Zobacz temat - [freelander] ogumienie freelander
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Land Rover (Freelander, Range Rover itp.) - [freelander] ogumienie freelander

grzesio_31 - Pon Maj 02, 2011 00:58
Temat postu: [freelander] ogumienie freelander
Mam pytanie do doswiadczonych uzytkownikow land roverkow o ogumienie a mianowicie czy mozna zastosowac do freelandera opony o tychsamych rozmiarach np 225/55/17 falken na przod i na tyl 225/55/17 fulda ?? ???(po 2 takiesame na os)
czy mozna zastosowac dowolna konfiguracje - profil bierznika z zachowaniem tychsamych rozmiarow bez ryzyka uszkodzenia napedow????

SyntaX - Pon Maj 02, 2011 17:15

Raczej zaleca się tutaj jednak takie same opony.
Latem można jeszcze stosować od biedy opony o podobnym bieżniku i koniecznie tych samych rozmiarach.
Zima jest to raczej niedopuszczalne.
Na śliskiej, sypkiej nawierzchni powoduje to wariowanie trakcji i wiskoza dostaje ostro w kość.
Mi zimą jak miałem inne opony wyraźnie trakcja powodowała uciekanie tyłu na prawo.
Po założeniu tych samych opon problem totalnie znikł.

krokodylek - Sro Maj 04, 2011 00:55

Ja mam z przodu całoroczne opony goodyear wrangler które już są na granicy pełnego zużycia, a z tyłu nowe letnie opony uniroyal, ten sam rozmiar. Nie zauważyłem żadnych niedogodności i zmian w prowadzeniu zarówno latem jak i zimą (kiedyś miałem wszystkie cztery goodyear). Nie stwierdziłem też szybszego zużywania się nowych opon. Jedyna różnica to jest znacznie ciszej po założeniu nówek z tyłu.
AAND - Pią Maj 13, 2011 23:00

zasada jest jedna:

opony zawsze takie same, 4x, przy sprawnie dzialającej wiskozie przednie bedą się bardziej zuzywać niż tylnie (oczywiście kiedy mamy 90 % asfalt, a nie 90 procent pola łąki itp) zaleca się co pół roku przełożyć opony z przodu na tył, eby opony równo sie cieły ->krokodylek<-jak masz opony z tyłu z wyższym bieżnikiem to zaczną ząbkować stąd hałas !!

[ Dodano: Pią Maj 13, 2011 23:00 ]
i Na prawde nie ma znaczenia czy lato czy zima, powiedziałbym, że w zimie są mniejszcze obciążenia wiskozy przez to że koła maja gdzie złapać poślizg, a latem nie ma gdzie dlatego w/g mnie czy zima czy lato to muszą być 4x takie same opony ten sam producent rozmiar itp @!