Zobacz temat - [R420D '96 5D] ogrzewanie tylnej szyby
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS - [R420D '96 5D] ogrzewanie tylnej szyby

jackson420 - Czw Kwi 29, 2010 14:46
Temat postu: [R420D '96 5D] ogrzewanie tylnej szyby
Witam!
Mam problem z ogrzewaniem tylnej szyby. Niby od dłuższego czasu i w tym momencie niezbyt uciążliwy ale pasuje go w końcu rozwiązać. A mianowicie ogrzewanie nie działa. Bezpiecznik, przekaźnik i wyłącznik sprawdzone - są ok.
Po wczorajszym rozdłubywaniu i sprawdzaniu wszystkiego rezultat był taki, że usterki nie udało się ustalić, ale po poskładaniu wszystkiego kontrolka ogrzewania raz pod odpaleniu auta zapalała się - różnie - raz na 1-2 sek., czasem na dłużej - do minuty - zawsze pierwszy raz po odpaleniu auta. Tzn. jeśli zgasła sama to nie zapalała się sama. Jeśli zapaliła się na dłużej i zostało ogrzewanie wyłączone przyciskiem można było włączyć ponownie - nawet wielokrotnie (on i off) dopóki sama nie zgasła.
Dodam jeszcze że nie mam pojęcia czy grzało tylną szybę czy nie (ciepło przecież jest i szyby nie były zaparowane).
Sytuacja co najmniej dziwna ponieważ wg rave ogrzewanie powinno wyłączyć się po 15 min a nie losowo.
Gdzie szukać usterki ?
Moje podejrzenie jest na sterowanie z Multifunction Unit (cokolwiek i gdziekolwiek to jest).
Co jeszcze można sprawdzić ?
Z góry dzięki za pomysły.

darek_wp - Czw Kwi 29, 2010 19:30

Czy napięcie dochodzi do szyby można sprawdzić miernikiem lub podłączając do kabelków przy szybie np żarówkę 12V. Teoretycznie można by też stwierdzić, że jeśli świeci się kontrolka w wyłączniku to napięcie na szybę jest podawane. Za całość sterowania odpowiada MFU zamontowane za skrzynką bezpieczników w kabinie (różowa puszka). Po kilku/kilkunastu latach jej eksploatacji częstymi usterkami są zimne luty i pęknięcia na połączeniu styków z laminatem (płytką). średnio zaawansowany trzymacz lutownicy poradzi sobie z ich lokalizacją i naprawieniem.
jackson420 - Pią Kwi 30, 2010 15:12

A jak się do MFU dobrać i co ew. sprawdzić ? Jak to jest duże, jak mniej wiecej wygląda ? To jest jakaś kostka, płytka czy złączka czy .. ? Jakaś fotka poglądowa byłaby super.
darek_wp - Sob Maj 01, 2010 14:23

MFU zamontowane za skrzynką bezpieczników w kabinie (różowa puszka) jak już wyżej napisałem. A dokładnie to do tylnej ścianki skrzynki bezpieczników.
jackson420 - Wto Maj 11, 2010 10:57

Dzięki za informację. Jak się okazało problem rozwiązał się sam. A mianowicie ostatnio wymieniałem czujnik ciśnienia oleju bo świecił prawie bez przerwy i rzygało z niego olejem. Po wymianie czujnika ogrzewanie tylnej szyby działa bezbłędnie. Nie wiem osobiście jaki to może mieć związek ale nic poza tym nie robiłem. Czyli mój wniosek - jeśli pali się kontrolka ciśnienia oleju nie będzie działać ogrzewanie tylnej szyby :shock: :twisted: