Forum Klubu ROVERki.pl :: [R75] Klimatyzacja - wyłącza się
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R75] Klimatyzacja - wyłącza się
Autor Wiadomość
zielus 



Dołączył: 29 Sty 2008
Posty: 18
Skąd: Swiebodzice



Wysłany: Pią Kwi 03, 2009 20:39   [R75] Klimatyzacja - wyłącza się
Typ: V6 Rodzaj silnika: benzyna Pojemnosc silnika: 2.0 Rok produkcji: wszystkie

Witajcie!

Dzisiaj zrobiło się ciepło, więc pojechałem przygotować klimę do sezonu. W serwisie uzupełniono mi czynnik chłodzący (gaz), olej oraz sprawdzono szczelność instalacji. Po wszystkim włączyłem na klimatroniku Auto i ustawiłem niską temperaturę. Niestety sprężarka nie bardzo chce wystartować. Obserwowałem co się dzieje pod maską i wygląda to tak:
Słychać stuknięcie i sprężarka startuje na jakieś 1-2 sek i wyłącza się. Gruba rurka przez moment robi się zimna, ale po wyłączeniu sprężarki wraca do normalnej temperatury. Mija ok 9-10 sek po czym znów sprężarka włącza się na 1-2 sek i tak w kółko. Wentylator jest sprawny (miesiąc temu zregenerowałem silnik wentylatora). Co to może być? W zeszłym sezonie klima działała elegancko, ale przez całą zimę jeździłem na Econ. Pomocy!
Ostatnio zmieniony przez apples Wto Cze 14, 2011 12:56, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Pią Kwi 03, 2009 20:39   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
sTERYD 
Klubowicz





Pomógł: 1131 razy
Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 10891
Skąd: ZGL / szczecin



Wysłany: Pią Kwi 03, 2009 21:22   

silnik wentylatora chłodnicy nie pracuje w związku z czym presostat wyłącza sprężarkę jak wzrasrta ciśnienie w parowniku

szukanie nie boli :cool:
_________________
W przypadku obu Roverków w zasadzie mogę powiedzieć, że to spełnienie marzeń. Całe szczęście zostało jeszcze trochę do spełnienia ;)
 
 
 
zielus 



Dołączył: 29 Sty 2008
Posty: 18
Skąd: Swiebodzice



Wysłany: Pią Kwi 03, 2009 21:32   

hmm jak miałem uszkodzony wentylator, to klima nie działała tylko podczas postoju, a teraz nie działa ani jak stoi, ani jak jedzie :beczy:

BTW Wentylator włącza się po włączeniu osuszania szyby, a także w czasie jazdy w korku. Na pewno tu chodzi o wentylator???
 
 
henryk 



Pomógł: 74 razy
Dołączył: 29 Maj 2007
Posty: 625
Skąd: Opole



Wysłany: Pią Kwi 03, 2009 22:36   

zielus napisał/a:
Na pewno tu chodzi o wentylator???
nie na pewno, aczkolwiek możesz mieć któryś z biegów niesprawny:
najniższy bieg włącza się od razu po włączeniu klimy, w zależności od potrzeb wentylator wchodzi na wyższe obroty.
Ponieważ po wymianie wentylatora u mnie, działa wyłącznie bieg najwyższy (zaczyna się trzeci sezon tego wentylatora) - to słyszę kiedy wentylator kręci. Uważam, że włączona klima powinna działać dłużej niż 1-2 sekundy zanim włączy się wentylator. W obecnych temperaturach klima działa z wentylatorem/bez wentylatora w proporcji 1:1, nawet trochę dłużej bez włączonego wentylatora. Chłodzi cały czas, wystarczająco wydajnie.
Uważam, że coś z układem klimatyzacji możesz mieć nie tak. Ale na tym się nie znam.
_________________
Pozdrawiam, Henryk
 
 
SeniorA 




Pomógł: 591 razy
Dołączył: 14 Sty 2009
Posty: 4888



Wysłany: Pią Kwi 03, 2009 22:41   

zielus napisał/a:
Dzisiaj zrobiło się ciepło, więc pojechałem przygotować klimę do sezonu.
dla klimy to jest sezon cały rok,bo w zimie też należy jej używać od czasu do czasu(chociaż raz na 2-3 tygodnie ).Chodzi o rozprowadzenie czynnika roboczego , który zawiera też środek smarny, konserwujący ruchome elementy sprężarki, oraz uszczelnia cały układ i chroni go przed korozją
zielus napisał/a:
W serwisie uzupełniono mi czynnik chłodzący (gaz),
Brak czynnika powyżej 15%,powoduje,że w układzie pojawia się korozja,a to już jeden krok do zatarcia sprężarki.

[ Dodano: Pią Kwi 03, 2009 23:03 ]
zielus napisał/a:
Słychać stuknięcie i sprężarka startuje na jakieś 1-2 sek i wyłącza się
To jest też objaw za dużej ilości czynnika roboczego w układzie (450g+- 50g)ale też niewłaściwego działania układu chłodzenia / np. wentylator / bo automatyka wyłącza klimę by nie dopuścić do przegrzania układu.
Pokrywa się to z rozumowaniem kolegi sTERYDa.
_________________
Andrzej
Pozdrawiam
 
 
sTERYD 
Klubowicz





Pomógł: 1131 razy
Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 10891
Skąd: ZGL / szczecin



Wysłany: Sob Kwi 04, 2009 00:14   

może być tez tak, ze naładowali Ci za dużo czynnika rozprężnego... presostat będzie tak samo reagował... spuścić nietrudno, ale pojechałbym na przegląd bo tacy fachofcy potrafiom oleju nie wpuścić :/
_________________
W przypadku obu Roverków w zasadzie mogę powiedzieć, że to spełnienie marzeń. Całe szczęście zostało jeszcze trochę do spełnienia ;)
 
 
 
zielus 



Dołączył: 29 Sty 2008
Posty: 18
Skąd: Swiebodzice



Wysłany: Wto Kwi 07, 2009 07:15   

wybaczcie, że dalej męczę temat, ale byłem wczoraj w jednym serwisie i panowie stwierdzili, że nic nie pomogą, bo z komputera nie mogą się połączyć z moim klimatronikiem :evil:
Sprawa wygląda tak:
1. Podczas jazdy nic się nie zmienia tj. dalej nie chłodzi, więc myślę, że eliminuje to problem z wentylatorem, tak?
2. Wentylator jak zaobserwowałem, włącza się równolegle ze sprężarką tj. na 1-2 sek, po czym wyłącza się.
3. Przed uzupełnieniem czynnika chłodzącego (brakowało ok. 25%) zachowanie było dokładnie identyczne. Olej także uzupełniono.

Pojadę dzisiaj do innego serwisu może wreszcie trafie na prawdziwych fachowców, ale bardzo proszę o wszelkie wskazówki, które pomogą w rozwiązaniu problemu.
 
 
henryk 



Pomógł: 74 razy
Dołączył: 29 Maj 2007
Posty: 625
Skąd: Opole



Wysłany: Wto Kwi 07, 2009 09:54   

zielus napisał/a:
Wentylator jak zaobserwowałem, włącza się równolegle ze sprężarką tj. na 1-2 sek, po czym wyłącza się
to eliminuje wentylator jako przyczynę zachowania klimy. Sprężarka nie działa, wentylator się wyłącza. Wiatrak zachowuje się prawidłowo.
Robiłeś autotest klimy z panela sterującego? Z pamięci nie podam sposobu, był parokrotnie opisywany na Forum i (lub) na Stronie Głównej.
_________________
Pozdrawiam, Henryk
 
 
Marian_K 




Pomógł: 61 razy
Dołączył: 06 Gru 2006
Posty: 503
Skąd: Siedlce



Wysłany: Wto Kwi 07, 2009 10:10   

Hmm.. dziwny przypadek.
Jak dla mnie to:
1. za duże ciśnienie w układzie,
2. uszkodzony presostat,
3. uszkodzona sprężarka (sprzęgło).

Mi nic innego do głowy nie przychodzi.

Pozdrawiam!
_________________
Znalazłeś rozwiązanie problemu - opisz w ostatnim poście.
 
 
SeniorA 




Pomógł: 591 razy
Dołączył: 14 Sty 2009
Posty: 4888



Wysłany: Wto Kwi 07, 2009 10:35   

henryk_w napisał/a:
Robiłeś autotest klimy z panela sterującego?
na wolnym powietrzu w dzień , nacisnąc jednocześnie AUTO i przycisk z sylwetką ludzika,przekręcić stacyjkę w II pozycję.Odczytać wynik na wyświetlaczu.
_________________
Andrzej
Pozdrawiam
 
 
zielus 



Dołączył: 29 Sty 2008
Posty: 18
Skąd: Swiebodzice



Wysłany: Wto Kwi 07, 2009 14:08   

robiłem autotest wynik 00. Byłem u następnego magika od klimy i powiedział, żebym jechał na komputer bo według niego wszystko jest sprawne - wiec szukałby po stronie elektroniki :evil:
 
 
argail 




Pomógł: 34 razy
Dołączył: 14 Wrz 2007
Posty: 445
Skąd: Radom

Rover 75

Wysłany: Wto Kwi 07, 2009 14:10   

Podepnę się pod wątek - po nabiciu klimy (i teoretycznym nasmarowaniu ... ? ), po włączeniu klimatyzacji czuć wyraźnie jak samochód wchodzi w jakieś wibracje - wcześniej tego nie było ..... takie drżenie co jakieś 2sec - szczególnie czuć to na wolnych obrotach.
Przed wizytą w serwisie klimatyzacji nie było takich objawów - czyżby panowie przeładowali układ, czy też nie dali smarowania ?? ?
A może po prostu zaciera się sprężarka ? ;((
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
SeniorA 




Pomógł: 591 razy
Dołączył: 14 Sty 2009
Posty: 4888



Wysłany: Wto Kwi 07, 2009 15:05   

argail napisał/a:
czyżby panowie przeładowali układ,
Może tak być . Mnie tak urządzili klimę w Corolli, zamiast 450g dali 600g.
_________________
Andrzej
Pozdrawiam
 
 
it73 



Dołączył: 15 Mar 2013
Posty: 5



Wysłany: Wto Kwi 30, 2013 15:43   

witam wszystkich. temat stary ale dla mnie aktualny. mam dokładnie ten sam problem co zielus no i jestem ciekaw czy go rozwiązał, albo czy komukolwiek udało się rozwiązać taki problem. czekam na odpowiedz
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [R75] Klimatyzacja - wyłącza się
potrolu Rover serii 75, MG ZT 30 Nie Kwi 28, 2013 17:29
SeniorA
Brak nowych postów [R75] Klimatyzacja się wyłącza
potrolu Rover serii 75, MG ZT 20 Nie Lip 04, 2010 23:42
mkowals5
Brak nowych postów [R75] Klimatyzacja wyłącza się przy dużym obciażeniu.
jpawel Rover serii 75, MG ZT 13 Pon Cze 08, 2015 13:58
radareks
Brak nowych postów [R75] webasto - nie wyłącza się
maciejosw Rover serii 75, MG ZT 16 Pon Lut 10, 2014 01:32
maciejosw
Brak nowych postów [R75] Webasto, czy się wyłącza ?
oliamaru Rover serii 75, MG ZT 9 Sob Gru 12, 2009 15:01
solkim



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink