Zobacz temat - [K-seria] Zapaliła się kontrolka "olej"
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Wszystkie (Wszystkie modele marki Rover i MG) - [K-seria] Zapaliła się kontrolka "olej"

Gites - Nie Sie 18, 2013 14:28
Temat postu: [K-seria] Zapaliła się kontrolka "olej"
Cześć,
Mam prośbę o pomoc w diagnozie. Chodzi o silnik serii K, 1.8 benzyna, 135KM siedzący w MG TF z 2002 roku. Podczas ostatniej przejażdżki, zapaliła się kontrolka "oleju" (zdjęcie w załączeniu). Instrukcja użytkownika mówi jedynie, że jest to problem z ciśnieniem oleju i że należy przerwać jazdę. Czy ktoś się orientuje co może być przyczyną?
Kilka szczegółów:
- silnik zachowuje się normalnie, tzn. moc nie zmalała, nie przerywa, nie gaśnie, zbiera się dobrze, odgłos pracy w normie,
- temperatura oleju i cieczy chłodzącej w normie,
- wspomniana kontrolka zapala się jak się silnik dobrze nagrzeje, np. po przejechaniu ok. 10km,
- w dniu kiedy problem się pojawił, kontrolka gasła po "przygazowaniu" na jałowym biegu do około 5000 RPM; teraz już tak się nie dzieje,
- olej idealnie pomiędzy MIN a MAX na bagnecie, klarowny i przezroczysty jakby był wymieniany wczoraj; brak śladów płynu chłodzącego w oleju,
- płyn chłodzący był delikatnie (2-3mm) poniżej minimum ale dolanie nic nie zmieniło; brak śladów oleju w zbiorniczku z płynem,
- brak plam pod autem - nic nie cieknie,
- podłączyłem do auta ELM327 i programem Torque Pro sprawdziłem co tylko było możliwe - nie wykazało żadnych błędów ECU ale skanowanie pokazało niewłaściwą wartość jednego z parametrów (screenshot w załączeniu) Niestety nie mam pojęcia co to za parametr i o czym on świadczy. Wiadomo że ELM327 to nie to samo co Testbook T4 więc mógł pominąć coś istotnego.
Pozdrawiam,

tronsek - Nie Sie 18, 2013 17:27

Obstawiam, że pompa oleju podaje zbyt niskie ciśnienie .
Gites - Nie Sie 18, 2013 17:43

tronsek napisał/a:
Obstawiam, że pompa oleju podaje zbyt niskie ciśnienie .

Czy jest możliwość sprawdzenia w komorze silnika w jakim stanie jest ta pompa i na ile jest jeszcze wydajna lub czy padła kompletnie? Tak jak napisałem, wskaźnik temperatury oleju nie przekracza 120C co chyba oznacza, że coś tam jeszcze ten olej porusza.

tronsek - Nie Sie 18, 2013 17:53

Gites napisał/a:
Czy jest możliwość sprawdzenia w komorze silnika w jakim stanie jest ta pompa
Raczej nie. Ale można zmierzyć ciśnienie jakie podaje pompa i wtedy będzie wiadomo czy to pompa, czy np czujnik ciśnienia padł.
Gites - Nie Sie 18, 2013 17:56

tronsek napisał/a:
[...]można zmierzyć ciśnienie jakie podaje pompa[...]

Da się to odczytać z ECU?

tronsek - Nie Sie 18, 2013 18:02

Gites napisał/a:
Da się to odczytać z ECU?
Nie wiem :bezradny: ale chyba nie.
sTERYD - Nie Sie 18, 2013 18:55

Nie. Trzeba podłączyć manometr w miejsce czujnika ciśnienia oleju.
Ale. To, ze ciśnienie nie będzie wystarczające, to nie musi oznaczać zaraz, że pompa jest uszkodzona. MA ona w sobie zawór regulujący ciśnienie, i on może za wcześnie się otwierać. Z tego co piszesz wygląda, ze albo to wina zaworu (może wystarczy go wyczyścić) albo najprościej w świecie czujnik.

Sirk - Nie Sie 18, 2013 21:44
Temat postu: Re: [K-seria] Zapaliła się kontrolka "olej"
Gites napisał/a:
olej klarowny i przezroczysty jakby był wymieniany wczoraj;,


Nie ma się z czego cieszyć, jeśli olej nie usuwa nagaru z silnika, a taki zawsze się tworzy, to olej nie jest zbyt dobry.

A co do problemu, jak koledzy mówią, sprawdź ciśnienie oleju, chodź ja bym obstawiał czujnik. Pozdrawiam.

Gites - Nie Sie 18, 2013 21:48
Temat postu: Re: [K-seria] Zapaliła się kontrolka "olej"
Sirk napisał/a:
Gites napisał/a:
olej klarowny i przezroczysty jakby był wymieniany wczoraj;,

Nie ma się z czego cieszyć, jeśli olej nie usuwa nagaru z silnika, a taki zawsze się tworzy, to olej nie jest zbyt dobry.
A co do problemu, jak koledzy mówią, sprawdź ciśnienie oleju, chodź ja bym obstawiał czujnik. Pozdrawiam.

Wczoraj nie był wymieniany ale też nie zrobiłem więcej niż 3 tys km od wymiany.
Ciśnienia zapewne bez specjalistycznego sprzętu sam nie sprawdzę, tak że czeka mnie wizyta w warsztacie, ehhh...

polofix - Pon Sie 19, 2013 21:17
Temat postu: Re: [K-seria] Zapaliła się kontrolka "olej"
Kolega niech sobie sprawdzi jaki kupił filtr oleju. Pierwsza sprawa jaka jest na pierwszym miejscu do sprawdzenia. Ostatnio kumplowi zaświeciła się kontrolka w peugeocie 206 i okazało sie że wnętrzności filtra rozpuściły się i blokowały przelot oleju. Filtr był mało znanej firmy.