Zobacz temat - [R75] Wentylator - pracuje cały czas
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Wentylator - pracuje cały czas

Kamil79 - Sro Paź 03, 2007 18:48
Temat postu: [R75] Wentylator - pracuje cały czas
Witam jestem świeżym posiadaczem rovera 75 z grudnia 99roku z silnikiem 1.8.
Mam problem z pracującym non-stop wentylatorem chłodnicy (nawet po uruchomieniu zimnego auta). Dodam że nie działa mi wskaźnik temperatury (robiłem test zegarów -wszystko sprawne , temp. też). Czy możliwe ze komputer uruchamia awaryjnie wiatrak bo nie odczytuje temp z np:wadliwego czujnika temp? Czy ktoś z szanownych userów miał już podobny problem? Dodam że szukajka nic nie wypluła. Pozdrawiam.

zbyszek_74 - Sro Paź 03, 2007 19:37

ja również jestem świerzym posiadaczem tego urzekającego modelu, ja natomiast mam przypaedek włańczającegonsie wentylatora na kilkunastosekundowy czas z częstotliwością też kilkunastu sekund, a na zegarze temperatura nie przrzkroczyła połowy wskazań zegara, nie wiem czy to jest normalne
ja bym wymienił czujnik temperatury, choćby na jakiś czas. i zobaczyłbym co dalej.
pozdr.

henryk - Sro Paź 03, 2007 20:20

Witam, szczególnie Zbyszek 74, wpisz rodzaj silnika - dla tego problemu to bardzo ważne. Jeździsz z włączoną klimatyzacją?. Jeżeli tak, szczególnie w CDT, to ją przełącz w tryb ECON i sprawdź czy nadal wentylator będzie się włączał. Przy stosunkowo niskich obecnie temperaturach wentylator schłodzi klimę bardzo szybko i po jakimś czasie znowu włączy się na krótko.

Poszukajcie hasła "wentylator" w R75 a dowiecie się bardzo dużo.
Kamil79, jeżeli wiatrak włącza się od razu bez włączonej klimatyzacji to jest to jednak jakaś usterka - może czujnik temperatury?

W CDT w zasadzie tylko klimatyzacja uruchamia wentylator.

zbyszek_74 - Sro Paź 03, 2007 20:35

Dzięki za post rzeczywiście jest silnik 2.0 cdt bardzo dziękuję, to rzeczywiśćie istotne
pozdr.

henryk - Sro Paź 03, 2007 20:46

Zbyszek 74, uzupełnij te dane w profilu, nawet jak nie wpiszesz w temacie - a powinieneś - to jak ktoś będzie chciał odpowiedzieć, to z profilu się zorientuje o jaki model chodzi.
Marian_K - Sro Paź 03, 2007 22:07

Kamil79 napisał/a:
Mam problem z pracującym non-stop wentylatorem chłodnicy...
... Czy możliwe ze komputer uruchamia awaryjnie wiatrak bo nie odczytuje temp z np:wadliwego czujnika temp?
Moim zdaniem tak właśnie jest. Sprawdź przewody prowadzące do czujnika i sam czujnik (rezystor NTC).

Pozdrawiam!

Kamil79 - Czw Paź 04, 2007 08:34

Czy rover 75 posiada 1 czy 2 czujniki temperatury, bo z reguły samochody mają po 2,jeden na deskę drugi dla ecu. Jak to jest z roverkiem?
Marian_K - Czw Paź 04, 2007 10:00

Kamil79 napisał/a:
Czy rover 75 posiada 1 czy 2 czujniki temperatury

Są dwa czujniki:
1. czujnik temperatury płynu chłodzącego silnik (i ten prawdopodobnie masz uszkodzony) - z niego informacja podawana jest na deskę i wskaźnik temperatury sinika
2. czujnik temperatury zewnętrznej

W silnikach CDT jest jeszcze dodatkowy czujnik temperatury zewnętrznej dla Webasto.

Pozdrawiam!

piter34 - Czw Paź 04, 2007 10:58

Marian_K, ZTCP w 1.8 są dwa czujniki temperatury płynu chłodniczego. Jeden podaje odczyt na deskę, a drugi do komputera. Jeżeli ten drugi jest padnięty, to wentylator będzie się kręcił cały czas.
Marian_K - Czw Paź 04, 2007 11:20

piter34 napisał/a:
1.8 są dwa czujniki temperatury płynu chłodniczego. Jeden podaje odczyt na deskę, a drugi do komputera.
:shock: :shock: :shock: .
Mój RAVE rzecze tak:
"Engine coolant temperature (ECT) sensor is located in the cooling system outlet elbow from the cylinder head and provides a signal to the ECM which allows the engine temperature to be determined. ... The ECT signal is used by the ECM when controlling the engine cooling fans and it is converted to a CAN-bus message to enable the instrument pack to display engine temperature to the driver via the temperature gauge."
Czyli w skrócie: czujnik wysyła sygnał do komputera ECM, ... ten steruje wentylatorem i po konwersji (analogowego sygnału na cyfrowy) - po magistrali CAN podaje informację o temperaturze silnika na deskę rozdzielczą. Po mojemu więc jest jeden czujnik ....

Ale ja to mam dziś sporą gorączkę i jestem "nafaszerowany" lekami więc może coś pokręciłem...

Pozdrawiam!

domin4 - Czw Paź 04, 2007 11:33

Marianie_K jest tak jak mówi Piter34 czyli sa 2 czujniki, ale Kamil79 nie kupuj czasem nigdzie indziej ( to nie reklama:)) niż w TomaTeam bo np. w InterCarsie czy w Focie mają burdel i Ci sprzedadzą nie ten co trzeba a ja juz tak się wrobiłem.Kup i sprawdź jeszcze kabelkologie.Pozdro
Marian_K - Czw Paź 04, 2007 11:51

domin4 napisał/a:
Marianie_K jest tak jak mówi Piter34 czyli sa 2 czujniki
Ale daliście mi zagwozdkę! Szukam w RAVE drugiego czujnika i śladu po nim nie ma....
U mnie jest tylko 1 czujnik ECT - złączka nr. C0169 (fotka w załączniku).
Gdzie jest ten drugi czujnik ?? ??? Powiedzcie, bo spać w nocy nie będę mógł....

piter34 - Czw Paź 04, 2007 12:28

Marian_K napisał/a:
Gdzie jest ten drugi czujnik ?? ??? Powiedzcie, bo spać w nocy nie będę mógł....

Do tej pory myślałem, że jest na tym samym kolanku, ale od dołu.
Na pewno jest tak np. w R25. Załączam fotkę.
W RAVE i sekcji dot. R75 nie mogę znaleźć. Tam pewnie jest inaczej, tzn. zgodnie z opisem który zamieściłeś (wykorzystanie magistrali CAN)

Marian_K - Czw Paź 04, 2007 12:37

piter34 napisał/a:
Tam pewnie jest inaczej, tzn. zgodnie z opisem który zamieściłeś (wykorzystanie magistrali CAN)
Aby mieć 100% pewność - dobrze byłoby, aby jakiś posiadacz 75-ki z silnikiem K1,8 wypowiedział się w tej sprawie (po uprzednim sprawdzeniu pod maską swojej maszyny :smile: ).

Pozdrawiam!

piter34 - Czw Paź 04, 2007 12:43

Marian_K napisał/a:
Aby mieć 100% pewność - dobrze byłoby, aby jakiś posiadacz 75-ki z silnikiem K1,8 wypowiedział się w tej sprawie (po uprzednim sprawdzeniu pod maską swojej maszyny :smile: ).

Ja już mam pewność po lekturze RAVE.
W przypadku R45 i R25 RAVE wyraźnie podaje, że engine coolant temperature gauge jest sterowany z tego jednoprzewodowego czujnika C0165.
Dla R75 jest tak jak napisałeś wcześniej.

Kamil79 - Czw Paź 04, 2007 19:35

Wymieniłem dziś czujnik na nowy i dalej to samo - wentylator włącza sie po 3 sekundach i pracuje cały czas (nieważne czy silnik zimny czy ciepły) nie daje tez informacji na deskę.
Czy po przekręceniu stacyjki na kostce od czujnika powinno pojawi się jakieś napięcie?

znalazłem taki opis , moze coś to pomoże:http://forums.mg-rover.org/showthread.php?t=137032

Marian_K - Czw Paź 04, 2007 20:32

Kamil79 napisał/a:
Wymieniłem dziś czujnik na nowy i dalej to samo
Najprawdopodobniej przewód od czujnika jest uszkodzony.

Kamil79 napisał/a:
Czy po przekręceniu stacyjki na kostce od czujnika powinno pojawi się jakieś napięcie?
Po przekręceniu kluczyka w pozycję II na kostce od czujnika powinno pojawić się napięcie +5V (pomiar przy odłączonym czujniku - w samej kostce). Jeżeli napięcia brak - przewód pęknięty lub uszkodzony komputer silnika (nie bardzo w to wierzę).

Po wyjęciu czujnika i przekręceniu kluczyka w pozycję II powinien włączyć się również wentylator chłodnicy - bez uruchamiania silnika. Zobacz czy jest tak u Ciebie i daj znać.

Napisz też, czy świeci Ci się lampka przegrzania silnika na desce?

Pozdrawiam!

Kamil79 - Czw Paź 04, 2007 20:48

Żadna lampka się nie świeci, po przekręceniu kluczyka w pozycje 2 wentylator włącza się na chwilę po czym gaśnie i włącza się dopiero po uruchomieniu silnika.
Marian_K - Czw Paź 04, 2007 20:58

A co z napięciem - mierzyłeś w kostce czujnika temperatury?
Kamil79 - Czw Paź 04, 2007 21:08

Sprawdzilem, brak napiecia na czujniku , gdzie znajduje się ecu ? Sprawdze na wyjsciu od ecu czy jest napiecie.

[ Dodano: Pon Paź 08, 2007 16:51 ]
Problem rozwiązany - kabel idący do czujnika temp. był przerwany w kostce. Teraz wszystko ok.

sopel86lodz - Nie Lip 31, 2011 20:12

witam, mam pewien problem, posiadam rovera 75 v6 2.0. dzisiaj zauwazylem ze nie wylacza mi sie wentylator, chodzi caly czas, dopiero jak wylacze silnik to wentylator przestaje chodzic. jaka moze byc tego przyczyna?
staf - Nie Lip 31, 2011 20:16

Szukajka sie kłania:) Zobacz ile tego jest: http://forum.roverki.eu/g...e951f4%23647914
sopel86lodz - Sro Sie 10, 2011 12:30

witam, posiadam rovera 75 2.0 v6, bylem przed chwila na diagnostyce i pokazalo mi ze mam uszkodzony czyjnik temperatury wody, pokazuje ze jest caly czas ponad 100stopni i wentylator chodzi caly czas. mam problem z lokalizacja tego czujnika czy ktos moze mi napisac gdzie on sie znajduje, bo nie znalazlem nic pewnego na forum
sknerko - Sro Sie 10, 2011 12:37

na środku miedzy głowicami
sopel86lodz - Czw Sie 11, 2011 14:34

wymienilem czujnik temperatury i nadal wentylator sie nie wylacza, wczesniej jak robilem wentylator wymienili mi te przekazniki co sa w wentylatorze co odpowiadaja za biegi. czy moze to byc wina tych przekaznikow ze wentylator sie nie wylacza? jakie powinny byc orginalne przekazniki moze to jest winna ze sa inne niz powinny
sknerko - Czw Sie 11, 2011 16:02

może przetarł ci sie kabel idący do tych przekaźników, ja tak miałem
sopel86lodz - Pią Sie 12, 2011 15:26

wymienilem czujnik temperatury, przekazniki w wentylatorze, przejrzalem kabelki i nadal wentylator nie chce sie wylaczyc, normalnie juz mi rece opadaja, a jak pojedzie sie do jakiegos elektryka to sie boi zajrzec pod maske bo to rover"( paproki pierdzie....) ma ktos jeszcze jakis pomysl. moze ktos zna w lodzi jakiegos dobrego speca od tych spraw. tylko nie tego ze Starorudzkiej i Czerwonych makow bo to zlodzieje sa, ale jak nie bedzie wyboru to serwis na starorudzkiej zostanie gdzie mnie puszcza z torbami :/
VMatas - Pią Sie 12, 2011 16:52

Może nie czujnik był uszkodzony a kabelek od niego - warto sprawdzić jak nie pomogła wymiana czujnika.
Artur - Pią Sie 12, 2011 18:30

sopel86lodz napisał/a:
wymienilem czujnik temperatury, przekazniki w wentylatorze, przejrzalem kabelki i nadal wentylator nie chce sie wylaczyc

no to pozostaje sam wentylator, sprawdź szczotki. Nie wiem czy tu gdziś na forum o tym czytałem w tym jakże obszernym temacie "wentylator", że ktoś miał taki przypadek że szczotka sie całkowicie wytarła i kabelek robił zwarcie i wentylator chodził cały czas.

sopel86lodz - Pią Sie 19, 2011 13:26

Artur napisał/a:
sopel86lodz napisał/a:
wymienilem czujnik temperatury, przekazniki w wentylatorze, przejrzalem kabelki i nadal wentylator nie chce sie wylaczyc

no to pozostaje sam wentylator, sprawdź szczotki. Nie wiem czy tu gdziś na forum o tym czytałem w tym jakże obszernym temacie "wentylator", że ktoś miał taki przypadek że szczotka sie całkowicie wytarła i kabelek robił zwarcie i wentylator chodził cały czas.
szczotki wymieniane jakis miesiac temu:/

[ Dodano: Sob Sie 13, 2011 17:49 ]
a zapomnialem dodac ze zauwazylem wyciek plynu kolo tego czujnika i chyba tam znajduje sie termostat czy zle dzialajacy termostat moze byc powodem ze wentylator chodzi caly czas ?

[ Dodano: Pią Sie 19, 2011 13:26 ]
problem rozwiazany, przyczyna ciaglej pracy wentylatora byl niesprawny termostat. Wymienilem termostat i 2 rurki ktore byly pekieta i teraz wszystko dziala.