Zobacz temat - [R200] gwizd z skrzyni biegów
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise - [R200] gwizd z skrzyni biegów

bertas - Pią Maj 03, 2013 20:09
Temat postu: [R200] gwizd z skrzyni biegów
witam . w moim roverku 200 1,4 16v pojawil sie problem, miaowicie pisk z okolic skrzyini biegów ,tak jakby gwizd, na postoju po wduszeniu sprzegła hałas ustaje . gdy puszcze pedal sprzegla gwizd powraca.Podczas jazdy na biegu rowiez slychac gwizd wraz ze wzrostem predkosci obrotow silnika gwizd sie nasila. Gdy wrzuce ,,luz'' podczas jazdy gwizd ustaje.Czasami podczas jazdy na biegu i wduszeniu sprzegla gwizd tez wystepuje. biegi chodza bez problemu, nic nie zgrzyta. pozdrawiam
kangaroo69 - Pią Maj 03, 2013 20:23

To tak jakby docisk w sprzęgle. Kurcze szkoda bo trzeba by było skrzynie zrzucać żeby sprawdzić :neutral: A przy ruszaniu nie ma problemów, nie czujesz że się ślizga ?
BigBoyPL - Pią Maj 03, 2013 20:32

Zobacz czy jak silnik rozgrzany dobrze to też taki gwizd jest słychać.
bertas - Pią Maj 03, 2013 21:29

sprzegło bierze jakies 3 cm od podlogi, według mnie sie nie ślizga , bez roznicy czy na zimnym czy na rozgrzqanym silniku halas ten sam , rosnie wraz ze wzrostem predkosci obrotowej, dodam jeszzcze ze jak dzisiaj zajrzalem pod auto to skrzynia byla zaolejona cala bruda (brud +olej) I ten halas jakby dochodzil ze skrzyni z tej takiej malej miski metalowej od strony lewego kola

[ Dodano: Pią Maj 03, 2013 21:29 ]
Z ruszaniem nie ma problemow , jedynie co to przy zmianie biegu z 1 na 2 przy szybkim puszczeniu sprzegla i dodoaniu gazu szarpnie na reszcie biegow nie , nie wiem czy to jakas wada czy rovery tak maja juz

MD - Pią Maj 03, 2013 21:32

Ten al'a gwizd jest przerywany? Może to łożysko oporowe po prostu i nie ma się czym przejmować? Zasadniczo to zauważyłem podobną sprawę w moim 214i. Występuje charakterystyczny, "pulsujący" dźwięk, ustaje np. po wciśnięciu sprzęgła.

Co do szarpania z 1 na 2.
W L'kowym Swift'ie miałem tak samo. Po prostu jak za szybko sprzęgło puszczasz to żabkę robisz i radośnie skaczesz po drodze. :D

kezmanq - Pią Maj 03, 2013 21:47

łożysko oporowe pracuje dopiero wtedy gdy wciśniemy sprzęgło i wtedy można zdiagnozować jego szumienie/piszczenie itd. Jego awarii nie radzę lekceważyc, u mnie uszkodzone łożysko rozwaliło docisk sprzęgła. Według mnie problem leży w jednym z łożysk skrzyni biegów -> wciskasz sprzęgło, skrzynia przestaje pracować a hałas znika. Na początek proponuje sprawdzić/wymienić olej w skrzyni biegów.
MD - Pią Maj 03, 2013 21:50

Kezmanq, wydawało mi się, że łożysko oporowe na "luzie" może brzęczeć od wibracji, a przy wciśnięciu sprzęgła i użyciu go - przestaje, bo jest dociśnięte.

Łożysko skrzyni powiadasz?Jak to kurde sprawdzić dokładniej? :P

kezmanq - Pią Maj 03, 2013 22:02

dopóki nie wciśniesz sprzęgła łożysko oporowe nic nie robi więc nie ma szans żeby wydawało jakiekolwiek dźwięki. Co innego gdyby tak się działo podczas wciskania sprzęgła. Wczoraj wymieniałem skrzynię, łożysko oporowe i sprzęgło więc wiem co mówię.

Co do sprawdzenia łożyska to nie wiem czy istnieje inny sposób niż rozebrania skrzyni (ale wątpie w opłacalność tego, taniej pewnie będzie wymienić całą skrzynię).

MD - Pią Maj 03, 2013 22:40

Kezmanq, czyli co by się nie działo wewnątrz skrzyni, lepiej ją dojechać i wymienić niż bulić za rozkręcenie, diagnozę o złym stanie i dopiero kupno nowej? :D
kezmanq - Pią Maj 03, 2013 22:45

najpierw sprawdź stan oleju w skrzyni. A co do napraw skrzyni to wszystko zależy za jaką kwotę ktoś Ci ją naprawi lub w ogóle zacznie przy niej grzebać. Popatrz na ceny skrzyń i przekalkuluj sobie. U mnie zgrzytała 1 i wyskakiwała 3, za sam jeden synchronizator chcieli między 70-100zł a całą skrzynię kupiłem za 220zł.

ps. pierwszy lepszy zakład z google:

http://www.auto-lek.pl/oferta.php

bertas - Pią Maj 03, 2013 22:50

DZIEKI ZA POMOC , JUTRO SPRAWDZE stan oleju, a jakie sa orientacyjne ceny skrzyni na ktore warto zwrocic uwage ?

[ Dodano: Pią Maj 03, 2013 22:50 ]
czasam podczas postoju na luzie po kilkukrotnym wcisnieciu pedalu sprzegla przestaje halasowac a po ponownym nacisnieciu znowu chrobocze

kezmanq - Pią Maj 03, 2013 22:51

to jest loteria, możesz trafić w super stanie za 200zł albo w złym za 500zł. Najlepiej przejechać się autkiem przed zakupem albo dostać (najlepiej pisemną) gwarancję rozruchową.

edit.

zaraz, to w końcu chrobocze przy wciśniętym sprzęgle czy nie ? bo raz piszesz rak raz tak

MD - Pią Maj 03, 2013 22:55

Kezmanq, u mnie czasem ciężko wbić wsteczny, zdarza się, muszę na 3/5 i dopiero w "R". Ale to chyba nic wielkiego nie? :P
kezmanq - Pią Maj 03, 2013 22:56

z tego co mi wiadomo to z wstecznym to po prostu "ten typ tak ma"
MD - Pią Maj 03, 2013 23:04

Kezmanq, aha. :D Dzięki.

A wracając do tematu. Czyli gwizdanie na wciśniętym sprzęgle to może być łożysko oporowe i zagrożenie dla docisku sprzęgła, a bez jego wciskania - jakieś łożysko skrzyni?

U mnie ten dźwięk dobiega jakby spod maski, stawiam po prostu na jakąś tulejkę. Rozrząd i inne sprawy są w stanie idealnym, tuż po zakupie był przetrzepany dogłębnie.

kezmanq - Pią Maj 03, 2013 23:08

tak tylko jeśli jesteś pewien, że ten odglos dobiega z okolic skrzyni a nie np. z alternatora
bertas - Pią Maj 03, 2013 23:13

na wcisnietym nie hałasuje a na nie wcisnietym halasuje
kezmanq - Pią Maj 03, 2013 23:15

no to w takim razie według mnie problem leży w skrzyni biegów
bertas - Pią Maj 03, 2013 23:17

jestem pewien ze dzwiek dobiega z okolic skrzyni biegow , tak jak wczesniej pisalem najbardziej slyszalny w okolicach tej metalowej malej miski
kezmanq - Pią Maj 03, 2013 23:20

no to tak jak już pisałem -> skrzynia biegów, zacznij od sprawdzenia oleju jeśli wymiana/dolanie nie załatwi sprawy wtedy będziesz myślał dalej
bertas - Pią Maj 03, 2013 23:29

ok, jutro sie za to zabiore, rozumiem ze jakby co lać olej 75w80 tak?
kezmanq - Pią Maj 03, 2013 23:33

tak, najlepiej to go po poprostu wymień (chyba, że brak funduszy to tylko dolej jeśli będzie brakowało)
bertas - Sob Maj 04, 2013 19:56

probowalem dzisiaj odkrecic srube , leczy obydwie sa zjechane wiec nie dalo rady odkrecic,ma ktos jakies pomysly jak to odkrecic?
kezmanq - Sob Maj 04, 2013 20:07

dobry (DOBRY) klucz nasadowy/oczkowy przedłużka i jazda. Śrubę wlewową próbuj odkręcić z góry możesz więcej siły użyć
Witek96 - Sob Maj 04, 2013 23:50

Ja bym obstawiał ( skoro gwizd dochodzi ze skrzynki biegów) na łożysko na którym jest osadzony któryś z wałków (wejściowy wyjściowy).
bertas - Nie Maj 05, 2013 10:03

mam dobry zestaw kluczy.. tylko ze ktos poprzednio cos tam majstrowal i ta sruba sie zrobila okragła ;/