Forum Klubu ROVERki.pl :: [R75] Zegary z komputerem (Trip instruments panel)
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R75] Zegary z komputerem (Trip instruments panel)
Autor Wiadomość
roadking 




Pomógł: 5 razy
Dołączył: 04 Kwi 2007
Posty: 154
Skąd: Wrocław



Wysłany: Sob Lip 07, 2007 16:45   [R75] Zegary z komputerem (Trip instruments panel)
Typ: wszystkie Rodzaj silnika: wszystkie Pojemnosc silnika: wszystkie Rok produkcji: wszystkie

Panowie (i Panie) - temat instalacji zegarów z komputerem w R75 był już maglowany kilka razy ale teraz jest przełom.
Ponieważ 2 miesiące temu mocno się skupiłem na problemie (chciałem mieć ten komputerek a niestety miałem zwykłe ikonki) teraz mogę powiedzieć kilka słów w tym temacie.

1. Zegary z kompem były wypuszczane w kilku wersjach (benzyna, diesel, mile, kilometry) jednak tak na prawdę to zawsze jest ten sam sprzęt tyle, że różni się cyferblatem i konfiguracją wewnętrznej pamięci EEPROM.
2. Jeżeli chcesz wymienić swoje zegary na zegary z komputerem musisz jedynie zwrócić uwagę na numer seryjny zegarów (zaczyna się od YAK .... - patrz naklejka na obudowie) czy dane zegary mogą być montowane w twoim aucie (chodzi o rocznik a dokładnie numery VIN - z pomocą przyjdzie elektroniczny katalog części dostępnych na http://www.roverki.pl
3. Niewłaściwe dobranie zegarów do samochodu powoduje wyświetlenie napisu "Err" jak Error w polu gdzie znajduje się TRIP (wyświetla się tylko podczas jazdy samochodem - na stole montażowym ten komunikat się nie pojawi)
4. Nie przejmujcie się tym, że licznik jest w milach lub od automatu - to wszystko można przekonfigurować. Ale UWAGA!!! nie da się tego zrobić w serwisie albo TestBookiem... Trzeba przeprogramować wprost EEPROMA, który jest wlutowany w płytkę zegarów i posiada programowe zabezpieczenie przed wprowadzaniem zmian (ale programator daje sobie z nim radę).
5. Samo przeprogramowanie EEPROMA wymaga rozmontowania całkowitego zegarów, dla amatora raczej nie jest to do zrobienia bo można rozkalibrować/uszkodzić silniki krokowe zegarów podczas zdejmowanie wskazówek.
6. Świadomie nie podaję mapy pamięci EEPROM bo jej dopracowanie wymakało ode mnie kilku dni prób (w tym czasie załatwiłem 3 liczniki na amen :-( a i tak skorzystali by z niej tylko spece zajmujący się tym profesjonalnie a nie klubowicze)
7. Jednak jeżeli ktoś będzie się chciał zmierzyć z tematem to chętnie pomogę. (tel. 605/732-736)
8. Przy rozbieraniu zegarów uważajcie na taśmę wyświetlacza LCD!!! to jest wyświetlacz OEM’owy i jak go uszkodzicie to zegary można wyrzucić do kubła. Nie da się również tej taśmy przelutować ponieważ jest ona wgrzewana w płytkę drukowaną zegarów. Polecam przed rozebraniem całkowitym licznika przyklejenie tej taśmy do płytki jakąkolwiek taśmą klejącą ... zabezpieczy ona taśmę LCD przed jej urwaniem się.
9. na końcu trzeba jeszcze wymienić dzwignie kierunkowskazów - taka z guziczjuem na końcu aby przełaczać się po menu komputera. Ale to rosta sprawa (w sumie do odkręcenia 4 śróbki).
10. Wiązki we wszystkim autach R75 maja instalacje przygotowana do tej dzwigni i zegaró z komputerem, nie trzeba nic więcej dokładać.

W pamięci EEPROM zapisana jest cała konfiguracja zegarów np: Czy ma auto kontrole trakcji czy nie, czy to automat czy manual, czy mile czy kilometry, czy niemiecki język czy USA czy może angielski, czy diesel czy benzyna, ODO-meter (przebieg), Inspekcje oleju itp.

Dlatego jeżeli po zapięciu zegarów do twojego auta nie wyskakuje Err w polu TRIP to można będzie je dopasować tak aby pracowały jak należy. Nie przejmuj się palącym się znaczkiem kontroli trakcji czy tez tym że komputer liczy zużycie paliwa w Galonach na mile. To wszystko można przeprogramować, Dodatkowo można na końcu tylko przełożyć cyferblat ze zwykłego licznika który do tej pory posiadaliście (diesel i benzyna maja je różne).


PS. Można by dać to do FAQ na roverkach ......

Pozdrawiam
SL
_________________
Szymon Ludowicz
www.ROADKING.pl
Ostatnio zmieniony przez kasjopea Sob Lis 20, 2010 19:19, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Sob Lip 07, 2007 16:45   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
Paul 




Pomógł: 216 razy
Dołączył: 18 Lip 2002
Posty: 2535
Skąd: Leszno



Wysłany: Sob Lip 07, 2007 20:14   

Wow, Szymon - jestem pod wrażeniem :D
Widzę, że mocno się zawziąłeś ;)
 
 
roadking 




Pomógł: 5 razy
Dołączył: 04 Kwi 2007
Posty: 154
Skąd: Wrocław



Wysłany: Sob Lip 07, 2007 22:45   

Dodatkowo dla ciekawostki dodam że ten EEPROM to 93S56 czyli pamięć 2048 bitowa, z rejestrem protekcji, jednak zarówno jej dostanie jak i zaprogramowanie może być problemem bo mało programatorów (tanich) ja obsługuje.
Ja zastosowałem pamięć 93C56 - ona kosztuje 1 zł (jest ogólno dostępna) i jak na razie jest wszystko OK. Jedyna modyfikacja to taka że trzeba podnieść 6 i 7 nogę pamięci do góry (po prostu tych nóżek nie lutować do płytki zegarów).

Dodam również że zabawy w samodzielne modyfikacje wsadów pamięci (na chybił trafił) mogą się skończyć zabiciem zegarów (ja tak jak pisałem zabiłem 2 zegary a kolega jeden) - tam na płytce są jeszcze trzy sterowniki (procesory jednoukładowe) które maja swój odrębny software oraz wbudowane EEPROM'y - jeżeli cos w pamięci głównej EEPROM pochrzanimy może to spowodować nieodwracalne zmiany w oprogramowaniu reszty procków a w konsekwencji zegary nadają się do kubła, dlatego najlepiej stosować gotowe sprawdzone wsady do pamięci EEPROM.
_________________
Szymon Ludowicz
www.ROADKING.pl
 
 
Marian_K 




Pomógł: 61 razy
Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 503
Skąd: Siedlce



Wysłany: Wto Lip 17, 2007 15:40   

No rewelacja! Chylę czoło - głębokie ukłony z mojej strony!
Jak wyleczę moje auto z bolączek mechanicznych to nastąpi czas na "upiększanie" i wtedy się do Ciebie zgłoszę :grin: .
Jeśli chodzi o twój opis:
roadking napisał/a:
3. Niewłaściwe dobranie zegarów do samochodu powoduje wyświetlenie napisu "Err"
to wydaje mi się, że z takim "niewłaściwie" dobranym zegarem wystarczyłoby podłączyć się do Testbooka i wgrać nowy VIN do kompa. Napis "Err" informuje o innych numerach VIN zegarów i modułu LSM (gdzie przechowywany jest backup licznika kilometrów). Przy każdej wymianie jednego z wymienionych modułów należy właśnie Testbookiem "wklepać" nowy numer do kompa. Tak mi się wydaje ...

Jeszcze raz gratuluję!!!

Pozdrawiam!
_________________
Znalazłeś rozwiązanie problemu - opisz w ostatnim poście.
 
 
roadking 




Pomógł: 5 razy
Dołączył: 04 Kwi 2007
Posty: 154
Skąd: Wrocław



Wysłany: Sro Lip 18, 2007 08:21   

Z tym VINem to nie jest prawda.

Po pierwsze VIN nie dał się wgrać (uaktualnić TestBookiem) - próbowało dwóch speców i nie dali rady. Jest on softwerowo chroniony przed zmianą po przejechaniu 100 km. Licznik się blokuje do takich zmian a TestBook odsyła do Autoryzowanego Dealera (niestety takich juz nie ma). Możliwe że w nowszych wersjach zmodifikowano software tak że dokonuje kontroli i jak jest nie tak cos z VINem to zapala Err.

Po drugie u mnie w zegarach mam inny VIN a nie mam napisu Err. (ale mam zegary z serialem z mojego rocznika.

Po trzecie nawet przelutowanie chipa sterującego wyświetlaczem (80 pinowy pajączek) nic nie dało. Tam sa fizycznie inne układy elektroniczne i dlatego zegary się nie dogadują.

Poza tym jeśli chodzi o VIN to znalazłem miejsce gdzie jest wpisane 5 ostatnich cyfr i co ciekawe nie jest to bajt za bajtem, tam są sumy kontrolne - grzebanie w tym obszarze skończyło sie wywaleniem jednego z zegarów - na tripie pojawił się napis PPP i potem juz nie działał ODOmeter.... (na stałe wyświetlał 152tyś)

Idealnie byłoby dorwać sie do wsadu pamięci który jest wstawiany na starcie do nowego licznika - wtedy TestBook mógłby go programować bez problemu.
_________________
Szymon Ludowicz
www.ROADKING.pl
 
 
henryk 



Pomógł: 74 razy
Dołączył: 29 Maj 2007
Posty: 625
Skąd: Opole



Wysłany: Sro Lip 18, 2007 10:00   

Czy we Wrocławiu można się gdzieś umówić na Testbook?
_________________
Pozdrawiam, Henryk
 
 
roadking 




Pomógł: 5 razy
Dołączył: 04 Kwi 2007
Posty: 154
Skąd: Wrocław



Wysłany: Sro Lip 18, 2007 10:02   

Maja go w FATIMEXie - www.fatimex.pl
Ale sporo biorą za podpięcie się kompem (120 zł) - jakieś przeprogramowanie to dodatkowy koszt.
_________________
Szymon Ludowicz
www.ROADKING.pl
 
 
Brt 
mgz insz.




Pomógł: 1052 razy
Dołączył: 08 Cze 2004
Posty: 11395
Skąd: Dolny Śląsk



Wysłany: Sro Lip 18, 2007 10:14   

A umieją się nim posługiwać?? Bo mam pewne wątpliwości.....
_________________
Pozdrawiam - Brt
Nie udzielam pomocy na priv :!: Masz problem pisz na forum :ok:
 
 
Marian_K 




Pomógł: 61 razy
Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 503
Skąd: Siedlce



Wysłany: Sro Lip 18, 2007 10:26   

Brt napisał/a:
A umieją się nim posługiwać?? Bo mam pewne wątpliwości.....

Z opinii bardzo wielu osób wynika, że nie :sad: , więc Twoje wątpliwości są zasadne. Ja do nich na pewno bym nie pojechał. Zresztą - wystarczy poczytać opinie o firmie na stronie klubowej...

Pozdrawiam!
_________________
Znalazłeś rozwiązanie problemu - opisz w ostatnim poście.
 
 
Brt 
mgz insz.




Pomógł: 1052 razy
Dołączył: 08 Cze 2004
Posty: 11395
Skąd: Dolny Śląsk



Wysłany: Sro Lip 18, 2007 10:29   

Własnie dlatego zapytałem ;) Bo moze ktoś z tu obecnych był u nich na Testbooku i może cos więcej napisac ;) Ja w każdym razie, choćby mnie żywym ogniem przypiekali, to się do F nie udam.
_________________
Pozdrawiam - Brt
Nie udzielam pomocy na priv :!: Masz problem pisz na forum :ok:
 
 
roadking 




Pomógł: 5 razy
Dołączył: 04 Kwi 2007
Posty: 154
Skąd: Wrocław



Wysłany: Sro Lip 18, 2007 10:29   

Jeśli nie oni to kto w okolicy wrocka ?
_________________
Szymon Ludowicz
www.ROADKING.pl
 
 
Brt 
mgz insz.




Pomógł: 1052 razy
Dołączył: 08 Cze 2004
Posty: 11395
Skąd: Dolny Śląsk



Wysłany: Sro Lip 18, 2007 10:36   

Hmmm może warto czasem zrobić ileśtam km i pojechać w sprawdzone miejsce. Bo niestety są monopolistą jeśli chodzi o Wrocek i testbook. Dlatego chciałbym zweryfikować ich umiejętności co do obsługi testbooka.
_________________
Pozdrawiam - Brt
Nie udzielam pomocy na priv :!: Masz problem pisz na forum :ok:
 
 
roadking 




Pomógł: 5 razy
Dołączył: 04 Kwi 2007
Posty: 154
Skąd: Wrocław



Wysłany: Sro Lip 18, 2007 10:49   

Mysle że podstawowa obsługa taka jak załączenie/wyłączenie jakiejś opcji, odczytanie i skasowanie błędów itp to oni potrafią zrobić (u mnie takie czynności wykonywali i było OK), natomiast bardziej złożone funkcje typu wymiana oprogramowania w poszczególnych ECU to raczej średnio im wychodzi.

Najlepiej pojechać z konkretnym zadaniem do zrealizowania - jak sie nie uda to nie ma zapłaty i już.
_________________
Szymon Ludowicz
www.ROADKING.pl
 
 
jarema 




Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Kwi 2004
Posty: 207
Skąd: sztum



Wysłany: Sro Lip 18, 2007 12:04   

wielkie podziękowania dla roadkinga za przeprogramowanie mojego licznika. potwierdzam wszystko co tu pisał. u mnie działa to już dwa tygodnie i nie widze żadnych ubocznych skutków co do działania sprzętu. tylko ten napis err. ale to jest pestka. facet ma łeb i tyle. ja niestety nie mam takich zdolności,prędzej bym coś popsuł jak np.jeden licznik który padł.
tak więc jeśli ktoś chce zmodyfikować swój licznik to śmiało mogę kolegę polecić.
szymon nie wiem jak ci się odwdzięczę.może jakieś piwko jak będę przejeżdżał przez wrocław, ale to zbyt mało za te nieprzespane noce i sprzeczki z żoną.he,he.
 
 
 
roadking 




Pomógł: 5 razy
Dołączył: 04 Kwi 2007
Posty: 154
Skąd: Wrocław



Wysłany: Sro Lip 18, 2007 12:13   

Spoko - nie ma problemu - przecież ten licznik rozkminiałem również dla siebie - u mnie terz działa 3 tygodnie bez zarzutu... wystarczy że obiecasz że odwiedzisz mnie we wrocku jak bedziesz przejazdem - żone na zakupy a my do garażu :-)

PS. Szukaj starszych zegarów to nie bedzie problemu - w naszych autach (czyli roczniki 1999-2000) powinny działać OK poniższe zegary:

YAC112361
YAC001100
YAC001090
YAC112351
YAC110369

Ale to sa tylko benzyniaki
teraz już wiadomoże można szukać wśród diesli również.
_________________
Szymon Ludowicz
www.ROADKING.pl
 
 
henryk 



Pomógł: 74 razy
Dołączył: 29 Maj 2007
Posty: 625
Skąd: Opole



Wysłany: Sro Lip 18, 2007 14:02   

Brt napisał/a:
Hmmm może warto czasem zrobić ileśtam km i pojechać w sprawdzone miejsce.

Właśnie to miałem na myśli, bo planuję po wakacjach wyjazd do PHJOWI, ale z tekstów wyżej wywnioskowałem, że we Wrocławiu jest Testbook z rozsądną obsługą. Z zupełnie niemotoryzacyjnej branży mam doświadczenia, że osoba i chęć wykonania dobrej pracy jest dużo ważniejsza niż "autoryzacje", "certyfikaty" i posiadany sprzęt. Tyle, że do PHJOWI jest to długa wyprawa i nie mam gwarancji, że to co zamierzam uda się załatwić jednorazowo.
_________________
Pozdrawiam, Henryk
 
 
Brt 
mgz insz.




Pomógł: 1052 razy
Dołączył: 08 Cze 2004
Posty: 11395
Skąd: Dolny Śląsk



Wysłany: Sro Lip 18, 2007 14:26   

Testbook jest, a co do rozsądności obsługi, to proponuję poczytać TO Myślę, że jeśli już to trzeba zastosować podejście - konkretne zlecenie --> wykonanie --> sprawdzenie działania --> zapłata. Podejrzewam, że tanio nie będzie.
_________________
Pozdrawiam - Brt
Nie udzielam pomocy na priv :!: Masz problem pisz na forum :ok:
 
 
roadking 




Pomógł: 5 razy
Dołączył: 04 Kwi 2007
Posty: 154
Skąd: Wrocław



Wysłany: Sro Lip 18, 2007 14:48   

Sporo tych negatywnych opinii i z częścią z nich moge się niestety zgodzić, tam jest taki kumaty elektryk (on chyba zarządza warsztatem) z nim jest rozmowa normalna aczkolwiek nie jest to osoba naskakujaca na względy przyszłych klientów, reszta procowników to rzeczywiście "robole" którzy by zginęli gdyby nie wiedza tego elektryka.

No ale w innych warsztatach bywa podobnie, poza tym jak chcesz TestBooka to jaka masz alternatywę ?? ?? Najbliższy znany mi warsztat to PHJOWI (120km od wrocka). Sam dojazd to koszt 80-100zł. Byłem u Mariusza przy okazji delegacji i było OK. No ale daleko :-(

Jeśli chodzi o naprawy mechaniczne w Fatimexie to rzeczywiście czasami warto pójść gdzie indziej. U mnie ciekła maglownica - trzeba było ja zregenerować, elektryk z Fatimexu powiedział wprost że lepiej abym zrobił ja w warsztacie co regeneruje maglownice niż u niego bo jemu zajme stanowisko na 2 dni (maja tylko jeden podnośnik) a on i tak będzie musiał jechać z przekładnia gdzie indziej. Mimo iz może było to małomarketingowe zagranie to było ono rzeczywiście lepsze (szybsze i tańsze dla mnie).
A co do cen w Fatimexie to rzeczywiście sa o ok. 100% większe niż w zwykłym warsztacie - przykładowo wymiana oleju normalnie kosztuje 20 zł a w Fatimexie 50zł
_________________
Szymon Ludowicz
www.ROADKING.pl
 
 
henryk 



Pomógł: 74 razy
Dołączył: 29 Maj 2007
Posty: 625
Skąd: Opole



Wysłany: Sro Lip 18, 2007 15:09   

Brt napisał/a:
trzeba zastosować podejście - konkretne zlecenie --> wykonanie --> sprawdzenie działania --> zapłata
. No właśnie: konkretne zlecenie - i tu przede wszystkim chcę porozmawiać z kimś rozsądnym, chodzi mi o "0" przegląd po kupnie i omówieniu paru rzeczy "działających inaczej", co na razie nie przeszkodziło w przejechaniu 8kkm w 3 miesiące, ale docelowo zależy mi na wyprostowaniu tego.
Z tzw. mechaniką nie mam problemów, tzn. wiem gdzie będę robił.
_________________
Pozdrawiam, Henryk
 
 
roadking 




Pomógł: 5 razy
Dołączył: 04 Kwi 2007
Posty: 154
Skąd: Wrocław



Wysłany: Sro Lip 18, 2007 15:16   

To może sprzedaj info o tych paru rzeczach działajacych inaczej na forum (w odrębnym wątku) - może pomożemy.
W Fatimeksie koleś podepnie cię pod TestBooka i przeleci po kodach błedu - sprawdzi czy cos nie było wymieniane, czy przebieg jest prawdziwy itp. Za to skasuje pewno z 200 zł
_________________
Szymon Ludowicz
www.ROADKING.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [MG ZT] ERR w miejscu TRIP.
MaReK Rover serii 75, MG ZT 12 Czw Kwi 04, 2013 20:34
MaReK
Brak nowych postów [R75] Problem z komputerem.
mirmus28 Rover serii 75, MG ZT 7 Pią Wrz 23, 2011 08:46
21matys
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi [R75 '00] Problem z komputerem i klimą
Sczrajder Rover serii 75, MG ZT 2 Nie Mar 17, 2013 12:03
apples
Brak nowych postów [R75] Serwis z komputerem w trójmieście
piotrekholandia Rover serii 75, MG ZT 4 Sro Gru 08, 2010 20:26
kasjopea
Brak nowych postów [R75] Czy da się dorobić sterowanie komputerem?
chodzi o wskazywanie spalania itp.
kkkamil Rover serii 75, MG ZT 6 Sro Sty 13, 2010 16:11
apples



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink