Zobacz temat - [R75] Webasto - ostateczne rozwiązanie ... ;)
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Webasto - ostateczne rozwiązanie ... ;)

argail - Wto Sty 13, 2009 22:32
Temat postu: [R75] Webasto - ostateczne rozwiązanie ... ;)
Jak zapewne wiecie (z innych wątków) walczyłem z webasto - bój był to ci nasz (nie)ostatni, alem się nie poddali.
Zamówione webasto z Art-Bizar okazało się mieć uszkodzony sterownik - właściciel firmy poczuł się do odpowiedzialności i przysłał dwa sterowniki na wszelki wypadek.
Niestety - okazało się że oba są również uszkodzone.
Na szczęście człowiek u którego to składałem, jest elektrykiem samochodowym i wypatrzył w jednym ze sterowników urwanie/pęknięcie nóżki na tranzystorze (tym montowanym radiatorem do obudowy piecyka) - chwila roboty, lutownica - i wreszcie upragniony skowyt z piecyka ;)))
Dla potomnych umieszczam zdjęcia sterowników
Sterownik sprawny (już ) :

I niesprawny (widać że brakuje jednej części (termistora ?? ))





Ponadto zostało mi trochę softu którym mogę się podzielić :

Workshop Manual
Webasto ThermoTop Montage



I trochę softu (do testów), ale nie umieszczam bo chyba jest legalny inaczej i waży 1,6gb.
Jak ktoś chce ot niech pisze - jutro dokładnie podam co to jest i jak się nazywa.

sogreg1 - Sro Sty 14, 2009 13:51

Gratulacje :!: Czeka mnie to samo. Sprawdzałem nawet ceny w Angli, za nowe webasto życzą sobie 750 funciaków :shock:
Jak będziesz miał jakiś drugi egzemplarz na zbyciu, to daj znać :wink:

henryk - Sro Sty 14, 2009 14:30

argail, w jaki sposób podłączałeś komputer do webasto - jakiś konkretny interface?, webasto podczas tetowania programem było w aucie, czy zdemontowane?
argail - Sro Sty 14, 2009 15:14

sogreg1 napisał/a:
Jak będziesz miał jakiś drugi egzemplarz na zbyciu, to daj znać
Owszem, mam - to które miałem poprzednio, z uszkodzonym sterownikiem ;)

[ Dodano: Sro Sty 14, 2009 15:16 ]
henryk_w napisał/a:
argail, w jaki sposób podłączałeś komputer do webasto - jakiś konkretny interface?, webasto podczas tetowania programem było w aucie, czy zdemontowane?

Nie podpinałem webasto pod żaden sprzęt - do tego jeszcze nie doszedłem ;))
Zanim do tego doszło, udało się odpalić piecyk - soft ściągałem do następnego kroku ;)

Brt - Sro Sty 14, 2009 20:46

Marian_K kiedyś stworzył jakiś interface diagnostyczny do webasta, może jego warto zagadnąć, chociaż ostatnimi czasy rzaaadko bywa na forum :( Było conieco na ten temat na forum :ok:
sogreg1 - Czw Sty 15, 2009 13:20

argail napisał/a:
Owszem, mam - to które miałem poprzednio, z uszkodzonym sterownikiem

Cholerka, nie wiem co w moim siedzi. Nie wiem czy to sterownik czy inne cholerstwo.
W chwili obecnej mam odłączony podwójny pin, jak go wepne to zaczyna pracować wentylator (chyba) i nie ma znaczenia temperatura - może być nawet 30st.C.
Masz jakieś sugestie :?:

argail - Czw Sty 15, 2009 19:29

sogreg1 napisał/a:
Masz jakieś sugestie

Zachowuje Ci się jak każde które sprawdzałem z uszkodzonym sterownikiem - więc - zainteresuj się sterownikiem ;))) Myślę, że to rozwiąże Twój problem.
Złap kontakt z ART-Bizar - może mają jeszcze jakieś sprawne sterowniki.

Dziadek - Czw Sty 15, 2009 21:34

Szczerze,Ci Kolego gratuluję!.Przyglądałem się Twoim zmaganiom,bo czeka mnie podobna sprawa,tylko czasu brak,a póki co życzę sobie rychłego lata,a Tobie niekoniecznie :razz:
edward25 - Pią Sty 16, 2009 21:27

argail napisał/a:
wypatrzył w jednym ze sterowników urwanie

czy przylutował tę część ?
U mnie było to samo, ale lutowanie nie pomogło.

argail - Sob Sty 17, 2009 11:05

edward25 napisał/a:
argail napisał/a:
wypatrzył w jednym ze sterowników urwanie

czy przylutował tę część ?
U mnie było to samo, ale lutowanie nie pomogło.

Nie - w jednym ze sterowników ta część również jest odłamana - i ten sterownik nie działa. W drugim (który zaczął działać) należało przelutować pokazany na zdjęciu tranzystor z radiatorem - wskazany na zdjęciu poniżej - wówczas zaczęło działać.
Sterownik który ty pokazałeś jest od nowej wersji webasto od 2004 wzwyż - jeśli byłby sprawny, teoretycznie powinien działać, ale nie miałem okazji tego sprawdzić.

henryk - Nie Lut 08, 2009 19:44

Przed montażem mojego piecyka rozkręciłem sterownik aby posprawdzać mocowania nóżek i elementów, o których pisaliście. Chyba w porządku były ale zauważyłem drobną różnicę: pomiędzy tymi, nazwijmy je "tranzystorami", u mnie występuje trzpień do którego przykręcana jest blaszka widoczna luzem na foto 1. Czy to chłodniczka, czy mocowanie dodatkowe żeby tranzystory się nie telepały - nie wiem. Fakt, że ciężko się wkręca i blaszka jest mocno sprężysta. Ani jeden sterownik na zdjęciach wyżej nie ma tego mocowania, chociaż miejsce jest. To tak przy okazji bo warto mieć zdjęcia do porównania. Drugie foto z blaszką przykręconą.
argail - Nie Lut 08, 2009 21:44

henryk_w napisał/a:
Chyba w porządku były ale zauważyłem drobną różnicę: pomiędzy tymi, nazwijmy je "tranzystorami", u mnie występuje trzpień do którego przykręcana jest blaszka widoczna luzem na foto 1. Czy to chłodniczka, czy mocowanie dodatkowe żeby tranzystory się nie telepały - nie wiem. .

U mnie też to jest, ale nie umieszczałem tego na zdjęciach - podczas montażu przykręca się całość do obudowy webasto - co stanowi wówczas swoisty radiator dla tego tranzystora.