorn73 - Sro Kwi 29, 2009 14:09

Ja mam ciemne z przodu,ciemniejsze z tyłu a szyba w tylnej klapie tak ciemna że jak ktos daje długimi z tyłu to mi wogóle nie przeszkadza. Plus ciemny pas na przedniej szybie. Wszystko oryginał,nic nie wymieniane.Jak tylko odbiorę ZR od "lekarza" to obejrzę je dokładnie :) .
ceremony - Sro Maj 06, 2009 09:11

za ciemne to tez nie fajnie, strasznie mnie denerwuje jak sie z kims scigam ze swiatel i nie wiem z kim, albo jak ktos mi zajedzie droge to nawet opie..olic porzadnie sie nie da bo nie bede przeciez do szyby machal :(
iktorn73 - Sro Maj 20, 2009 22:04

Ale przez moje szyby wszystko widać :) ,są tak sprytnie zrobione że pomagają a nie przeszkadzają :)
ceremony - Czw Maj 21, 2009 09:33

iktorn73 napisał/a:
Ale przez moje szyby wszystko widać :) ,są tak sprytnie zrobione że pomagają a nie przeszkadzają :)

chyba widzialem Cie jakis czas temu na Al.Krakowskiej, to jedyny czarny ZR jaki widzialem w wersji 5 drzwi :)

iktorn73 - Pią Maj 29, 2009 10:53

Zgadza się to ja :) . Najczęściej jeżdżę Krakowską. Dziwne że Cię nie widziałem bo rozglądam się usilnie :) .
No i byłem na przeglądzie i rzeczywiście kazali mi zrywać folię z szyb !! ! W tym kraju gdzie rządzą idioci nie mogą pojąć że ta folia pomaga kierowcy i dzięki niej nie razi mnie słońce.Ale prędzej napiszę do prezydenta niż zerwę folię.

ceremony - Pią Maj 29, 2009 14:47

Widzisz, bo ja nie jechalem swoim autem i siedzialem z tylu jako pasazer :)
No niestety mi tez kazali.
W jednym roku udalo mi sie zalatwic przeglad z folia, ale w drugim juz nie i zerwalem.
Przynajmniej mam spokoj i nawet sie przyzwyczailem, nie wyglada to zle wcale :roll: a co mam niby teraz powiedziec nie :lol:

iktorn73 - Pią Maj 29, 2009 15:44

A mój przeszedł bez zrywania !! ! Pan na stacji zmierzył takim śmiesznym przyżądem i wyszło że mieści się w normie !! ! A reszta idiotów,bo inaczej nie można ich nazwać,nawet nie wspomniała że mogą zmierzyć przepuszczalność tylko "na oko" kazali zrywać.Niech żyje rozsądek !! ! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

[ Dodano: Pią Maj 29, 2009 15:45 ]
Rany ale błąd,nie przyżąd tylko przyrząd :)

maciej - Pią Maj 29, 2009 16:59

iktorn73 napisał/a:
Pan na stacji zmierzył takim śmiesznym przyżądem i wyszło że mieści się w normie !! ! A reszta idiotów,bo inaczej nie można ich nazwać,nawet nie wspomniała że mogą zmierzyć przepuszczalność tylko "na oko" kazali zrywać.

Tak powinno być, a "na oko to chłop w szpitalu umarł". ;)

Procedura powinna być taka, że albo Policjant ma miernik i Ci zabiera dowód, a na stację kontroli przyjeżdżasz, gdy doprowadzisz wszystko do porządku, sprawdzają też miernikiem i jeśli jest ok, to dają kwit z badania na podstawie którego możesz odebrać dowód w UK.

Druga sytuacja, to gdy policjant zabiera dowód na podstawie "uzasadnionego podejrzenia" i na stacji badają to miernikiem - nigdy "na oko", a dalej procedura jest taka sama.

ceremony - Pon Cze 01, 2009 10:14

iktorn73 napisał/a:
A mój przeszedł bez zrywania !! ! Pan na stacji zmierzył takim śmiesznym przyżądem i wyszło że mieści się w normie !! ! A reszta idiotów,bo inaczej nie można ich nazwać,nawet nie wspomniała że mogą zmierzyć przepuszczalność tylko "na oko" kazali zrywać.Niech żyje rozsądek !! ! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Tak tylko mi tez tym urzadzeniem mierzyli w 3 miejscach i bylo sporo za ciemno :( dlatego musialem zerwac.
Ciesze sie ze Tobie sie udalo, gratuluje! :ok:

maciej - Pon Cze 01, 2009 10:43

ceremony napisał/a:
Tak tylko mi tez tym urzadzeniem mierzyli w 3 miejscach i bylo sporo za ciemno :( dlatego musialem zerwac.

Skoro to były folie, to mogliście mieć różne - oznaczenie "Opticool" dotyczy szyby, a jeśli coś było na nią naklejone, to zupełnie inna sprawa.
ZTCW te mierniki nie są zalezne od oświetlenia zewnętrzenego, ale mogę się mylić.

iktorn73 - Wto Cze 16, 2009 15:19

Albo mają rozregulowane mierniki :) . To możliwe bo na SKP jednego nie mogli skalibrować,dobrze że znalazł się drugi :) .