Zobacz temat - [R75] Klimatyzacja - osuszacz klimatyzacji
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Klimatyzacja - osuszacz klimatyzacji

sknerko - Sro Lip 08, 2009 21:53
Temat postu: [R75] Klimatyzacja - osuszacz klimatyzacji
gdzie kupię osuszacz do klimy najlepiej gdzieś w mojej okolicy lub w necie?
blue827 - Sro Lip 08, 2009 22:46

w >>tym sklepie zapytaj. Ja kiedyś miałem tam kupić oszucz do roverka 827 i mieli nawet go , cena ok ~100zł, ale wkońcu ktoś mi odradził wogóle grzebać przy klimie skoro działa i jest szczelna. Wiem że panuje powszechna opinia że osuszacz się powinno wymienić, ale sęk w tym że sam proces wymiany może narobić więcej szkód niż pożytek z nowego osuszacza. Jest to przecież rozszczelnienie układu, wpuszczenie wilgoci i ewentualnych brudów np z rękawiczek mechika.
sknerko - Czw Lip 09, 2009 00:29

Ale moja klima coś mało wydajna jest i jedynie to g... jest do wymiany bo reszta niby ok i nie wykazuje problemów
henryk - Czw Lip 09, 2009 22:12

blue827 napisał/a:
w końcu ktoś mi odradził wogóle grzebać przy klimie skoro działa i jest szczelna
uzyskałem taką samą odpowiedź w serwisie klimy jak zacząłem pytać o osuszacz.
Brt - Pią Lip 10, 2009 07:08

Mi natomiast odpowiedział klimaludek, że po wskazaniach zegarów (za duża różnica ciśnień czy coś takiego :roll: ) widać, że osuszacz zaczyna utrudniać przepływ czynnika, i żebym pomyślał o jego wymianie i że właśnie on może obniżać wydajność klimy. Osuszacz mam kupiony, więc przy następnej standardowej kontroli układu postaram się go wymienić (samemu ;) ) i dam znać czy wydajność klimy wzrosła :ok: :) ale to pewnie jeszcze nieprędko się stanie ;)
SeniorA - Pią Lip 10, 2009 07:21

osuszacz wymieniamy: co 5 lat , jak zostanie układ otwarty, albo ciśnienie czynnika w układzie roboczym spadnie poniżej 2 at.
R-200 - Pią Lip 10, 2009 07:36

Brt - sam bym nie wymieniał, co zrobisz z czynnikiem? W powietrze? W zakładzie czynnik najpierw zostaje wyssany a potem napełnią układ spowrotem. To będzie bardziej ekologicznie. :cool:
SeniorA - Pią Lip 10, 2009 07:37

Brt napisał/a:
postaram się go wymienić (samemu ;)
jesli masz sprzęt do odciągnięcia czynnika roboczego.
azer - Pią Lip 10, 2009 07:41

sknerko, ja na wymianę osuszacza byłem u PHJOWI, 50zł za nowy + 50 robocizna + 90 ponowne nabicie :) Warto kopsnąć się te 50km

I tym sposobem już 3 tygodnie czynnik nie wycieka i po wydaniu prawie 1000zł mam sprawną klimę po 2 miesiącach walki :mrgreen:

Brt - Pią Lip 10, 2009 08:09

gwoli wyjaśnienia .... mam klimaludka, który mi spuszcza czynnik, u niego na miejscu pod zakładem robie wymianę (zdjecie zderzaka itp.) i on mi spowrotem nabija układ i sprawdza szczelnosć (na zdjetym zderzaku) i jak wsio jest ok, to zakładam zderzak i jadę do domu ;) Tylko dlatego sam to mogę zrobić :ok: .... rozszczelnienie układu i wywalenie czynnika "w kosmos" to nie nie :nonono: ;)
sknerko - Pią Lip 10, 2009 09:37

azer napisał/a:
sknerko, ja na wymianę osuszacza byłem u PHJOWI, 50zł za nowy + 50 robocizna + 90 ponowne nabicie Warto kopsnąć się te 50km

Wiem ze warto ale nie wiedziałem ze robi klime bo jak byłem ostatnio to mówił że dopiero przymierza sie do takich usług

nicco_nuwai - Pią Lip 10, 2009 15:26

blue827 napisał/a:
w >>tym sklepie zapytaj.


:ok: :ok: :ok:
polecam!

wlasnie rozmawialem z przedstawicielem tej firmy - i z anielska cierpliwoscia pelen pasji i zapalu przez 15min odpowiadal na moje laickie pytania, podpowiadajac co i jak rozebrac, i jak sprawdzic klime w moim 220sdi!

oby wiecej takich fachowcow - bo u mne to potrafia tylko nabic klime i wyslac do regeneracji do warszawy kasujac klieta x2....

sknerko - Czw Wrz 17, 2009 08:54

Odświeżam temat osuszacza bo już mnie nerwy biorą.
Umówiłem się do PHJOWI i niestety ale części nie dotarły i na razie nic nie słychać zeby sie zmieniło w tym temacie więc postanowiłem samemu poszukać jakoś intensywniej osuszacza do R75. Sprawa ma się następująco uderzyłem do firmy o której piszecie mailem... i oczywiście zlali mnie ciepłym moczem, znalazłem kogoś na allegro kto by ew. mógł mieć i tez mnie zlał.

Pytanie jest następujące czy ten osuszacz był montowany tylko w R75 czy jeszcze może w jakiejś BMW czy Landroverze bo może tak da się to znaleźć.

Proszę o pomoc bo mnie się pomysły skończyły a całe lato bez klimy teraz na zimę mam to robić to nawet mi się nie chce mobilizuje mnie tylko odparowywanie szyb.

Mortal - Czw Wrz 17, 2009 09:17

na allegro znalazlem oferte z osuszaczem

http://moto.allegro.pl/it...400_600_mg.html

moze akurat maja dostepny do 75

PTE - Czw Wrz 17, 2009 09:34

Mortal napisał/a:
na allegro znalazlem oferte z osuszaczem

http://moto.allegro.pl/it...400_600_mg.html

moze akurat maja dostepny do 75


Ale to używki, dodatkowo mają nie zaślepione otwory wejściowe i wyjściowe, więc wilgoć ma cały czas do nich dostęp. Nadają się jedynie na śmietnik.

sknerko - Czw Wrz 17, 2009 09:34

Tylko że to są używane co nie zmienia faktu że do nich napisałem i echo odzewu
PTE - Czw Wrz 17, 2009 09:37

Niestety duża część handlarzy ma taką brzydką przypadłość, że nie odpisuje na maile. A jak się z nimi rozmawia przez telefon to nie mają pojęcia o co się pytasz (wiadomo, szeroki asortyment) albo zaraz zapominają o ustaleniach podjętych podczas rozmowy :neutral:
wieslaw_b. - Czw Wrz 17, 2009 12:28

Forumowicze! uświadomcie mnie, gdzie w Rover 75 jest osuszacz??
jeśli w ogóle jest, jeszcze na niego nie trafiłem :roll:

azer - Czw Wrz 17, 2009 12:35

w 25 jest przed kołem lewym, dostęp od spodu lub po zdjęciu zderzaka, może w 75 jest podobnie :roll:
po podniesieniu maski nie jest widoczny

SeniorA - Czw Wrz 17, 2009 13:00

sknerko, szukaj takiego : 4- Seasons 83019

[ Dodano: Czw Wrz 17, 2009 13:07 ]
wieslaw_b., osuszacz jest zintegrowany z chłodnicą klimy z jej lewej strony.

sknerko - Czw Wrz 17, 2009 14:00

Jesteś wielki podpowiedz gdzie tego szukać bo ostatnio w pracy mam urwanie głowy i nie mam kiedy szukać i jak bym wiedział gdzie celować to szybciej by było
PHJOWI - Czw Wrz 17, 2009 21:39

problemy są z dostawą tego osuszacza bo pewna firma która pośredniczy w dostawie klamotów wisi kasę w anglii i nie dostaje od nich towaru , a osuszacz to tylko od rovera 75 ,szukałem w zamiennikach i nic nie ma
SeniorA - Czw Wrz 17, 2009 21:59

sknerko napisał/a:
podpowiedz gdzie tego szukać
w sklepach i hurtowniach zajmujących się handlem częściami i osprzętem do klimatyzacji.sknerko, ale jeśli klima nie była rozszczelniona i jest prawidłowe ciśnienie , to raczej czekałbym na jakąś okazję, jak będzie trzeba rozbierać przód ,spuszczać płyn,wymieniać czynnik,wyciągać chłodnicę.Naprawdę jest dużo roboty,wprawdzie zależy to od wersji i wyposażenia , ale i tak jest co robić, a w R75 osuszacz mało kiedy wpływa na działanie klimy jak nie była wcześniej ruszana ( naprawiana ).
sknerko - Czw Wrz 17, 2009 23:33

nie była naprawiana ale ma kiepską wydajność od czasu jak mam auto i jeżeli sprężarka startuje a tak jest, to chyba tylko on może być przyczyną. Zwiększa się ciśnienie i zaworkiem powoli przepuszcza aż jest za mało czynnika i przestaje chodzić. rok temu napełniłem i działała, latem już słabo a w sierpniu padła całkiem, znaczy sprężarka startuje bo słychać i obroty reagują na nią a leci ciepłe powietrze wentylator jest sprawny
PHJOWI, nie mam do ciebie pretensji bo wierzę że próbujesz sprawę ruszyć tylko chciałbym już temat zakończyć i dlatego szukam gdziekolwiek

henryk - Czw Wrz 17, 2009 23:35

sknerko napisał/a:
Zwiększa się ciśnienie i zaworkiem powoli przepuszcza aż jest za mało czynnika
a to akurat nie jest prawidłowe. Jeździłem jakiś czas bez wiatraka, kiepsko chłodziło oczywiście, ale czynnika nie ubyło.
sknerko - Czw Wrz 17, 2009 23:51

jak osuszacz zatkany to tak będzie
henryk - Pią Wrz 18, 2009 00:03

Klimamechanik też mi mówił, że zapchany osuszacz zmniejsza wydajność klimatyzacji, jednak odradzał w R75 profilaktyczną wymianę. Taki sam wniosek można wyciągnąć z tego co napisał SeniorA.
sknerko, którym zaworkiem wylatuje czynnik jak osuszacz jest zapchany? Dlaczego tym samym zaworkiem nie ucieka czynnik wtedy gdy ciśnienie w układzie się zwiększa z powodu niedziałającego wiatraka?
W rave jest opisana procedura wymiany wkładu osuszacza i jest tam również od dołu jakiś filtr, który wymienia się razem z wkładem. Nie wiem, czy jest sprzedawany w komplecie z wkładem, czy trzeba osobno zamawiać. Jezeli będziesz wymieniać wkład, to warto również ten filtr sprawdzić. Nie wiem jak to wygląda - nie przerabiałem tego jeszcze, ale ten filtr znajduje się od dołu osuszacza.

sknerko - Pią Wrz 18, 2009 00:15

nie wiem którym zaworem ucieka bo pod maska nie siedzę, tak mi klimaludek powiedział, nie mam pojęcia o jakim filtrze mówisz bo ja mam instrukcję do klimy i tam jest narysowany osuszacz w takiej tubie i tyle zero filtrów nic oprócz osuszacza. Poza tym PHJOWI ma temat w małym palcu i zapewne wie o takim filtrze i go również wymieni jak oczywiście dojdzie do zakończenia tematu.
henryk - Pią Wrz 18, 2009 00:27

sknerko napisał/a:
pod maska nie siedzę
pytania zadałem bez żadnego kontekstu, po prostu myślałem, że ktoś to uzasadnił. Ciekawiło mnie to.
sknerko - Pią Wrz 18, 2009 00:36

nie no spoko może trochę źle zabrzmiało nie miałem nic złego na myśli po-prostu tak mi się napisało.
poza tym dzięki za info o jakimś niezidentyfikowanym filtrze będę szukał i badał temat dzięki tobie.

SeniorA - Pią Wrz 18, 2009 00:38

henryk napisał/a:
Nie wiem, czy jest sprzedawany w komplecie z wkładem, czy trzeba osobno zamawiać
osuszacz to filterek i pochłaniacz.Do obudowy połączonej ze skraplaczem,wkłada się pochłaniacz i filterek które stanowią całość przy zakupie. Tu widać http://c2c.activant.com/c...2NPVRp.BFQIXj0A (pochłaniacz,filtr i zatyczka )
Można pytać w Toyocie,Hondzie.
[ Dodano: Pią Wrz 18, 2009 00:53 ]
henryk napisał/a:
Klimamechanik też mi mówił, że zapchany osuszacz zmniejsza wydajność klimatyzacji, jednak odradzał w R75 profilaktyczną wymianę. Taki sam wniosek można wyciągnąć z tego co napisał SeniorA.
Tak, bo są odstępstwa czasowe od zaleceń co do wymiany osuszacza. Nie wymienia się, gdy osuszacz stanowi całość ze skraplaczem, producent nie uwzględnia w wykazie czynności serwisowych i gdy jest potrzebny b.duży wkład pracy. Wymiana następuje gdy jest konieczność założenia nowego skraplacza np. w skutek uszkodzenia i wtedy wymienia się całość.
PHJOWI - Pią Wrz 18, 2009 11:43

a jakie generował układ ciśnienie podczas testu ? , gdyby był zatkany osuszacz klima mogła by się wyłączyć ( wzrost ciśnienia) czy przypadkiem kompresor przestał pompować ciśnienie ??
sknerko - Pią Wrz 18, 2009 14:41

PHJOWI napisał/a:
a jakie generował układ ciśnienie podczas testu ? , gdyby był zatkany osuszacz klima mogła by się wyłączyć ( wzrost ciśnienia) czy przypadkiem kompresor przestał pompować ciśnienie?

Podobno prawidłowe bo jak napełnił to powiedział ze jest ok i fakt klima schładzała do 6 stopni na wylocie z kratki

grota10 - Czw Lis 04, 2010 12:54
Temat postu: [R75] Klimatyzacja - osuszacz klimatyzacji
Tylko jedno pytanie jeszcze tego nie przerabialem.Co to jest osuszacz klimy i gdzie sie znajduje,jak czesto sie go wymienia.wiem o filtrze przeciwpylkowym ale to chyba nie to?
apples - Czw Lis 04, 2010 13:54

grota10 napisał/a:
Co to jest osuszacz klimy
http://forum.roverki.eu/v...p=462894#462894
grota10 napisał/a:
gdzie sie znajduje,
Jest wsadzony w rurkę przyczepioną do boku chłodnicy klimatyzacji. http://www.rimmerbros.co.uk/Item--i-GRID001576
grota10 napisał/a:
jak czesto sie go wymienia
Zaleca się wymianę bodajże co 4 lata.
W starych typach chłodnic klimatyzacji była możliwość wymiany samego osuszacza, w nowych typach chłodnic nie ma takiej możliwości i wymieniasz z chłodnicą.

grota10 - Czw Lis 04, 2010 16:56

heh a jesli sie nie wymieni to jakie przykre skutki moga nastapic?W kazdym samochoczie tak jest czy tylko w roverkach?zTo musi byc droga impreza cala chlodnice wymienic.jak rozpoznac czy u mnie cala chlodnice czy tylko ta czesc czyli osuszacz?Przyznam ze jestem zaskoczony
apples - Czw Lis 04, 2010 17:27

grota10 napisał/a:
heh a jesli sie nie wymieni to jakie przykre skutki moga nastapic?W kazdym samochoczie tak jest czy tylko w roverkach?
Spada tylko wydajność klimy. Jezeli się zabije to na skutek wzrostu ciśnienia i tak zawór wyłączy kompresor.
grota10 napisał/a:
zTo musi byc droga impreza cala chlodnice wymienic
ok. 500zł
grota10 napisał/a:
ak rozpoznac czy u mnie cala chlodnice czy tylko ta czesc czyli osuszacz?
Trzeba rozebrać przód aby się do tego dostać dlatego koszt wymiany też będzie sporo większy niż w innych markach aut.
pallson - Sro Lip 27, 2011 09:50

czy może ktoś z Was potwierdzić, że w R75 bez względu na rocznik i wersje silnikową osuszacz klimatyzacji jest integralną częścią chłodnicy i nie ma możliwości wymiany samego osuszacza bez chłodnicy
sknerko - Sro Lip 27, 2011 10:10

były dwa rodzaje jeden nie wymienny a drugi da się wymienić. Ponoć jak zdejmiesz osłonę pod silnikiem (albo odchylisz) to widać po lewej stronie chłodnicy (przed kierowcą) kapsel na imbus i to oznacza że jest wymienny http://www.rimmerbros.co.uk/Item--i-GRID001576