Forum Klubu ROVERki.pl :: SOLVED [R200 1.6 '98] Wentylator za późno się włącza
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
SOLVED [R200 1.6 '98] Wentylator za późno się włącza
Autor Wiadomość
wild_weasel 




Pomógł: 114 razy
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 807
Skąd: Poznań

Rover 200

  Wysłany: Pią Cze 20, 2008 21:49   SOLVED [R200 1.6 '98] Wentylator za późno się włącza

Witam,
Nauczony doświadczeniem wolę zapytać o błahostkę niż udawać mądrego i popełnić błąd :wink:
W telegraficznym skrócie: silnik się grzeje. Termostat, czujniki, płyn chłodzący - wszystko Ok. Czujnik uruchamia wentylator przy temperaturze między 105 a 110 stopni.
Ekspert postawił diagnozę, że wewnętrzny wentylator (ten między chłodnicami, zdaje się wentylator klimatyzacji; jeśli nic nie pokręciłem...) nie działa, i w związku z tym wentylator zewnętrzny (który jest w środku, przy silniku) nie daje rady z chłodzeniem silnika.
Moje pytania:
1. Czy można kupić luzem taki wentylator czy w komplecie z chłodnicą wody/klimy? Czy jest inne rozwiązanie tego problemu?
2. Jeśli będę wymieniał chłodnicę, a i taka rzecz mnie czeka, czy powinien mieć wymiary 530x378x22? (Mam klimę fabryczną; RAVE pobiera mi się w żółwim tempie i nie wiem czy kiedykolwiek skończy :/ ) Czy ta chłodnica będzie Ok?
Jeśli gdzieś był już taki temat, poproszę o link, ja nie znalazłem rozwiązania.
Jestem zamotany i nie orientuję się w wiatrakach i chłodnicach - niby dwa, a za dużo dla mnie :roll:
_________________
It's all right...
Ostatnio zmieniony przez piter34 Czw Lip 17, 2008 12:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Pią Cze 20, 2008 21:49   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
Skiba 




Pomógł: 61 razy
Dołączył: 15 Paź 2006
Posty: 1457

Rover 600

Wysłany: Pią Cze 20, 2008 23:23   

o części mozesz zapytać tu: www.tomateam.pl (na pewno dobiorą dobre po numerze VIN) ;)

PS sprawdź/wymień zapobiegawczo korek zbiorniczka wyrównawczego - to on odpowiada za utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia w układzie.
_________________
pozdrawiam Skiba
 
 
wild_weasel 




Pomógł: 114 razy
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 807
Skąd: Poznań

Rover 200

Wysłany: Sob Cze 21, 2008 00:44   

Skiba, dzięki za podpowiedź - od korka zacząłem... Tylko tyle umiem sam zrobić... :mrgreen:
Diagnoza jest postawiona przez eksperta, naocznie, nausznie i komputerowo potwierdzona.
Na tomateam.pl ceny są dość wygórowane, dlatego szukam na allegro. Wolałbym raczej jakieś kompromisowe rozwiązanie - dla Roverka i dla portfela ;) Choć pewnie i tak się skończy zakupem u Tomiego...
_________________
It's all right...
 
 
 
Brt 
mgz insz.




Pomógł: 1052 razy
Dołączył: 08 Cze 2004
Posty: 11395
Skąd: Dolny Śląsk



Wysłany: Sob Cze 21, 2008 00:51   

eee myslę, że uzywke spokojnie dostaniesz ;)
_________________
Pozdrawiam - Brt
Nie udzielam pomocy na priv :!: Masz problem pisz na forum :ok:
 
 
wild_weasel 




Pomógł: 114 razy
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 807
Skąd: Poznań

Rover 200

Wysłany: Sob Cze 21, 2008 10:50   

Nie zrozumieliśmy się chyba :P
Ponawiam zapytania: czy wskazana przeze mnie chłodnica na allegro będzie pasowała?
Jakiego wentylatora powinienem szukać? (Jak się to cholerstwo nazywa: wody? klimy? chłodnicy? wewnętrzny? inny? :D ).
_________________
It's all right...
 
 
 
bialy114
[Usunięty]






Wysłany: Sob Cze 21, 2008 15:14   

wild_weasel napisał/a:
RAVE pobiera mi się w żółwim tempie i nie wiem czy kiedykolwiek skończy )

a trzeba było mówić :razz:

Rave pokazał, że pewnie chodzi o wentylator od strony zderzaka (patrz foto). Ja bym to nazwał "wentylator klimy". Osobiście sprawdziłbym, czy wentylator na 100% jest walnięty zamiast od razu kupować. Na krótko, po wymontowaniu, podpiąłbym do 12V i zobaczył, czy chodzi.
Chłodnica z linku powinna pasować - bo jest tylko jedna (wg mojej wiedzy nie ma czegoś takiego, jak niezależna "chłodnica klimy".
 
 
wild_weasel 




Pomógł: 114 razy
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 807
Skąd: Poznań

Rover 200

Wysłany: Nie Cze 22, 2008 18:02   

bialy114, dzięki! Zaoszczędziłeś mi mnóstwo czasu i podrzuciłeś doskonałą podpowiedź :D
_________________
It's all right...
 
 
 
sTERYD 
Klubowicz





Pomógł: 1130 razy
Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 10886
Skąd: ZGL / szczecin



Wysłany: Pon Cze 23, 2008 01:17   

a wlaśnie że były dwie chłodnice ;p
jedna do wersji z klimatyzacją, druga bez, i jak spojrzysz na dolny pas przedni to zobaczysz dwa mocowania z prawej strony samochodu....
oczywiście różnią się tylko szerokością (powierzchnią wymiany ciepła) ale w polskich warunkach to ma niewielkie znaczenie ;)
_________________
W przypadku obu Roverków w zasadzie mogę powiedzieć, że to spełnienie marzeń. Całe szczęście zostało jeszcze trochę do spełnienia ;)
 
 
 
wild_weasel 




Pomógł: 114 razy
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 807
Skąd: Poznań

Rover 200

Wysłany: Pon Cze 23, 2008 06:19   

bialy114 pisał chyba, że nie ma dwóch osobnych sztuk chłodnic montowanych w jednym samochodzie w jednym czasie.
sTERYD miał chyba na myśli, że były dwa typy chłodnic - do samochodów z klimą i do samochodów bez klimy.
Yeah?
sTERYD napisał/a:
oczywiście różnią się tylko szerokością

Czy ta, którą żem był wskazał jest Ok?
sTERYD napisał/a:
w polskich warunkach to ma niewielkie znaczenie ;)

A to dlaczego?
_________________
It's all right...
 
 
 
sTERYD 
Klubowicz





Pomógł: 1130 razy
Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 10886
Skąd: ZGL / szczecin



Wysłany: Pon Cze 23, 2008 09:09   

wild_weasel napisał/a:
Czy ta, którą żem był wskazał jest Ok?

tak,
ma to niewielkie znaczenie dlatego, że pojemność chłodnic różni się niewiele, i przy naszym klimacie, w zupełności wystarcza ta 10 cm krótsza
_________________
W przypadku obu Roverków w zasadzie mogę powiedzieć, że to spełnienie marzeń. Całe szczęście zostało jeszcze trochę do spełnienia ;)
Ostatnio zmieniony przez sTERYD Pon Cze 23, 2008 16:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
wild_weasel 




Pomógł: 114 razy
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 807
Skąd: Poznań

Rover 200

Wysłany: Pon Cze 23, 2008 09:19   

A da się to zamontować??? Bo jest istotnie tańsza i bliżej mnie. Przemo285 mówił, że tylko dłuższa...
Nie będzie przy krótszej problemów z chłodzeniem? Chciałbym wymienić mój zestaw na coś, co będzie chłodzić, a nie na nowy - równie niewydolny...
No i powiedzcie w końcu, czy jest u mnie drugi wiatrak między chłodnicami czy nie??? Tak jak podał bialy114 i mój RAVE, mam jedną chłodnicę.
_________________
It's all right...
 
 
 
bialy114
[Usunięty]






Wysłany: Pon Cze 23, 2008 15:57   

wild_weasel napisał/a:
czy jest u mnie drugi wiatrak między chłodnicami

między chłodnicami - technicznie niemożliwe - przecież jest jedna chłodnica :razz:
Czy masz drugi wentylator ? - ano trza tam zajrzeć - powinno go być widać np. patrząc przez grill :mrgreen:
 
 
wild_weasel 




Pomógł: 114 razy
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 807
Skąd: Poznań

Rover 200

Wysłany: Wto Cze 24, 2008 09:18   

Stan na wczoraj po południu: zaocznie ekspert stwierdził, że to jednak nie wentylator, tylko chłodnica do wymiany. Po moim stwierdzeniu, że w 25 bialego nie ma drugiej chłodnicy i poparciu tezy Ravem...
Więc pozostaje tylko sprawdzić, czy działa i jak działa wiatrak klimy, o ile mam taki (już niczego nie jestem pewien :p ) i albo wymienić wiatrak, albo całą chłodnicę. Shite, mam nadzieję, że problem będzie ostatecznie zdiagnozowany i wymiana części pomoże.
_________________
It's all right...
 
 
 
wild_weasel 




Pomógł: 114 razy
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 807
Skąd: Poznań

Rover 200

Wysłany: Sob Cze 28, 2008 15:53   [R 200 1.6 `98r.] Przegrzewanie silnika

Ponawiam TEMAT po rozmowie z nowym specem.
Fakty są takie:
- wentylator zewnętrzny (między chłodnicą a zderzakiem) nie włącza się w ogóle
- wentylator wewnętrzny (między chłodnicą a silnikiem) włącza się w dwóch przypadkach:
1. temperatura dochodzi prawie do 3/4 skali
2. włączam klimę (nawet na kompletnie zimnym silniku)
Ekspert stwierdził, że możliwy jest błąd w podłączeniu, tzn. uruchomienie klimy zamiast odpalić wentylator zewnętrzny, uruchamia ten wewnątrz silnika.
Macie jakieś pomysły? Do kogo z tym jechać - elektryka czy speca od klimy?
Czy możliwa jest przerwa w kablach, uszkodzony silnik wiatraka, nieszczelna klima i za niskie ciśnienie, coś innego? Wszyscy stawiają diagnozę "wymień chłodnicę", ale to koszt 500 zł, więc wolałbym zrobić to jako ostatnią rzecz...
I, najważniejsze, jakich fachowców od wyżej wymienionych spraw polecacie w Poznaniu?. Na forum było wiele pytań o speca - bez odpowiedzi.
_________________
It's all right...
 
 
 
zdzich44 




Pomógł: 4 razy
Dołączył: 22 Sty 2005
Posty: 51
Skąd: Kraków



Wysłany: Sob Cze 28, 2008 16:11   

Jak na mój gust masz spalony wentylator klimatyzacji.
Wentylator "wewnętrzny" włącza sie tylko na drugim biegu.
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
wild_weasel 




Pomógł: 114 razy
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 807
Skąd: Poznań

Rover 200

Wysłany: Sob Cze 28, 2008 16:12   

zdzich44 napisał/a:
Jak na mój gust masz spalony wentylator klimatyzacji.

Ale czy może to mieć wpływ na przegrzewanie się silnika? Temperatura jest za wysoka nawet jak nie włączam klimatyzacji.
_________________
It's all right...
 
 
 
zdzich44 




Pomógł: 4 razy
Dołączył: 22 Sty 2005
Posty: 51
Skąd: Kraków



Wysłany: Sob Cze 28, 2008 16:14   

Chodzi o to, że wentylator klimatyzacji (zewnętrzny) jest połączony szeregowo z wentylatorem chłodnicy płynu i jego spalenie powoduje nieodpalanie w/w na pierwszym biegu. Drugi bieg jest już niezależny i jak temperatura płynu podskoczy do właśnie mniej więcej 3/4 skali to się uruchamia.

edit: pierwszy bieg to o ile pamiętam powyżej 104 st. C. a drugi bieg powyżej 112 st. C.
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
Ostatnio zmieniony przez zdzich44 Sob Cze 28, 2008 16:15, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
wild_weasel 




Pomógł: 114 razy
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 807
Skąd: Poznań

Rover 200

Wysłany: Sob Cze 28, 2008 16:18   

zdzich44... Jeśli to jest faktycznie ten problem, to Ci się nie wypłacę z wdzięczności... Klikam "Pomógł" za drastyczny przełom w sprawie :grin:
_________________
It's all right...
 
 
 
zdzich44 




Pomógł: 4 razy
Dołączył: 22 Sty 2005
Posty: 51
Skąd: Kraków



Wysłany: Sob Cze 28, 2008 16:20   

wild_weasel napisał/a:
zdzich44... Jeśli to jest faktycznie ten problem, to Ci się nie wypłacę z wdzięczności...

Spoko, oby to był ten problem :)

wild_weasel napisał/a:

Ekspert stwierdził, że możliwy jest błąd w podłączeniu, tzn. uruchomienie klimy zamiast odpalić wentylator zewnętrzny, uruchamia ten wewnątrz silnika.

Ekspert się myli :) Odpalenie klimy zawsze włącza tenże wentylator.
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
wild_weasel 




Pomógł: 114 razy
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 807
Skąd: Poznań

Rover 200

Wysłany: Sob Cze 28, 2008 16:36   

A może jeszcze jakaś podpowiedź, gdzie można dostać taki wentylator ze sprawdzonego źródła (używany) lub po przystępnej cenie (nowy)?
Znalazłem takie coś http://allegro.pl/item384...er_200_400.html
tylko mam obawy przed kupnem używki...
zdzich44, można to jakoś inaczej załatwić niż kupując nowy? Czy np. mogą być przerwane kable, niesprawny silnik? Coś innego?
_________________
It's all right...
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Przyklejony: [R200/25, MG ZR] Workshop Manual ROVERki.pl
sknerko Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 23 Sro Paź 03, 2018 14:24
Prescenn
Brak nowych postów [Rover 214 Si 1996r (103 KM)] wentylator się za późno włącza
Rockefeler17 Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 25 Wto Sie 17, 2010 15:51
smarzuch
Brak nowych postów [r200] wentylator sprawny, a nie włącza sie
made07 Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 9 Sob Maj 05, 2012 00:34
zdzichu
Brak nowych postów [r200 1.4 16v] po odpaleniu włącza się wentylator!
krzys31 Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 8 Pon Cze 08, 2009 21:01
krzys31
Brak nowych postów [R25] Wentylator klimy się nie włącza.
LukaszBDG Rover serii 200/25, MG ZR i Streetwise 0 Sob Lip 18, 2015 20:42
LukaszBDG



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink