Zobacz temat - [MG ZT - problem z zamkiem bagażnika]
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [MG ZT - problem z zamkiem bagażnika]

dolchus - Czw Gru 11, 2014 04:39
Temat postu: [MG ZT - problem z zamkiem bagażnika]
Witam!
Mam problem z zamkiem klapy bagaznika W MG ZT+. Kiedy naciskam guzik to przeskakuje zamek 4/5 razy az tlucze i mimo to klapa sienie otwiera. Kiedy chce otworzyc bagaznik kluczykiem dzieje sie to samo, chyba ze przekrece jednoczesnie ciagnac klape do góry. O co chodzi? Mial ktos podobny przypadek?
Pozdrawiam

AdaskoC - Czw Gru 11, 2014 07:35

Musisz wyregulować klapę na tych odbojnikach gumowych. Nie pamiętam czy w gore czy w dol. Ale popróbuj i powinno być ok :-)
dolchus - Czw Gru 11, 2014 12:13

Nie wiem czy to pomoże bo nic z klapą się nie stało a zamka nikt nie dotykał. Zrobiło się to ot tak z dnia na dzień. Spróbóję i dam znać co i jak ;)
dzelo23 - Czw Gru 11, 2014 13:45

Samo z siebie to raczej nie :D , ja mam tak co rok jak się zaczynają temperatury na - . regulacja odbojników klapy powinna pomóc tak jak radzi AdaskoC
AdaskoC - Czw Gru 11, 2014 15:01

dolchus, dobra regulacja starcza na lata jesli nikt tego nie dotyka. Ale rob jak chcesz, mozesz bezsensownie szukac w czymś innym przyczyny ;)
R75 - Czw Gru 11, 2014 23:27

u mnie podobnie, przychodzi temp ujemna i się zaczyna, muszę zerknąć na regulacje w takim układzie - dzięki
dolchus - Pon Sty 05, 2015 11:38

Witam ponownie! Dopiero mialem czas się nim ponownie zająć ale bezskutecznie. Dobieralem sie do tych gum jednak nie chcialem niczego zepsuc. Więc dalej jest jak bylo. To ten element trzeba ustawić, prawda? http://s6742.chomikuj.pl/...lsvFiJ5ufY&pv=2
Jak to wyregulować? Pozdrawiam

j0zek - Pon Sty 05, 2015 11:49

Kurde mam identyczny problem klapa trzepie, trzeba ją kluczykiem otworzyć i od razu ciągnąć:D

I do tego jeszcze jest dodatkowy minus, że często nie idzie jej zamknąć, albo jest jakoś niby zamknięta i przy zamknięciu auta z pilota jest krótkie trąbnięcie (alarm). Czasem nie idzie w ogóle auta zamknąć i pokazuje otwarty bagażnik

dzelo23 - Pon Sty 05, 2015 12:28

Wkręcając i wykręcając.
dolchus - Pon Sty 05, 2015 12:32

Wlasnie, tez mam problem z trąbnieciem. Ktokolwiek wie dlaczego sie tak robi?
j0zek - Pon Sty 05, 2015 15:21

dolchus napisał/a:
Wlasnie, tez mam problem z trąbnieciem. Ktokolwiek wie dlaczego sie tak robi?


Doszedłem do wniosku, że to trąbnięcie to właśnie efekt tego, że klapa nie jest domknięta (niby jest bo jej nie otworzysz), ale na czujnik pewnie widzi, że nie jest dociągnięta i alarm daje krótki znak.
Na 100 % przez to się dzieje. Co prawda do fachowego wyjaśnienia tej sytuacji mi daleko, ale po kilkunastu takich próbach doszedłem do wniosku, że w tym tkwi problem.

Jak zamknę klapę za pierwszym razem to wszystko jest OK, a jak zamknę dopiero za którymś razem to wtedy jest pojedyncze krótkie trąbniecie (mimo, że klapa zamknięta).

paolinio - Pon Sty 05, 2015 16:09

To bardzo proste, jeśli odboje są wkręcone to klapa nie odbija, a co za tym idzie, zamek który tym steruje przeskakuje kilka razy bo jest to zamek elektromagnetyczny, a więc należy odboje wykręcić tak aby klapa po jednokrotnym naciśnięciu odbijała do góry, ale wówczas pojawi się problem z zamykaniem bo odboje stawiają opór zamkowi, wniosek taki ,że trzeba się z tymi odbojami pobawić żeby to grało, mi się nie udało tego ustawić, raz przeskakuje dwa razy innym razem raz.
j0zek - Pon Sty 05, 2015 16:57

To w takim razie na moje to tak samo albo bardzo podobnie jest z maską?
Tez wyskakiwał mi komunikat o nie zamkniętej masce - pewnie też odboje są tak nakręcone, że maska jest zatrzaśnięta, a czujnik otwarcia maski jest nie do końca wciśnięty?

paolinio - Pon Sty 05, 2015 17:03

j0zek, w masce jest inaczej bo zamek jest zwykły mechaniczny, więc czujnik jest gdzieś w odboju i tam trzebaby szukać przyczyny, ja tematu maski nie przerabiałem w praktyce więc mogę sie mylić.
SeniorA - Pon Sty 05, 2015 17:50

paolinio napisał/a:
jest to zamek elektromagnetyczny,
paolinio, to nie jest zamek elektromagnetyczny , a zamek zatrzaskowy otwierany przez silniczek el. jednokierunkowy zwalniający zatrzask na polecenie BCU kiedy mikrowyłącznik zewrze do masy. W momencie zatrzaskiwania zamka (zamykania pokrywy ) mikrowyłącznik jest w stanie otwartym. Jak otwieramy kluczykiem, to mikrowyłącznik w zamku naciskany mechanicznie zwiera do masy i jest uruchamiany silniczek zwalniający zaczep.

[ Dodano: Pon Sty 05, 2015 17:50 ]
rolę mikrowyłącznika w zamku, spełnia przycisk w słupku do otwirania pokrywy, też zwiera do masy dając sygnał BCU do uruchomienia silniczka.

longer86 - Pon Sty 05, 2015 18:33

SeniorA napisał/a:
Jak otwieramy kluczykiem, to mikrowyłącznik w zamku naciskany mechanicznie zwiera do masy i jest uruchamiany silniczek zwalniający zaczep.


chyba nie do końca, bo po odłączeniu akumulatora nadal można otworzyć bagażnik kluczykiem pomimo, że silniczek nie ma zasilania, bębenek musi być połączony mechanicznie z zatrzaskiem

paolinio napisał/a:
j0zek, w masce jest inaczej bo zamek jest zwykły mechaniczny, więc czujnik jest gdzieś w odboju i tam trzebaby szukać przyczyny, ja tematu maski nie przerabiałem w praktyce więc mogę sie mylić.


Przy masce jest zwykła krańcówka, zdarzyło mi się, że w trakcie jazdy zapalała się kontrolka otwartych drzwi, powodem był zamek od maski zaczep załapał tylko z jednej strony maski a drugą podwiewało w trakcie jazdy

SeniorA - Pon Sty 05, 2015 20:27

longer86 napisał/a:
chyba nie do końca, bo po odłączeniu akumulatora nadal można otworzyć bagażnik kluczykiem pomimo, że silniczek nie ma zasilania, bębenek musi być połączony mechanicznie z zatrzaskiem
tak , bo mechaniczne otwierania za pomocą cięgna jest zabezpieczeniem na wypadek awarii elektrycznej ( np. brak zasilania ) , zresztą w bębenku kluczyka też jest wyłącznik zwierający do masy żeby BCU wiedziało jak jest otwierany bagażnik , czy kluczykiem, czy przyciskiem na słupku ( chodzi o blokadę otwierania z kabiny podczas jazdy z prędkością powyżej 10 km/h ).
j0zek - Pon Sty 05, 2015 22:25

Kombinowałem dzisiaj z odkręcaniem i dokręcaniem tych gumowych odbojników i jedynie udało się zrobić tak, że klapa zamyka się od razu i nic nie pika, natomiast problem z tym pukaniem 3 razy przy otwieraniu nadal występuje:/
pelson91 - Pon Sty 05, 2015 22:28

j0zek, to znaczy że jeszcze musisz pokręcić. To dośc precyzyjna robota, ale daje fajny efekt w postaci spokoju z bagażnikiem ;)
longer86 - Pon Sty 05, 2015 22:52

potwierdzam... na mrozie pukało mi kilka razy i nie mogłem otworzyć bagażnika, podregulowałem, w tej chwili zamykając bagażnik jest nawet taki przyjemniejszy odgłos, a otwierając klapę odskakuje ona delikatnie do góry wypychana przez te odbojniki... potwierdzam rozwiązanie problemu nic tylko kręcić :D
j0zek - Wto Sty 06, 2015 00:21

O kurde to moja nie odskakuje nigdy :D
A powiedzcie bardziej macie dokręcone, czy bardziej odkręcone?:D

pelson91 - Wto Sty 06, 2015 00:33

ja mam bardziej odkrecone, tak, zeby zamek spokojnie lapal, a nie musial mielic zanim zalapie, ale i zeby klapa ladnie byla spasowana i szpary w miare rowne
AdaskoC - Wto Sty 06, 2015 01:25

longer86 napisał/a:
nic tylko kręcić


Jakoś ja te słowa inaczej odebrałem niż regulację klapy :D


Kurde mi zawsze sie udaje praktycznie od razu wyregulować :) Więc teraz świadczę usługę regulacji klapy bagażnika w cenie - 1 piwo Ciechan Miodowe :)

Jesli się klapa zamyka, to jeszcze po trochu odkręcasz aż się zacznie otwierać też bez problemu.

paolinio - Wto Sty 06, 2015 13:25

Ja próbowałęm i efekt taki sobie, ale zauważyłem ,że u mnie te odbojniki jakieś twarde są, może guma jest stara i zesztywniała?
SeniorA - Wto Sty 06, 2015 16:04

j0zek napisał/a:
O kurde to moja nie odskakuje nigdy
i nie musi , kołki gumowe mają zapobiegać drganiom pokrywy w czasie jazdy. Prawidłowo ustawiona pokrywa ( fabrycznie ) ma mieć szczelinę 5 mm na dole miedzy zderzakiem i 4 mm +/- 0,5 z boku przy lampach i ma się opierać na odbojnikach.
R75 - Sro Sty 07, 2015 19:20

AdaskoC dzięki, prosta sprawa, lekko "wykręciłem" i działa, akurat jest okazja sprawdzić :)
AdaskoC - Sro Sty 07, 2015 19:38

R75, spoko :) Ja sie tego tyle wyregulowałem, Że mi się niedobrze na sam widok robi :D
R75 - Pon Sty 12, 2015 19:28

dodam, ze oprocz bagaznika bez akumulatora mozna otworzyc tez drzwi kierowcy, dzisiaj sprawdzalem, bo wymienialem akumulator
dolchus - Pią Sty 16, 2015 01:32

Już wszystko cacy :D Nie moglem ruszyć odbojników ponieważ byly wbite a nie wkręcone :P Wyszarpnąlem je i teraz normalnie wyregulowalem. Sama czynność jest latwiejsza niż regulacja zawiasów w regale :D