Zobacz temat - Nawigacja samochodowa
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Offtopic - Nawigacja samochodowa

marcin_przybys - Wto Lip 29, 2008 09:50
Temat postu: Nawigacja samochodowa
Witam, przymierzam się do kupna nawigacji do 1000 zł. Na razie rozważam dwie opcje Becker 7926 lub Navigon 2110. Ktoś z was może ma jakieś doświadczenia z tymi urządzeniami lub może polecić coś innego ? Zależy mi na dobrych mapach i sprawnej nawigacji natomiast zbędne są dla mnie wszelkie dodatki w postaci odtwarzacza mp3, plików wideo czy przeglądania zdjęć.

Pozdrawiam

kasjopea - Wto Lip 29, 2008 10:18

wydaje mi się że ten temat już się przewijał na forum
marcin_przybys - Wto Lip 29, 2008 10:38

Kasjo szukałem na forum ale większość tematów dotyczy navi do R75 i jeden temat TOM TOM ONE
Eddek - Wto Lip 29, 2008 11:01

Ja ostatnio szlajalem sie z TomTom GO 720 na pokladzie i powiem tyle:
Sporawy wyswietlacz jest OK, mapy sa dosc OK, chociaz zdarza sie, ze brakuje obwodnicy tu i tam. Niby laczy sie z serverami (podczas aktualizacjhi w domu) i zbiera "nowe" kawalki map, ale bardzo mu to nie pomaga. Dalej sa dziury i czesto upiera sie zeby prowadzic do celu troche na okolo lub robic glupie skroty przez zadupne drogi, gdzie nie mozna jechac normalnie bo wasko i dziurawo, zamiast nadlozyc 3-10km i jechac porzadna gladka i szeroka krajowka. Ogolnie daje rady, ale dla porowniania z nim mam tylko TT One model starszy, ale z wgranymi (kupionymi osobno pozniej) nowszymi mapami i z obydwoma jezdzi sie dosc OK, ale trzeba miec mimo wszystko wlaczona orientacje w terenie, bo jak sie trafi objazd to d... zbita.

henryk - Wto Lip 29, 2008 11:05

Becker (7928):
mapa Navteq na Polskę ma (prawie) wszystkie drogi w Polsce, tylko, że bazy: adresowa i POI są bardzo małe.
Jest po 5-10 ulic w małych i średnich miastach. W Opolu jest chyba 5 POI, głównie salony sprzedaży samochodów - chyba na wypadek większej awarii :wink: .
W dużych miastach chyba dobra - po Krakowie dobrze prowadziła, ale na trasie koszmar, gdybym nie znał drogi - prostej zresztą - to chyba by mnie zawróciła na Śląsk w drodze powrotnej. Rodzina miała niezłą zabawę.
Nie używam w Polsce map navteq - zresztą kupując wiedziałem, że do tych urządzeń jest MapaMap i po krótkiej próbie jazdy na mapie oryginalnej kupiłem MapęMap.
Oryginalna mapa jest użyteczna w tzw. Europie Zach. Jest dokładna i nie trzeba zmieniać aktywnych map. Wprowadzasz trasę i tyle.
Nie jeździłem na innych urządzeniach to nie porównam.
W tej chwili są chyba oferowane zestawy z MM for Becker.
Ogólne wrażenie pozytywne, chociaż odnoszę wrażenie, że czasami jest zbyt wolna.
MM oblicza i podaje objazdy automatycznie po zjeździe z trasy (50m) oraz oczywiście ma opsję wyboru rodzaju dróg. Aby się gdzieś nie wpakować można wybrać drogi krajowe.
Abonament MM (~100 zł/rok) daje stosunkowo dużą aktualność, co nie znaczy, że paru błędów nie ma - zdarza się, że rysunek pokazuje skręt w prawo a Jadzia namawia na lewo. Duży wyświetlacz jednak jest plusem.

michone - Wto Lip 29, 2008 11:17

ja osobiscie jak musze to jezdze z tomtom 6 ale tylko na niemcy. Znam troche osob ktore sobie chwala tomtomy :) . A na Polske polecam AutoMape ale tam jeden minus... brak jazdy na kod miasta :/ mozew nowej wersji poprawili.
marcin_przybys - Wto Lip 29, 2008 14:02

Kurcze jak patrze to raczej kiepsko z navi do 1000zł z dobrymi mapami... O Navigon 2110 też raczej niezbyt pochlebne opinie a propos map są...
Rowan - Wto Lip 29, 2008 14:53

Kup Mediona za 350zł, ściągnij z neta MapęMap, najnowszą wersję i ciesz się, że Cię idealnie prowadzi i kasa w kieszeni. Sprawdzone!!!! :mrgreen:
marcin_przybys - Wto Lip 29, 2008 15:11

Jestem zwolennikiem działania na "legalu" :razz: MapaMap jest dobra ? Radzi sobie ?
Rowan - Wto Lip 29, 2008 15:13

Moim zdaniem najlepsza mapa, jak jest na rynku. Ale to tylko moje zdanie. Zaprowadzi Cię na daną ulice i pod dany numer domu.
tetryk - Wto Lip 29, 2008 19:36

marcin_przybys napisał/a:
Jestem zwolennikiem działania na "legalu" :razz: MapaMap jest dobra ? Radzi sobie ?
-moim zdaniem jest kiepska w porównaniu z automapą-mam obie wgrane.... :roll:
jak jestes zwolennikiem legala to polecam najnowsza automapę Polska+Europa(ok.700 pln) i do tego Lark 35.3,szybki procesor,niezły odbiornik GPS (łapie satelity w mieszkaniu :0),koszt ok.320-350 pln.....pewnie że można za samo urz.dac z tysiąc pln-ale ani nie bedzie lepiej wykonane,ani nie bedzie miało lepszych parametrów-chyba że ktoś jest fanem "markowości"-ale znaczek z obudowy nie będzie "nawigował"........... :rotfl:

JohnnyB - Sro Lip 30, 2008 07:26

ja zgodzę sie z tetrykiem
osobiście mam larka 35.3 ktorego w sieci Carffour mozna kupic za 299zl
Urządzenie jest tanie i jak na razie nie zawodne
Wgrana jest oryginalnie MapaMap i tu zalezy jak trafisz na mapy ale raczej sa malo aktualne
co prawda masz mozliwość dokupienia za male pieniadze aktualizacje map jaki samego programu,
Urzadzenie za ta cene daje Tobie super mozliwosc dokupienia sobie jakich kolwiek innych map i legale ich użytkowanie posiadajac caly czas w zapasie mapemap.
Ja osobiscie przesiadlem sie na AutoMape
Kolejnym bajerem takiego rozwiazania jest to ze sam sobie dogrywasz aktualne POI jakie tylko chcesz.
Teraz wycieczki po obcych miastach to przyjemnosc

(oczywiscie mozesz tez i nielegalnie ;na co ten sprzet pozwala ;) )

argail - Sro Lip 30, 2008 07:37

A ja kupiłem sobie na EBay Acera E300 za 225$ z przesyłką, wgrałem na to TomToma, Automapę i Garmina .... i osobiście powiem że najlepiej jeździ się mi z TomTom'em ;))
lineumaciel - Sro Lip 30, 2008 08:07

Na twoim miejscu zastanowiłbym się raczej na "palmem" z windows mobile oraz z wbudowanym GPS.

Wadą dedykowanych nawigacji jest to że zostajesz "zmuszony" do używania programu i map jakie tam są wbudowane.

Przewagą takiego rozwiązania jest to że możesz wgrać kilka programów do nawigacji o wybrać ten który Ci najbardziej odpowiadał

Paul - Sro Lip 30, 2008 09:09

tetryk napisał/a:
-moim zdaniem jest kiepska w porównaniu z automapą-mam obie wgrane....

Potwierdzam, MM nie wytrzymuje konkurencji z AM.
lineumaciel napisał/a:
zastanowiłbym się raczej na "palmem" z windows mobile oraz z wbudowanym GPS.

Sam kiedyś też do tego doszedłem i teraz mam MIO A701: Palmtop z WM 5.0, GPS (z dowolnymi mapami) i telefon w jednym. Aha, "aparat" foto też ma ;p

lineumaciel - Sro Lip 30, 2008 09:17

Paul napisał/a:
Sam kiedyś też do tego doszedłem i teraz mam MIO A701: Palmtop z WM 5.0, GPS (z dowolnymi mapami) i telefon w jednym. Aha, "aparat" foto też ma



Fajne urządzenie, ja obecnie mam n95 oraz Garmin Mobile XT + GPmapa 2008.
Zestaw całkiem się dobrze spisuje i nie narzekam.

Skiba - Sro Lip 30, 2008 16:05

A co powiesz na Garmin Nuvi + GPmapa 2008 ?
Rowan - Sro Lip 30, 2008 16:15

Sorki, miałem na myśli AutoMpaę, a nie MapęMap. Przepraszam za pomyłkę, to właśnie AutoMapa według mnie jest najlepsza. Do tego z neta można spokojnie najnowszą wersje ściągnąć.
TomC - Sro Lip 30, 2008 22:43

Jak dedykowane to Asus R300 lub większy R600
Oba na mapach IGO a to w tej chwili najlepsze mapy pod Windows CE.
Interfejs identyczny jak MioMap V3.X jednak ładniejszy widok z ukształtowaniem terenu włącznie. Pokrycie dróg prawie 656tyś km więc bardzo przyzwoicie.
Zakup palma z GPS to też świetne rozwiązanie tylko nie każdemu chce się bawić z wgrywaniem, dogrywaniem, zmienianiem i najczęściej wybiera gotowe rozwiązania. Aha... Nie słuchaj tych co piszą, że kupując dedykowane urządzenie jesteś skazany na dane oprogramowanie. Nic bardziej mylnego :razz:

henryk - Czw Lip 31, 2008 00:19

JohnnyB napisał/a:
w sieci Carffour (...) Wgrana jest oryginalnie MapaMap i tu zalezy jak trafisz na mapy ale raczej sa malo aktualne
- w marketach była sprzedawana wersja "light" MM. Ze względu na cenę żadne aktualizacje nie przysługują, trzeba się przesiąść za dopłatą na wersję komercyjną. W wersji komercyjnej oprogramowanie aktualizowane jest za darmo (sprawdzone), płatne natomiast są aktualizacje map, których zawartość oceniam raczej wysoko (z zastrzeżeniem, że innych nie miałem możliwości porównać).
marcin_przybys - Czw Lip 31, 2008 00:27

Dzięki wielkie za pomoc wreszcie się zdecydowałem na zestaw Beckera 7926 z MapMapą 5.2 . I mam nadzieje że będzie dobrze służyć. :cool:

A co do tego że się jest skazanym... No cóż to jest i tak pod kontrolą windowsa CE chociaż go nie widać a jak jest a nie widać to zawsze da się zrobić tak żeby było widać :mrgreen:

Rowan - Czw Lip 31, 2008 09:01

Ale ta navi jest strasznie droga. Ja za takie urządzenie bym tyle kasy nie dał. Ja tam jestem zadowolony z Mediona i AutoMapy 5.0.5. Koszt jaki był to 350zł za navi i nic więcej. Jakoś jeszcze mnie źle nie poprowadziła.
lineumaciel - Czw Lip 31, 2008 10:05

marcin_przybys napisał/a:
Dzięki wielkie za pomoc wreszcie się zdecydowałem na zestaw Beckera 7926 z MapMapą 5.2 . I mam nadzieje że będzie dobrze służyć. :cool:

A co do tego że się jest skazanym... No cóż to jest i tak pod kontrolą windowsa CE chociaż go nie widać a jak jest a nie widać to zawsze da się zrobić tak żeby było widać :mrgreen:



Kiepski wybór, nie polecam tej mapy. W firmie mamy dwie sztuki nawigacji z "MapaMap" i nie chwalimy sobie tego.

Ale jak "uparłeś" się na MapaMap to popatrz na takie urządzenia jak GoClever. Całkiem przyzwoite urządzenia i w dobrej cenie. GoClever

xxxgrze - Czw Lip 31, 2008 16:00

Ja tam się na tym w ogóle nie znam. :bezradny:

Ale wiem jedno. :roll: Z tych wszystkich firm które wymieniliście tylko Garmin zajmuje się na poważnie nawigacjami.

Wejdźcie do kabiny jakiegokolwiek sprzętu latającego czy też pływającego - znajdźiecie tam tylko Garmina :ok: inni producencji się praktycznie nie liczą. :nook:

Dlatego dla mnie wybór jest prosty, jeżeli nawigacja to tylko Garmin. :grin:

marcin_przybys - Czw Lip 31, 2008 16:23

Swoją drogą nie polecam MediaMarkt... cena nawi u głównego przedstawiciela Beckera = X natomiast w MediaMarkt = X*2. Co to za ceny ?? Ten sam model ...
maciej - Czw Lip 31, 2008 16:31

Z tych używanych w żeglarstwie to jest jeszcze Raymarine, ale w tym przypadku ma to naprawdę małe znaczenie i już tłumaczę dlaczego. :)

Nawigacja de facto skłąda się z 3 części:

1. Chipu odbierającego sygnał z satelitów i przetwarzającego go na sygnał dla komputera - chipy używane we wszystkich nawigacjach (w tym i w Garminie) produkowane są przez dokładnie dwie firmy na Taiwanie - jedna robi pod marką "SirfStar", a druga "MTK".

2. Oprogramowania i tu jest już różnica, bo tu oprogramowanie morskie, czy lotnicze nie ma zastosowani, bo w "lądowym" ważne jest sposób wyszukiwania dróg, czyli algorytm oraz sposób dopasowania mapy do rzeczywistości (czasem są pewne różnice), a na morzu, czy w samolocie istotne jest tylko odwzorowanie

3. Mapy i tu jest zwykle pies pogrzebany - kto ma lepsze i lepiej pokrywające interesujące nas obszary

Co nie zmienia faktu, że znajomy ma Garmina i mapy ma bardzo dobre - np. Garmin ma uliczki wraz z numeracją domów w wioskach pod Piasecznem, których nie miała AutoMapa 4.5, ale to się dość dynamicznie zmienia i zależy od dostawcy map.

lineumaciel - Czw Lip 31, 2008 21:33

Cytat:
Co nie zmienia faktu, że znajomy ma Garmina i mapy ma bardzo dobre - np. Garmin ma uliczki wraz z numeracją domów w wioskach pod Piasecznem, których nie miała AutoMapa 4.5, ale to się dość dynamicznie zmienia i zależy od dostawcy map.


I tu z tobą Macieju się zgodzę. Wedle mnie dziś najlepszą pozycją na rynku jest AutoMapa oraz Garmin.

W garminie podoba mi się standard w jakim są opracowane mapy. Mówiąc jaśniej długie trasy można sobie opracować w MapSource i wysłać do urządzenia. Tak samo POI.

Za Garminem przemawia sporo ilość projektów w postaci darmowych map np. ump.waw.pl.
Za automapa natomiast duża baza POI. Chociaż panowie ciągle i na bieżąco przenoszą na platformę mapsource.


Jednym słowem takie gdybanie ;-)

maciej - Pią Sie 01, 2008 10:17

lineumaciel napisał/a:
Za Garminem przemawia sporo ilość projektów w postaci darmowych map np. ump.waw.pl.

Ba. Można samemu się przyczynić do rozwoju umpa - mam znajomego, który tam mocno działa. :)
lineumaciel napisał/a:
Za automapa natomiast duża baza POI.

Ale można je pobrać tylko jak masz legalną kopię. :)

MaReK - Pią Sie 01, 2008 10:20

W automapie jak sie ustawi te wszystkie punkty POI, ktore nas interesuja to tak zwalnia, ze drugi manewr sygnalizuje zaraz po tym jak dojezdzam do celu (20km) :D
argail - Pią Sie 01, 2008 14:34

MaReK napisał/a:
W automapie jak sie ustawi te wszystkie punkty POI, ktore nas interesuja to tak zwalnia, ze drugi manewr

Zależy od sprzętu - u mna na Acerze (400mhz) działa spokojnie z kilkunastoma włączonymi punktami - natomiast TomTom na symbianie (E50) z włączonymi 3 POI ma już w terenie miejskim problemy z płynnością.

lineumaciel - Nie Sie 03, 2008 21:44

maciej napisał/a:

Ba. Można samemu się przyczynić do rozwoju umpa - mam znajomego, który tam mocno działa.


Przyznam że koledzy bardzo prężnie działają.


argail napisał/a:
Zależy od sprzętu - u mna na Acerze (400mhz) działa spokojnie z kilkunastoma włączonymi punktami - natomiast TomTom na symbianie (E50) z włączonymi 3 POI ma już w terenie miejskim problemy z płynnością.



Cóż Symbian do szybkich nie należy.

TomC - Pon Sie 04, 2008 19:40

lineumaciel napisał/a:
Symbian do szybkich nie należy.

Zależy jaki...
Mi TomTom z kilkoma POI chodzi dobrze. Zależy może od wersji.

xROnx - Pon Sie 04, 2008 20:09

A ja sobie chwale Garmina Nuvi 200GP bo takowego posiadam i jestem z niego bardzo zadowolony bardzo dobre pokrycie polski bardzo proste w obsludze. Jako jedne z nielicznych na zlocie bez problemow trafilo na tor rakietowa we wro :)
paff - Czw Sie 07, 2008 18:00

ja nabyłem w Biedronce w czerwcu ;-) Navia 2008 z wgrana MapaMap Lite (cena: 260pln) - ma stare mapy z 12/2007, ale za 99pln mozna dokupic aktualizacje.

dodatkowo dokupilem do zestawu 4GB SD karte i przejsciowke do ladowania z 230V bo nie bylo, dogralem mnostwo free programow multimedialnych i mozna dograc gry... w koncu pod spodem to po prostu Windows 5 CE

Dzialaja wszelkie programy do nawigacji i dziala to jak palmtop prosciutki.....podsumowujac...za 320pln z wszystkim to bezkonkurencyjna oferta

z takich tanszych polecam tez Manta 020/030 - tez jest opcja odblokowania dostepu do Windows (sa fora mowiace co i jak - jak przepis na ciasto)

co do samego softu to Automapa 5 ma najdokladniesza mape PL na rynku, ale proba ustawienia podrozy przez kilka podanych punktow jest strasznie trudna o ile nie niemozliwa. w MapaMap bez problemu ustawiam trase prze kilka miejscowosci przez co moja droga jest dokladnie taka jaka chce, gdzie chce krajowka a gdzie chce lokalna skrotem, omijam znane korki i inne utrudnienia. gdyby MapaMap miala mapy z Automapy to bylaby softem idealnym :-)

KuBaB - Czw Sie 07, 2008 23:57

Ja używam własnie Manty 030. Sprawuje się idealnie z AutoMapą. Troche długo trwa zimny start gps-a, ale taki już urok nawigacji. Uważam, że nie ma co płacić za znaczek na obudowie (markowe nawigacje). Urządzenie mam odblokowane, można włączyć gry, mp3, a nawet filmy w rozdzielczości 320x240 :D