Zobacz temat - [R25 `02] Ogrzewanie tylnej szyby
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise - [R25 `02] Ogrzewanie tylnej szyby

Steff - Pią Lis 27, 2009 20:35
Temat postu: [R25 `02] Ogrzewanie tylnej szyby
Od początku jak kupiłem auto nie działało ogrzewanie tylnej szyby. Bo tak: bezpiecznik ok, włącznik też ok i przekaźnik też ok. Dziś byłem u elektryka, który stwierdził że uszkodzony jest jakiś sterownik. Czy ktoś może mi coś więcej powiedzieć czy tę usterkę można jakoś prosto usunąć i gdzie szukać tego sterownika? Elektryk zaproponował zrobienie "obejścia" tak by ominąć ten sterownik ale czy iść na to?
kadzaf - Pią Lis 27, 2009 20:51

hmm czyli na krótko :wink: zasilanie,przełącznik ,jakis przekaznik i na szybke
tez powinno chodzic

Steff - Pią Lis 27, 2009 21:17

Układ ma zostać ten sam tylko zasilanie ma iść "bokiem" i trzeba zmienić włącznik na taki jak do klimy czy przednich halogenów, który po włączeniu się "zapada" a po wyłączeniu "wychodzi". Tylko czy ma sens robienie "obejścia" skoro można naprawić to co jest, tylko gdzie tego szukać i jak to naprawić?
darek_wp - Pią Lis 27, 2009 21:37

Układ odpowiedzialny za sterowanie m.in. ogrzewaniem szyby to ECU-MF. Jest to taka czerwona puszka zamocowana z tyłu skrzynki bezpieczników. W 95% przypadków uszkodzenia w niej polegają na zimnych lutach na stykach i uszkodzeniu tranzystorów wykonawczych (sterujących np przekaźnikami). Średnio sprawny elektronik daje sobie z tym rade.
Steff - Pią Lis 27, 2009 21:47

Dzięki za konkret :grin:
Jeszcze kilka pytań bo w tej dzałce jestem zielony
- czy taki element sterujący jest odpowiedzialny tylko za szybę czy za coś jeszcze?
- jaki jest jego jakiś numer i czy można go dostać lub jego zamiennik?
- jest gdzieś jakaś rozpiska który sterownik za co odpowiada by nie wyjąć niewłaściwego?

darek_wp - Sob Lis 28, 2009 16:58

Steff napisał/a:
czy taki element sterujący jest odpowiedzialny tylko za szybę czy za coś jeszcze?

m in za wycieraczki, oświetlenie wnętrza (czasowe), ogrz tylnej szyby, sygnalizację włączenia świateł
Steff napisał/a:
jaki jest jego jakiś numer i czy można go dostać lub jego zamiennik?
- jest gdzieś jakaś rozpiska który sterownik za co odpowiada by nie wyjąć niewłaściwego?

z tyłu skrzynki bezpieczników jest tylko jeden moduł (właśnie ten Ciebie interesujący)
dostać można go najłatwiej z rozbitków albo anglików, wszystkie inf na jego temat i nie tylko znajdziesz w rave

wacek - Sob Lis 28, 2009 20:40

stefan......miałem podobny problem - wymieniłem tą skrzyneczkę z tym całym modułem i jest ok. U mnie było odwrotnie......cały czas grzała mi tylna szyba, nawet gdy wyłączyłem samochód i wyciągnąłem kluczyk.
Paul - Sob Lis 28, 2009 21:00

Ja tam się nie znam, ale najpierw bym wiązkę klapy sprawdził zamiast wydawać kasę (prawdopodomnie niepotrzebnie ;p ) :D
darek_wp - Sob Lis 28, 2009 22:20

Paul jak najbardziej masz rację - dlatego najpierw diagnostyka :mrgreen: a dopiero na końcu naprawa lub wymiana modułu / przekaźnika itp.
Steff - Sro Gru 02, 2009 08:32

Paul napisał/a:
Ja tam się nie znam, ale najpierw bym wiązkę klapy sprawdził zamiast wydawać kasę (prawdopodomnie niepotrzebnie ;p ) :D


A przeczytałeś mój wstęp ? :rotfl: Elektryk sprawdził i stwierdził że to ten sterownik, więc raczej wiązki w klapie sprawdzać nie trzeba skoro sterownik nie daje sygnału.

A poza tym mam fajnego elektryka, za diagnostykę nic nie wziął :rotfl: