Zobacz temat - [214i, 97r.]Z jakim momentem dokręcić łożysko koła tylnego??
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise - [214i, 97r.]Z jakim momentem dokręcić łożysko koła tylnego??

remo_78 - Pon Kwi 27, 2009 09:02
Temat postu: [214i, 97r.]Z jakim momentem dokręcić łożysko koła tylnego??
Z jakim momentem należy dokręcić łożysko koła tylnego?? Ma ktoś pojęcie????
oprawca_1978 - Pon Kwi 27, 2009 09:45
Temat postu: Re: [214i, 97r.]Z jakim momentem dokręcić łożysko koła tylne
remo_78 napisał/a:
Z jakim momentem należy dokręcić łożysko koła tylnego?? Ma ktoś pojęcie????


W Roverze jak w rowerze. Łożyska dociąga się tak, żeby nie było luzu, a zarazem, piasta nie miała za dużych oporów. Dokręcaj nakrętkę piasty i sprawdzaj, szarpiąc piastą do przodu i tyłu, czy jest jeszcze luz na łożysku oraz obracaj kołem, kontrolując, czy nie ma już za dużego oporu toczenia. Musi nie być luzów oraz opór piasty musi być taki, że powinna dać się obrócić jedną ręką bezproblemowo.
Jak nie dociągniesz łożysk, będą stukać i szybko się zniszczą.
Gdy przeciągniesz łożyska, te będą się grzały, wytopią smar i też dość szybko łożyska się zniszczą. W ekstremalnych wypadkach, może dojść do samozapłonu smaru w piaście, skopceniu wszystkich gumek (uszczelniacze, simmeringi, itd..) i przegrzania felgi i opony.Widziałem kiedyś TIRa z płonącym kołem naczepie. Widok niewąski, zwłaszcza, że było ciemnawo.

ywis - Pon Kwi 27, 2009 09:50

A ja mam takie pytanie, czy można kupić samo łożysko bez piasty, czy trzeba komplet? Bo niestety, ale czeka mnie wymiana w najbliższy czasie, bo jak jadę przy otwartym oknie po nierównościach, to słychać niestety tak jakby dzwoneczki z tylnego koła...
sTERYD - Pon Kwi 27, 2009 10:46

remo_78 napisał/a:
Z jakim momentem należy dokręcić łożysko koła tylnego??

185Nm

ywis napisał/a:
czy można kupić samo łożysko bez piasty, czy trzeba komplet?

nie da się, bo to łożysko jest jednocześnie piastą :/

keczu - Pon Kwi 27, 2009 11:11

oprawca_1978 napisał/a:
Dokręcaj nakrętkę piasty i sprawdzaj, szarpiąc piastą do przodu i tyłu, czy jest jeszcze luz na łożysku oraz obracaj kołem, kontrolując, czy nie ma już za dużego oporu toczenia
Tak dokeca sie lozyska w maluchu,poldku czy innym konstrukcyjnie wiekowym aucie(stozkowe,typu otwartego),w roverze jest lozysko zamkniete i dokreca sie momentem.
sTERYD napisał/a:
185Nm
:ok:
SeniorA - Pon Kwi 27, 2009 14:06

sTERYD napisał/a:
remo_78 napisał/a:
Z jakim momentem należy dokręcić łożysko koła tylnego??

185Nm
Przy nowej nakrętce.
sTERYD - Pon Kwi 27, 2009 18:25

zawsze trzeba stosować nową nakrętkę ;)
remo_78 - Pon Kwi 27, 2009 20:19

Nie uwierzycie ale ja miałem nakrętkę z lewym gwintem i musiałem użyć starej. Nadmieniam że wymieniałem łożysko z tylnego koła od strony kierowcy... Teraz juz nic nie szumi. Cena łożyska z piastą 260 PLN dla auta z ABS'em. Łożysko firmy Optimal.
sTERYD - Pon Kwi 27, 2009 21:05

jak kupiłem łożyska od Tomiego, to w komplecie były dwie nakrętki, jedna normalna i jedna lewa :cool: