Forum Klubu ROVERki.pl :: [R75] Webasto dymi i pali bezpiecznik
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R75] Webasto dymi i pali bezpiecznik
Autor Wiadomość
henryk 



Pomógł: 74 razy
Dołączył: 29 Maj 2007
Posty: 625
Skąd: Opole



Wysłany: Nie Lut 08, 2009 13:14   

Webasto odpaliło.
Objawy opisałem wyżej. Po rozebraniu urządzenia i rozmowie z serwisantem piecyków firmy eberspracher używanych w ciężarówkach, zaryzykowałem, że sterownik może być dobry i zamówiłem dwie, sporo nowsze rocznikowo, zdekompletowane sztuki - argail zabrał sterowniki :wink: .
Wymieniłem kompletny palnik z czujnikiem płomienia oraz wentylator nadmuchu powietrza - w porównaniu z zamówionymi egzemplarzami, mój wentylator kręcił się z dużym oporem. Wymieniałem całe moduły. Koszty ryzyka stosunkowo ogranicznone, bo zamawiałem uszkodzone/niekompletne urządzenia z art-bizar. Przysłali dokładnie to o czym rozmawialiśmy. Uwaga: warto rozebrać piecyk i wyczyścić, bo po demontażu okazało się, że otwory nawiewu powietrza były prawie całe zasklepione czarną, zwęgloną sadzą, która mogła spowodować uszkodzenie wentylatora i ciągłe palenie świecy, w konsekwencji przepalanie się bezpiecznika.
Dzisiaj temperatura spadła, piecyk odpalił - dźwięk trochę "kosmiczny", zero dymu i szybko się nagrzało, czyli (póki co) działa. Co do potrzeby silikonu to mam wątpliwości: pokrywa sterownika ma solidną gumową uszczelkę w wyprofilowanym rowku. Płytka elektroniczna jest cała pokryta jakimś zabezpieczającym lakierem. Jedyne, niestety, co mogło się stać i jest nie do odwrócenia, to próżniowe zamykanie sterownika w fabryce, czego nie jestem w stanie odtworzyć. Pożyjemy, zobaczymy.
W wątku argail'a zamieszczę przy okazji zdjęcia sterownika, bo u mnie występuje drobna różnica. A zdjęcia się przydają, bo na płytce są jakieś dwa gluty, o których początkowo myślałem, że coś się podtopiło.
_________________
Pozdrawiam, Henryk
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Nie Lut 08, 2009 13:14   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
nitta 



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Sty 2009
Posty: 189
Skąd: Z mieszkania



Wysłany: Nie Lut 08, 2009 13:38   

henryk_w, a czy mogłbys zajzec do mojego tematu z webasto ?? napisalem juz dawno temu i nikt mi tam nie odpowiada. mam podobne objawy jakie ty miales i nawet nie jestem pewien czy webasto dziala poprawnie. tez mialem spalony bezpiecznik, wymienilem go jakis tydzien temu ale wciaz jest dobry, wiec chociac tyle. Jak mozesz to odpisz mi na mojego posta "webasto nie dziala" co myslisz o mojej sytuacji.
 
 
argail 




Pomógł: 34 razy
Dołączył: 14 Wrz 2007
Posty: 445
Skąd: Radom

Rover 75

Wysłany: Nie Lut 08, 2009 14:00   

henryk_w napisał/a:
zdekompletowane sztuki - argail zabrał sterowniki

O wypraszam sobie - zabrałem jeden ;))) Drugi nie działał - został odesłany razem z moim starym ;)
Też dałem ciała, bo zamiast kupić same sterowniki, kupiłem cały piecyk i w efekcie mam jeden działający i drugi z uszkodzonym sterownikiem ;)))
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
nestor_45 



Dołączył: 04 Lut 2008
Posty: 34
Skąd: Gorzów Wielkoplski



Wysłany: Nie Lut 08, 2009 14:31   

Pytanko do henryka. Czy do wyczyszczenia piecyka muszę rozszczelnić steronik. można to rozebrać tak żeby dostać sie bezpośrednio do komory spalania ??
_________________
Można zerknąć
www.fabryka-schodow.pl
 
 
henryk 



Pomógł: 74 razy
Dołączył: 29 Maj 2007
Posty: 625
Skąd: Opole



Wysłany: Nie Lut 08, 2009 16:30   

nestor_45 napisał/a:
Czy do wyczyszczenia piecyka muszę rozszczelnić steronik
nie.
Nie odkręcaj pokrywy górnej po prawej stronie, patrząc jak stoisz przed samochodem. Całą resztę można spokojnie porozkręcać na moduły.
nestor_45 napisał/a:
można to rozebrać tak żeby dostać sie bezpośrednio do komory spalania
można.
_________________
Pozdrawiam, Henryk
 
 
kerbi 




Pomógł: 14 razy
Dołączył: 08 Kwi 2008
Posty: 301
Skąd: Kraków



Wysłany: Sro Gru 16, 2009 17:03   

Witam, chciałbym rozebrać swój piecyk i mam pytanie do ludzi którzy to robili. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas rozkręcania, co z płynem czy będzie wyciekał i ewentualnie trzeba potem układ odpowietrzać. Mam te same objawy co większość z was po odłączeniu kostek i po jakims czasie ponownemu podłączeniu piecyk uruchamia się ale jest zimny. Aha jeszcze jedno pytanie, w jaki sposób jest jest rozpylane paliwo w piecyku. Studiuję z pewnym kolesiem który pracuje w serwisie audi i ma jakiś środek który można wstzryknąć w przewód doprowadzajacy paliwo i z tego co mówił mi cos tam czyści w środku, mówił że się bardzo dobrze sprawdza i w wielu przypadkach pomaga.
 
 
Filip 



Dołączył: 20 Cze 2009
Posty: 57
Skąd: Poznań



Wysłany: Sro Gru 01, 2010 19:40   

U mnie tez nie działa webasto zeszłej zimy było ok ,a teraz na dworze -13'C i nic :sad:

Od czego mam zacząć sprawdzać co jest nie tak(bezpiecznik jest ok). Co na ogół w pierwszej kolejności pada :?:

do tej świecy od webasto trudno się dostać??? :roll:
_________________
Filip
 
 
apples 




Pomógł: 564 razy
Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 5678



Wysłany: Czw Gru 02, 2010 09:49   

Filip napisał/a:
U mnie tez nie działa webasto zeszłej zimy było ok ,a teraz na dworze -13'C i nic

Od czego mam zacząć sprawdzać co jest nie tak(bezpiecznik jest ok). Co na ogół w pierwszej kolejności pada

do tej świecy od webasto trudno się dostać???
Webasto http://forum.roverki.eu/v...p=494750#494750 . Poczytaj o zasadzie działania oraz jak sprawdzić bez testera diagnostycznego.
 
 
grota10 




Pomógł: 18 razy
Dołączył: 01 Cze 2009
Posty: 878
Skąd: Police



Wysłany: Nie Gru 02, 2012 21:28   

Stachu a co ma akumulator do piecyka? Przeciez jak silnik pracuje to prad idzie z alternatora.A moze sie myle.
 
 
michalie 




Pomógł: 3 razy
Dołączył: 26 Paź 2008
Posty: 287
Skąd: kielce



Wysłany: Wto Gru 04, 2012 14:13   

Co do awaryjności płytek serwisant powiedział mi ze one sa zamontowane na piecu który sie nagrzewa, nagrzewa sie też latem kiedy piec nie pracuje dajmy na to jest 30 stopni płyn ma ze 110 stopni żar pod maską i tak przez całe lato to do zimy może sterownik nie wytrzymać więc radził robić obejście wody żeby nie płynęła przez piec lub zabierac na lato płytkę sterownika do domu
 
 
 
Pieta 




Pomógł: 72 razy
Dołączył: 10 Wrz 2009
Posty: 1025
Skąd: Gdańsk

Rover 75

Wysłany: Wto Gru 04, 2012 14:37   

Filip napisał/a:
do tej świecy od webasto trudno się dostać???

http://www.canalworld.net...showtopic=20695

[ Dodano: Wto Gru 04, 2012 14:37 ]
michalie napisał/a:
Co do awaryjności płytek serwisant powiedział mi ze one sa zamontowane na piecu który sie nagrzewa, nagrzewa sie też latem kiedy piec nie pracuje dajmy na to jest 30 stopni płyn ma ze 110 stopni żar pod maską i tak przez całe lato to do zimy może sterownik nie wytrzymać więc radził robić obejście wody żeby nie płynęła przez piec lub zabierac na lato płytkę sterownika do domu



To są normalne warunki pracy tej płytki. Webasto definitywnie zaprojektowało elektronikę bardzo kiepsko.
Oczywiście można demontować płytkę na lato, tylko komu by się chcialo. Dodatkowo musisz zabezpieczyć wtyczki. Uważać aby nie rozszczelnić uszczelnienia pokrywki przy ponownym zakładaniu, uważać na termistor i jego kontakt z płaszczem. Przy demontażu też może wiele się stać. Osobiście uważam aby nic tam nie grzebać, skoro wszystko gra.
Można łatwo ominąć wymiennik w instalacji wody stosując elektrozawór stosowany między innymi przez BMW do odcięcia obiegu nagrzewnicy w kabinie i sterować go sygnałami z czujnika temperatury i timera.

Inną dobrą praktyką zalecaną przez serwis Webasto to uruchamiania pieca poza sezonem, przynajmniej raz w miesiącu.
Niestety w dogrzewaczach nie ma takiej opcji aby samemu go odpalić bez modyfikacji.

PS.
Plytki w Thermo Top V sa dużo bardziej mniej awaryjne
 
 
sash997 




Pomógł: 36 razy
Dołączył: 24 Mar 2009
Posty: 1654
Skąd: wieluń



Wysłany: Wto Gru 04, 2012 16:40   

zimno sie zrobiło a ja czekam na moja płytke bo jest w naprawie,z tego co widze mało który piec jest sprawny,kupiłem używany i kilka razy wymieniałem bo we wszystkich uwalony sterownik aż wkońcu oddałem do naprawy bo sprawna płytka na allegro to koszmarna cena 700zł uzywana i 1200 nowa
_________________
-DIAGNOSTYKA I NAPRAWA PIECY I STEROWNIKÓW WEBASTO !
-NAPRAWA SILNIKÓW WENTYLATORA CHŁODNICY W ROVER 75
 
 
 
sew87 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 16 Lis 2009
Posty: 573
Skąd: rzeszów

Rover 75

Wysłany: Wto Gru 04, 2012 16:58   

a ja wlozylem bezpiecznik tylko bo nie bylo i chodzi ladnie nie dymi ,i jak jest minusowa temperatura zagrzewa sie w niecale 5km
_________________
sew
 
 
 
grota10 




Pomógł: 18 razy
Dołączył: 01 Cze 2009
Posty: 878
Skąd: Police



Wysłany: Wto Gru 04, 2012 18:48   

U mnie po diagnostyce komputerowej i wykasowaniu bledow zaskoczyl.Ale dzis rano ledwo sobie poradzil,podymil,podymil i z bulem zalapal.Wyjazd z pracy ,nie dal rady,pod domem kilka razy po puszczeniu chmury dal rade.Czy to objawy zapapranego srodka,czy czeka mnie wymiana palnika? Wolal bym to pierwsze. Jutro znowu serwis
 
 
sash997 




Pomógł: 36 razy
Dołączył: 24 Mar 2009
Posty: 1654
Skąd: wieluń



Wysłany: Wto Gru 04, 2012 19:14   

rozkręć dziada i zobacz może troche zasyfiony już i nie domaga :razz:
_________________
-DIAGNOSTYKA I NAPRAWA PIECY I STEROWNIKÓW WEBASTO !
-NAPRAWA SILNIKÓW WENTYLATORA CHŁODNICY W ROVER 75
 
 
 
Pieta 




Pomógł: 72 razy
Dołączył: 10 Wrz 2009
Posty: 1025
Skąd: Gdańsk

Rover 75

Wysłany: Wto Gru 04, 2012 19:56   

Trzeba rozkręcić i sprawdzić wentylator czy się kręci
potem za komorę spalania i palnik się zabrać
Kup sobie wcześniej uszczelkę pod palnik lub silikon wysokotemperaturowy
 
 
grota10 




Pomógł: 18 razy
Dołączył: 01 Cze 2009
Posty: 878
Skąd: Police



Wysłany: Wto Gru 04, 2012 21:38   

Dzieki za podpowiedz.Wiatrak kreci bo slysze jak gwizdze.Przestudiowalem juz duzo na temat rozebrania i czyszczenia tego bajeru ale nie mam warunkow sam zrobic.Temperatura kiepska na grzebanie na dworze,no i troche sie boje.Zapytam jutro fachowca ile ewentualnie samo czyszczenie,pozniej bede myslal.Jak nie za wiele zaspiewa to sie zdecyduje,jesli duzo bede szukal jakiegos pomieszczenia
 
 
henryk 



Pomógł: 74 razy
Dołączył: 29 Maj 2007
Posty: 625
Skąd: Opole



Wysłany: Pią Gru 07, 2012 14:27   

grota10 napisał/a:
Wiatrak kreci bo slysze jak gwizdze
też słyszałem wiatrak i wydawało się, że dobrze kręci. Po rozkręceniu piecyka okazało się, że wiatrak miał luz na ośce i się prawdopodobnie blokował, co powodowało przepalanie bezpiecznika. Wymiana wiatraczka pomogła.
Jeżeli webasto działało to tym bardziej warto rozebrać, sprawdzić i przeczyścić. Jest duża szansa, że odżyje.
_________________
Pozdrawiam, Henryk
 
 
grota10 




Pomógł: 18 razy
Dołączył: 01 Cze 2009
Posty: 878
Skąd: Police



Wysłany: Sob Gru 08, 2012 10:42   

bylem u fachowca ktory jakims programem uruchomil mi piecyk,wykasowal jakies bledy,niby zadzialal na krotko,slysze ze probuje,ale dalej strzela i dymi.Do tego zwariowaly mi wskazniki,przestaly dzialac kierunki,swiatla,zapala sie nie wiadomo dlaczego kontrolka otwartych drzwi,strasznie ciezko odpala.Po odpieciu calego piecyka wszystko wrocilo do normy.Podpowiedzieli mi forumowicze ze gosc wgral mi jakis blad.Pytanie brzmi co teraz z tym zrobic?Czy jak rozbiore i przeczyszcze webasto,jest szansa ze zacznie normalnie chodzic?Czy moge bez szkody dla samochodu jezdzic z odpietym piecem?Czy po regeneracji pieca bedzie trzeba szukac kogos z prawidlowym programem zeby go uruchomic?
 
 
sash997 




Pomógł: 36 razy
Dołączył: 24 Mar 2009
Posty: 1654
Skąd: wieluń



Wysłany: Sob Gru 08, 2012 14:38   

a włączałeś zapłon podczas diagnozy pieca?
_________________
-DIAGNOSTYKA I NAPRAWA PIECY I STEROWNIKÓW WEBASTO !
-NAPRAWA SILNIKÓW WENTYLATORA CHŁODNICY W ROVER 75
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [R75] Webasto dymi i strzela
MiReK Rover serii 75, MG ZT 60 Nie Sty 13, 2013 17:40
MiReK
Brak nowych postów [R75] Ciężko pali i dymi
krzysztof.sly Rover serii 75, MG ZT 4 Czw Wrz 11, 2014 07:26
longer86
Brak nowych postów [R75] Silnik nie odpala - nie pali na cylindry - dymi
djwhite22 Rover serii 75, MG ZT 6 Pią Lip 04, 2014 22:23
krzychu.b
Brak nowych postów [R75] podgrzewanie fotela pali bezpiecznik
Aragorn Rover serii 75, MG ZT 1 Nie Kwi 21, 2013 23:20
radi
Brak nowych postów [MG ZT] Auto nie pali, przepalajacy sie bezpiecznik F2
gandi84 Rover serii 75, MG ZT 0 Pią Mar 08, 2013 20:38
gandi84



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink