Zobacz temat - [214i '98 5-drzwiowy] czy jest gdzieś stały +12V w bagażniku
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Car-audio, nawigacje, radia CB - [214i '98 5-drzwiowy] czy jest gdzieś stały +12V w bagażniku

leszek95b - Nie Lip 04, 2010 23:14
Temat postu: [214i '98 5-drzwiowy] czy jest gdzieś stały +12V w bagażniku
Witam,
Pytam, bo chciałbym podłączyć wzmacniacz w bagażniku a nie chciałbym ciągnąć +12V progiem do bagażnika.
Napięcie ze świateł odpada, bo tam nie ma stałego +12V. Jedyna opcja jaka przychodzi mi do głowy to stały +12V z czujnika otwartej klapy.
CZy dobrze kombinuję? Wystarczy, że wetnę się w stały +12V do czujnika otwarcia klapy? A może czujnik otwarcia klapy po załączeniu zwiera masę a nie +12V w obwodzie?

Proszę o pomoc i pozdrawiam!

Perez - Nie Lip 04, 2010 23:42

Raczej zwiera mase, a poza tym najlepiej do wzmacniacza to ciagnac prosto z akumulatora.
leszek95b - Nie Lip 04, 2010 23:49

Perez napisał/a:
Raczej zwiera mase, a poza tym najlepiej do wzmacniacza to ciagnac prosto z akumulatora.


Heh, wiem że najlepiej, ale nie najwygodniej.
Ja nie mam jakiegoś wielkiego sprzętu, mały wzmacniacz z małą tubą.

Wolałbym nie ciągnąć kabli przez cały auto, szukam jakiejś alternatywy.

Perez - Pon Lip 05, 2010 00:04

Wydaje mi sie, ze moze Ci sie wzmacniacz wylaczac jak bedzie podlaczony pod jakis cienki kabel, ale nie jest to pewna informacja. Ja kiedys podlaczylem wzmacniacz (dosyc slaby) dosyc cienkim kabelkiem i jak robilem glosniej to sie wylaczal. Daj od akumulatora kabel i po drodze bezpiecznik, tak bedzie naprawde najlepiej, a ciagniecie przez cale auto kabla wcale nie jest takie straszne.
darek_wp - Pon Lip 05, 2010 08:58

Stały +12 dochodzi do lampki w bagażniku, drugi biegun jest zwierany do masy w zamku. Ale rewelacji tam nie osiągniesz - przewód ma przekrój 0,5mm2 i jest to trochę mało jak na podłączenie wzmacniacza.
Tak jak pisze Perez, przeciągnięcie przewodu z aku nie jest straszne.

leszek95b - Pon Lip 05, 2010 09:12

Hmm, skoro zwierany jest do masy to po zamknięciu tego obwodu zapala się lampka na desce o otwartym bagażniku. Jeśli podłączę tam wzmacniacz to nie będzie mi się cały czas ta lampka paliła?
darek_wp - Pon Lip 05, 2010 09:21

Jak podłączysz się po stronie zasilania lampki to nie będzie problemu.
Lelobass - Pon Lip 05, 2010 10:15

leszek95b, Panie majster, jeśli podłączysz wzmacniacz na kabelku 0,5mm2 będziesz miał takie spadki napięcia że nie będzie się to nadawało do słuchania ponieważ przy większej głośności będziesz miał przesterowany dźwięk albo zabezpieczenia wyłączą wzmacniacz, no chyba że masz wzmacniaczyk tylko z nazwy i jest mocy takiej jak radyjko albo jeszcze mniej, a dodam że radyjko w samochodzie ma w porywach i napięciu 14,4V ok 20kilka watów mocy znamionowej. Podsumowując ten pomysł nie ma uzasadnienia.
piotrekcrash - Pon Lip 05, 2010 10:56

Kabel zasilający kupisz na prawdę tanio w sklepie elektronicznym (najlepiej grubośc z zapasem w razie zmiany sprzętu.

Przewód pociągniesz od akumulatora otowrem którym wchodzi wiązka przewodów od strony kierowcy, a później na biedę poprostu pod dywanem przewód i po kłopocie 1-2h roboty a efekt bez porównania.

Pozdrawiam.


P.S i tak musisz ciągnąć kable RCA wiec puszczenie dodatkowo kabla zasilającego nie będzie duzym utrudnieniem.

keczu - Pon Lip 05, 2010 22:29

darek_wp napisał/a:
Stały +12 dochodzi do lampki w bagażniku, drugi biegun jest zwierany do masy w zamku. Ale rewelacji tam nie osiągniesz - przewód ma przekrój 0,5mm2 i jest to trochę mało jak na podłączenie wzmacniacza.

Dobrze kombinujesz. :wink: Z racji ze sprzedalem moja Mazde w ktorej zalozylem sobie porzadne audio (dwu kanalowka i monoblok na suba itp. wygluszone drzwi, wszystko jak trzeba-kondensator, no wszystko :mrgreen: ) to wiem ile jest z tym zabawy i nie chce mi sie drugi raz wydawac kasy. Kupilem Civica 4d (juz nowy model) cudowne auto ,ale juz z ery smietnikowego plastiku i wiem ze jak raz zdejme plastiki i boczki to juz w calosci ich nie zaloze. Troche brakuje jednak muzyki i znalazlem takie cos :
http://www.cheaphondapart...?prod=C10BassSS
Montuje sie to wlasnie wpinajac sie przelotka we wiazkie swiatla stopu i podswietlenia bagaznika.
http://www.handa-accessor...-civic-bass.pdf
Wzmacniacz ma 2x20 RMS (w zasadzie tyle co dobre radio :mrgreen: ) ,oczywiscie za ta kase to glupota kupic cos takiego,ale to dla przykladu ze maly wzmacniacz da sie podpiac w bagazniku.
Poprawialem kolesiowi instalacje (ciagnalem plus z akumulatora)bo jakis idiota mu podlaczyl plus do wzmacniacza (jakis sony Xplod ze skrzynka i glosnikiem 30cm, mial bezpiecznik 30A) z radia :roll: poprostu gruby kabel plusowy do jakiegos cienkiego plusa z radia i chodzilo mu to az rok zanim sie spalilo (stopil sie kabelek od radia) .Wiec trzeba uwazac z moca montowanego wzmacniacza. Z tych fabrycznych "premium" zestawow co widzialem w autkach ( fabryczny sub. itp) to zaden nie mial jakis grubych kabli ciagnietych z akumulatora tylko zwykla wielopinowa wtyczke. Popatrzcie na fabryczne wzmacniacze na allegro, zadnych terminali na zanilanie tylko wtyczki, ale wiadomo ze mocy za wiele to nie maja. W zasadzie mozna pomyslec ze montaz wzmacniacza ktoryma np. 2x25W RMS na kanal nie ma sensu bo tyle to prawie radio ma, ale przyjakich znieksztalceniach, kanaly mozna zmostkowac, i jest regulacja filtrem. Jakis maly sub juz mozna napedzic ,albo porzadnie zestaw glosnikow z tylu jesli ktos tak lubi.

gangstaboy88 - Czw Lip 08, 2010 09:04

właśnie wczoraj powiem wam zakładałem wzmak mac audio 2500 i JBL GT5 !! ! sam po swojemu i wiem ze napewno + czerwony to tylko od aku a kolego co nie stac sie na profesjonalne podejście do tematu ?? to nie zaczynaj sieczki pozdro dla forumkowiczów Rover :)) Sprzet gra na 666 :)