Zobacz temat - [Freelander 1.8 1999r] Szyba w tylnej klapie.
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Land Rover (Freelander, Range Rover itp.) - [Freelander 1.8 1999r] Szyba w tylnej klapie.

wesele12 - Pią Cze 15, 2012 08:05
Temat postu: [Freelander 1.8 1999r] Szyba w tylnej klapie.
Przestała się domykać , czy ktoś z was nie ma zdjęcia tego mechanizmum,wiązki elektrycznej ,jak się do tego dostać i co mogło się zepsuć.


Dzięki

sknerko - Pią Cze 15, 2012 11:20

znaczy wogule nie jeździ? przy otwieraniu klamką i z przycisku również? Jak tak to zerwało linki mechanizmu, rozebrać tylne drzwi i namierzyć problem
wesele12 - Pią Cze 15, 2012 17:09

jeździło do końca ,myślę że to jakiś problem z elektryką., ale nie wiem od czego zacząć.
GrossLand - Sob Cze 16, 2012 09:11

Tez uważam że warto na początku spr. mechanizm w tylnych drzwiach. Linki lubią sie tam zrywać;/
SyntaX - Sob Cze 16, 2012 13:15

Jeśli nie zjeżdża do otwarcia albo się nie dosuwa to często winę za to ponosi czujnik przy tylnej klamce.
win32 - Sob Cze 16, 2012 14:32

No nie do końca... klapę obsługują dwa styczniki.
Brak zjazdu do otwarcia drzwi po naciśnięciu klamki - microswitch w klamce (niemniej wtedy klapa się nie otworzy bo siłownik też nie zadziała)
Brak podniesienia po zamknięciu drzwi - microswitch W ZAMKU.

wesele12 - Sob Cze 16, 2012 23:04

Dzięki Win32 myślę że to ten stycznik w zamku gdyż dodatkowo świeci się jeszcze kontrolka otwartych drzwi. Czy trudno go naprawić ?
win32 - Sob Cze 16, 2012 23:18

Jeżeli się świeci kontrolka to na 99% to stycznik , bo obsługuje, kontrolkę na desce, podnoszenie szyby i lampki wnętrza.
Kontrolka (a precyzyjniej informacja która ją wywołuje) to jest to funkcja nadrzędna, bo do podniesienia szyby wymagana jest informacja "taildoor closed". Reszta reakcji (podniesienie szyby, oświetlenie wnętrza) zależna jest od tej zmiennej.
Najczęściej wystarczy go po prostu wyczyścić. Wczesne wersje FL (do vin 1A 330720) miały starą rewizję zamka który pod wpływem zanieczyszczeń się przycinał. U mnie czyszczenie i smarowanie pomogło :)

Interesuje cię to co jest podpięte do niebieskiej kostki w module zamka. Usterka najczęściej nie bierze się z samego switcha , tylko z faktu że nagromadzony brud blokuje dobicie rygla. Sam switch ma bardzo małą tolerancję i niewielki odchylenie od normy (nie mające wpływu na zamknięcie drzwi) powoduje usterkę.

Do czyszczenia użyj sprężonego powietrza, przesmaruj smarem do zamków albo maszynowym ruszając ryglem i powinno być ok. No chyba że ci odpadły druciki albo coś.

Poprawność samego funkcjonowania mechanizmu szyby sprawdzisz sobie zwierając piny w niebieskiej kostce (wtedy szyba się podniesie, jak zdejmiesz zworkę opadnie)