Zobacz temat - [R214i 1996r] rezystor
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise - [R214i 1996r] rezystor

wojzel - Pon Mar 22, 2010 20:36
Temat postu: [R214i 1996r] rezystor
witam, nie działa mi pierwszy bieg nadmuchu, wyczytałem na forum, że to wina jednego rezystora 1om/10W. W związku z tym mam pytanie, czy jeden z tych dwóch rezystorów z tej strony http://www.tme.eu/pl/kata...nParameters%3D1 będzie odpowiedni? a jeśli nie, to jaki? w więkoszości sklepów znajduje tylko 1om/5W. Na zdjęciach poniżej są te rezystory. Są odpowiednie?
darek_wp - Pon Mar 22, 2010 20:39

Ten na pierwszym zdjęciu jest odpowiedni :ok:
Legion1349 - Pon Mar 22, 2010 21:07

na obu podziała, tyle że na tym pierwszym dłużej :P
ADI-mistrzu - Pon Mar 22, 2010 21:28

Rezystor musi mieć na sobie napisane że ma 1Ω (lub "ohm") i 10W, kształtem się wzoruj się, występują w różnych odmianach.
Po prostu ma mieć napisane że ma 1Ω i 10W.

BoloSr - Pon Mar 22, 2010 21:38
Temat postu: Re: [rover 214i 1996r] rezystor
jutro wam policze i powiem co moge zatwic :)
chodiz o zamienik tego rezystora nawinietego z durtu oporowego :)

Legion1349 - Sro Mar 24, 2010 16:28

ADI-mistrzu napisał/a:
Rezystor musi mieć na sobie napisane że ma 1Ω (lub "ohm") i 10W,
Po prostu ma mieć napisane że ma 1Ω i 10W.
nie koniecznie musi większość rezystorów jest opisana "kolorowymi paskami" po których odczytuje się wartość oporu rezystora oraz jego moc.
BoloSr napisał/a:
jutro wam policze i powiem co moge zatwic :)
chodiz o zamienik tego rezystora nawinietego z durtu oporowego :)
taniej chyba wyjście pójść do sklepu elektronicznego niż kupować drut oporowy i kombinować ;) ale w wypadku trudnej dostępności jakiegoś rezystora rozwiązanie dobre :)
ADI-mistrzu - Sro Mar 24, 2010 17:08

Legion1349, zgadza się, większość rezystorów mają kod paskowy, ale nie znajdziesz raczej rezystora o mocy >10W z takim kodem, wtedy są już normalnie opisywane.
Tam samo rezystory SMD, są już kodowane inaczej, cyfrowo (2 pierwsze cyfry to wartość z 3 cyfrowa to ilość zer).

tezewiusz - Sro Mar 24, 2010 19:07

ja użyłem spirali ze starego grzejnika nawinąłem trochę na długopis i skracałem w zależności od obrotów im krótsza tym szybsze obroty tylko z montażem trzeba uważać bo spirala się nagrzewa tak więc nie może się opierać o obudowę nadmuchu
wojzel - Czw Kwi 08, 2010 23:11

udało mi się kupić rezystor o którym mowa w temacie, czy ktoś mógłby podpowiedzieć mi jak dokładnie wykonać wymianę/montaż? nie działa mi pierwszy bieg nadmuchu.. byłbym bardzo wdzięczny. Poniżej zdjęcie rezystora który mam. Zaskoczyły mnie jego rozmiary, myślałem, że będzie malutki, a ma 35mm długości i 7mm szerokości.
apples - Czw Kwi 08, 2010 23:14

Tu jest rezystor http://forum.roverki.eu/v...p=464680#464680
Twój to rezystorek :grin:

wojzel - Czw Kwi 08, 2010 23:21

:) w porównaniu do tego z linka to owszem "rezystorek" :) a może coś o wymianie?
apples - Czw Kwi 08, 2010 23:36

Wymieniałem u siebie w tylko R75. Opis masz nad zdjęciami z linka. :wink:
praktis - Czw Kwi 08, 2010 23:37

A co tu dużo pisać?

1. Usunąć (wylutować, odciąć jak ktoś woli) stary przepalony drut oporowy.
2. Wlutować rezystor ceramiczny.

Koniec :razz:

wojzel - Pią Kwi 09, 2010 00:02

chodzi mi po prostu o to, jak się dostać w miejsce gdzie są rezystory? które "plastiki" trzeba ściągnąć, a których nie trzeba ruszać tak aby to poszło w miarę sprawnie..
sTERYD - Pią Kwi 09, 2010 08:27

musisz wymontować tylko schowek, reszta tu:
http://www.roverki.pl/mod...ies=Technika#64

sobrus - Pią Kwi 09, 2010 10:15

Tydzień temu po trzech nieudanych (rezystor po paru dniach znowu sie przepalał) próbach reanimacji wymieniłem dwa pierwsze rezystory (trzeci jest z grubego drutu i az tak bardzo sie nie grzeje) na ceramiczne. W przeciwieństwie do drucików nagrzewających sie do czerwoności te sa tylko ciepłe.

Rezystory 1R (1om) 10W kupiłem na allegro (10 sztuk za 5zł) . Dokładnie takie jak tu polecają. Mimo sporych rozmiarów bez problemu sie zmieściły. Myśle ze to dużo lepsze rozwiązanie od jakiegokolwiek drutu oporowego czy nawet oryginalnego nowego rezystora za 70zł.

O dziwo u mnie oryginalnie każdy rezystor był z innego drutu i miał inny opór, ale mimo że teraz mam takie same dmuchawa działa poprawnie (pewnie jest jakaś różnica w prędkościach poszczególnych biegów, ale niezauważalna).

PS nie mogli od razu fabrycznie zrobić trzech ceramicznych?, samochód byłby o funta droższy...

wojzel - Pią Kwi 09, 2010 11:02

witam kolego, moglbys napisać w jaki sposob podlaczyc rezystory? zrobilem podobny zakup do twojego, zastanawiam się jak to połączyć żeby było wszystk w porządku. Na zdjeciu stan obecny.
sobrus - Pią Kwi 09, 2010 11:09

Niestety nie zrobiłem zdjęcia, ale było to następująco.

1) dwa piersze rezystory odlutowałem a styki oczyściłem ze starej cyny ile sie dało. Widze że masz jeszcze resztki osłon (te białe). U mnie juz całkiem to sie rozsypało. Wywal to też bo juz sie nie przyda.
2) następnie w stykach wywierciłem otwory na wylot
3) przez nowe otwory przewlekłem druciki od rezystorów ceramicznych - aby nie było problemu z kontaktem.
4) rezystory zostały ustawione wzdłuż plastiku po dwóch stronach kostki ze stykami. Poprzecznie nie mieściły sie.
5) Zalałem styki cyną a nadmiar drucików uciąłem.

Czyli w skrócie tak jak napisał praktis ;)

i gotowe :) mam nadzieje że temat mam na razie z głowy bo juz czwarty raz wyciągałem to :)

edit: w ms paincie wyglada to jakoś tak (rysuje z pamieci więc nic nie gwarantuje ;) )

wojzel - Pią Kwi 09, 2010 11:17

dzięki, ja odlutowałem wszystkie "rezystory" i założe 3 nowe, mam nadzieje że jakoś je upchne ;) dzięki

[ Dodano: Pią Kwi 09, 2010 11:17 ]
a może jeszcze jakaś wskazówka jak oczyścić dobrze ze starej cyny styki tak zeby ich nie uszkodzić?

sobrus - Pią Kwi 09, 2010 11:19

Oczyścić lutownicą, nie musi byc bardzo dokładnie.
Z trzema może być problem ale powinno sie udać.
Gdyby górny przesunąć w lewo pewnie trzeci by sie zmieścił obok niego.

edit:
w sumie nic chyba nie stoi na przeszkodzie aby jeden rezystor umieścić NAD drugim. Wtedy na pewno się zmieści. Ale trzebaby pomyśleć o izolacji żeby miec pewność że sie nic nie zewrze.

wojzel - Pią Kwi 09, 2010 12:04

a czy można poskracać te druty wystające z obu stron rezystora?
apples - Pią Kwi 09, 2010 12:10

Można i nie będzie to miało wpływu na prawidłową pracę rezystora.
Andrzej_1272 - Pią Kwi 09, 2010 12:25

Mam dobrą radę jak już wymieniasz rezystory i już masz wszystko na wierzchu to wymień je wszystkie,unikniesz powtórnej zabawy,po wymianie jednego następne rezystory lubią się przepalać.Pamiętaj rezystory nie mogą się stykać.Miłej zabawy,wszystkie się mieszczą tylko trochę trzeba pokombinować.POWODZENIA :smile:
wojzel - Pią Kwi 09, 2010 12:35

wszystko się pomieściło i działa, wrzuce zdjęcie, może się komuś przyda. Dzięki za pomoc.
Wydryszek - Pią Kwi 23, 2010 10:21

Z racji tego, że i u mnie sypnął się bodajże rezystor drugiego biegu, dzisiaj będę wymieniał.
Naszukałem się długo poprawnych rezystorów.
Jest dużo drogich ofert albo ciężko znaleźć więc podaję link do sklepu internetowego.
Jak ktoś jest w Warszawy lub z Gliwic (o ile dobrze pamiętam) to można odebrać osobiście rezystorki po 1zł./szt ale najpierw trzeba zamówić przez internet żeby przywieźli na miejsce do sklepu.

Link do produktu: REZYSTOR 1R10W

iwan00 - Pią Kwi 23, 2010 13:28

Rezystory spokojnie można umieszczać piętrowo albo w pionie, z resztą ten system jest tak właśnie zaprojektowany aby przepływające powietrze dodatkowo je chłodziło.
sobrus - Pią Kwi 23, 2010 14:38

Ja kupiłem tutaj, jest taniej (poza przesyłką, jest tez odbiór osobisty)
http://www.allegro.pl/ite...ztuk_tanio.html

A w dodatku z opisu wynika że rezystor jest o cały 1cm krótszy.

budyn26 - Pią Kwi 23, 2010 19:12

Ja tez tam kupowałem rezystorki za 10szt 4.99zl, już wlutowane i działa