Zobacz temat - Chromowanie aluminium
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Offtopic - Chromowanie aluminium

Zukowaty - Pią Lut 26, 2010 23:21
Temat postu: Chromowanie aluminium
Czy ktoś z tubylców forum ma jakieś doświadczenia z chromowanie aluminium? Może ktoś z Was pracuję w galwanizerni? Wiem że się chromuje (tylko troszkę bardziej to pracochłonne), wiem że jest drogie ale interesuje mnie trwałość takiej powłoki i jakość wykonania w naszych galwanizerniach.
hvil - Sob Lut 27, 2010 00:29

ja przerabiałem temat. Jest to dość kosztowny gips, by powłoka się dobrze trzymała aluminium (pomijam takie podstawy jak odczyszczenie do gołęgo aluminium) należy poddać najpierw miedziowaniu, a dopiero potem chromowaniu. Sam chciałęm robić trójramienne 17stki na chrom ale odpuscilem ze wzgledu na koszty, w mojej miejscowości <Lublin> znalazłem dwa miejsca gdzie by to zrobili.
Tomek1212 - Sob Lut 27, 2010 00:35

Zawsze chromowanie wiąże się z koniecznością uprzedniego miedziowania i niklowania materiału chromowanego.
hvil - Sob Lut 27, 2010 00:41

no niewiem jak rozmawiałem z ludźmi z tamtąd to mnie jednak namawiali znaleźć "fajne stalówki" że je łatwiej chromować podobno. samemu w domu na pewno nie zrobi sie galwanizacji hehe:-D
Zukowaty - Sob Lut 27, 2010 00:53

hvil napisał/a:
by powłoka się dobrze trzymała aluminium (pomijam takie podstawy jak odczyszczenie do gołęgo aluminium) należy poddać najpierw miedziowaniu, a dopiero potem chromowaniu.

Najpierw trzeba zacynkować w roztworze cynkanu sodowego raz lub dwukrotnie a dopiero później się miedziuje, nikluje i chromuje.
hvil napisał/a:
samemu w domu na pewno nie zrobi sie galwanizacji hehe:-D

Zrobi sie i to całkiem łatwo ale pochromujesz stal. Do alu chemia jest bardziej szkodliwa.

Ciekawi mnie czy ktoś z forum już coś chromował i jak wyszło cenowo/jakościowo...

hvil - Sob Lut 27, 2010 01:02

ale powłoka nie będzie tak gruba jak oddając do firmy zajmującej się galwanizacją. Swojego czasu tez kombinowalem czy by w domu nie nawet ksiazke z pelna instrukcja o tym wygrzebalem gdzies na uczelni:-D
Zukowaty - Sob Lut 27, 2010 01:11

hvil napisał/a:
nawet ksiazke z pelna instrukcja o tym wygrzebalem gdzies na uczelni:-D

:)
Wszystko zależy od zgrania całego procesu. Odpowiednie stężenia w kąpieli i właściwe prądy i wszystko da się uzyskać ;) bo czemu by nie? Nic nie zastąpi oczywiście doświadczenia jakie ma galwanizernia.

hvil - Sob Lut 27, 2010 01:15

ale w jakiej formie ty chcesz w domu dostarczać te metale w wannach?? Masz dostep do nie hurtowych ilości tych plytek sprzedawanych dla wlasnie firm galwanizacyjnych? Ja osobiscie nigdzie nie potrafilem na nie natrafić w nie hurtowych ilościach.

[ Dodano: Sob Lut 27, 2010 01:15 ]
http://marketeo.com/pl/Of...owa-328454.html

Zukowaty - Sob Lut 27, 2010 01:19

hvil, ale nie potrzeba hurtowych ilości.
KCr(SO4)2 20g/l
HNO3 5ml/l
a kupić możesz w http://www.poch.com.pl/1/katalog-produktow,1,0 lub http://www.emd-polska.com/relpages/galwano.htm# i nie jest to drogie. Problem tylko z miejscem bo wyziewy są dość szkodliwe. Wracając do tematu to alu chciałbym dać komuś do zrobienia. Samemu mogę się bawić w stal .

Mombrey - Sob Lut 27, 2010 11:39

Zukowaty napisał/a:

:)
Wszystko zależy od zgrania całego procesu. Odpowiednie stężenia w kąpieli i właściwe prądy i wszystko da się uzyskać ;) bo czemu by nie? Nic nie zastąpi oczywiście doświadczenia jakie ma galwanizernia.

A jak rozwiazesz w domu problem toksycznych wydzielin? W Płocku jest taka firma GALWA-KOR i pracowal tam starszy gostek po studiach w Moskwie co pokazal, ze nawet plytke PCV mozna pochromowac. Zapytaj tam ile bedzie kosztowac chromowanie bo w domu nie zrobisz ;-) Moze staf znajdzie chwile i podpyta na miejscu.

kzrr - Sob Lut 27, 2010 14:51

Nie no z tych ilości które podał to nie będzie niewiadomo ile tych szkodliwych substanacji, a jak rozwiązać ? Do zlewu, zalać wodą i w kanał. Praktykowane niezliczoną ilość razy :)
Zukowaty - Nie Lut 28, 2010 01:43

kzrr napisał/a:
Praktykowane niezliczoną ilość razy :)

Alu czy stal? I jak Ci to wychodziło?

Mombrey napisał/a:
A jak rozwiazesz w domu problem toksycznych wydzielin?

Z kumplem kombinujemy a on ma kilka wycofanych z użytkowana szklarni. Całkiem dobry materiał na początek. Stal kiedyś próbowałem i nikiel wyszedł w miarę.

[ Dodano: Nie Lut 28, 2010 01:43 ]
Mombrey napisał/a:
apytaj tam ile bedzie kosztowac chromowanie bo w domu nie zrobisz ;-) Moze staf znajdzie chwile i podpyta na miejscu.

W poniedziałek podjadę bo mam galwanizernie 50m od mojej pracy.

kzrr - Nie Lut 28, 2010 08:58

Zukowaty, nie raczej miałem na myśli metoda do odpady - do zlewu czy przez okno itp :) to praktykowane bylo ileś tam razy :) Co do samej galwanizerii to akurat ta dziedzina raczej w ogole mnie nie interesuje, ale jeśli dla Ciebei to nie jest palacy temat to moge popytać tu i tam :)