Forum Klubu ROVERki.pl :: [R75] Zamienniki wentylatorów
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R75] Zamienniki wentylatorów
Autor Wiadomość
szybkibob 



Dołączył: 16 Lip 2009
Posty: 1
Skąd: tarnow



Wysłany: Czw Lip 16, 2009 16:02   [R75] Zamienniki wentylatorów
Typ: CDT Rodzaj silnika: diesel Pojemnosc silnika: 2.0 Rok produkcji: 1999

witam wszystkich,
mam problem ze spalonym silnikiem wentylatora, regenerować się go niestety nie da bo jak twierdzi elektromechanik - "palił się żywym ogniem" i nic już z niego nie będzie. Chciałem go nawet przewijać ale jakiś spec od tych spraw stwierdził, że go nie uratuje bo jakaś płytka też sie spaliła :( ((((

Jakie zamienniki proponujecie tzn od jakich aut aby to wszystko dobrze chodziło bez jakiegokolwiek ryzyka, że uszkodzę silnik albo klimatyzację ??
Jakiej mocy powinien być silnik aby uciągną takie duże śmigło ?? bo jak chodziłem po szrotach z silnikiem i wiatrakiem to mnei pytali czy to od Kamaza :)
Ostatnio zmieniony przez apples Pią Cze 24, 2011 19:29, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Czw Lip 16, 2009 16:02   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
SeniorA 




Pomógł: 591 razy
Dołączył: 14 Sty 2009
Posty: 4888



Wysłany: Czw Lip 16, 2009 16:17   

http://roverki.pl/index.p...cle/21-inne/476

[ Dodano: Czw Lip 16, 2009 16:26 ]
olbo kup używany od R75 , przeglądnij , wymień szczotki i zamontuj.
_________________
Andrzej
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez kasjopea Wto Lip 20, 2010 19:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
kris-tofer 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 2019

Rover 75

Wysłany: Sro Lip 22, 2009 13:56   

ja kupiłem wentylator od voyagera po 2001 roku, silnik wygląda tak samo, jednak chodzi tylko na 1 najszybaszym biegu (wentylator chłodnicy) będę mujsiał zainwestować jeszcze w rezystory aby nadać mu kilka biegów, bo po pierwsze ma duże obroty i małe fabrycznie śmigło, a po drugie jest głośny. Mam nadzieję że po użyciu rezystorów obroty będą mniejsze i jednocześnie będzie cichszy.
Używki oryginalne kosztują do 1000zł, ja za nowy dałem 220zł
 
 
 
dukat11 




Pomógł: 203 razy
Dołączył: 02 Lis 2008
Posty: 1449
Skąd: Trójmiasto

Rover 75

Wysłany: Sro Lip 22, 2009 15:17   

kris-tofer napisał/a:
ja kupiłem wentylator od voyagera po 2001 roku, silnik wygląda tak samo,

1. Czy pasuje on w orginalne mocowania obudowy i śmigło?
2. Jaki jest numer katalogowy i z jakiej wersji voyagera?
_________________
Pozdr.
Dukat11
 
 
kris-tofer 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 2019

Rover 75

Wysłany: Czw Lip 23, 2009 09:25   

Silnik wentylatora chłodnicy od voyagera z roku produkcji 2001 - 2003 wygląda identycznie jednak jest trochę niższy. Na szczęście w oryginalnej obudowie wiatraka są dwa mocowania jedno, żeby zamocować silnik głębiej, a drugie, żeby był bardziej wysunięty w stronę zderzaka. W tym pierwszym zagłębieniu zamocowany jest silnik oryginalny, a w tym drugim zamocowałem zamiennik od voyagera, przez co odsunął się od obudowy i oryginalne śmigło dało się zamocować i nie ociera o obudowę.
Silniczek od voyagera ma tylko jeden bieg i to bardzo szybki, ma kostkę tylko na dwa przewody. Puki co u mnie chodzi tylko na tym jednym biegu, ale trzeba będzie dokupić rezystory żeby nadać mu jeszcze 2 biegi.
Ja puki co nie zamontowałem rezystorów i założyłem te małe śmigło od voyagera, bo z roverowskim śmigłem zrywała się straszna wichura, więc zastosowanie rezystorów jest niezbędne. Tu masz limk do strony na której kupiłem zamiennik http://allegro.pl/item677...ator_klimy.html
Jutro napiszę Ci numer katalogowy bo teraz nie mam pod ręką.
 
 
 
MateuszG 



Dołączył: 27 Lis 2007
Posty: 40
Skąd: sandomierz



Wysłany: Pon Sie 03, 2009 11:21   

Dziękuję kris-tofer za podpowiedź, silnik od Voyagera pasuje idealnie, działa bardzo dobrze. Miałem jedynie problem z otworzeniem silnika za pomocą młotka i przecinaka. Potem zastanawiałem się który kabel jest plusowy i minusowy, doszedłem do wniosku że minus to ten z odstającym małym kabelkiem. Zbiłem młotkiem zatrzaski silnika ale nie mam pewności czy się ten silnik po jakimś czasie nie rozpadnie :) . Mam wrażenie że ten silnik od voyagera jest tak zrobiony jakby nie był przeznaczony do otwierania i naprawy. Przydałoby się jeszcze dokupić wtyczkę do silnika wentylatora od Voyagera , żeby tego silnika nie rozbierać i połączyć sobie tylko kabelki ( plus i minus ).
 
 
kris-tofer 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 2019

Rover 75

Wysłany: Pon Sie 03, 2009 11:36   

A po co ściągałeś z tego silniczka dekiel? Należało go podłączyć w kostce "na krótko" do czerwonego i czarnego kabelka idącego do silniczka od tej puszki z przekaźnikami, i zobaczyć w którą stronę kręci, jeśli odwrotnie to poprostu pozamieniać stronami kable i to wszystko. A na stałe kable przylutowałem do wsówek bo kostki też nie miałem :smile:
Założyłeś oryginalne śmigło od rovera? Wiesz wydaje mi się że ten silniczek ma mniejszą moc a oryginalne śmigło będzie stawiało mu duży opór. Teraz na dniach jeszcze raz rozbiorę u siebie i trzeba będzie zmierzyć pobór prądu amperomierzem na dużym śmigle. Na Tym małym śmigle od voyagera pobór prądu jest rzędu 13 Amper.
Jakby nie było planuję jeszcze założenie rezystora, aby nadać mu 2 biegi bo teraz ma duże obroty.
 
 
 
michalie 




Pomógł: 3 razy
Dołączył: 26 Paź 2008
Posty: 287
Skąd: kielce



Wysłany: Pon Sie 03, 2009 14:14   

Panowie a czy mozna zamontować 2 mniejsze wentylatory zamiast 1 duzego, poprawi to nieco chłodzenie?? czy nie ma co sie w to bawic
 
 
 
kris-tofer 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 2019

Rover 75

Wysłany: Pon Sie 03, 2009 14:24   

na dwa wentylatory to nie będzie tam miejsca, wogóle musiałoby to być na jakimś wielkim patencie, lepiej nie ryzykować, bo jakby się coś urwało to uszkodzenia chłodnic gwarantowane...
 
 
 
dukat11 




Pomógł: 203 razy
Dołączył: 02 Lis 2008
Posty: 1449
Skąd: Trójmiasto

Rover 75

Wysłany: Pon Sie 03, 2009 20:42   

Dziś dostałem wentylator od Voyagera i na pierwszy rzut oka wentylator ma na pewno mniejszą moc (jest o 1cm krótszy) Ale szczegóły poniżej. Może w weekend uda się znaleźć czas i spróbuje dobrać jakąś rezystancję a może nawet zamontuje nowy silnik
_________________
Pozdr.
Dukat11
Ostatnio zmieniony przez dukat11 Wto Sie 04, 2009 17:53, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
kris-tofer 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 2019

Rover 75

Wysłany: Wto Sie 04, 2009 10:40   

puki co u mnie dziala na tym malym smigle dopuki nie zaloze rezystorow i tu mam prosbe jesli cos wymyslisz w tym temacie to daj znac, ja dzis jade do stolicy do sklepu tez dobierac rezystory jak mi sie uda i mi doradza to napisze jakie kupilem jesli zrobisz to wczesniej to prosze o odpowiedz. Przed kupnem tego silniczka od voyagera sugerowalem sie jego budowa, podobno ma 12volt a oryginal ma 13,5 trzeba bedzie tez na obu smiglach pomierzyc pobor prądu amperomierzem, jesli na duzym smigle nie bedzie zbyt duzego poboru w stosunku do smigla od voyagera to moze silniczek sie nie spali. Bo jesli tak bedzie to ten samochod chyba w lesie zostawie bo same z nim klopoty... :neutral:
 
 
 
MateuszG 



Dołączył: 27 Lis 2007
Posty: 40
Skąd: sandomierz



Wysłany: Sro Sie 05, 2009 13:42   

U mnie działa ten silnik z śmigłem od Voyagera, stojąc w korku i sugerując się wydajnością klimy wydaję mi się że to śmigło działa bardzo dobrze. Działając na 1 biegu chłodzi tak że jest aż za zimno i trzeba redukować temperaturę.
 
 
kris-tofer 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 2019

Rover 75

Wysłany: Sro Sie 05, 2009 15:04   

na pierwszym biegu, czyli zamontowałeś rezystor tak? jaki?
 
 
 
SeniorA 




Pomógł: 591 razy
Dołączył: 14 Sty 2009
Posty: 4888



Wysłany: Sro Sie 05, 2009 16:36   

kris-tofer,
MateuszG napisał/a:
Działając na 1 biegu
można to przeczytać że działa na jednym biegu
_________________
Andrzej
Pozdrawiam
 
 
MateuszG 



Dołączył: 27 Lis 2007
Posty: 40
Skąd: sandomierz



Wysłany: Sro Sie 05, 2009 17:39   

Tak działa na 1 biegu bez rezystora.

Jeżeli komuś klimatyzacja słabo chłodzi, niekoniecznie to musi być wina wiatraka. Trzeba rozważyć 2 punkty :
1 . Czy klimatyzacja jest w pełni nabita ?
2 . W jakim stanie jest kompresor klimatyzacji ?, być może jest zużyty i nie działa tak jak powinien.
 
 
kris-tofer 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 2019

Rover 75

Wysłany: Sro Sie 05, 2009 22:27   

MateuszG czyli powiadasz, że na tym małym śmigle od voyagera w każdej sytuacji czy w korkach czy nie klima dobrze Ci chłodzi i nie wyłącza się?
Klimę mam świeżo nabitą, ale sprężarkę używaną od angola kupiłem, moja poszła do regeneracjii puki co nie wraca. Zresztą mam mocno styraną chłodnicę od klimy, blaszki się z niej sypią i ogólnie syf.
 
 
 
edward25 




Pomógł: 10 razy
Dołączył: 13 Sty 2008
Posty: 193
Skąd: Żabno k.Tarnów



Wysłany: Czw Sie 06, 2009 08:51   

dukat11 napisał/a:
wentylator od Voyagera

Czyli z tego co rozumiem, montaż tego silnika następuje bez przeróbek ?
_________________
Pozdrawiam
Edward
 
 
 
kris-tofer 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 2019

Rover 75

Wysłany: Czw Sie 06, 2009 09:12   

bez przeróbek pasuje wentylator od voyagera po 2001 roku, chociaż ma mniejszą moc, jest o 1cm niższy i ma dużo mniejsze śmigło. Czas i testy pokażą czy jest wydajny, puki co sprawdza się.
 
 
 
MateuszG 



Dołączył: 27 Lis 2007
Posty: 40
Skąd: sandomierz



  Wysłany: Czw Sie 06, 2009 14:44   

kris-tofer tak jak pisałem klima na tym wiatraku od voyagera działa bardzo dobrze i stabilnie. Ale jak długo wytrzyma ten wiatrak, to myślę że będę wiedział po roku lub kilku latach. Mam nadzieję że długo na tym pojeżdżę, ale czas pokaże :grin:
 
 
dukat11 




Pomógł: 203 razy
Dołączył: 02 Lis 2008
Posty: 1449
Skąd: Trójmiasto

Rover 75

Wysłany: Sob Sie 08, 2009 23:37   

Dziś sprawdziłem pobór prądu silnika od voyagera i na orginalnym śmigle ciągnie 9,5A a na śmigle od rovera 16A. I rzeczywiście na śmigle od rovera zrywa się wichura więc trzeba go ograniczyć rezystorami
_________________
Pozdr.
Dukat11
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [R75] Czujnik ABS zamienniki?
sknerko Rover serii 75, MG ZT 27 Pon Lis 09, 2015 14:57
maciejk1980
Brak nowych postów [R75] Kierunkowskazy boczne - zamienniki?
0L0 Rover serii 75, MG ZT 4 Sro Gru 15, 2021 08:26
christopher7
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi [R75] Drogi wysprzęglik, zamienniki
Q-bak Rover serii 75, MG ZT 2 Sro Sty 09, 2013 17:50
apples
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi [R75] Poduszki silnika - zamienniki
Grzech Rover serii 75, MG ZT 1 Wto Lis 27, 2012 12:39
apples
Brak nowych postów [R75] Nowe rurki odmy, zamienniki
Alex_Tom Rover serii 75, MG ZT 9 Sro Wrz 26, 2012 17:08
SeniorA



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink