Zobacz temat - [R75] Dziwne zachowanie na śliskiej drodze
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Dziwne zachowanie na śliskiej drodze

JacekM - Sob Gru 27, 2014 14:45
Temat postu: [R75] Dziwne zachowanie na śliskiej drodze
Witam forumowiczów mam problem dotyczący prowadzenia auta na śliskiej drodze.Jakiś miesiąc temu kupiłem roczne zimowe opony w bardzo dobrym stanie,oraz wymieniłem końcówki w zawieszeniu,rok temu wymienione zostały wachacze oraz sworznie.Ok tygodnia temu ustawiłem w serwsie BOSCH-a zbieżność z geometrią.Dziś gdy wyjechałem autem na zakupy to się wystraszyłem jak wjadę z suchej na drogę pokrytą lodem auto jest strasznie nie stabilne rzuca nim bardzo a natomiast gdy jadę samą śliską drogą też jest dziwne odczucie jak bym nie miał kontroli nad kierownicą.Pan z serwisu sprawdził każde koło każde łożysko luzy i stwierdził że wszystko jest ok i wziął się za ustawienie zbieżności.Zastanawiam się czy może to nie jest czasem wina opon aczkolwiek są idealne.
Załączam wydruk z komputera z serwisu.

pelson91 - Sob Gru 27, 2014 14:59

JacekM, muszę stwierdzić, że mam podobne odczucia na śliskiej drodze. Opony mam 3-letnie Continental ContiWinterContact, więc nienajgorsze, a nawet przy niewielkich prędkościach odczuwam "pływanie" auta w lewo i prawo jadąc śliską drogą. Nie wiem czym to jest spowodowane, ale jest to pierwsze auto które na zimówkach tak się zachowuje. Przyczyny niestety nie znam.
Pawkaz - Sob Gru 27, 2014 15:35

JacekM czy masz na myśli jazdę po lodzie ?
Jeśli tak, to żadna opona na tym się nie sprawdza ( no chyba, że taka z kolcami )

JacekM - Sob Gru 27, 2014 16:13

Pawkaz, normalna śliska nawierzchnia,pelson91, ja też miałem kilka aut i z tym się spotkałem pierwszy raz no troszkę jest nie przyjemne odczucie.
osarro - Sob Gru 27, 2014 16:31

Potwierdzam....na śliskich nawierzchniach auta nie można wyczuć w którą stronę poleci :/
Nie ważne czy lód czy cienka warstwa śniegu :/
Ostatnio też miałem problem jak kawałek drogi oblodziło i jadąc 80km/h suchą drogą wpadłem na fragment mikro zmarzliny, auto delikatnie pływało na wszystkie strony a na dodatek z 1600kg odczuwalne było 600 :/
Te modele chyba tak mają bo R200 dało się wyczuć w każdą pogodę ;)

HarryVip - Sob Gru 27, 2014 16:36

Zbieżność kół przednich w R75/MG ZT powinna się mieścić w zakresie 0.17 +/- 0.25 stopnia. Z doświadczenia wiem, że auto zachowuje się znacznie stabilniej przy 0.30-0.35 niż np. 0.00, chociaż obie wartości mieszczą się w zakresie tolerancji. Kiedy miałem zbieżność zerową i ruszałem np. na mokrej (śliskiej) nawierzchni przód myszkował delikatnie na boki. Po zmianie ustawienia na 0.35 objawy ustąpiły. Od tamtej pory pilnuję, żeby mechanik ustawiał wg tego co ja mówię, a nie wg katalogu i własnego uznania. No i dobry sprzęt pomiarowy. Starocie z lat 70-tych nie dają rady.
JacekM - Sob Gru 27, 2014 16:38

osarro, Aha czyli nie tylko u mnie takie rzeczy no cóż trzeba jeździć ostrożnie :)
osarro - Sob Gru 27, 2014 16:59

Tia..przynajmniej jak jest ślisko bo na suchym nie powiem złego zdania gdyż nawet przy 200 jest niczym przyklejony :)
Ale jak będę mieć okazję może przestawie nieco zbieżność...póki co nie mam takiej potrzeby.

JacekM - Sob Gru 27, 2014 17:02

osarro, na suchym to jest lala no cóż trzeba będzie kiedyś zmienić te ustawienia jak pisze HarryVip, i zobaczyć czy coś się zmieni
HarryVip - Sob Gru 27, 2014 17:23

JacekM Kilka lat temu, przy okazji pierwszej wymiany końcówek drążków mechanicy ustawili mi zbieżność według "specjalistycznego sprzętu":



i jego magicznej bazy danych. MG ma ogólnie trochę lepszą trakcję niż R75 z uwagi na sztywność zawieszenia, ale zauważyłem podobne objawy na śliskiej nawierzchni. Miałem wrażenie, że auto nie może się zdecydować czy jechać w prawo czy w lewo i w efekcie jedzie prosto. :mrgreen: Mało komfortowa sytuacja. Po kolejnej wymianie końcówek mechanik ustawił zbieżność na 0.2. Zauważyłem zdecydowaną poprawę trakcji na śliskich nawierzchniach i poprosiłem o ustawienie na próbę 0.35. Od tamtej pory pilnuję żeby zbieżność nie była mniejsza niż 0.3 i chociaż MG-kowi daleko do ideału, prowadzi się zdecydowanie lepiej.

JacekM - Sob Gru 27, 2014 17:31

HarryVip, Po Nowym Roku pojadę na tą samą stacje i pokażę im twoje ustawienia i sprawdzę a jednak może będzie lepiej ;)
HarryVip - Sob Gru 27, 2014 17:36

Te ustawienia są stare na 0.00. Niech Ci ustawią na 0.3 i poczujesz wyraźną różnicę.
JacekM - Sob Gru 27, 2014 17:39

HarryVip, no tak tak nie dopatrzyłem :) ok tak zrobię zobaczymy:)
Dziadek - Sob Gru 27, 2014 18:06

Kiedyś już to pisałem- prawko mam od 40 lat, jeździłem różnymi autami z racji zawodu i kilka prywatnych też już miałem, ale żadne nie pływało mi na lodzie jak R75. Sprawdzone zbieżności, opony Dunlop Sport zimowe i zawsze ile razy wjadę w lód mam wrażenie że tył mi odpływa. Pewnie da się coś z tym zrobić, ale zbyt leniwy jestem i nauczyłem się nad tym panować.
zedziczek - Sob Gru 27, 2014 18:11

nie wiem skąd te zera :)
HarryVip - Sob Gru 27, 2014 18:17

zedziczek pisałem. Zera z magicznej bazy danych profesjonalnego oprogramowania specjalistycznego sprzętu. :mrgreen: Fabrycznie jest 0.17 +/- 0.25 stopnia.
pineska - Sob Gru 27, 2014 18:44

pelson91, ja również posiadam zimówki Continental ContiWinterContact i mimo tego jak natrafię na lód lub marznący śnieg to nosi mi auto chociaż zbieżność i zawieszenie mam ok. Po prostu trzeba jechać wolniej i ostrożniej, wtedy nie ma problemu ;-)
pelson91 - Sob Gru 27, 2014 18:45

pineska, ja czulem dyskomfort w prowadzeniu auta na oblodzonej jezdni nawet i przy 30km/h :/
HarryVip - Sob Gru 27, 2014 19:24

zedziczek skąd masz te dane? Wynika z nich, że R75 i MG mają inne wartości, a baza danych była ok. Mnie kiedyś seniorA podał inne dane, i tego się trzymałem.
zedziczek - Sob Gru 27, 2014 23:00

tu masz oficjalny fabryczny papierek prezent na Święta ;) z tego co tu napisali to parametry ustawienia kół zostały skorygowane :0 i faktycznie zbieżność jest bliska zeru :p
HarryVip - Nie Gru 28, 2014 15:33

spasiba towariszcz
TomaszM - Nie Gru 28, 2014 18:24

Potwierdzam, że na 0.00 nie będzie dobrze się prowadzić,
ale JacekM podaj jeszcze dokładnie co to za opony (marka, model, rozmiar) i na jakim są ciśnieniu

tuners - Wto Gru 30, 2014 17:03

Hmm a myślałem że u mnie to przez opony tak tańczy hehe jak lekko droge oblodziło to z ronda gdzie wychodzą 3 pasy wyjechałem na 2 przód był na skrajnie prawym tył na środkowym , kontra i zamiana stron gaz i wyszedł na wprost ale ogólnie zachowanie na śliskiej nawierzchni ma z mocną chęcią do bycia "rwd"
dawidd - Wto Gru 30, 2014 17:34

hmm, a u mnie w kombi nie mam odczucie żeby auto sie ślizgało albo zle prowadziło. Teraz bylem w górach i z jazdy sama przyjemność :)
Satyavan - Wto Gru 30, 2014 18:23

dawidd napisał/a:
hmm, a u mnie w kombi nie mam odczucie żeby auto sie ślizgało albo zle prowadziło. Teraz bylem w górach i z jazdy sama przyjemność :)

Kręte, oblodzone górskie drogi, także miałem taka przyjemność niedawno. Zabawa przednia. :cool:

TomaszM - Wto Gru 30, 2014 21:16

tuners napisał/a:
Hmm a myślałem że u mnie to przez opony tak tańczy hehe jak lekko droge oblodziło to z ronda gdzie wychodzą 3 pasy wyjechałem na 2 przód był na skrajnie prawym tył na środkowym , kontra i zamiana stron gaz i wyszedł na wprost ale ogólnie zachowanie na śliskiej nawierzchni ma z mocną chęcią do bycia "rwd"

nie ma go generalizowac - jeśli masz zbieżność dobrą (a nie na 0.00), to przez opony!

haszczyc - Sro Gru 31, 2014 08:48

ja mam zimowe Debica Frigo 2 205/55/r16 i nie mam problemów w zimie itp bardzo dobrze się jeździ na śliskiej nawierzchni
JacekM - Sob Sty 03, 2015 13:07

TomaszM, Moje opony to Bridgestone Blizzak lm-25 z 2013 r 195/65 R15 a ciśnienia nie znam.Z tego co rozmawiałem ze znajomym mechanikiem to powiedział iż właśnie może to być wina opon.
flapjck1 - Sob Sty 03, 2015 13:15

wg mnie za bardzo zbieznie jest poustawiane, moj schab jak mial mocno zbieznie przod to balem sie nim jezdzic jak sie zima zaczela, po korekcie baja :)
TomaszM - Sob Sty 03, 2015 17:51

Bridgestone robi dobre gumy, więc jeśli są młode i mają dobre ciśnienie, to nie one są powodem, a jednak zbieżność.
tuners - Nie Sty 04, 2015 18:25

U mnie opony 225/50R17 Vredestein Xtreme Wintrac okolo 5mm bieznika i miałem ostatnio niewątpliwą "przyjmność" jeździć po śniegu , błocie pośniegowym i śliskiej nawierzchni obecnie szukam tabletek na nerwy jakiś mocnych

samochód nie miał jeszcze sprawdzanej zbieżności ale potrafi kilka kilometrów po prostej płaskiej przejechać bez zmiany kierunku i bez udziału kierownicy aż do zakretu

ale zima dramat nawet matiz mnie wyprzedził bo na zakopiance nie dało rady więcej jak 50 bo szarpie jak reksio szynke