Zobacz temat - [R420 Si] Uszkodzenie pompy hamulcowej przy wym. przewodu
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS - [R420 Si] Uszkodzenie pompy hamulcowej przy wym. przewodu

ArekL - Sro Lip 10, 2013 13:10
Temat postu: [R420 Si] Uszkodzenie pompy hamulcowej przy wym. przewodu
Witam.

Miałem wymieniany przewód hamulcowy z powodu korozji, jakiś rok przed wymianą miałem wymienione wszystkie tarcze, klocki, zestawy naprawcze itd. itp. przy hamulcach, wszystko przetarte, przeczyszczone, przesmarowane, wymieniony płyn, odpowietrzone i hamulce były brzytwa. Po wymianie przewodu hamulcowego jest gorzej niż przed wymianą hamulców. Mechanik tylko wymienił jeden przewód, następnie uzupełnił płyn w zbiorniczku i odpowietrzył układ. Niestety układ nadal zachowuje się jakby był zapowietrzony. Skuteczność hamowania jest bardzo niska, a operowanie pedałem jest niewygodne, nie ma tego "czucia", dozowania siły hamowania. Odpowietrzaliśmy 3 razy z mechanikiem, który zmieniał przewód i 1 raz z innym mechanikiem. Bez skutku. Drugi mechanik stwierdził, że pierwszy przy wymianie przewodu popełnił błąd w sztuce i uszkodził pompę hamulcową.

Czy to możliwe? W jaki sposób mógł to zrobić? Jak mogę to sprawdzić?
Czy to prawda, że w przypadku samochodów z ABS jedyną słuszną metodą wymiany płynu jest wymiana poprzez jednoczesne wtłaczanie nowego płynu, który wyprze stary? I w ten sam sposób trzeba odpowietrzać?

Czy pompa hamulcowa i pompa ABS to jest jedna całość?

Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Remigiusz - Sro Lip 10, 2013 13:30

ArekL napisał/a:
Czy to prawda, że w przypadku samochodów z ABS jedyną słuszną metodą wymiany płynu jest wymiana poprzez jednoczesne wtłaczanie nowego płynu, który wyprze stary? I w ten sam sposób trzeba odpowietrzać?


A jak to inaczej mechanik zrobił :?: Chyba nie wypościł całego płynu bo się zapowietrzy pompa ABS i masz cyrki. Zawsze się pilnuje zbiorniczek żeby był pełny i tylko dolewa się nowy płyn i wytłacza się tak stary płyn z układu ;)

Ja bym podjechał do kogoś co ma sprzęt na wymianie płynu pod próżnia i spróbował :wink:

A drugie pytanie jest w jakieś kolejności zostało wszystko odpowietrzone bo powinno się wszystkie kola odpowietrzyć nawet przy wymianę jednego węza.

ArekL - Sro Lip 10, 2013 13:44

Szczerze to zawsze jak cokolwiek robi przy hamulcach, to tylko po robocie uzupełniamy płyn i odpowietrzamy i nigdy nie było problemów. Nawet mówi, że dużo mu płynu nie ubyło przy tej wymianie przewodu, tylko odrobinę. Przeglądam teraz internet i zdania są podzielone. Ale gdzieś musi być przyczyna. Ten mechanik mi serwisuje samochody od 10 lat, poza tym pracuje na etacie w warsztacie i trudno mi uwierzyć, żeby nie wiedział co robi.

Nie znam się za bardzo na tym więc nie rozumiem jak można uszkodzić w ten sposób pompę. Psuje się kiedy płyn zejdzie poniżej minimum? Czy sam fakt "pompowania" pedałem na wyłączonym silniku ją psuje?

Mówisz o pompie ABS, a z ABS-em nie mam problemów, działa tak jak działał od zawsze.

Spróbuję dzisiaj podjechać do jednego warsztatu, ale sądzę, że ciężko będzie znaleźć taki ze sprzętem, o którym mówisz.

Ciekawe ile kosztuje nowa pompa...

bizon - Sro Lip 10, 2013 14:34

Ja kiedys po wymianie przewodow mialem strasznie miekki pedal hamulca. wrocilem do tego mechaniora, przejechal sie i poszedl grzebac. potem bylo juz dobrze, a powiedzial ze za 1szym razem nie odpowietrzyl wlasnie pompy abs. nie wiem ile w tym prawdy, cytuje tylko mechanika
ArekL - Sro Lip 10, 2013 15:14


greg-si - Czw Lip 25, 2013 11:33

Z autopsji wiem że hamulce u nas trzeba odpowietrzać na raty. Pierwsze odpowietrzenie zazwyczaj nie daje za wiele. Odpowietrzac trzeba co jakiś czas co ileś tam kilometrów. U mnie po trzecim odpowietrzaniu po około 300km nadal wylatywaly banki. Teraz będę odpowietrzal 4 raz po kolejnych 200km. Jest już dużo lepiej niż na początku ale wraz nie tak jak przed. A za każdym razem odpowietrzam do momentu aż nic nie leci.
Mój mechanik kiedyś powiedział że musiał przelać litr płynu żeby dobrze Odpowietrzac.

ArekL - Czw Lip 25, 2013 13:12

Dzięki. W jakiej kolejności odpowietrzasz? Zgodnie z zamieszczonym przeze mnie schematem czy inaczej?
greg-si - Czw Lip 25, 2013 19:10

Odpowietrzam tak jak mi wygodniej, nigdy schematu się nie trzymałem bo nigdy nie wyczyściłem układu z płynu.