Zobacz temat - [R75] Parktronik jest ale nie działa
 
Forum Klubu ROVERki.pl

Rover serii 75, MG ZT - [R75] Parktronik jest ale nie działa

wczerniec - Sro Lip 29, 2009 21:25
Temat postu: [R75] Parktronik jest ale nie działa
witam mam parktronic fabryczny, czujniki i sterownik w bagażniku do którego dochodzi prąd po włączeniu wstecznego (sprawdziłem) ale nic po za tym , nic nie piszczy , nic się nie wyświetla żadnych oznak że parktronic w ogóle jest zamontowany , po prostu nie działa . Może ktoś wie od czego mam zacząć .
dukat11 - Sro Lip 29, 2009 21:29

1. Włącz wsteczny i sprawdź czy słyszysz cykanie czujników.
2. Pod półką tylną powinieneś mieć głośnik od czujników. Może on wysiadł albo stracił styk

wczerniec - Sro Lip 29, 2009 21:37

ok. jutro sprawdzę . A na wyświetlaczu komputera nic się nie wyświetla ?
staf - Sro Lip 29, 2009 21:38

To czytałes?
http://forum.roverki.eu/v...6d66dcb67ad40d1

dukat11 - Sro Lip 29, 2009 21:47

wczerniec napisał/a:
ok. jutro sprawdzę . A na wyświetlaczu komputera nic się nie wyświetla ?


Nie nic się nie wyświetla. Przy włączeniu wstecznego powinieneś mieć tylko krótkie piknięcie. Jeśli jest awaria np czujnika to sygnał ok. 5 sec.
Jeśli jest brak jakiegokolwiek dźwięku to może być coś z czujnikiem wstecznego biegu i nie uaktywnia parktronica lub głośnik nie ma styku albo padnięty.

wczerniec - Sro Lip 29, 2009 22:08

dukat11- właśnie sprawdziłem to pykanie czujników i po włożeniu wstecznego czujniki nie pykają (jeżeli dobrze cię zrozumiałem )

[ Dodano: Sro Lip 29, 2009 22:09 ]
a ten głośnik to tak mniej więcej w którym jest miejscu i jak się do niego dostać ?

dukat11 - Sro Lip 29, 2009 22:24

wczerniec napisał/a:
a ten głośnik to tak mniej więcej w którym jest miejscu i jak się do niego dostać ?


pod tylną półką, musisz niestety zdjąć tylną półkę jeśli masz sedana. W nowszych roverach jest wykorzystywany głośnik w liczniku jak u mnie (prawdopodobnie od połowy 2002)

wczerniec napisał/a:
właśnie sprawdziłem to pykanie czujników i po włożeniu wstecznego czujniki nie pykają (jeżeli dobrze cię zrozumiałem )


To oznacza że nie aktywuje się parktronic więc trzeba szukać problemu przy jednostce. Złączka przy ECU powinna mieć takie złącza jak poniżej:
1 - +12V
2 - głośnik
4 K-Bus
6 Masa
8 - głośnik
12 - instr. pack - o ile kojarzę to aktywuje parktronik ale mogę się mylić

Zacznij od sprawdzenia masy co jest najprostsze a potem po kolei.

wczerniec - Sro Lip 29, 2009 22:28

ale po włożeniu wstecznego prąd do sterownika dochodzi ,

[ Dodano: Sro Lip 29, 2009 22:28 ]
a tak mam sedana

[ Dodano: Sro Lip 29, 2009 22:31 ]
sterownik miałem na podkładke i też nic , nie wie co robić

[ Dodano: Sro Lip 29, 2009 22:33 ]
jutro zobacze do głośnika , ale jak czujniki powinny cykać a tego nie robią to może to nie głośnik

dukat11 - Sro Lip 29, 2009 22:36

wczerniec napisał/a:
ale po włożeniu wstecznego prąd do sterownika dochodzi ,


Ale na które piny? +12v jest od razy po włączeniu stacyjki na pinie nr 1. A pin 12 odpowiada za światła cofania.

http://www.the75andztclub...ad.php?p=362346

wczerniec - Sro Lip 29, 2009 22:39

nie wiem, mój kolega jest elektrykiem i sprawdzał mi dojście prądu i powiedział że jak wkładam wsteczny to prąd się pojawia . Jutro sprawdze gdzie dochodzi w którym styku

[ Dodano: Czw Lip 30, 2009 16:39 ]
dukat11- witam ,dzisiaj sprawdziłem dojście prądu , tak jak mi napisałeś i okazało się że na pierwszym pinie nie było prądu , tylko po włączeniu wstecznego pojawiał się prąd na pinie 12 . Sprawdziłem bezpieczniki i wyszło że nie było jednego bezpiecznika włożyłem go i pojawił się prąd na pinie 1 po włączeniu zapłonu . Ale dalej jest problem bo po włączeniu wstecznego głośnik piszczy przez 5 sek. i się wyłącza ale czujniki wszystkie cztery cykają .? Jeden troszke jak by ciszej ale też cyka. I co dalej ?

mdw12 - Czw Lip 30, 2009 21:50

kolego sprawdz przewody od czujników do sterownika może prąd dochodzi i cykają ale nie wraca impuls spowrotem do sterownika
wczerniec - Czw Lip 30, 2009 22:06

sprawdziłem . wyjąłem wtyczke ze sterownika i z czujników , podałem napięcie z jednej strony z drugiej probówke do masy i po kolei sprawdziłem wszystkie 12 kabelków , jest o.k. przez wszystkie przechodzi prąd idealnie, oczyściłem wszystkie styki, czujniki wszystkie 4 cykają tak samo ale dalej mam sygnał ciągły 5 sek. i nic po za tym . ?? ??
dukat11 - Czw Lip 30, 2009 22:06

mdw12 napisał/a:
kolego sprawdz przewody od czujników do sterownika może prąd dochodzi i cykają ale nie wraca impuls spowrotem do sterownika


Tak jak pisze mdw12, możesz mieś walnięty czujnik lub zaśniedziałe przewody. Spróbuj przeczyścić styki, może Kontakt 24 albo coś podobnego. Jak nie pomoże to musisz znaleść uszkodzony czujnik

wczerniec - Czw Lip 30, 2009 22:12

dukat11 Witam, tak jak przed chwilą napisałem ,dzisiaj to sprawdziłem i jest przepływ we wszystkich kabelkach o.k.
marynabiala - Czw Lip 30, 2009 22:28

Wystarczy ,ze jeden czujnik jest walniety i nie dziala paktronik -ja mam zepsute 2 a wszystkie czujniki musza cykac
wczerniec - Czw Lip 30, 2009 22:31

ale u mnie wszystkie 4 cykają , mimo że cykają to też mogą być walnięte ??
dukat11 - Czw Lip 30, 2009 22:31

to prawdopodobnie oznacza że któryś czujnik jest uwalony lub sam sterownik. Najlepiej byłoby podmienić z innego roverka moduł lub czujnik. Nie wiem czy da się to sprawdzić na komputerze.

[ Dodano: Czw Lip 30, 2009 22:32 ]
cykanie oznacza że nadają pytanie czy odbierają sygnał odbity

wczerniec - Czw Lip 30, 2009 22:35

a nie wiesz czy uszkodzony czujnik też cyka ??

[ Dodano: Czw Lip 30, 2009 22:49 ]
jeżeli uszkodzony nie cyka to zoztaje sterownik , ale jeżeli uszkodzony też może cykać no to mam lipe po całości .

dukat11 - Czw Lip 30, 2009 23:27

Poszukaj kogoś w lublinie z R75 i czujnikami cofania, wyjmij swój moduł i podepnij u niego. Jak zadziała to będziesz miał odpowiedź. W innym przypadku potrzebny elektronik który zdiagnozuje czy masz padnięty moduł czy czujnik. Ale padnięcie modułu rzadko się zdarza więc obstawiam czujnik.
wczerniec - Czw Lip 30, 2009 23:43

dukat11 - dziękuję dużo mi pomogłaś jak załatwie coś na podmiankę to sprawdzę i napisze co było przyczyną

[ Dodano: Czw Lip 30, 2009 23:44 ]
masz punkcik

dukat11 - Pią Lip 31, 2009 09:48

Dzięki i powodzenia
ketchup_7 - Pią Wrz 11, 2009 22:02

Witam mam problem właśnie z parktronikiem w rover 75 dzisiaj o mało bym nie zaliczył lampy :wink: . Jeszcze nic nie zaglądałem ale może ktoś mnie naprowadzi jak szybko usunąć tą usterke, przy cofaniu do tyłu nie zapalają mi się światła cofania i peweni w tym jest problem że parktronik się nie uruchamia. Może ktoś wie o co chodzi?! Prosze o pomoc i wytłumaczenie, gdzie konkretnie znajduje się ten moduł od parktronika i czy może ta usterka to tylko jakiś kabelek który trzeba włożyć sspowrotem w odpowiednie miejsce. Z góry dziękuje
marynabiala - Sob Wrz 12, 2009 11:49

U mnie mam podobna sytuacje-cyka przez 5 sek .Kupilem na Alegro sterownik i wymienilem ,lecz okazalo sie ze jest dobry.Dzieki waszej wiedzy stwierdzilem,ze nie cykaja 2 czujniki.Kupilem 2 sprawne,lecz nie wiem jak sciagnac tylny zderzak-chodzi mi o boki zderzaka-czy po odkreceniu wszystkich wkretow wystarcze pociagnac do siebie zderzak czy boki sa na klipsach.Bede wdzieczny za podpowiedz Pozdrawiam
SeniorA - Sob Wrz 12, 2009 11:55

marynabiala napisał/a:
-czy po odkreceniu wszystkich wkretow wystarcze pociagnac do siebie zderzak czy boki sa na klipsach.
są na klipsach i trzeba podnieść boki i odciągnąć na zewnątrz.
wczerniec - Pon Lut 22, 2010 21:54

Witam, muszę to napisać bo jestem zdziwiony. W lipcu napisałem ten post i po tym jak się okazało że nie miałem bezpiecznika ,który steruje parktronikiem, włożyłem go i przez pół roku miałem ciągły sygnał przy włożeniu wstecznego , sygnalizujący że parktronik nie działa . Nie działał to nie działał , olałem to . Ale nie wiem co się stało , bo już tydzień miną jak zaczą działać , nic przy nim nie robiłem !! ! Tydzień temu wsiadam do auta, wkładam wsteczny a tu słysze '' pip'' i cisza , cofam , dojeżdzam do ogrodzenia i słyszę sygnał żę zbliżam śię do przeszkody (coraz szybciej zaczyna pipać ) i tak jest do dziś , przez tydzień wkładałem wsteczny ze 100 razy i cały czas działa . Pół roku nie działał nawet przez sekunde a tu nagle zaczą działać i już 7 dni działa cały czas . [NIE WIEM O CO CHODZI] pozdrawiam
apples - Pon Lut 22, 2010 22:06

Może wyciągałeś akumulator?
dukat11 - Pon Lut 22, 2010 22:14

wczerniec, Może po prostu był brak styku gdzieś na czujniku i pod wpływem zmian temp. i wilgotności złapał styk.
wczerniec - Pią Mar 04, 2011 15:43

akumulator odłączałem kilka razy , ale wcześniej , a to zaczęło działać samo . W poniedziałek tydzień temu jak zjechałem do domu to nie działał a we wtorek rano zaczą działać i jak na razie tak mu zostało.

[ Dodano: Pon Lut 22, 2010 22:36 ]
dukat11 napisał/a:
Może po prostu był brak styku gdzieś na czujniku i pod wpływem zmian temp. i wilgotności złapał styk.


może i tak

[ Dodano: Pią Mar 04, 2011 15:43 ]
Witam, miną rok i dalej działa, pozdrawiam wszystkich

xROnx - Sob Wrz 24, 2011 21:34

witam
mam walnięty jeden czujnik jednak mam rzadki kolor auta wobec czego cięzko jest znaleźć używany bądź nawet nowy czujnik w tym kolorze. Pytanie moje brzmi czy czujniki te nadają się do przemalowania(lakierowania) czy lepiej nie ryzykować bo mogą zakłócić prawidłową prace czujników - może nie koniecznie od razu ale po jakimś czasie...

automechanik - Nie Wrz 25, 2011 02:58

Możesz śmiało lakierować.
PHJOWI - Nie Wrz 25, 2011 20:52

nowe można lakierować ale używanych nie .

[ Dodano: Nie Wrz 25, 2011 20:52 ]
podaj numer lakieru to dobiorę zestaw 4 szt w angli za 40 funtów

Kamil79 - Sro Wrz 28, 2011 19:36

Miałem problemy z czujnikami parkowania, raz działały po pewnym czasie przestawały (pikniecie 5 sekund) , przeważnie problemy robiły się na wiosnę lub jesienią w wilgotne dni. Nadmieniam że gdy system wykazywał awarie 5 sekundowym sygnałem to wszystkie 4 czujnik tykały. problemem okazała się korozja powierzchni czujnika - zrobił się bąbelek i robiły się jaja. zamówiłem na ebayu przyszły trochę innego koloru, więc dałem do psiknięcia. Po zamontowaniu 2 nowych sztuk wszystko jak ręką odjął. Więc jeśli macie skorodowaną, odłupaną z lakieru lub nierówna powierzchnię czujnika to mimo jego tykania będzie robił problemy.

generalnie można pokusić się o zeszlifowanie powierzchni uszkodzonego lakieru- może pomoże.

kuczlaw - Czw Wrz 29, 2011 09:02

Witam. Podłączę się pod temat.
Czy jest możliwość podkręcić głośność głośniczka ? Jak dla mnie jest za cicho i muszę niemalże całkowicie ściszać radio przy parkowaniu....

kosiacki - Pon Lis 07, 2011 16:33

Mam pytanko mam napewno uszkodzony jeden czujnik i po odkręceniu 4 śrub dostałem ręką aby odłączyc przewody psiknąłęm wd ale to nic nie dało.Właściwie to dwa pytania:po włączeniu wstecznego słychac 5 sek sygnał przerwa wiem który czujnik nie działa po kilku minutach zaczyna wszystko działac dopuki nie zgaszę silnika jak zgaszę i zapalę sytuacja się powtarza drugie pytanie jak wyjąc czujnik bez zdejmowania błotnika czy ma on jakieś zaczepy,czy go się wyciąga na zewnątrz czy wpycha do środka,ale trochę mnie bulwersuje sytuacja że jednego czujnika nie słychac a tak jak pisałem po kilku minutach działa prawidłowo pomimo że jeden nie cyka.
mateusz_konin - Wto Lis 08, 2011 19:11

witam. mam pytanie czy ktos z was posiada glosnik od parktroniku na sprzedaz? pozdrawiam
jfkrzyf - Wto Lis 08, 2011 22:22

Chyba mam coś takiego.
mateusz_konin - Pią Lis 11, 2011 16:34

odezwij sie na pw
dafit - Pią Lis 11, 2011 18:36

wystarczy jakiś zwykły głośnik, ja wziąłem np. od starego tv i działa elegancko :mrgreen:
mateusz_konin - Sob Lis 12, 2011 15:57

ok dzieki za podpowiedz dafit pozdro :wink:
kosiacki - Sro Lis 16, 2011 12:43

Witam w związku z tym że nikt nie odpowiedział na moje pytanie myślę że nikt tak naprawdę nie robił sam naprawy czujników parkowania.Więc po kolei moje uwagi.Myślę że nie da się wyjąc czujnika bez zdejmowania zderzaka można wyjąc dwa srodkowe i to latem mocno je podgrzewając.W chwili obecnej 2 stopnie to nie wykonalne.Ja tak jak gdzieś ktoś pisał nie wierciłem wydłubałem nic nie uszkadzając.Piszę że jest ciężko wyjąc bo z wkładaniem też są kłopoty przy 2 stopniach na plusie.NIe mogąc włóżyc czujnika do końca sprawdziłem że działa i doszedłem do wniosku że nie będę się z tym barował.Jednak po przjeżdzie nie mogło mi to dac spokoju podgrzałem opalarką wszystko weszło i działa,myślę że nawet w lato ciężko by było wepchnąc czyjnik jest bardzo twardy pozdrawiam
Kamil79 - Sob Lis 19, 2011 09:08

kosiacki napisał/a:
Witam w związku z tym że nikt nie odpowiedział na moje pytanie myślę że nikt tak naprawdę nie robił sam naprawy czujników parkowania.Więc po kolei moje uwagi.Myślę że nie da się wyjąc czujnika bez zdejmowania zderzaka można wyjąc dwa srodkowe i to latem mocno je podgrzewając.W chwili obecnej 2 stopnie to nie wykonalne.Ja tak jak gdzieś ktoś pisał nie wierciłem wydłubałem nic nie uszkadzając.Piszę że jest ciężko wyjąc bo z wkładaniem też są kłopoty przy 2 stopniach na plusie.NIe mogąc włóżyc czujnika do końca sprawdziłem że działa i doszedłem do wniosku że nie będę się z tym barował.Jednak po przjeżdzie nie mogło mi to dac spokoju podgrzałem opalarką wszystko weszło i działa,myślę że nawet w lato ciężko by było wepchnąc czyjnik jest bardzo twardy pozdrawiam


A jaki problem w R75 zdjąć tylny zderzak ? To 5 minut roboty - parę plastikowych śrubek pod klapą bagażnika, 3 lub 4 pod spodem i kilka wkrętów przy nadkolach. Należy tylko delikatnie wyszarpać zderzak z zaczepów przy błotnikach. czujniki wyjmuje się od tyłu. Sam zdejmowałam zderzak parę razy bo na wiosnę lub jesień przestawał działać parktronik, psikałem wszystkie łącza i nic nie pomagało więc wyeliminowałem czujniki z ubytkami lakieru - mam spokój ;)

bys - Czw Sie 02, 2012 10:39

Witam
Odświeżam temat
Mam problem tego typu,po wrzuceniu wstecznego jest 3 razy pyknięcie sygnału a potem ciągły sygnał i niema znaczenia czy przeszkoda jest blisko czy jej w ogóle nie ma.
Co prawda zauważyłem że są burchle na czujnikach ale czy to może być przyczyną.

dukat11 - Czw Sie 02, 2012 11:14

bys napisał/a:
Co prawda zauważyłem że są burchle na czujnikach ale czy to może być przyczyną.


może

bys - Czw Sie 02, 2012 11:32

jakieś porady,typu zeskrobanie i przemalowanie czy już tylko wymiana czyjników

pozdrawiam

dukat11 - Czw Sie 02, 2012 11:47

bys napisał/a:
jakieś porady,typu zeskrobanie i przemalowanie czy już tylko wymiana czyjników


usunąć bąble i sprawdzić. JA będzie działać to można pomalować

bys - Czw Sie 02, 2012 11:56

dukat11 napisał/a:
bys napisał/a:
jakieś porady,typu zeskrobanie i przemalowanie czy już tylko wymiana czyjników


usunąć bąble i sprawdzić. JA będzie działać to można pomalować


ok spróbuję

pozdrawiam

pablo - Czw Sie 02, 2012 19:52

A u mnie jak w loterii , raz działa prawidłowo innym razem tak jak u kolegi bys , często po kilkukrotnym włożeniu wstecznego "zatrybia" i jest prawidłowo. Problemy zaczęły się kiedy zachciało mi się pobawić urządzeniem diagnostycznym "v-scan multi viaken" i po połączeniu się jako bmw ( bo jako rover nie chciał) odczytałem sygnał z czujników parkowania i dałem aby wykasował błędy i od tamtej pory takie problemy mam z parktronikiem. Czy mogło to być spowodowane tym interfejsem diagnostycznym ?
bys - Pon Sie 06, 2012 15:43

Witam
dukat11 miał rację pomogło zeskrobanie i na nowo pomalowanie.
parktronik działa.
także można po raz drugi malować czujniki
pozdr.

dukat11 - Pon Sie 06, 2012 17:17

bys napisał/a:
dukat11 miał rację pomogło zeskrobanie i na nowo pomalowanie.
parktronik działa.
także można po raz drugi malować czujniki


dlatego że to zwykły czujnik ultradźwiękowy który bada echo (odbicie sygnału dźwiękowego) jak masz bąbla to masz echo z odległości prawie zero.

automechanik - Czw Sie 09, 2012 10:24

pablo, Sprawdż wyłącznik światła cofania, jeśli w momencie włączenia wstecznego nie zaświeci się światło cofania to nie będzie również działal parktronic.
Dam-Kam - Pią Maj 22, 2015 14:30

Koledzy też mam od niedawna problem z czujnikami. Po wrzuceniu wstecznego nie mam żadnego sygnału ale czujniki cykają. Sprawdziłem głośniczek i działa. Metodą "na żywca" zacząłem przy wrzuconym wstecznym wypinać wtyczki z modułu i okazało się, że jak do połowy wypnę białą wtyczkę to parktronik się odezwie i działa nawet po jej włożeniu. Niestety ale tylko dopóki nie wyłączę zapłonu. Po ponownym włączeniu zapłonu jest to samo. Brak reakcji dopóki nie wyciągnę wtyczki.
Popsikałem wszystko spray'em poprawiającym kontakt ale nic to nie pomaga.

Wcześniej miałem 5sek. dźwięk, że czujnik nie działa. Faktycznie, wymieniłem jeden i działało a potem robiłem zawieszenie i mechanik napewno odpinał akumulator - wspominam o tym bo apples na poprzedniej stronie się o to pytał więc może ma to jakieś znaczenie?

PiotrVN - Sob Sty 30, 2016 18:17

mam prośbę wie ktoś gdzie jest umiejscowiony głośnik od parktronika
w MG ZT-T bo ciszę mam .... pomimo iż parktronik mam ...


a nigdy go jeszcze nie słyszałem :)

pozdrawiam
PiotrVN

MaReK - Sob Sty 30, 2016 20:50

PiotrVN napisał/a:
w MG ZT-T bo ciszę mam .... pomimo iż parktronik mam ...

Fabryczny czy dokładany?

Albo w zegarach generowany przez ten sam brzęczyk co powiadomienie o włączonych światłach kiedy drzwi kierowcy zostaną otwarte lub może być z tyłu z modułem parkowania.

PiotrVN - Pon Lut 01, 2016 11:36

fabryczny ...

pytam o miejsce głośnika w kombi to może uruchomię ustrojstwo

dawidd - Sob Lut 27, 2016 21:26

PiotrVN, znalazłeś głośniczek? tez go szukam