Zobacz temat - Jakie Oc najtaniej i gdzie ?
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Prawo i ubezpieczenia - Jakie Oc najtaniej i gdzie ?

soviet100 - Nie Lut 21, 2010 23:28
Temat postu: Jakie Oc najtaniej i gdzie ?
Witam jestem młodym kierowcą 20 lat zniżki 20% z Irlandii i prawo jazdy irlandzkie i gdzie najtaniej myślicie ze ubezpieczane roverka ( nie mam dziadka ojca itp żeby na siebie wzięli :)
azer - Nie Lut 21, 2010 23:56

hej
jak masz możliwość to pojedz do jakiegoś multiagenta

a jak nie masz takiej możliwości to prawie każdy ubezpieczyciel pozwala obliczyć wysokość składki online, nawet PZU taki kalkulator udostępniło.

mwok - Pon Lut 22, 2010 09:24

Bylem w podobnej sytuacji. Multiagentka wybrała mi Allianz bo niby ROVER jest w grupie aut bezpiecznych czy coś w tym stylu.
soviet100 - Pon Lut 22, 2010 15:41

Najtańsze jakie znalazłem to 1310 zł LINK 4 .
Joa - Pon Lut 22, 2010 16:52

szukajcie, a znajdziecie....
http://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=47783
http://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=41457
http://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=36507
http://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=32562

bartek-mrc - Pon Lut 22, 2010 17:16

Ja właśnie jestem przed ubezpieczeniem Roverka 400. Poświeciłem 1 dzień i byłem w kilku ubezpieczalniach i u mnie to wygląda tak:

Mam 22 lata, 3 lata prawo jazdy i żadnych zniżek... Rover to 416Si 1996r

HDI = 1150zł
LINK4 = 1300zł
AXA = 1240zł
Alianz Direct = 1250zł
PZU = 1450zł

Ceny są za samo ubezpieczenie OC

Mayson - Pon Lut 22, 2010 18:36

soviet100 napisał/a:
gdzie najtaniej myślicie ze ubezpieczane roverka

Darmowa Porównywarka Cen Polis:
www.ipolisa.pl

Budyn - Pon Lut 22, 2010 20:20

witam.
Nie wiem skad bierzecie takie ceny ja mam 25 lat pj rok i za ubezpieczenie zaplacilem 674 pln za rok w tym NW moj unezpieczyciel to compenca. Aha i kalkulator na stronie jakiegokolwiek ubezpieczyciela ma sie nijak do tego co mozna uzyskac rozmawiajac z nim osobiscie :)

Joa - Pon Lut 22, 2010 20:32

Budyn napisał/a:
Nie wiem skad bierzecie takie ceny

wszystko zalezy przede wszystkim od miejsca zameldowania i pojemnosci silnika, do tego wiek, znizki/zwyzki za bezszkodowa jazde, plus inne znizki/zwyzki (np platnosc w jednej lub kilku ratach)
Budyn napisał/a:
Aha i kalkulator na stronie jakiegokolwiek ubezpieczyciela ma sie nijak do tego co mozna uzyskac rozmawiajac z nim osobiscie :)

niekoniecznie. po prostu kalkulator jest mniej dokladny, poza tym nie koniecznie bedzie mial najaktualniejsze taryfy wszystkich TU, ktore przelicza.
dlatego napisze po raz milion piecset trzydziesty dziewiaty- zawsze warto pojsc do jakiejs multiagencji- bedzie bardziej konkretnie niz w takim internetowym kalkulatorze (ktory ma dac tylko orientacyjne skladki).

bartek-mrc - Pon Lut 22, 2010 21:49

Budyn, a ile masz zniżek? Masz 25 lat więc nie masz także zwyżek...
Wiec nie wiem co się tak dziwisz...

Ktoś kto ma zwyżki i puste konto nie będzie miał ubezpieczenia za 600zl na cały rok...

frediwzl - Pon Lut 22, 2010 22:03

Ja osobiście polecam Interrisk, płace rocznie ~350 zł
azer - Pon Lut 22, 2010 22:26

Budyn napisał/a:
Aha i kalkulator na stronie jakiegokolwiek ubezpieczyciela ma sie nijak do tego co mozna uzyskac rozmawiajac z nim osobiscie :)
akurat w obecne ubezpieczenie brałem w PZU i cena obliczona w kalkulatorze zgadzała się co do grosza z tym co usłyszałem na miejscu. To po pierwsze, a po drugie jest pare firm co zawierasz ubezpieczenie przez internet więc jak w takim przypadku kalkulator moze się mylić.
Budyn - Pon Lut 22, 2010 23:05

Za samo ubezpieczenie w compensie jest na start 10% zniżek za zapłatę za cały rok jest kolejne 10% jak ubezpieczałem auto brakowało mi 2 miesiące do 25 roku życia:) ale to tez dało się przeskoczyć, w sumie to racja co do miejsca zameldowania bo mieszkam ( zameldowany jestem ) w miasteczku do 20 tys mieszkanców. Ale gdy obliczałem sobie składki na kalkulatorze ubezpieczycieli to wychodziły mi sumy dwa razy większe niż zapłaciłem wiec dlatego uważam że warto iść bezpośrednio do ubezpieczyciela a nie sugerować się wynikiem kalkulatora. :)
sarkunx - Czw Lut 25, 2010 14:11

Ja za swojego Rovera, 2.3 litra silnik, warszawa, 27 lat, prawo jazdy od 7 płacę 560. Żadnych zniżek nie mam, nic nie musiałem negocjować - mam ofertę przygotowaną dla firmy przez AON.
Joa - Czw Lut 25, 2010 19:38

sarkunx napisał/a:
mam ofertę przygotowaną dla firmy

i tu jest wielka roznica- jesli nie jestes klientem indywidualnym nie masz nawet co porownywac skladek ;)

Perez - Czw Lut 25, 2010 20:15

To jezeli mam na firme auto to gdzie najlepiej i od czego to zalezy?
Joa - Czw Lut 25, 2010 20:35

Perez, jesli auto na firme (ztcp musi byc to w dowodzie rejestracyjnym wpisane), to musisz podejsc rowniez do jakiegos multiagenta/brokera, wowczas liczy sie skladki w/g innych taryf niz dla klientow indywidualnych.
moze to byc tez chocby AON jak pisze kolega wyzej- http://www.aon.com/poland/ , pytanie tylko jak Ci sie to oplaci ;) co prawda nigdy sie tym nie interesowalam, ale mam wrazenie, ze korzystne warunki beda raczej dla wiekszych przedsiebiorcow. nie mniej sprobowac nie zaszkodzi. :)

Perez - Pią Lut 26, 2010 11:21

Joa, dzieki sprawdze, bo akurat mi sie ubezpieczenie konczy.
harinezumi - Pią Lut 26, 2010 16:21

soviet100 napisał/a:
Witam jestem młodym kierowcą 20 lat


W takim razie sprawdź to https://www.youcandrive.pl/direct/home.seam
Program ubezpieczeniowy Hestii dla młodych kierowców.
Przy spełnieniu określonych warunków może okazać się opłacalne. :wink:

soviet100 - Sob Mar 13, 2010 19:51

Dobra sprawę rozwiązałem . Dziadek współwłaciciel auta . 60% zniżek i 40 lat prawo jazdy wyszło coś koło 400zł na rok .
damiansz - Czw Mar 18, 2010 18:22

hey.. jeżeli ktoś jest under 24 i szuka ubezpieczenia to wyliczcie sobie składkę na link4, zaznaczcie ze chcecie kontakt od konsultanta i gość telefonicznie zaproponuje lepszą składkę niż wyszło on-line. Mi wyszło po konsultacji 599,80 zł.

Dość długo szukałem najtańszego rozwiązania i link4 wyszedł najtaniej. Porównałem:
Allianz - 732,00 zł
Interrisk - 705,00 zł
mBank - 613,00 zł
Liberty - 716,00 zł
Axa - 687,00 zł
AllianzDirect - 689,00 zł
Compensa - 1006,00 zł

tronsek - Czw Mar 18, 2010 19:57

Ja swojego ROVER'ka 400 2.0 SDI pod koniec stycznia 2010 ubezpieczyłem w MTU. Składka za cały rok OC+NW wyszła mi 304 PLN.
Zniżki jakie mi przysługują:
- bezszkodowa jazda (60%)
- wiek kierowcy (36-45 lat)
- auto poniżej 12 lat
- płatność jednorazowa
- dziecko do lat 12

Z tego co pamiętam, to kwota bazowa wynosiła ok 900zł a NW 23zł. Pamiętać należy, że kwota bazowa zależy od adresu zamieszkania.

damiansz - Czw Mar 18, 2010 20:08

jestem w szoku, dobrze że nie zdążyłem zapłacić z tą polisę (już przysłaną na maila) w Link4. Wyliczyłem składkę w www.youcandrive.pl i było duuużo taniej (517zł) niż w Link4 (599,80zł). także polecam. poza tym wszystko łatwo, pięknie, intuicyjnie i szybko on-line ;-)
martens - Czw Mar 18, 2010 21:02

MTU znowu mi wyszlo najtaniej. Za R25 2.0 iDT z NW ok 700 zł (wliczone -20% za bezszkodowa, skladka platna jednorazowo, bez zwyzek). Bazowa chyba ok 900. Pozostale: Link4 808 + NW, PZU poznad 1000,Liberty ponad 900.
hertz25 - Czw Mar 18, 2010 21:17

ja ubezpieczyłem w HDI za cały rok oc wyszło 409zł
Perez - Czw Mar 18, 2010 22:45

Mi na poloneza w Link4 jak mialem 18lat krzykneli 3500zl, a w AXA powiedzieli, ze nie sa w stanie przedstawic kozystnej polisy, ale na pewno wiecej niz 3500zl
Tomassso - Pią Mar 19, 2010 17:25

Jakby ktoś chciał sie ubezpieczać w AXA chętnie udostępnię numer polisy do zniżki :grin:

Cytat:
Weź udział w programie z zyskiem.
Poleć AXA DIRECT znajomym!
Przy zakupie polisy dostaną zniżkę na ubezpieczenie:


50 zł na Pakiet OC lub Pakiet AC i aż 100 zł na Pełen Pakiet lub Pakiet dla Kobiet przy ubezpieczaniu samochodu

100 zł na Pełen Pakiet przy ubezpieczaniu motocykla

a Ty otrzymasz bon Sodexho o wartości 50 zł


Niby nie dużo, ale jak można pare złociszy zaoszczędzić to czemu nie ;)

faecd - Pią Mar 19, 2010 19:50

ja nie rozumiem co to za chwalenie sie bez pisania kim jest ubezpieczajacy. damiansz, piszesz ze to opcja dla ludzi
damiansz napisał/a:
under 24
...ciekawe

Jakos ja ubezpieczajac na siebie auto w wieku 20 lat mialem 1043 zl, pozniej juz na rovera w wieku 21 949zl, oraz ostatnio w wieku 22 z jedna szkoda w poprzednim roku to wyszlo 1299 zł.

Kawaler
Rover jak w profilu
prawko od 5 lat
jedna szkoda na poprzedniej polisie
0 znizek
wiek aktualnie 23

:P

[ Dodano: Pią Mar 19, 2010 19:45 ]
Aha skladki w HDI via mBank

[ Dodano: Pią Mar 19, 2010 19:50 ]
a na tej stronie you can drive uwzgledniajac ze mialem szkode 2 lata temu to mi wykalkulowal 1212...

damiansz - Sob Mar 20, 2010 11:42

wiek 24 lat o którym pisałem jest wiekiem granicznym po przekroczeniu którego nie ma zwyżek.
Fakt że powinienem napisać na jakich warunkach jestem:

R400 98r SDI
pojemność 2.0
prawo jazdy od lutego 2005 (czyli 5 lat)
zniżki - prawdę mówiąc nie mam, przynajmniej żadnych udokumentowanych
wiek - X 1986, czyli jeszcze 23 lata.
brak szkód
żonaty

no i tak jak pisałem - 517 zł w youcandrive za samo OC

eva. - Nie Wrz 05, 2010 22:00

dokładnie, ja też mam w Ergo Hesti to najtańsze ubezpieczenie jak do tej pory na rynku
szymon1986 - Sob Lut 05, 2011 11:52

Odświeżę troszkę temat...
kończy mi się OC i tak przeglądam sobie obliczam i mam pytanie ale od początku...
Z racji że nie mam ojca już więc nie mam kogo wpisać ze zniżkami wykombinowałem sobie że właścicielem zrobię mamę i nie będę miał zwyżki za wiek,z tym że okazało się że to nic nie dało i jeszcze niektóre firmy dawały zwyżkę za to że właściciel nie ma prawka...
W tej chwili mam już skończone 25 więc teoretycznie nie powinienem mieć zwyżki wiekowej ale okazało się że w tym roku zmienili i podnieśli ten próg :(

No ale wracając do mojego pytania... w kalkulatorach wpisuję właściciela auta czyli mamę czy siebie? (jestem współwłaścicielem)??

pajda - Sob Lut 05, 2011 12:25

Ja przedłużałem umowę jakieś pół roku temu. Miałem i mam full pakiet OC+AC+NWW+Assistance+ubezp.Szyb+ubez. na kraje wschodu (ponieważ przebywam tutaj przez większość czasu). Wcześniej umowa w Hestii, podczas próby przedłużenia okazało się, że za to samo ubezpieczenie chcą ponad 400zł więcej. Wtedy poszukałem innego ubezpieczyciela i trafiłem na HDI. Przy tym samym pakiecie (dodatkowo holowanie w EU do 3000zł) zapłaciłem tyle co za poprzednie ubezp. czyli w porównanie do ergo hestii o 400zł taniej. polecam
Joa - Sob Lut 05, 2011 12:29

szymon1986 napisał/a:
wykombinowałem sobie że właścicielem zrobię mamę i nie będę miał zwyżki za wiek,z tym że okazało się że to nic nie dało i jeszcze niektóre firmy dawały zwyżkę za to że właściciel nie ma prawka...

wiekszosc TU (jak juz zapewne wiesz) bierze pod uwage obydwu wspolwlascicieli, w zwiazku z czym liczy wszystko, takze samo dopisanie kogos starszego, kto nie ma znizek nie daje Ci kompletnie nic.
szymon1986 napisał/a:
W tej chwili mam już skończone 25 więc teoretycznie nie powinienem mieć zwyżki wiekowej ale okazało się że w tym roku zmienili i podnieśli ten próg :(

nie wiem jak to dokladnie wyglada w tej chwili, ale jeszcze niedawno bylo tak, ze prog wiekowy zalezy tylko i wylacznie od taryf danego TU- bylo zawsze sporo roznic. niektore mialy prog 25, inne 28, a jeszcze inne braly pod uwage tylko starszego ze wspolwlascicieli. jedyne co moge polecic to metoda prob i bledow ;)
szymon1986 napisał/a:
No ale wracając do mojego pytania... w kalkulatorach wpisuję właściciela auta czyli mamę czy siebie? (jestem współwłaścicielem)??

w kalkulatorach zazwyczaj jest pole do wpisania drugiego wlasciciela.

a ja jak zwykle zreszta zasugeruje wizyte w jakiejs multiagencji ubezpieczeniowej (np http://www.cuk.com.pl/sta...zy=7&dzial=14)- kalkulacja nic Cie nie bedzie kosztowala, a wyjasnisz wszelkie watpliwosci i znajdziesz tansze ubezpieczenie, choc warto wczesniej mimo wszystko sprawdzic te TU, ktore sprzedaja polisy tylko przez tel/net (jakies linki czy axy), tam Ci ich napewno nie przelicza.

szymon1986 - Sob Lut 05, 2011 12:53

Tak no teraz już wiem że dopisanie osoby bez zniżek nic nie daje :) tak jak pisałem wtedy sobie wykombinowałem tak że nie będzie zwyżki za wiek no a jednak była :)

W CUKu byłem obliczyli mi wszystko niby wiem...co ciekawe byłem w innym takim czymś podobnym jak CUK i np w PTU by mi wyszło o dobre 50zł mniej.Niby nie dużo ale dowodzi to temu że warto poświecić czas i poszukać w różnych miejscach.

Niby teraz w tym roku sporo się pozmieniało,pomijając podwyżki to np w Allianz było tak że jak płaci się w CUKu to odejmują jakąś zwyżkę czy coś w każdym razie było taniej płacąc u nich i tego już nie ma.

Przeglądam właśnie te internetowe ubezpieczenia,korzystnie mi wyszło w tym you can drive czy jakoś tak... :)
Ale nie wiem właśnie czy wpisywać tam siebie?chyba muszę tak jak w dowodzie jest że mama właścicielem a ja współwłaścicielem? czy OC może być na mnie i wpisuje tylko siebie?

asgard88 - Sob Lut 05, 2011 14:07

Tez mam jako współwłaściciela wpisaną mamę która nie ma prawka, ostatnio płaciłem w PZU 1500zl i to było najtaniej co znalazłem bo choć tam było 5% za kontynuacje. Za 2 tyg kończy mi się ubezpieczenie wiec będę czegoś szukał ale nie sadze ze coś taniej będzie ze względu na mój wiek.
szymon1986 - Sob Lut 05, 2011 14:12

z tego co przekopałem neta to godne uwagi pod względem cenowym
1.Link4
2.You Can Drive
3.mBank

kolejność wg ceny

damiansz - Sob Lut 05, 2011 17:09

asgard88 napisał/a:
Tez mam jako współwłaściciela wpisaną mamę która nie ma prawka, ostatnio płaciłem w PZU 1500zl i to było najtaniej co znalazłem bo choć tam było 5% za kontynuacje. Za 2 tyg kończy mi się ubezpieczenie wiec będę czegoś szukał ale nie sadze ze coś taniej będzie ze względu na mój wiek.


sprawdź sobie w you can drive i podziel się jak wyszło ;-)

[ Dodano: Sob Lut 05, 2011 17:09 ]
szymon1986 napisał/a:
z tego co przekopałem neta to godne uwagi pod względem cenowym
1.Link4
2.You Can Drive
3.mBank

kolejność wg ceny


popieram.. z tym że u mnie (zwyżka za wiek, pojemność 2l) wyszło nastepująco pod względem cenowym:
1.You Can Drive
2.Link4
3.mBank

szymon1986 - Sob Lut 05, 2011 22:12

na tą chwilę skłaniam się do tego Link 4,ale właśnie co do tych ubezpieczeń przez neta.. jak to wygląda? kupuję polisę i przysyłają kuriera z umową i jakimś tam zaświadczeniem że mam u nich OC? czyli muszę zrobić to wcześniej dosyć?OC kończy mi się 14 i żeby nie było lipy :)
Druga sprawa to wypowiedzenie OC w Allianz,jeśli robię przez np CUK to oni załatwiają to no a w tym przypadku musiałbym chyba sam do Allianza pisać pismo i wypowiedzenie?
I nadal nie wiem czy w OC mogę być tylko ja wpisany czyli na mnie czy musi być wszystko tak jak w dowodzie ? bo nie wiem jak w kalkulatory wpisywać,w niektórych jest opcja że właściciel bez prawka może być w tym przypadku moja mama a w niektórych trzeba zaznaczyć od kiedy właściciel ma prawko ... a jak nie ma? :)

Ciufa - Nie Lut 06, 2011 04:28

szymon1986 napisał/a:
w niektórych trzeba zaznaczyć od kiedy właściciel ma prawko ... a jak nie ma? :)

to dzwonisz na infolinie z prośba o wyliczenie składki
szymon1986 napisał/a:
co do tych ubezpieczeń przez neta.. jak to wygląda? kupuję polisę i przysyłają kuriera z umową i jakimś tam zaświadczeniem że mam u nich OC?

tak
oprócz tego przesyłają ci dokumenty na email i możesz sobie to wydrukować i jeździć do czasu aż otrzymasz oryginały z ubezpieczalni
tak wiec OC możesz kupić nawet w ostatni dzień starego OC, pod warunkiem, że zdążysz im kase przelać i oni ją zaksięgują ;P
szymon1986 napisał/a:
Druga sprawa to wypowiedzenie OC w Allianz,jeśli robię przez np CUK to oni załatwiają to no a w tym przypadku musiałbym chyba sam do Allianza pisać pismo i wypowiedzenie?

można wysłać wypowiedzenie na email lub faksem
ważne żeby miec potwierdzenie, że wpłyneło i że jest wszystko ok
najlepiej dwie godziny po wyslaniu wypowiedzenia zadzwonic i spytac sie czy dostarczone i czy jest :ok:

damiansz - Nie Lut 06, 2011 12:45

tak jak Ciufa napisał, wypowiedzenie ja wysyłałem faxem, po czym zadzwoniłem i poprosiłem aby odesłali mi faxem potwierdzenie otrzymania.

co do wykupienia nowego, to w you can drive wszystko zalatwilem online, przelew mtransferem z mbanku, więc w tej samej sekundzie otrzymali przelew, potem zazanaczyłem żeby pocztą przyszło potwierdzenie, i przyszło mi to samo potw. ktore mogłem wydrukować z internetu, tyle że podpisane przez kogoś tam. ale nie trzeba nawet tego zamawiać, bo policja przy kontroli i tak sprawdza czy faktycznie tam jest wykupione OC czy nie, czy masz podpis czy nie - bo podpis zawsze można podrobić, a kwitek sobie wypisać ;-)

szymon1986 - Nie Lut 06, 2011 16:34

a jakiś wzór wypowiedzenia ktoś może ma?
bo szczerze to nie mam pojęcia jak to napisać im

damiansz - Nie Lut 06, 2011 16:45

podaj maila to Ci wyśle. załączyłbym ale PDF nie można na tym forum.
Ciufa - Nie Lut 06, 2011 16:52

wystarczy w google wpisac "wzor wypowiedzenia"
szymon1986 - Pon Lut 07, 2011 17:19

Jeszcze jedno pytanie w przypadku jak podam im złe zniżki to jakieś problemy będą? czy można to skorygować potem?
Na blankiecie które przysłał mi Allianz mam 20% czyli tyle podaje ?

damiansz - Pon Lut 07, 2011 19:56

najczęściej ubezpieczyciel do którego chcesz przystąpić wymaga potwierdzenia zniżek od poprzedniego ubezpieczyciela.. inaczej jest w you can drive bo tam w ogole się tego nie podaje :D
Ciufa - Pon Lut 07, 2011 20:03

ubezpieczalnia prosi o przesłanie histori ubezpieczenia z poprzedniego TU
jeżeli nie będzie się zgadzać to zrobią re kalkulacje składki i będziesz musiał dopłacać
co dziwne liberty direct nie chciało odemnie historii (uwierzyli mi na słowo)

szymon1986 - Wto Lut 08, 2011 20:31

a może się ktoś podzieli kodem promocyjnym do np Link4 Axa Liberty ? :)
Ciufa - Wto Lut 08, 2011 20:37

a w liberty sa kody ? jezeli tak to dawaj na PW (jezeli mam to podam)
eva. - Sro Lut 09, 2011 16:56

jak by ktos chciał ubezpieczyć auto w you can drive to moge mu przesłac kod na 50 zł znizki, bo ubezpieczałam tam auto bratu i moge generowac taki kod wiec jak by ktos chciał to pisac.
szymon1986 - Sob Lut 12, 2011 15:31

Pytanie mam.. we wniosku gościu wpisał jako ubezpieczającego moją mamę tak jak w dowodzie jest właścicielem a mnie jako współubezpieczającego ale nie wpisał mojego peselu,może tak zostać czy muszę latać poprawiać to?
szoso - Sob Lut 12, 2011 16:03

szczerze? Liberty Direct i Linki srinki to się chowają przy moim obecnym ubezpieczeniu w TUW
mim zdaniem przereklamowane, drożej mi tam wychodziło

damiansz - Sro Mar 16, 2011 14:17

ja nadal polecam You Can Drive - już 3 moim znajomym wyszlo najtaniej na www.youcandrive.pl.. poza tym mogę udostępnić kod, dzieki ktoremu bedzie jeszcze taniej - u mnie wyszlo 51 zł taniej.. cena po prostu nie do pobicia!!

jak ktoś chce kod to proszę na priv

Nowal - Sro Mar 16, 2011 16:27

OC za samochód osobowy bez znaczenia jaki silnik, rok i kto jest włascicielem kosztowało mnie 550zł w Aon Affinity Polska jest to jakiś odłam z TU Allianz bo nawet pieczątki mają allianz polska.

Jeśli ktoś nie ma zniżek, lub nie ma ukończonych 26lat i jest współwłaścicielem samochodu to naprawdę wychodzi najtaniej. Mi polecił ich kumpel który ma auto na siebie z 2,5litrowym silnikiem. Stawka jest zryczałtowana dlatego 550zł. Numer do gościa z którym załatwiałem wszystko podam na PW

polofix - Czw Mar 17, 2011 23:10

tania firma to tez TUW .roverek 1,6 i mercedes 2,0 wychodza po okolo 300zl na rok po podwyzce. ja jestem wspolwlascicielem ojca na ktorego sa oba samochody.
osarro - Czw Mar 17, 2011 23:48

w UNIQA za roverka 1,6 płacę 545 oczywiście zniżki 60 % ale UNIQA i MTU bo tam miałem poprzednie auto nie wymagają dokumentów o zniżkach ...problem może się pojawić jak spowodujemy wypadek z naszej winy.
damiansz - Czw Mar 17, 2011 23:56

osarro napisał/a:
w UNIQA za roverka 1,6 płacę 545 oczywiście zniżki 60 % ale UNIQA i MTU bo tam miałem poprzednie auto nie wymagają dokumentów o zniżkach ...problem może się pojawić jak spowodujemy wypadek z naszej winy.


w youcandrive też nie wymagają, a zapłaciłbyś połowę tego.. ;-)

osarro - Pią Mar 18, 2011 00:06

Okres posiadania prawa jazdy jest zbyt krótki. Proponujemy w tej sprawie kontakt z agentem Ergo Hestii.
taki mam komunikat poza tym wiek nie mogłem wpisać bo jest do 29 lat a mam 30 :( skoro nie mogę wyliczyć sobie składki na stronie tylko tracić czas na telefony to mnie to nie bawi.
Poza tym cena może się różnić o nawet 100-200 zł z uwagi na miejsce zamieszkania.
Zresztą niedługo sprawdzę bo za jakieś 2-3 miechy mi się kończy a z tego co wiem to znajoma w AXA wyliczyła mi na 495 miesiąc temu więc ceny i atrakcyjność w różnych firmach zmienia się jak ceny paliwa i jak promocje w sieciach komórkowych - dzisiaj era za miesiąc play a za 3 miesiące orange i tak w kółko.

skorpion012 - Czw Mar 24, 2011 23:32

Witam. Tak jak piszesz wszystko się zmienia jak w kalejdoskopie. Niektóre TU stwarzają mniej problemów przy zawieraniu polisy ale za to potem jest problem jak będzie szkoda. Dotyczy to również OC - w większości towarzystw pytają po prosu o wysokość zniżki na co 80 % osób odpowiada że mają pełne 60 %.

Niestety nikt nie pokusi się o wyjaśnienie że nie liczą się zniżki nabyte w promocji i często bywa tak że przy szkodzie TU wzywa do dużej dopłaty w składce.
Normalnie 60 % zniżki honorowane we wszystkich zakładach ubezpieczeń bez żadnego ryzyka
uzyskamy mając 8 lat bezszkodowego ubezpieczania pojazdu.

Jak kolega poda na skrzynkę pocztową ( slusarczykmariusz@gmail.com )swój wiek, ilość szkód w ost. 3 latach oraz okres bycia właścicielem pojazdów to postaram się sprawdzić u kolegów po fachu gdzie może wyjść najatrakcyjniej.

bociannielot - Pią Lip 15, 2011 15:10

damiansz, eva. robiłem kalkulację i faktycznie raczej nikt YCD nie pobije -mówicie że śmiało można OC u nich wykupić, nie mieliście od tamtego czasu(trochę odkopuję temat :wink: ) żadnych przygód z nimi? pytam bo powoli kończy się obecna polisa :smile: .
damiansz - Pią Lip 15, 2011 23:20

bociannielot napisał/a:
damiansz, eva. robiłem kalkulację i faktycznie raczej nikt YCD nie pobije -mówicie że śmiało można OC u nich wykupić, nie mieliście od tamtego czasu(trochę odkopuję temat :wink: ) żadnych przygód z nimi? pytam bo powoli kończy się obecna polisa :smile: .


witaj, ja mam już dwa lata, praktycznie już wszyscy moi znajomi też mają w YCD ;-) każdy jest zadowolony, bo cena jest nieziemska.. kolega brał u nich nawet komplet: OC + AC + szyby. tutaj masz kod, wylicz sobie ponownie z tym kodem: F15E6CD3A1. jak ten straci wazność to odezwij się przed zakupem na priv - wygeneruję Ci nowy.

bociannielot - Sob Lip 16, 2011 08:01

damiansz, dzięki, jakby wygasł to się odezwę :-) . - generalnie bez kodu prawie 400 taniej niż w MTU miałem ofertę przedłużenia ;-) .
haszczyc - Nie Lip 17, 2011 16:21

ja zakupiłem ubezpiecznie w Allianz Direct z kodem promocyjnym ONET 12% taniej:) polecam zdecydowanie
Ciufa - Wto Lip 19, 2011 19:13

a mi w YCD nie wylicza skladki tylko pisze zeby skontaktowac sie z agentem :/
bociannielot - Sro Lip 20, 2011 11:25

Ciufa, a zaznaczałeś że masz jakiś tuning? Oni podobno nie bardzo chcą tuningowane auta ubezpieczać.
Ciufa - Sro Lip 20, 2011 20:35

bez zaznaczenia tez nie wchodzi
pajda - Sro Lip 20, 2011 20:58

Ciufa, mi też nie wyliczyło składki. Skontaktowałem się z agentem mailowo i w odpowiedzi napisali, że mogę zgłosić się do hestii po ubezpieczenie. Wychodzi na to, że boją się marki MG :lol:
trawis25 - Nie Lip 24, 2011 15:48

Ja polecam ubezpieczenie w liberty direct.Przykładowo w HDI wyszło mi 607zł a w PZU 585ZŁ. A w liberty direct 346zł!!! Przy obliczaniu na stronie lub przy rozmowie z konsultantem trzeba podać kod promocyjny 93 44 89 01 i dodatkowo otrzymuje sie 50zł zniżki na OC lub 100zł na OC+AC
bociannielot - Pon Lip 25, 2011 07:35

trawis25, a mi wychodziło tyle samo co w MTU i niewiele mniej niż w PZU
trawis25 - Pon Lip 25, 2011 08:45

Chyba żartujesz! Wyszło dokładnie tak: HDI-607ZŁ PZU-563ZŁ LIBERTY DIRECT-346ZŁ z kodem promocyjnym. Są to stawki OC+NNW.
mcjg - Pon Lip 25, 2011 09:50

trawis25, Może podajesz cenę I raty w Liberty? Jakbym nie liczył, z kodem czy bez, to i tak wychodzi mi drożej niż moje obecne w MTU. Liberty - 583,22 z 50 zł bonifikatą za kod i dodatkowo 50 zł za NW. AC nie chcą mi zaproponować. Dla porównania w MTU mam: OC + AC + NNW + Asistance Premium + ubezpieczenie utraty zniżki 1077 zł. z czego samo OC jest raptem o 10 zł wyższe niż to w Liberty ze zniżką promocyjną a 40 zł niższe niż bez zniżki. Ponadto AC taniej bo w pakiecie. Także nie wiem w jaki sposób mogło Ci wyjść 346 zł.
Pływak - Pon Lip 25, 2011 09:57

Ludzie przecież stawka uzależniona jest od wieku, miejsca zamieszkania, auta i pierdyliona innych czynników, a Wy się teraz będziecie spierać gdzie komu taniej wyszło...
Alexi - Pon Lip 25, 2011 21:52

Najprościej użyć porównywacza cen. Mi znalazło najtańszą ofertę HESTIA UCD ale że mieli zrypany system rejestrowania to stracili klienta :D I padło na LINK 4. Dla porównania poszedłem do WARTY i MTU i faktycznie cena w LINK 4 była najniższa.
dafit - Wto Lip 26, 2011 00:30

alexi napisał/a:
LINK 4
:mrgreen: a powiedz brałeś z AC ?
tak czy siak powodzenia z nimi :nook:

Alexi - Wto Lip 26, 2011 18:09

Samo OC. Dlatego brałem gdzie taniej. Zobaczymy po roku bo już niedługo się kończy. Jak będą kombinować to są inni ubezpieczyciele.
machi12 - Wto Lip 26, 2011 23:39

Nie ukrywam że jestem pracownikiem WARTY.
I proszę o nie krytykowanie mojej osoby ;P bo na forum jestem dla was kolegą, i chętnie pomogę.
Jeśli chodzi o OC panowie i panie proponuje te Directy. To jest ubezpieczenie wobec osób trzecich. To niech ich ubezpieczalnie sobie ściągają z OC sprawcy.
ALE OSTRZEGAM Z AC!
Jeśli chcecie mieć pewność że dostaniecie wypłatę (największe prawdopodobieństwo zadowolenia) to tylko czołówka 3 ubezpieczalni PZU, HESTIA, WARTA. Wiem że klienci narzekają na AC w tych tanich bo oni strasznie zaniżają :/ .
WARTA jest firmą tanią dla osób powyżej 35 roku życia bezszkodowych.
I jeśli chodzi o AC to na pojazdy nowe konkurencja świetna.

bolcik - Sro Lip 27, 2011 08:07

machi12, za przeproszeniem ale głupoty gadasz. zawsze mi się podobało jak ludzie na forach dają rady: idźcie do tanich bo to i tak inni będą się musieli męczyć z tym ubezpieczycielem... po pierwsze w ten sposób w przypadku kolizji mamy większą szansę na to że właśnie osoba która w nas wjechała będzie miała taniego, "dupnego" ubezpieczyciela. chciałbyś tak? po drugie jeżeli ludzie będą wybierali ich ciągle to nigdy nie zmienią swoich praktyk. to chyba proste.
SyntaX - Sro Lip 27, 2011 10:03

Ja osobiście OC mam w mBank
Freelander 2002r. 2.0 TD4 130KM , auto zarejestrowane w powiecie Poddębickim z Tatą dopisanym jako współwłaściciel. Mam wszystkie zniżki bo nigdy nie miałem szkody.
Tata miał raz szkodę z sarną dlatego go dopisałem.
Auto przebieg 140.000km średnie przebiegi roczne 20.000 km

AC +ASS Baza mam w Compensa bo mają dobre stawki i firma jest na miejscu.
Suma ubezpieczenia 24.000zł brutto (Na podstawie Info Expert)
Udział własny zniesiony
Amortyzacja zniesiona
Kwota składki 1058zł.

Ale jak czytam opinie o nich to się modlę by się nic nie stało.
Jadą po nich na forach po całości.
Czekam do Maja 2012 i zmieniam ubezpieczyciela.

pajda - Sro Lip 27, 2011 14:17

ma ktoś kod znizkowy do YCD ?

YCD ( ja jako wspolwlasciciel+ojciec) = 739zł+kod -10%daje 665zł
Liberty-730 z kodem
HDI 850zł

czyli odjac 50 zł za kod w YCD i bedzie najtaniej

..............


ja wybrałem YCD, aczkolwiek przez internet nie byłem w stanie skonfigurować wyceny dla mojego ZTeka. Dostałem maila z informacją, ażeby podjechać do placówki ERGO HESTIA i tak zrobiłem. Na miejscu podpisałem umowę na 739 zł, niestety kod -10% działa tylko i wyłącznie poprzez kalkulator online. Pozdrawiam

machi12 - Sro Lip 27, 2011 19:59

bolcik napisał/a:
machi12, za przeproszeniem ale głupoty gadasz. zawsze mi się podobało jak ludzie na forach dają rady: idźcie do tanich bo to i tak inni będą się musieli męczyć z tym ubezpieczycielem... po pierwsze w ten sposób w przypadku kolizji mamy większą szansę na to że właśnie osoba która w nas wjechała będzie miała taniego, "dupnego" ubezpieczyciela. chciałbyś tak? po drugie jeżeli ludzie będą wybierali ich ciągle to nigdy nie zmienią swoich praktyk. to chyba proste.


Wybacz, ale nie masz racji. Nie wiem czy wiesz jakie są procedury ściągania odszkodowania z OC.
Masz możliwość ściągać od swojego ubezpieczyciela, a ubezpieczyciel ściagnie sobie regresem od ubezpieczyciela sprawcy.
Poza tym masz możliwość podparcia się własnym kosztorysem, jeśli ten od ubezpieczyciela będzie dla Ciebie niewystarczającym bo niby zaniżyli składkę.
I powiedz mi kto wybierze drogiego ubezpieczyciela patrząc na wzgląd na poszkodowanego, żeby on tylko nie miał problemów. Proszę Cię nie mów że Ty idziesz tam gdzie drogo?
Pracuje w tym i jeszcze mi się nie zdarzyło żeby ktoś został tam czy gdzieś indziej z własnej woli... 50 zł ok rozumię ... ale ludzie lecą na 100 zł sam tak robię.
Jako pracownik mam duże zniżki a i tak mi się nie opłaca.

bolcik - Sro Lip 27, 2011 20:19

tak przedstawiasz ze wszystko jest ładnie i pięknie tylko czemu pozniej tyle tematow na forach w stylu "zanizyli mi odszkodowanie", " ubezpieczyciel nie chce mi zaplacic za nowe czesci" itp. dobrze wiesz ze sa firmy ktore nie sa godne polecenia i dzialaja nawet wbrew prawu a mimo to ludzie ida tam bo jest odrobine taniej. wg mnie kazdy powinien isc do takiego towarzystwa z ktorym chcialby miec kontakt w razie szkody. niestety dopoki mentalnosc ludzi jest taka żeby inny się meczyl a nie ja to wiele sie nie zmieni. sam polecasz OC w jednej z firm ale juz AC nie. czemu? bo przy AC juz ma sie kontakt osobisty z ta firma?
i tak poszedlem tam gdzie bylo drozej. moze nie o 50% ale trochę drożej było.

damiansz - Sro Lip 27, 2011 20:34

pajda napisał/a:
ma ktoś kod znizkowy do YCD ?

YCD ( ja jako wspolwlasciciel+ojciec) = 739zł+kod -10%daje 665zł
Liberty-730 z kodem
HDI 850zł

czyli odjac 50 zł za kod w YCD i bedzie najtaniej

..............


ja wybrałem YCD, aczkolwiek przez internet nie byłem w stanie skonfigurować wyceny dla mojego ZTeka. Dostałem maila z informacją, ażeby podjechać do placówki ERGO HESTIA i tak zrobiłem. Na miejscu podpisałem umowę na 739 zł, niestety kod -10% działa tylko i wyłącznie poprzez kalkulator online. Pozdrawiam


nie rozumiem czy nadal Ci potrzebny ten kod, ale na wszelki wypadek wysyłam: 4D3D44976B

machi12 - Sro Lip 27, 2011 20:52

bolcik napisał/a:
tak przedstawiasz ze wszystko jest ładnie i pięknie tylko czemu pozniej tyle tematow na forach w stylu "zanizyli mi odszkodowanie", " ubezpieczyciel nie chce mi zaplacic za nowe czesci" itp. dobrze wiesz ze sa firmy ktore nie sa godne polecenia i dzialaja nawet wbrew prawu a mimo to ludzie ida tam bo jest odrobine taniej. wg mnie kazdy powinien isc do takiego towarzystwa z ktorym chcialby miec kontakt w razie szkody. niestety dopoki mentalnosc ludzi jest taka żeby inny się meczyl a nie ja to wiele sie nie zmieni. sam polecasz OC w jednej z firm ale juz AC nie. czemu? bo przy AC juz ma sie kontakt osobisty z ta firma?
i tak poszedlem tam gdzie bylo drozej. moze nie o 50% ale trochę drożej było.


Nie chodzi o kontakt z firmą :) tylko kwestia wypłaty odszkodowania. Te directy zaniżają wartości samochodu. I to bardzo.
A czemu mówimy tu o tych milionach tytułów tematów które powstają?
Odpowiedź jest prosta, każda firma jest nastawiona na zysk. Jeśli chodzi o te tanie ubezpieczenia to oni maksymalnie okrawają a nóż się uda mało wypłacić. Dla nich podniesienie wartości pojazdu jest strasznie ciężkie. Natomiast jeśli chodzi o większe firmy z czołówki dla nich wypłacić więcej to nie problem. Ja proponuje oczywiście dla spokoju lepsze firmy rankingowo jeśli chcemy mieć mniej zmartwień. U nich łatwiej się doprosić wyższej wypłaty, a oni od directa i tak sobie ściągną.
A najlepsze jest że przy szkodzie klient narzeka na swojego doradce ubezpieczeniowego, a tak naprawdę on nie ma wpływu na szkodę.
Powiem Ci że jak na ironie bardzo mało osób narzeka u nas na wypłatę z WARTY, bardziej się żalą na te tanie. Ale każdy zrobi jak uważa. W Polsce jest jak jest z kasą i każdy szuka oszczędności i ubezpieczyciel i klient

mcjg - Czw Lip 28, 2011 00:24

machi12 napisał/a:
Powiem Ci że jak na ironie bardzo mało osób narzeka u nas na wypłatę z WARTY
Nie wiem jak u was i co to miało znaczyć, ale akurat Warta gra w .... niesamowicie. Zaniżenie kosztów robocizny, odsyłanie do "ich" warsztatów. Liczenie części z amortyzacją, wypłata kwoty bezspornej prawie 3 miesiące po zdarzeniu, brak odpowiedzi na odwołania i to wszystko z OC. Jedno z gorszych towarzystw. Jeżeli twierdzisz, że w innych jest gorzej to nie chcę w to uwierzyć bo gorzej to już chyba być nie może. Na forum jest najwięcej negatywnych doświadczeń właśnie z Wartą.
machi12 - Czw Lip 28, 2011 16:00

mcjg napisał/a:
machi12 napisał/a:
Powiem Ci że jak na ironie bardzo mało osób narzeka u nas na wypłatę z WARTY
Nie wiem jak u was i co to miało znaczyć, ale akurat Warta gra w .... niesamowicie. Zaniżenie kosztów robocizny, odsyłanie do "ich" warsztatów. Liczenie części z amortyzacją, wypłata kwoty bezspornej prawie 3 miesiące po zdarzeniu, brak odpowiedzi na odwołania i to wszystko z OC. Jedno z gorszych towarzystw. Jeżeli twierdzisz, że w innych jest gorzej to nie chcę w to uwierzyć bo gorzej to już chyba być nie może. Na forum jest najwięcej negatywnych doświadczeń właśnie z Wartą.

widocznie się mylę. Mówię to co ja widzę u siebie w rejonie.

bociannielot - Czw Lip 28, 2011 16:39

mcjg, tu nie ma reguły niestety, zaniżają tak samo w PZU - każdy orze jak może... ale machi12, jedno Ci przyznam - nigdy nie wolno brać najtańszego AC...
wrócę do sprawy najtańszego OC w YCD - próbowałem nawiązać kontakt z nimi dwa razy - miałem drobne wątpliwości ale za każdym razem ani nie odpisali ani nie oddzwonili :/ . Waham się przez to czy zawierać umowę z kimś kto tak olewa swoich potencjalnych klientów.

SyntaX - Pią Lip 29, 2011 19:11

A miał ktoś z was szkodę w Compensa.
jakie wrażenia i jak wykonywali robotę w przypadku rozliczenia bezgotówkowego.
Zakład robił to dobrze, czy na odwal się.
Były problemy jakieś ?.

Bo się zastanawiam czy nie zgłosić tych wszystkich rys na drzwiach.
Jak bym dał auto do polerki to by wyglądały że to niedawne rysy i w sumie jak maja mi zabrać 10-15% ze składki to by mi się opłacało nawet za orzeczeniem mojej winy.
Napisał bym ze mi sarna wyskoczyła i się ratowałem w krzaki uciekając.

porta - Pon Wrz 26, 2011 21:42

Ja ostatnio szukałem taniego ubezpieczenia tylko z zakresu OC, przekopałem neta, bo najwygodniej. Wcześniej miałem w PZU, ale ich ceny z roku na rok są coraz mniej atrakcyjne.... A w wyszukiwarce wyskoczyło mi kilka propozycji m.in Liberty i mBank. Wybór padł na Liberty bo dorzucili mi jeszcze Assistance i zniżkę dla nowych klientów 50zł na OC (była jeszcze 100zł na AC).

Jakby ktoś chciał też zniżkę dla nowego klienta to trzeba podać ten kod promocyjny Liberty Direct: 90982389.
Tu jest kalkulacja: https://www.libertydirect...ator-OC-AC.html

Można przez neta a można przez telefon :)

Alexi - Pon Wrz 26, 2011 21:52

Ja po raz kolejny ubezpieczyłem auto w Link4 tym razem Seicento 900. I powiem że jestem miło zaskoczony. Próbowałem On-Line ale wywalało błąd (myślałem ... chcą uwalić zniżkę za kupno on-line) zadzwoniłem i o dziwo policzyli jeszcze taniej i dorzucili NNW (którego nie chciałem bo FSC tylko stoi na parkingu). Jednym słowem mogę polecić po raz kolejny Link4. Ciekawe jak policzą OC za R na następny rok ;-)
des - Pon Wrz 26, 2011 22:32

A mi z roku na rok wychodzi drożej, pomimo tego, że samochód z roku na rok traci na wartości. W zeszłym roku podpisałem umowę z TUW. Wyszło 375zł za rok ubezpieczenia (Rover 416 99r) + NW 40zł, razem 415zł.
W tym roku musiałem zapłacić 490zł. NW 40zł reszta OC.
Jak to qrna jest, że co roku jest drożej posiadając jeszcze 60% zniżek od taty?
I nie chodzi mi o to, że jest drogo, bo nie jest tylko dlaczego rośnie zamiast maleć?

Alexi - Wto Wrz 27, 2011 00:39

Stawki rosną. W anglii np jest kosmos!!! Dał byś 3200 F za rok?
PTE - Wto Wrz 27, 2011 09:06

des napisał/a:
A mi z roku na rok wychodzi drożej, pomimo tego, że samochód z roku na rok traci na wartości. (...)
I nie chodzi mi o to, że jest drogo, bo nie jest tylko dlaczego rośnie zamiast maleć?


Bo to OC a nie Autocasco, więc wartość Twojego auta nie ma tu nic do rzeczy. Nawet jeśli masz 60% zniżki, to i tak stawka będzie rosła. Koszty napraw coraz wyższe, a ubezpieczyciel też musi wyjść przecież na swoje.

sebaszak - Czw Wrz 29, 2011 17:54

ja płace 420 zł za OC z NW i asistant za 2.0 silnik w avivie

a na chwile obecna dostaje zwyzki za wiek bo mam 25 lat i ojciec ma 60 % znizek

machi12 - Czw Wrz 29, 2011 23:07

Odpowiem wam tak.
W Polsce są jedne z najtańszych ubezpieczeń. WARTA obecnie przy wznowieniach ma podwyżkę od 12-17%. Ale jak ktoś ma w WARCIE i mu się kończy niech czeka od 3 Paź maxymalnie 12% będzie natomiast najmniej 10%. opłaca się wznawiać osobą które miały szkody powyżej 2 lat i nabywają zniżek :)

Artu - Czw Sty 12, 2012 08:40

Ja trochę z innej beczki - w tym tygodniu będę składał wypowiedzenie w LINK4. Słyszałem, że ubezpieczalnia może robić w takim wypadku problemy, dlatego chciałbym wszystko załatwić jak najlepiej. Wypowiedzenie zamierzam wysłać FAX-em, oraz listem poleconym. Pytanie mam odnośnie wzoru takiego wypowiedzenia - w internecie jest ich całe mnóstwo - pierwsze z brzegu to:

http://motofinanse.pl/wzory/wypowiedzenie_OC.pdf

Czy jest ono poprawne. Jakiego rodzaju informacje powinny się znajdować w takim piśmie?

PTE - Czw Sty 12, 2012 09:03

Może być, dodałbym jeszcze VIN. No i nie zapomnij się podpisać ;-)
Artu - Czw Sty 12, 2012 09:24

Dzięki :) Typ pojazdu to w moim wypadku 416 KAT ?
PTE - Czw Sty 12, 2012 10:26

Wpisz tak, jak masz w polisie. Podejrzewam że bez tego KAT - to jakiś slang rodem z wydziału komunikacji :mrgreen:
slax - Czw Sty 12, 2012 11:32

PTE napisał/a:
Wpisz tak, jak masz w polisie. Podejrzewam że bez tego KAT - to jakiś slang rodem z wydziału komunikacji
a czy to KAT przypadkiem nie oznacza że auto wyposażone jest w katalizator? tak coś mi swita :mrgreen:
Artu - Czw Sty 12, 2012 11:38

A chyba tak - ale tak też mam wbite w dowodzie :)

W polisie Model: 416 Kat. Si

bociannielot - Czw Sty 12, 2012 13:24

Artu, Polecony oczywiście z potwierdzeniem odbioru wyślij, poza tym z praktyki wiem że wystarczy nawet bez VIN-u wysłać.
PTE - Czw Sty 12, 2012 15:41

slax napisał/a:
PTE napisał/a:
Wpisz tak, jak masz w polisie. Podejrzewam że bez tego KAT - to jakiś slang rodem z wydziału komunikacji
a czy to KAT przypadkiem nie oznacza że auto wyposażone jest w katalizator? tak coś mi swita :mrgreen:


Tak, dlatego piszę, że to relikt przeszłości pochodzący z czasów, kiedy katalizator był jeszcze w naszym kraju rzeczą niecodzienną ;-)