Zobacz temat - Żaba zakłada akwarium :)
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Offtopic - Żaba zakłada akwarium :)

Raptile - Sob Lip 24, 2010 21:11
Temat postu: Żaba zakłada akwarium :)
Witam poszukuje informacji na temat zakładania akwarium. Mianowicie jak dobrac rybki do siebie żeby nie było wojen i krwi (Szczęki 5).Oraz wyposażenie takiego akwarium. Podkreślam że jedyną rybke jaką miałem to tą na talerzu ;) Każde info jest pomocne.

Miłe widziane jest również zebranie akcesorii

Pozdrawiam Żabollo

Konix - Sob Lip 24, 2010 21:48

Jaka wielkość akwarium i ile czasu masz zamiar na nie poświęcać ?
Raptile - Sob Lip 24, 2010 21:49

napewno niechce jakies krowy 100 l ani tez 20 l myslalem tak 45-50 l a jesli chodzi o czas hmm trudno okreslic :)
zouza - Sob Lip 24, 2010 21:54

Molinezje... zniosą wszystko i rozmnażają się na potęgę.
Konix - Sob Lip 24, 2010 22:02

To na początek chyba najlepiej będzie z 10 mieczyków(3 samce 7 samic) 20 gubików(5 samców 15 samic) 2 glonojady, jakiś filtr zewnętrzny, żwirek, roślinki, grzałka i oświetlenie. Zasadniczo poza karmieniem(2x1minuta dziennie,nie mają praktycznie żadnych wymagań, co wrzucisz to zjedzą) i czyszczeniem(3-5 godzin co 3 miesiące) nie wymaga obsługi.
Raptile - Sob Lip 24, 2010 22:04

a jakies propozycje sprzętu/akwarium ?
Xelo123 - Sob Lip 24, 2010 22:22

zouza napisał/a:
Molinezje... zniosą wszystko i rozmnażają się na potęgę.

Gupiki też są dobre na początek :) Jeżeli chce się rozmarzać rybki to trzeba dbać o to żeby starsi koledzy nie pozjadali młodych.

Pamiętać tylko trzeba żeby nie wkładać muszli do akwarium słodkowodnego ponieważ szkodzi to rybką. Temperatura jaka musi być zależy od gatunków rybek, dlatego najlepiej łączyć gatunki które występują w podobnych warunkach naturalnych.

Ogólnie odradzam "złote rybki" czyli welony, potrzebują dużego akwarium w mniejszych szybko je paskudzą i zamulają wodę.

Jeżeli nie zapcha się akwarium jakimiś zameczkami czy zasadzi las roślinek to można wrzucić jedne z najładniejszych rybek Skalara :)


Raptile napisał/a:
a jakies propozycje sprzętu/akwarium ?

Według mnie najlepsze są filtry zewnętrzne z wkładem węglowym, a grzałka do 50l akwarium można wybrać z tych najtańszych.

asgard88 - Sob Lip 24, 2010 22:39

Mieczyki, molinezje i zbrojniki niebieskie(glonojady) w takiej ilosci jak napisał kolega "Konix" wyżej sie nie nadają chyba ze Ci na ich losie nie zalezy i chcesz miec zupe rybna w akw. Dla zbrojnika min 100L.

Gupiki ok ale one naprawdę bardzo szybko sie rozmnażają wiec najwyżej same samce chyba ze masz pozniej co z nimi robic.

DO takiego akw nadają sie bardzo: Neonki ale musi byc ich więcej, gdyż są to ryby stadne np. 10

Molinezja (1 samiec, 2 samice)

Co do mieczyków to zobacz czy czasem płatka Ci się nie spodoba to ta sama rodzina a troszkę mniejsza i mi sie bardziej podoba. (1 samiec, 2 samice)

Masz tutaj fajna stronkę:
http://www.akwaswiat.net/index.php

Czym większe akw tym lepsze :razz: , filtry zewnętrze oczywiście sa lepsze i wydajniejsze wiec jeśli masz kasę lepiej kupci taki.

kris-tofer - Sob Lip 24, 2010 22:52

Raptile, dobra patelnia pokryta teflonem :mrgreen:
Raptile - Sob Lip 24, 2010 23:00

kris-tofer, mówimy o patrzeniu sie na rybki a nie ich jedzieniu ;P
kris-tofer - Sob Lip 24, 2010 23:05

Raptile, na własne oczy widziałem jak żaba wciąga otworem gębowym małą rybkę, więc nie wciskaj mi kitu że do patrzenia :mrgreen:

oj, sorry za zamieszanie w temacie :wink:

iwan00 - Sob Lip 24, 2010 23:29

Spokojnie, na rybki przyjdzie czas... chyba, że mają pływać do góry brzuchem :D

Zakładam, że akwarium już masz. Przyjmijmy 50l.

Po pierwsze musisz je gdzieś postawić, wybierz miejsce jasne ale takie, aby słońce nie padało bezpośrednio na akwarium, w przeciwnym wypadku zarośnie Ci straszny glon. Po drugie miejsce ciche i stabilne, rybki nie lubią hałasu i nadmiernych drgań. Odradzam stawianie na podłodze i szafki z szufladami.

Jak już wybierzesz miejsce to akwarium to postaw je na grubym ręczniku albo styopianie jako dodatkowa izolacja.

Akwarium postawione, czas na dno. Jak masz dużo kasy to jedziesz do akwarystycznego i kupujesz gotowe do wyboru do koloru. Jeśli planujesz naturalne rośliny ( co polecam) to musisz mieć warstwę 5-7 cm na dnie ( na 50l akwarium to około 10 kg żwiru ) Taki żwir nawet kupiony w akwarystycznym należy porządnie przepłukać przed umieszczeniem w akwarium. Możesz skombinować kilka większych kamieni i zbudować jakieś groty ( ciekawie to wygląda i rybki mają odrobinę schronienia.

Jak już masz dno możesz zalać akwarium wodą. Jako, że mieszkasz w Wa-wie kranówy nie polecam. Polecam natopmiast mineralną z biedronki 1,45 za 5 l. odliczając dno i margines u góry powinno wystarczyć 7-8 butelek.

Teraz czas na osprzęt do akwarium.

Jak masz akwarium z pokrywą to odpada Ci problem oświetlenia jeśli nie to musisz u szklarza przyciąć szybę na akwarium ( przykrycie akwarium chroni przed kurzem z zewnątrz a także przed wyskakiwaniem rybek więc jest to istotna prawa ). Do oświetlenia Najepsza jest świetlówka ( można bawić się w specjalistyczne emitujące światło zbliżone do słonecznego ale zwykła jest też ok. Na 50l wystarczy 13-15W.
Filtr - tutaj też bez problemu bo filtr dobiorą ci do pojemności w każdym sklepie. wybór jest przepotężny cokolwiek nie kupisz będzie ok. Ja polecam wewnętrzny z opcją napowietrzania. potrzebujesz wydajności około 150-200l/h
Grzałka ( najlepiej z termostatem ale możesz kupić zwykłą maks 10W) Zalecana temperatura w akwarium to 22-28*C w zależnoći od hodowli. Zazwyczaj około 24-25

Teraz tak. Zalewasz dno wodą odpalasz filtr i grzałkę i czekasz aż temperatura się ustabilizuje. Następnego dnia ( lub po kilku godzinach) sadzisz rośliny. Tutaj znowu pełna dowolność ale ryby zazwyczaj lubią gęstą obsadę.

Tak przygotowane akwarium musi wystartować ( musi się wytworzyć odpowiednia flora baktaryjna - byłoby świetnie gdybyś mógł dostać od jakiegoś zaprzyjaźnionego akwarysty z 10 l wody z akwarium, które już pracuje). Przez ten czas normalnie włączasz światło (8-10 godzin dziennie - możesz zakupić timer za jakieś 10 złoty w OBI - ułatwia życie :razz: ) i dbasz o stałość temperatury, filtr też powinien normalnie pracować ( są różne szkoły u mnie chodzi non stop )

Po tygodniu możesz spróbować wpuszczać pierwsze rybki. Nie kupuj od razu pełnej obsady bo jak coś w akwarium będzie nie tak to kupa kasy pójdzie w pi@@* :mrgreen:

Na początek kup 1/3 rybek które planujesz mieć.

Przy wpuszczaniu rybek należy pamiętać aby przez około 30 min rybki były wrzucone do akwarium w woreczku w którym je przywiozłeś w celu wyrównania temperatur. Ryby są zmiennocieplne i bardzo słabo znoszą gwałtowne zmiany temperatury.

Jak dotrwałeś do końca tego ealboratu to znaczy że masz odpowiednio dużo cierpliwości aby zostać akwarystą :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Życzę powodzenia i w razie co służę pomocą.

[ Dodano: Sob Lip 24, 2010 23:29 ]
A co do obsady to pamiętaj, że są ryby żerujące na dnie, w wodzie oraz przy powierzchni. powinieneś mieć rybki różnych typów aby sobie nie przeszkadzały.

W zależności od preferencji możesz mieć dużo małych lub mało dużych rybek.

Ja polecałbym:
1-2 zbrojniki ( glonojady)
2-3 kiryski ( do trzymania porądku na dnie)
8-10 neonków, kardynałków lub razborek ( ładne cieszące oko stadko )

więcej to już może być za gęsto.

Raptile - Sob Lip 24, 2010 23:35

iwan00, jakis kontakt gg do ciebie ?
Paul - Sob Lip 24, 2010 23:44

Ja tam nie wiem, dawno już nie miałem żadnego "stawu', ale z doświadczenia wiem, że im mniejsze 'szkło' tym więcej roboty przy nim :(
Bezobsługowe (poza karmieniem i ew. rozmnażaniem) będzie akwarium od 150l. w górę, pod warunkiem, że nie przesadzisz z zagęszczeniem ryb :)

Raptile - Sob Lip 24, 2010 23:51

Ktoś mogl by mi polecic jakis gotowy zestaw z alle-bazar ?
iwan00 - Nie Lip 25, 2010 00:14

proszę bardzo :

http://allegro.pl/item114...yp_gratisy.html

ful wypas wszystko tu masz....

tylko trochę drogo. czasem ludzie za bezcen oddają akwaria więc warto poszukać w jakichś lokalnych portalach w dziale "oddam"

[ Dodano: Nie Lip 25, 2010 00:03 ]

a tu proszę, za pół ceny ale bez oświetlenia

http://allegro.pl/item115..._l_gratisy.html


[ Dodano: Nie Lip 25, 2010 00:05 ]
samo akwarium:

http://allegro.pl/item115...x30_okazja.html

[ Dodano: Nie Lip 25, 2010 00:09 ]
tu też ciewkawy zestaw:

http://allegro.pl/item116..._akcesoria.html


Ogólnie jeśli kupisz używane akwarium za jakieś 50 PLN to na filtr, grzałkę, oświetlenie i inne pierdoły wydasz spokojnie 100-150 PLN więc taki zestaw jak ten to całkiem niezła opcja. Jakby trafić tak za 150 to byłoby idealnie.

[ Dodano: Nie Lip 25, 2010 00:14 ]
a tu proszę gotowe, działające w bardzo dobrej cenie.

http://allegro.pl/item116...a_dodatkow.html

ale pamiętaj przeniesienie kompletnego akwarium to ciężki kawałek chleba.

odłowić rybki
Spuścić wodę
wywalić dno,
przewieźć wszystko
załorzyć wszystko od nowa

Generalnie cały dzień roboty

marthinez - Nie Lip 25, 2010 08:59

Raptile, zapraszam na moje forum poświęcone akwarystyce: http://www.forum.eakwarystyka.eu
Znajdziesz tam wiele opisów typów/biotopów akwariów.
Tematy dla początkujących itp.
Z mojej strony polecam roślinne typu holender lub nature.

Chętnie tam pomogę w zakładaniu, jak i prowadzeniu zbiornika.


Pozdr....

Paul napisał/a:
Ja tam nie wiem, dawno już nie miałem żadnego "stawu', ale z doświadczenia wiem, że im mniejsze 'szkło' tym więcej roboty przy nim :(
Bezobsługowe (poza karmieniem i ew. rozmnażaniem) będzie akwarium od 150l. w górę, pod warunkiem, że nie przesadzisz z zagęszczeniem ryb
W zasadzie masz rację.
Czym większe tym lepsze pod względem stabilnosci biologicznej.

Raptile - Nie Lip 25, 2010 21:34

A jeśli chodzi o wygląd akwarium chodzi o roślinki . Jest jakiś podział ze dla danych rybek nie zasadzac jakis roślinek ? czy tu droga wolna ?

I czy ew taki zestaw byl by dobry ? http://allegro.pl/item116...l_warszawa.html

Lub taki
http://allegro.pl/item114...yp_gratisy.html

marthinez - Pon Lip 26, 2010 07:37

Ten pierwszy zestaw Aquaela jest w miarę ok.
Trochę filtr kiepski. Najlepsze są filtry zewnętrzne. Łatwe w czyszczeniu oraz nie zajmuja miejsca w zbiorniku. Kaskady (tańsze) lub kubełki (droższe).

Większość osób ma wyrobione takie zdanie, że nie opłaca się kupować zestawów.
Rzeczy w nich zawarte, prócz samego akwarium są niskiej jakości.

Nie kupuj akwarium z przednia szybą profilowaną.
Problemy z czyszczeniem, dobraniem pokrywy, czy nawet mniejsza pojemność niż podają.
I wcale nie wygląda fajnie.

Raptile napisał/a:
A jeśli chodzi o wygląd akwarium chodzi o roślinki . Jest jakiś podział ze dla danych rybek nie zasadzac jakis roślinek ? czy tu droga wolna ?
Są najróżniejsze biotopy. Większość osób wybiera akwarium tzw. ogólne, gdzie sadzi kilka roślin (żywych - ważne) i wpuszcza odpowiednio dobrane rybki.

Są biotopy jezior Malawi i Tanganika, gdzie roślin w zasadzie nie ma, ze względu na typowe dla tego środowiska ryby, które je po po prostu zjadają.

Są tez akwaria typowo roślinne, gdzie obsada zwierzęca zazwyczaj składa się z drobnych ryb ławicowych oraz krewetek.
Akwaria te wygladają jak podwodne ogrody, gdzie kompozycje z różnego rodzaju roślin, korzeni, kamieni i mszaków dają niesamowite efekty.
Takie akwaria wymagają silniejszego oświetlenia, dozowania nawozów dla roślin oraz podawania co2 jako źródło węgla dla roslin.

Jeden z moich takich zbiorników:



Wszystkie takie informacje szukaj na forach tematycznych, bo wiadomosci do przyswojenia jest naprawdę duzo.

iwan00 - Pon Lip 26, 2010 09:13

marthinez napisał/a:

Nie kupuj akwarium z przednia szybą profilowaną.
Problemy z czyszczeniem, dobraniem pokrywy, czy nawet mniejsza pojemność niż podają.
I wcale nie wygląda fajnie.



Pozwolę sobie zakwestionować tą opinię.

Co do czyszczenia to jak masz wszystko OK w akwarium to czyścić nie musisz, jak już musisz to ja używam zmywaczków kuchennych a i nie mam z tym żadnych problemów.

Pojemność to zawsze rzecz względna.

A co do wyglądu to gusta są różne mi osobiście pasuje chociaż czasami oglądając coś w akwarium ma się wrażenie jakby się było pod wpływem. :)


Co do zestawów to oba w/w wymienione średni amatorski poziom, czyli wystarczą ci w zupełności do założenia pierwszej hodowli i nauki. W miarę nabierania doświadczenia będziesz mógł poeksperymentować ze sprzętem ale w chwili obecnej nie ma sensu kupować filtra droższego niż cały ten zestaw jeśli po 2 miesiącach stwierdzisz, że to nie sport dla Ciebie :)

W obu przypadkach masz gotowe pokrywy więc odpada Ci problem oświetlenia. aha w obu przypadkach stanowczo za duże grzałki, chyba że simą masz w domu 15*C możesz ponegocjować upust i grzałkę 25 lub max 50W.

Raptile - Pon Lip 26, 2010 12:00

Ale jest termostat
iwan00 - Pon Lip 26, 2010 13:47

Wiem, że jest termostat ale sprzedawcy rżną na tobie kasę w ten sposób sprzedając ci grzałkę za 100 kiedy wystarczy ci taka za 30 złoty.

Generalnie oba zestawy są w dobrej cenie i nie ma co się czepiać ale możesz popróbować zejść z ceny po prostu.

Mix - Pon Lip 26, 2010 14:13

Raptile napisał/a:
Ktoś mogl by mi polecic jakis gotowy zestaw z alle-bazar ?


Żabon, olej alledrogo. Dopiero teraz zauważyłem ten wątek. Wieczorem dam Ci namiar na 2 hurtownie akwarystyczne w W-wie. Przebitka cenowa ostra ;)

Coprawda ja już swój zestaw sprzedałem ładnych parę lat temu, ale pamiętam, że w cenie sklepowej pokrywy z oświetleniem, kupiłem cały zestaw w hurtowni :D

marthinez - Pon Lip 26, 2010 17:07

iwan00 napisał/a:
marthinez napisał/a:

Nie kupuj akwarium z przednia szybą profilowaną.
Problemy z czyszczeniem, dobraniem pokrywy, czy nawet mniejsza pojemność niż podają.
I wcale nie wygląda fajnie.



Pozwolę sobie zakwestionować tą opinię.

Co do czyszczenia to jak masz wszystko OK w akwarium to czyścić nie musisz, jak już musisz to ja używam zmywaczków kuchennych a i nie mam z tym żadnych problemów.

Pojemność to zawsze rzecz względna.

A co do wyglądu to gusta są różne mi osobiście pasuje chociaż czasami oglądając coś w akwarium ma się wrażenie jakby się było pod wpływem. :)

Moja opinia co do profilu bierze sie z doświadczenia oraz opinii wielu akwarystów.
Należysz do bardzo nielicznej grupy, której profil pasuje.
Od kilku lat mam styczność z wieloma sklepami zoo.
Wiesz czemu akwaria profilowane sprzedawane są w tanich zestawach?
Bo normalnie nie schodzą. Na 20 sprzedanych zbiorników jeden to profili, reszta proste.
Wystarczy przyjrzeć się takim zestawom na allegro. Bardzo mało jest ze zbiornikami prostymi, zwłaszcza w pojemności 60 i 112 litrów.

Ja szyby też czyszczę bardzo rzadko, bo nie ma potrzeby, a używam karty magnetycznej.


iwan00 napisał/a:
Co do zestawów to oba w/w wymienione średni amatorski poziom, czyli wystarczą ci w zupełności do założenia pierwszej hodowli i nauki. W miarę nabierania doświadczenia będziesz mógł poeksperymentować ze sprzętem ale w chwili obecnej nie ma sensu kupować filtra droższego niż cały ten zestaw jeśli po 2 miesiącach stwierdzisz, że to nie sport dla Ciebie :)
Jeśli ktoś faktycznie chce tylko sprawdzić czy akwarium jest dla niego czy nie to niech kupi 25 litrów z żarówka w pokrywie i filtrem gąbkowym na brzęczyk i wpuści parke Gupików. Będzie tanio i w sam raz na test.

Tylko co kiedy akwarystyka mu się spodoba i zechce filtr kubełkowy, trochę lepsze oświetlenie, akwarium proste?
Wywalone pieniądze.

Rynek rządzi się swoimi prawami i to co tanie zazwyczaj jest kiepskie.
Jak chcemy coś dobrego to niestety trzeba za to zapłacić.
Doskonałym przykładem tego jest zestaw Brillux Aquaela: http://www.amekon.pl/x_C_...1;29510001.html

W tanich zestawach filtry są za małe i rzadko kiedy maja nawet regulację przepływu.
Słabe oświetlenie, grzałka z kiepskim termostatem.

[ Dodano: Pon Lip 26, 2010 17:07 ]
Mix napisał/a:
Żabon, olej alledrogo. Dopiero teraz zauważyłem ten wątek. Wieczorem dam Ci namiar na 2 hurtownie akwarystyczne w W-wie. Przebitka cenowa ostra ;)

Coprawda ja już swój zestaw sprzedałem ładnych parę lat temu, ale pamiętam, że w cenie sklepowej pokrywy z oświetleniem, kupiłem cały zestaw w hurtowni :D
Trochę to się zmieniło i obecnie większość sprzedawców na allegro posiada ceny prawie hurtowe i jada na granicy opłacalności.
Co innego cena w sklepie stacjonarnym. tam przebitka to około 100%.