Zobacz temat - [R75] Nowe rurki odmy, zamienniki
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Nowe rurki odmy, zamienniki

Alex_Tom - Nie Wrz 16, 2012 22:33
Temat postu: [R75] Nowe rurki odmy, zamienniki
Chciałbym wymienić u siebie rurki odmy bo mam trochę połamane. W sklepie za jeden komplet powiedzieli mi 150zł. Dla mnie to za dużo.
Może macie pomysły coś taniej. Jakoś dorobić. Skołować skądś :mrgreen:
Nie jestem pewien ale kiedyś chyba ktoś na forum wspomniał że można kupić rurki z metra cięte do pneumatyki do samochodów ciężarowych czy coś takiego?
Bo gniazd (tych czerwonych co się wtyka) to pewnie nie ma siły aby wymienić.

xROnx - Nie Wrz 16, 2012 22:57

Alex_Tom napisał/a:
Nie jestem pewien ale kiedyś chyba ktoś na forum wspomniał że można kupić rurki z metra cięte do pneumatyki do samochodów ciężarowych czy coś takiego?

no tak też można. Zdaje się że tak ma SeniorA o ile się nie mylę.
Ale ja mam jeszcze jedno wyjście:
Jeśli Twoje rurki są w całości w miejscach "wchodzenia" w pokrywy zaworów i do kolektora to je obetnij tak żeby zostały Ci końcówki z 5-7cm. Potem dokup z metra cięte przewody gumowe powlekane taką "nitką" o średnicy takiej żeby weszły na obcięte oryginalne odmy. dokup trójnik żeby pasował to nowych rurek i po sprawie. Ja tak mam u siebie zrobione i jest wszystko git. nawet takie rurki mogą być lepsze bo mają dodatkową osłonę(tą powlekaną nitką)która w jakimś tam stopniu może pomóc w nie zamarzaniu odmy zimą.

mike-l - Pon Wrz 17, 2012 08:21

Mam u siebie dorobioną odmę. Zrobiłem to z przewodów tekalana (np. http://star-hurt.pl/old/i..._id=23&cat=426) oraz szybkozłączek (trójniki). Wygina się je poprzez rozgrzanie np opalarką (nie jest to łatwe ale idzie to zrobić).
Plusy:
1. Bardzo łatwo zdemontować i wyczyścić w miarę potrzeby
2. Niski koszt.

Acha, te czerwone plastikowe elementy można wyjąć. Trzeba np. kluczem 13, 14 docisnąć ten plastik w kierunku do silnika, pociągnąć za rurkę odmy, powinna wyjść bez problemu. Potem wyjąć ten plastik. U mnie nie ma z tym problemu.

SeniorA - Pon Wrz 17, 2012 13:21

Alex_Tom, w tym temacie jest trochę informacji http://forum.roverki.eu/viewtopic.php?t=61589
Alex_Tom - Pon Wrz 17, 2012 20:47

Wszystko ciekawe ciekawe.
Też myślałem aby zamontować gumowe przewody, ale najpierw spróbuje poszukać w mieście takich rurek jak u SeniorA, i jak nie znajdę to wtedy gumowe. Może bym od razu separator założył.

SeniorA, powiedz mi tylko jeszcze czy te gniazda co są w pokrywach głowic czy przepustnicy też wymieniałeś aby zamontować te "inne" rurki ?

Pieta - Pon Wrz 17, 2012 20:59

Cytat:
Też myślałem aby zamontować gumowe przewody, ale najpierw spróbuje poszukać w mieście takich rurek jak u SeniorA, i jak nie znajdę to wtedy gumowe. Może bym od razu separator założył.


Popularne rurki do układów powietrznych są wykonane z poliamidu. W pompce sprzęgła jest właśnie taki przewód. Jak będziesz szukał to wybierz te bardziej miękkie np. wykonane z poliamidu PA33. W pompce są z PA66 i są bardzo sztywne - ciężko je wygiąć przy pomocy opalarki (próbowałem).

Alex_Tom - Pon Wrz 17, 2012 21:02

No dobra. A tak ogólnie to bardzo jest ważne żeby dobrać te rurki nie za miękkie nie za twarde?
Np. podciśnienie może je zassać i ścieśnić, czy jak?

SeniorA - Wto Wrz 18, 2012 08:39

Cytat:
czy te gniazda co są w pokrywach głowic czy przepustnicy też wymieniałeś aby zamontować te "inne" rurki ?
nie wymieniałem , średnica zewnętrzna rurek jest dopasowana do tych gniazd/zatrzasków. Ja zrobiłem z przewodu '' tekalan'' poliamid PA 12.
Alex_Tom - Sro Wrz 26, 2012 00:12

Już po. Jak coś to kupiłem z metra rurki tekalan. Wyginałem je opalarką. Nie za fajnie ale szło. Najgorzej było z tą grubą odmą co idzie z pod kolektora od strony silniczków VIS do trójnika. Bo ogromny zakręt i się łamało na zgięciach ale jako tako poszło.
Stare rurki miały takie wypuklenie na końcówkach co wchodziły do gniazd a na tych jest tak o bez niczego ale mam nadzieję, że nie powypadają z tych gniazd.
Jak coś to polecam.

SeniorA - Sro Wrz 26, 2012 17:08

Alex_Tom napisał/a:
Stare rurki miały takie wypuklenie na końcówkach co wchodziły do gniazd
można założyć ciasno piereścienie z grubszego przewodu w odległości 2 cm od końca.