Zobacz temat - [R75]Naprawa sterowania fotelami na przełącznik KN3(B)-223
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75]Naprawa sterowania fotelami na przełącznik KN3(B)-223

ghost87 - Sob Gru 12, 2015 12:51
Temat postu: [R75]Naprawa sterowania fotelami na przełącznik KN3(B)-223
Witam wszystkich serdecznie. Piszę tutaj pierwszy raz więc proszę adminów o wyrozumiałość ewentualnie poprawę :) Ostatnio zepsuło mi się sterowanie fotelami więc postanowiłem się tematowi dogłębnie przyjrzeć. Jako że nowe sterowanie kosztuje niemało pieniążków postanowiłem naprawić to co posiadam. Wmontowane w płytę przełączniki są dosyć awaryjne i podatne na łamanie dlatego postanowiłem je zastąpić przełącznikami bistabilnymi KN3(B)-223 bistabilny. Udało mi się przywrócić sterowanie a poniżej dodaje zdjęcia dla wszystkich gdyby ktoś chciał także naprawić sobie sterowanie bez zbędnych kosztów :)
W razie pytań służę pomocą :) Opis przełącznika nie pokrywa się z opisem kostki chodzi o numerację od 1 do 6 to są nr które są napisane na przełączniku a nr na kostce są po to by ułatwić sobie prace[i]

dawidd - Sob Gru 12, 2015 14:39

szczerze mówiąc, wolałbym bym kleić, łatać i spawa stary przełącznik niz wstawić tak ordynarny dźwigniowy przełącznik do dość luksusowego, nie rzadko skórzanego wnętrza.
Ale brawo za udokumentowanie fotkami swoje pracy i podzieleni się nią

ghost87 - Sob Gru 12, 2015 14:54

zawsze można uchwyt plastikowy założyć na dźwigienkę :) otwory są większe niż dźwigienka , a poza tym to ma działać. Osobiście wolę taki przełącznik niż odwrotne z anglika co może się po pewnym czasie i tak złamać.
AdaskoC - Sob Gru 12, 2015 15:10

ghost87 napisał/a:
Osobiście wolę taki przełącznik niż odwrotne z anglika


Zawsze można kupic taki sam przełącznik i to juz obojętne czy z anglika czy Europy. Wtedy wszystko działa i wygląda jak należy:-)

Ale fakt, pomysł Twój na pewno przypadnie do gustu osobom chcącym naprawić budżetowo sterowanie fotela.

sTERYD - Sob Gru 12, 2015 15:33

i prościej i ładniej i równie tanio było by dać tam płytkę z 6-ma przyciskami.
Inna sprawa przełącznik stabilny to nie najlepszy pomysł, raczej przydałby się chwilowy, a jeszcze lepiej typu joystick.

tomi24lbn - Sob Gru 12, 2015 15:38

Przełącznik bardziej by pasował do jakiegoś ciągnika niż do R75.
Lepsze by było takie coś http://www.tme.eu/pl/deta...eaton-electric/
Lub takie : http://www.tme.eu/pl/deta...eaton-electric/

longer86 - Sob Gru 12, 2015 15:45

Rover 75 wersja lotnicza f16 :D pierwsze słyszę o awarii przełącznika.
ghost87 - Sob Gru 12, 2015 15:57

Jakie miałem takie dałem. Chodzi o zasadę działania co do estetyki już mówiłem nie ma problemu nałożyć oryginalne plastiki ponieważ otwory są troszkę większe więc w czym problem ? nie tylko ja mam problem z tymi fotelami i nie znalazłem instrukcji jak to naprawić więc zrobiłem jak umiałem i działa :) komuś się może przydać i tylko po to ten temat założyłem , a nie po to by ktoś sobie punkty nabijał komentarzem ,, takie to do traktora " jak będę miał traktor to kupie większe. te działają i wszystko gra jak należy. Jak ktoś ma lepsze pomysły to niech zrobi i udokumentuje.

[ Dodano: Sob Gru 12, 2015 15:51 ]
longer86, opisałem jak zastąpić wyłamany przełącznik.

[ Dodano: Sob Gru 12, 2015 15:57 ]
sTERYD, KN3(B)-223 ON-OFF-ON - (chwilowy - powraca do pozycji OFF)

10A 125VAC

6A 250VAC

Obudowa SPDT 6P

Jest przełącznikiem chwilowym.

longer86 - Sob Gru 12, 2015 16:15

Ale nie rozumiem, chodzi o przełączniki regulacji fotela, co tam Sie zepsulo? Plastik z zewnątrz? Czy sam przełącznik w środku?
ghost87 - Sob Gru 12, 2015 16:41

longer86, ktoś kto miał prze de mną mojego roverka wyłamał ten jak by to nazwać bolec który wychodzi ze środka guziczka to jest jeden plasticzek taki który po przesunięciu przełączał guziczek w jedna stronę lub w drugą po rozebraniu sam zastanawiałem się nad klejeniem ale no właśnie w środku jest jeszcze taka płytka chyba z bakielitu lub czegoś podobnego w kształcie literki u która także była połamana :/ szukałem sposobu na naprawę tego ale nie przyszło mi nic do głowy poza wyłącznikami krańcowymi montowanymi po 2 lub właśnie tego przełacznika który znalazłem. Niestety nie jestem elektronikiem kozakiem jakich tutaj nie brakuje i wstawiłem to co widać powyżej. Jeśli chodzi o guziczek mozna tam zastosować co sie wynajdzie ja wstawiłem to co dostałem. Najważniejsze dla mnie to to że to działa a przerobić się da a schematy się przydadzą przynajmniej tak myślę. Aktualnie jestem w de i trochę mnie denerwuje niemożliwość regulacji fotela podczas wyjazdów do domu więc jako rozwiązanie tymczasowe nadaje się jak znalazł.
sash997 - Sob Gru 12, 2015 23:25

z tego co pamiętam jak dokładałem sterowanie elektryczne to przerabiałem piloty z anglika i pasowały i działały jak oryginały, a teraz gdy cały fotel elektryczny z angola kosztuje 20zł to raczej warto sobie pilota z angola przerobić całego :)
ghost87 - Nie Gru 13, 2015 00:39

sash997 napisał/a:
z tego co pamiętam jak dokładałem sterowanie elektryczne to przerabiałem piloty z anglika i pasowały i działały jak oryginały, a teraz gdy cały fotel elektryczny z angola kosztuje 20zł to raczej warto sobie pilota z angola przerobić całego :)
dam Ci nawet 30 zl od fotela jesli znajdziesz i mi to wyślesz bo ja znalazlem za 150 tu masz aukcje http://allegro.pl/fotel-p...5653431076.html pozdrawiam.
sash997 - Nie Gru 13, 2015 09:31

to sie nie szuka po allegro tylko jedzie na gwizdałki,cała sterta foteli leży do wyboru do koloru,czasem nie mają wcale bo wpadają ukraińce i biorą wszystko
ghost87 - Nie Gru 13, 2015 10:02

sash997, Mogl byś bardziej sprecyzować mi co to są gwizdalki ? Albo jakiś namiar dać ? Bo w mojej okolicy jedyne co jest to tartak , żwirownia i zlom z rowerami ale tymi 2 kola ^^ a na niebie kaczki zawracają bo to jak trójkąt bermudzki :)
sash997 - Nie Gru 13, 2015 11:38

gwizdałki to taka miejscowość gdzie znajduje sie rozbieralnia roverowa :D choć ostatnio zaczynają sie przeżucać na inne samochody, w necie łatwo ich znaleźć,nie martw sie u mnie też psy dupami szczekają :D
ghost87 - Nie Gru 13, 2015 12:54

sash997, ooo to wielkie dzieki :) poszukam tego i przy najbliższej okazji odwiedzę ich bo fakto delakto te guziki serio wyglądają jak z f16 ale cos tam wsadzić musialem bo jazda bez regulacji fotela to jakas makabra ^^
longer86 - Nie Gru 13, 2015 13:42

Nie ma się czym przejmować w zondach i innych sportowych tez często spotyka się takie wichajstry ;)
sqiddy25 - Wto Maj 03, 2016 13:00

Witam! Można gdzieś kupić same te przełączniki fotela?

http://allegro.pl/przelac...6155608052.html <-- w rozsądnej cenie oczywiście bo znalazłem cały fotel razem z tymi przełącznikami za 100 zł pytanie tylko czy działają :)

sash997 - Wto Maj 03, 2016 22:03

200zł to cena kosmos... za cały elektryczny fotel z angola płaciłem ostatnio 20zł a spokojnie można angola przerobić bo sam sobie przerabiałem kiedyś jak do swojego dokładałem fotele elektrycznie sterowane
dawidd - Sro Maj 04, 2016 07:21

sash997, to w Wieluniu na szrotach jest tak tanio? Nieraz tam przelatuje i widzę sporo złomów ale jakoś nigdy nie wszedłem, a widzę ze powinienem :)
MD - Sro Maj 04, 2016 11:10

sash997, naprawdę? Do Wielunia mam z 40 km, może sam się tam przejadę, bo widzą mi się elektrycznie sterowane fotele... I nawet myślałem o dwóch z pamięcią - pasażera miałby po prostu własny moduł BCU, nie podpięty do multipleksu, a jedynie do zasilania. :P
dawidd - Sro Maj 04, 2016 13:40

fotel kierowcy z anglika na miejsce pasażera pasuje p&p? Jeśli tak to nawet lepiej niz oryginał bo jeszcze będziesz miał regulacje wysokość, w europejskim jest tylko przód tył i oparcie
MD - Sro Maj 04, 2016 19:11

dawidd, z tego co wiem to tak, ale nie będziesz mieć pamięci. W sumie możesz mieć, ale nie da się założyć jej równocześnie w dwóch fotelach. Dlatego dla mnie idealnym rozwiązaniem byłoby dopięcie do fotela pasażera drugiego BCU, bez podpinania go pod K-Bus, a jedynie pod zasilanie.
dawidd - Sro Maj 04, 2016 19:58

drugiego bcu? Przecież BCU nie steruje fotelem, chyba ze chodzi Ci o moduł pod fotelem, jak on sie tam nazywa... SMAC czy jakoś tak
sash997 - Sro Maj 04, 2016 20:06

jak dlamnie to pamięć pasażera to już przesada ale każdy robi jak chce, ja sobie dokładałem zwykłe bez pamięci i jak dobrze pamiętam to był jeden z pamięcią i przerobiłem go na zwykły
dawidd - Sro Maj 04, 2016 20:19

tez mam z pamięcią, ale nigdy jej nie używam, jak dla mnie mało przydatny bajer