Zobacz temat - [Freelander] Wibrujący tył
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Land Rover (Freelander, Range Rover itp.) - [Freelander] Wibrujący tył

marines081 - Sro Wrz 08, 2010 19:11
Temat postu: [Freelander] Wibrujący tył
Witam. Od pewnego czasu mam problem. Mój freelander podczas hamowania dziwnie wibruje w okolicach lewego tylnego koła. Dzieje się tak przy dojeżdżaniu do świateł, głównie gdy na pokładzie jest więcej niż jedna osoba. Nie dzieje się to zawsze, czasami. Sprawdzałem: opony nie ząbkują, nie grzeją się, napęd załącza jak załączał i chodzi poprawnie. Ze skrzyń nie widać wycieków, most nie huczy, nie hamuje po jeździe na okręgach, kontrola zjazdu dobrze działa więc wydaje mi się, że to nie przekładnia ani visco (jeśli się mylę to niech ktoś poprawi). Czy est jakiś newralgiczny punkt w zawieszeniu (tuleje, łożyska), hamulce które mogą powodować coś takiego? Dzieje się tak tylko podczas hamowania do świateł przy małej prędkości. Pozdrawiam.
apples - Sro Wrz 08, 2010 19:35

marines081 napisał/a:
Czy est jakiś newralgiczny punkt w zawieszeniu (tuleje, łożyska), hamulce które mogą powodować coś takiego?
Wskazuje na tarczę hamulcową ale może być amortyzator lub bąbel na oponie.
marines081 - Sro Wrz 08, 2010 19:37

Fredek z 98 więc jeszcze bębny z tyłu. Wibracje są dość specyficzne, jakby łoskot, krótki, raz lżejszy, raz mniejszy. Opony sprawdzone, ostatnio wyważane. Amortyzator będę musiał sprawdzić. Jutro jadę do mechanika. Po prostu wolę się upewnić by na siłę nie próbował mi czegoś zdiagnozować.
kasjopea - Sro Wrz 08, 2010 19:54

marines081, uzupełnij w nawiasie dane dotyczące auta, tzn silnik i rok.
hehe - Sro Wrz 08, 2010 20:22
Temat postu: Re: [Freelander] - wibrujący tył
marines081 napisał/a:
most nie huczy, nie hamuje po jeździe na okręgach, ....


ja się tak przyłącze do tematu bo mam małe pytanie...

chodzi mi o to hamowanie przy jeździe po okręgach, czy to nie jest normalne że na skręconych kołach to auto bardzo hamuje??

bo w tym momencie sie przestraszyłem że to co brałem za normalny objaw może być usterką.

chudson - Czw Wrz 09, 2010 09:17

Ogólnie to przednie kołą przy maksymalnym skręcie stawiają większy opór i auto przyhamowuje natomiast przyhamowywanie przy skręcie w freelanderze może być powodem problemów z blokującym się ,zepsutym napędem na tył.
marines081 - Czw Wrz 09, 2010 15:43

Czy wibracje może powodować tłumik drgań visco?
chudson - Czw Wrz 09, 2010 21:03

Nie pamiętam dokładnie wału w freelanderze ale jeżeli kręci się on podczas jazdy przy napędzie tylko na przednią oś to z pewnością uszkodzony może powodować drgania ( w przeciwnym wypadku tylko przy napędzie na 4 powinien drgać). Drgania mogą również pochodzić od krzyżaków na wale i podpory wału oraz samej przekładni kątowej.
marines081 - Pon Paź 04, 2010 16:49

Właśnie dziwne est to, że drga rzadko, tylko przy hamowaniu i najczęściej gdy auto jest obciążone.

[ Dodano: Pon Paź 04, 2010 16:49 ]
Refresh

t15690b - Wto Paź 05, 2010 11:25

wał we frelku kręci się cały czas bo napęd jest cały czas na 4 koła, ja bym sprawdził przeguby, mi też się wydawało że trzęsie nie wiadomo gdzie a to był przedni przegub wewnętrzny (i robiło to właśnie dopiero pod obciążeniem), ja też nie wiem czy ma hamować przy skręcie czy nie, ale jednego doświadczyłem, wraz z wymianą opon na standardowe czyli 195/80/15 moja skorupa przestała hamować przy skrętach, a miałem po zakupie 205/70/15 i hamowało, warto jeszcze sprawdzić przeciwwagę na visco czy się nie oderwała ale w takim wypadku telepało by cały czas.... po doświadczeniach z frelkiem to takie auto żeby cokolwiek z nim zrobić to trza samemu robić, bo u mechanika wymienią ci 50% auta wyjedziesz z warsztatu a to za dwa dni wraca... :)