Zobacz temat - [R25 iDT]Dexron III. czy II
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise - [R25 iDT]Dexron III. czy II

maras83 - Pon Sie 24, 2009 00:15
Temat postu: [R25 iDT]Dexron III. czy II
Witam
Mam pytanie, wg danych dot. olejów do wspomy, na tej stronie, w dziale sane techniczne roverków, podane, jest,że do 25 diesla powinien być Dexron II, wg RAVE Dexron III, wiecie, jak powinno być być prawidłowo? Znalazłem podobny temat na forum dot. R45, tam podaliście II lub III, a jak w 25?

keczu - Pon Sie 24, 2009 08:12

Do WSPOMAGANIA to obojetne,poza tym sa w pelni mieszalne bo w sumie to ten sam olej tylko D-III to nowsza specyfikacja i tyle.
szoso - Pon Sie 24, 2009 08:44

tak jak napisał keczu
a ja tylko dodam że DII jest tańszy w zakupie :smile:

maras83 - Sro Sie 26, 2009 00:53

Dzięki za odpowiedź, wlałem II, pozdraiwam
thef - Sro Sie 26, 2009 01:04

Teoretycznie można zamiennie stosować specyfikację dexron III zamiast dexron II, lepiej jednak stosować się do zaleceń producenta, czyli tam gdzie dII, to dII (a dokładnie dexron IId). Powyższe dotyczy układu wspomagania, w odniesieniu do skrzyń biegów automatycznych należy sztywno trzymać się specyfikacji oleju.
Robertus74 - Pią Paź 30, 2009 09:21

Pozwolę sobie podłączyć się pod ten temat, bo pytanie mam identyczne tylko model Roverka nieco inny.

Otóż, w instrukcji obsługi do 214Si (103KM, benzyna, 96r.) jest bodajże Dexron II, ale jak nie będzie w lokalnym sklepie II, to mogę bezpiecznie użyć III czy raczej jednak mam szukać II ?

szoso - Pią Paź 30, 2009 11:18

Robertus74 napisał/a:
ale jak nie będzie w lokalnym sklepie II

ja mam Hipol IID i kupisz go na Orlenie
pod różną marką występuje ten olej Dexron więc jak możesz go nie kupić :wink:

blue827 - Pią Paź 30, 2009 11:41

dexron II jest jednak troszkę gęstrzy niż dexron III więc wolałbym II tymbardziej że tak zaleca producent, np mobil 220.
Jest jeszcze taki płyn dedykowany do układów wspomagania STP power steering, on wydaje mi się jeszcze trochę gęstrzy niż dexron II i jest przezroczysto żółty.

Oleje do skrzyń (dexrony) różnią się tym że zawierają różne dodatki zwiększające tarcie na sprzęgiełkach w skrzyni, oczywiście w układzie wspomagania tarcie jest zbędne więc dedykowane płyny (np stp) nie mają tych dodatków, są nastawione na maksymalne smarowanie.

Układy hondy (np u mnie) powinny być zalane hondowskim olejem, ale cena kosmiczna więc zalałem płynem rovera. Ciekawy jestem czy ten płyn jest zwykłym olejem dexron (bo też jest czerwony) czy dedykowanym do wspomagania.

Robertus74 - Pią Paź 30, 2009 18:46

W lokalnym sklepie mają tylko Autran DX III.
Będzie się nadawał jako płyn do wspomagania do Roverka 214Si?
http://www.nroil.pro.wp.pl/bp/przekladniowe1.htm
http://www.allegro.pl/ite...spomagania.html

keczu - Pią Paź 30, 2009 19:21

Robertus74 napisał/a:
W lokalnym sklepie mają tylko Autran DX III.
Będzie się nadawał jako płyn do wspomagania do Roverka 214Si?

Bedzie sie nadawal.D II jest ciezko kupic bo to stara specyfikacja, wtedy rowniez drukowano instrukcje obslugi wiec dlatego jest zalecana. DIII jest zamiennikiem i nie wiem jak mozna no oko okreslic ze jest gestszy lub nie :roll: . Jeszcze nowsza spec. to D VI i tez mozesz sobie taki dolac. Co do skrzyn biegow to nie chce sie wypowiadac bo nie jestem pewny, ale mysle ze tez jest zamienny. To samo z zaleceniami jakosciowymi oleju silnikowego, zwykle instrukcja zaleca jakas starsza bo jest drukowana kilka lat wczesniej.
To jest (te II,III,VI) specyfikacja jakosciowa ,a nie roznego typu oleju.
http://en.wikipedia.org/wiki/DEXRON

A to fragment karty produktu D III Motula.
"MOTUL DEXRON III can be used (and mixed) for applications where "DEXRON" , "B DEXRON" ,
"DEXRON II D", "DEXRON IIE", or "DEXRON III" is required.
Oil change : according to manufacturers’ recommendations and to be adapted according to your own
use."
http://www.motul-oil.co.u...II_TDS_(GB).pdf
Pozdr.

tomi_zog - Pią Cze 15, 2012 10:45

odgrzebie kotleta
czy moge dolac do orginalnego plynu (zolty kolorek) zielonego febi nr. 06162, czy lepiej wymienic caly plyn na zielony??
za odp z gory dzieki
pozdro