Zobacz temat - [R620] 12V do wysterowania przekaźnika
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 600, Honda Accord - [R620] 12V do wysterowania przekaźnika

Zigg - Czw Lis 11, 2010 11:50
Temat postu: [R620] 12V do wysterowania przekaźnika
Cześć,

skąd najlepiej wziąć 12V (łatwo dostępne miejsce pod maską lub deska rozdzielcza) do sterowania przekaźnika obsługującego dodatkowe urządzenie ?
Warunkiem jest, aby urządzenie nie mogło zostać włączone lub pozostać włączone po zgaszeniu silnika.
Wobec tego podpięcie pod np. oświetlenie odpada, bo pojazd mozna pozostawić na postojówkach. Wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem byłoby podpięcie się pod pompę wtryskową - ale w ktorym miejscu ? Ewentualnie inne rozwiązanie ?

Proszę o opinie.

PS. Gdy powstanie 'elektryka' (bo mechanika już jest zamontowana), przedstawię tutorial dot. natychmiastowego grzania kabiny i silnika naszych zimnych dieslów w duże mrozy :)

Pozdrawiam !

kfrankiewicz - Czw Lis 11, 2010 12:29

Najlepiej było by podpiąć pod stacyjkę, zależy jeszcze jakiej mocy miało by być to urządzenie.
Demmo - Czw Lis 11, 2010 12:40

Wydaje mi się, że obojętnie jakiej mocy będzie urządzenie, bo chodzi o zasilenie przekaźnika, który to urządzenie zasili/odetnie.
Nie jestem na 100% pewien, ale zapalniczka chyba jest po zapłonie? Jeśli tak, to cewkę przekaźnika do obwodu zapalniczki, a zasilanie urządzenia poprzez wspomniany przekaźnik najlepiej ze skrzynki bezpiecznikowej tam gdzie masz ogrzewanie np tylnej szyby, bo jest tam bezpiecznik o dużym amperażu, a z tego co piszesz chodzi o ogrzewanie...

Ogólnie zarówno do obwodu zapalniczki jak i ogrzewania tylnej szyby masz dostęp w skrzynce bezpiecznikowej :)

Zigg - Czw Lis 11, 2010 13:26

kfrankiewicz,
urządzenie bedzie posiadało wlasne przekaźniki wiec prąd pobierany z układu w ktory się wepniemy będzie pomijalnie mały.

Demmo,
zapalniczkę mam poza stacyjką, działa całkiem niezależnie.

Dodam, ze urządzenie oprócz własnych przekaźników będzie miało swoje bezpieczniki.

Potrzebne tylko to 12V na jego sterowanie... Nie mam pomysłu :)

Demmo - Czw Lis 11, 2010 13:44

Hmmm.. ale z kolei ogrzewanie tylnej szyby jest chyba wyłącznie po zapłonie? :)
Nie rozgryzałem jak to dokładnie działa, ale bez przekręconego kluczyka u mnie nie da się go załączyć i po zgaszeniu silnika też samo się wyłącza :)

[ Dodano: Czw Lis 11, 2010 13:44 ]
Od biedy w kostce radia chyba masz też 2 plusy, jeden na stałe i drugi po zapłonie :)
Ale ogólnie ja bym szukał w skrzynce z bezpiecznikami - diodę lub próbówkę w zasilanie danego bezpiecznika i test czy działa przed czy po zapłonie :cool:

GRZYBEK82 - Czw Lis 11, 2010 22:23

Witaj uprzedziłem Cię kolego i zamontowałem na wężu zasilającym nagrzewnice płynu z laguny II która posiada 4 świece żarowe,więc jeśli myślisz nad tym samym muszę cię rozczarować. Bo po pierwsze efekty nie są takie jakich się spodziewasz(co prawda nie było jeszcze wielkich mrozów ale marnie się spisuje) Po drugie mamy za słaby alternator(przy załączonych 3 świecach i światłach już nie ładuje aku,a po 3minutach można na nim z powodzeniem smażyć jajecznice) Według mnie gra nie warta świeczki. No chyba że masz jakiś inny patent?
Mazak - Czw Lis 11, 2010 22:54

GRZYBEK82,
to jak możesz to podziel się jakimś schematem bo też mam od reni wrzucony podgrzewacz ale jeszcze muszę go podłączyć i zawsze jakies info się przyda

GRZYBEK82 - Czw Lis 11, 2010 23:22

Ja zrobiłem to na 2 przekaźnikach 70 i 30A. 70 załącza 3 świece a 30 jedną do tego wyłącznik dwustopniowy z diodą tak aby działały 3 albo 4 świece kontrolki z diód led i jakoś to śmiga. Sprawdź czy wszystkie świeczki grzeją,ja kupiłem podgrzewacz na alledrogo i nie działała żadna. NAJWAŻNIEJSZE są kable zasilające żeby były odpowiednio grube bo przy 4załączonych świecach prąd ma wartość około 100A i dlatego alternator nie daje sobie z tym rady.
Mazak - Czw Lis 11, 2010 23:39

ok dzieki za info mój podgrzewacz ma akurat 3 siewce

[ Dodano: Czw Lis 11, 2010 23:39 ]
a ską pociągnąłeś +??

chudson - Pią Lis 12, 2010 07:31

Tez to mam i również efekt raczej mało zauważalny. plus po stacyjce wziełem z przekaźnika świec żarowych pod maską.

Co do samego podgrzewacza to lepszy efekt daje montaż pompki wymuszającej szybszy obieg płynu.Przy już nagrzanym aucie moim subiektywnym zdaniem leci cieplejsze powietrze.