Forum Klubu ROVERki.pl :: [r all] Jak obliczyć wielkość skrzyni do głośnika?
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[r all] Jak obliczyć wielkość skrzyni do głośnika?
Autor Wiadomość
hvil
[Usunięty]






Wysłany: Pon Lut 15, 2010 17:25   [r all] Jak obliczyć wielkość skrzyni do głośnika?

Witam,
Mam suby dość nie najlepszej jakości ale duże i za free leżą sobie w szafku:-) i chciałem je w skrzynie wsadzić zobaczyć ja graja.
Czy Koledzy Audio-mani znają jakiś programik co laik będzie potrafił skrzyni wielkość obliczyć do głośnika? i jaki bass reflex ma byc??

I ostatnie pytanie, jeśli dwa suby w jedną skrzynię chcę wsadzić takie same, to obok siebie w jednej ścianie czy jakoś inaczej?


Pozdrawiam i dziękuję za pomoc
Hvil
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Pon Lut 15, 2010 17:25   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
Botanix 




Pomógł: 35 razy
Dołączył: 20 Gru 2008
Posty: 775
Skąd: Głogów / Leeds w UK



Wysłany: Pon Lut 15, 2010 17:34   

Spróbuj WinISD jest dość prosty. Problem polega na tym, że musisz znać i wpisać parametry T-S a jeżeli są to jak mówisz nie najlepszej jakości głośniki to mówi mi to, że są firmy noname i wtedy masz problem. Jeśli uda Ci się znaleźć do nich parametry to wtedy luz. Jeśli parametrów nie znajdziesz a bardzo chcesz je mieć w skrzyniach to zrób skrzynie zamknięte. Średnio dla 12" głośników pojemność wewnątrz to 30-35l, dla 10" 20-25L. Do tego wypełnij w 3/4 watą i będzie grało. Nie wkładaj dwóch głośników do tego samego pudła bo trudno po amatorsku puścić na każdy głośnik to samo o tej samej mocy. Możesz zrobić jedną skrzynię przedzieloną na pół ścianką, żeby każdy głośnik miał swoją obudowę o litrażu jak wyżej.
_________________
reservasjonerb
est deals
 
 
 
hvil
[Usunięty]






Wysłany: Pon Lut 15, 2010 18:16   

dzieki za pomoc:-) mam wszystkie dane glosnikow:-) niechce mowic jakie bo zaraz eda dyskusje ze do niczego:-) to sa alphardy, dwa takie same, nie chce ich do roverka, tu w oddzielnym temacie pytam co i jak , chce je do drugiego wozu zoaczyc czy wogole pograja;-) ok to zrobie dwie oddzielne:-)



To dane glosnika.

A skrzynie to pomimo że na wkrety można udaprenem skleic dla uszczelnienia i trwalosci??

[ Dodano: Pon Lut 15, 2010 18:11 ]
ja na elektryce conieco w praktyce czaje, studiuje jak to sie buduje, ale program ktory podales przeraza mnie iloscia opcji:-)

[ Dodano: Pon Lut 15, 2010 18:11 ]
http://www.dominion.tunin...rzynia_suba.htm mniejwiecej tak obczailem budowe skrzyn:-)

[ Dodano: Pon Lut 15, 2010 18:16 ]
a czemu uzywa sie mdf a nie plyty wiorowej lub laminowanej?? Bo z tego co sie orientowac w sprawie skrzyni zaczalem MDF najdrozszy z tych materialow.
 
 
marcin316 




Pomógł: 41 razy
Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 1066
Skąd: Lublin - okolice



Wysłany: Pon Lut 15, 2010 19:11   

Wpisz nazwę głośnika w wyszukiwarce na http://www.elektroda.pl/ Można znaleźć wiele gotowych projektów i rozwiązań, bądź zadaj pytanie w odpowiednim dziale na www.audiostereo.pl Niestety tutaj chłopaki mają różne zboczenia i na początku będą Cię przekonywać do zakupu jakiegoś markowego głośnika ;)
 
 
hvil
[Usunięty]






Wysłany: Pon Lut 15, 2010 19:25   

dzieki wlasnie przegladam:-) chyba zrobie tak jak pisze w ulotce alfarda, skrzynie 65Lx2 i bas reflex z postow z elektrody, bo kurcze nieumiem tego win isd ustawic na te glosniki. co myslicie?
 
 
Botanix 




Pomógł: 35 razy
Dołączył: 20 Gru 2008
Posty: 775
Skąd: Głogów / Leeds w UK



Wysłany: Pon Lut 15, 2010 19:34   

Co niektóre alphardy były całkiem niezłe. Któryś z serii cw ale nie pamiętam modelu i LW800 - zwłaszcza ten. Super basik jak za pieniądze jakie za niego chcieli. Pamiętam, że kiedyś po 29zł chodziły i był to sprzęt warty uwagi. Nie testowałem LW1200 więc nie wiem czy trzyma poziom 800 ale jeśli podane są prawdziwe ( w co wątpię ) to powinien grać poprawnie. Niski QTS sugeruje obudowę b-r... zobaczymy.

Tak na szybkiego wg. programu bez większych modyfikacji... Obudowa b-r w systemie iso-barik.

45L, strojona na 30hz, rura br o średnicy 82mm i długości 324mm. Wszystko wydaje się w miarę sensowne, impuls na akceptowalnym poziomie z racji tego, że to B-R. Szczerze mówiąc wygląda to aż za pięknie. F3 przy 29.5Hz, impuls 20ms przy 30Hz, praktycznie płaska charakterystyka, maks spl powyżej 112dB + bagażnik, no same plusy. Wydaje mi się, że producent postarał się o parametry tak, żeby ładnie na wykresach wyglądało a w praktyce wcale to tak nie zagra. Można spróbować z obudową zamkniętą ale f3 jest dość wysoko i bas będzie z tego średniawy - jednak do odpuszczenia. W sumie można zaryzykować i sklecić tą bass-reflex, problemem przy isobarik będzie konieczność zasilenia głośników w przeciw fazach. Czyli trzeba wzmacniacza, który puści to samo na oba kanały... czyli nie bubla.

Cytat:
A skrzynie to pomimo że na wkrety można udaprenem skleic dla uszczelnienia i trwalosci??


Nie inaczej, wkręty usztywnią a butapren usztywni + uszczelni. Warto nawet wewnętrzne krawędzie pozaklejać ( przejechać paluchem ), żeby żadnych prześwitów nie było.

Cytat:
ja na elektryce conieco w praktyce czaje, studiuje jak to sie buduje, ale program ktory podales przeraza mnie iloscia opcji:-)


Spróbuj winisd beta, jest mniej skomplikowany.

Cytat:
a czemu uzywa sie mdf a nie plyty wiorowej lub laminowanej?? Bo z tego co sie orientowac w sprawie skrzyni zaczalem MDF najdrozszy z tych materialow.


Lepsze właściwości akustyczne. MDF jest bardziej zbity od płyty wiórowej ale do budowy Twojego suba bym mdf-u nie kupował bo szkoda kasy. Wystarczy 18mm płyta wiórowa. Przednią ściankę możesz zrobić z płyty podwójnej ( sklejonych dwóch w jedną ). Do tego usztywnić ścianki jakąś podpórką od wewnątrz. Jak masz na zbyciu masę bitumiczną to dobrze jest nią ścianki posmarować, dobrze tłumi i usztywnia. Z drugiej strony to tylko 120Watowy LW1200 więc też nie ma co świrować :) .

Moje prognozy. Jeśli nie masz zbyt dużych wymagań co do jakości dźwięku z subka. Lubisz jak jest niski, głośny i trochę muli ( muza z ciężkim mięsistym basem ) to będzie jak znalazł :) .


Cytat:
dzieki wlasnie przegladam:-) chyba zrobie tak jak pisze w ulotce alfarda, skrzynie 65Lx2 i bas reflex z postow z elektrody, bo kurcze nieumiem tego win isd ustawic na te glosniki. co myslicie?


Nie, nie to będzie dziadostwo wielkie :) . Zrób isobarik... skrzynka malutka, fakt będzie ciszej ale moim zdaniem i tak dostatecznie głośno! Poza tym płyta wiórowa też kosztuje.... :) . Mogę Ci wymiary jak nie dajesz rady w winisd.

OK optimum sugerowane przez program przy założeniu 18mm płyty to:

szerokość: 61,3cm
wysokość: 39,7cm
głębokość: 25,2cm

Są to wymiary zewnętrzne.


Port bass-reflex. Żeby rurki nie kupować można zrobić z płyty/sklejki prostokątny. Przykładowe wymiary wewnętrzne otworu to 16cm szerokości na 3cm wysokości, głębokość 28cm. No to tyle :)

Ehh ile razy będę edytował :) . Nie sugeruj się elektrodą ani innymi tego typu stronami. Zauważ, ze Alphard robił kilka modeli LW1200 jak i innych. Dlatego, jeśli ktoś pisze, że robi taką a taką obudowę dla LW1200 nie znaczy to, że macie takie same głośniki. Różne głosniki potrzebują różnych obudów. Patrz na parametry.
_________________
reservasjonerb
est deals
 
 
 
hvil
[Usunięty]






Wysłany: Pon Lut 15, 2010 20:08   

ok:-) to się zbieram do roboty:-D ale kurcze nie sadziłem ze to takie pudla są duże:-D wydawało mi się ze 45L to małe, 2 takich skrzyń nie połączę bo nie wsadzę do żadnego wozu widze:/
 
 
marcin316 




Pomógł: 41 razy
Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 1066
Skąd: Lublin - okolice



Wysłany: Pon Lut 15, 2010 20:15   

Jak już zrobisz pudło i wstawisz głośnik, to przy opcji "rurowego" BR można wykonać kilka portów o różnych długościach i na słuch dobrać najlepszą opcję. Nie musi wyjść to samo co z obliczeń, gdyż użyte parametry mogą znacząco różnić się od rzeczywistych.

Zaletą obudowy zamkniętej w tym przypadku jest możliwość "zmiany objętości" przez odpowiedni dobór wygłuszenia.
 
 
hvil
[Usunięty]






Wysłany: Pon Lut 15, 2010 23:30   

ok latalem, mierzylem:-D niema Huhu dwa takie nie upchne w bagazniku:D a w mazdzie jeden na styk:-) przy ostrym upychaniu:-) ale robie:-) dzieki chłopaki za pomoc:-) jutro zbieram cześci.

Wzmacniacz bedzie na stale na obudowie bo to ma byc niskobudzetowe i plug and play:-) wiec kabelki tak mysle zeby pomiedzy wozem a wzmakiem zrobic na jakiejś szybkozłączce, jeszcze z tym pokombinuje chyba sie cos da, ale skrzynke robię taką jak poleciłeś Botanix,.

[ Dodano: Pon Lut 15, 2010 23:30 ]
Botanix, jak mozesz wrzuc mi male know how do takiej skrzyni co glosniki sa do siebie w srodku zabudowane. bede wdzieczny.

P.s. Wiem ze to niskobudzetowka ale mam prawo sie pobawic wiec nie besztajcie tu nikogo:-) za to ze sie proboje cos z niczego:-) i ma nadzieje ze zagra:-)
 
 
marcin316 




Pomógł: 41 razy
Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 1066
Skąd: Lublin - okolice



Wysłany: Wto Lut 16, 2010 07:51   

Tutaj masz kilka informacji o konstrukcji o której wspomniał Botanix

http://www.marekw.ovh.org/Arty/tandemy/tandemy.htm

http://www.members.shaw.c...r.ca/types.html

Może Ci się przyda ;)
 
 
hvil
[Usunięty]






Wysłany: Pią Lut 26, 2010 00:39   

dzieki marcin316, :-) kupilem juz o co prosiles:-) na zlota przygotuje radio tak by latwo za nie zajrzec bylo:-)

Dzięki Marcinowi mam już wyjście na wzmaka gotowe o zamontowania,
Zanim kupie porządne audio, na ktore juz mam pewne perspektywy, postanowiłem że nim wydam kasę spróbuje coś stworzyć z niczego,zobaczyc jak gra i dop wtedy wydać kasę.

Panowie, pudło powstaje do głośników wygrzebanych na strychu.... to i znalazlem wzmacniacz na stryszku. Jednak z tego co pamietam grałna 2 kanały tylko, niewiem czy spalony czy byl źle podłączony, bo poprostu go wyjalem na strych a wozik poszedl dalej:-) I moje pytania:

1. czy po fotkach widać czy coś spalone?

2. czy taki wzmak jest coś wart na tych końcówkach toshiby?

3. czy bez wozu, w domu, mając wzmacniacz komputerowy do roznych prac z 12V mogę jakoś podłączyć ten wzmacniacz i sprawdzić miltimetrem jego sprawność?

Fotki uwaga duże by wszystko było widać:













znalazlem opis tych końcówek mocy, na elektrodzie i allegro pisza ze ten wzmacniacz ma 4x70W Rms, a w instrukcji pisze ze koncowka ma 7W to ja nieiwem:-(




jak widac on ma przelacznik 2/4 kanaly wystarczy przelaczyc i juz jest zmostkowany nic nie trzeba robic?? i w ktore wówczas podłączyć porty głośniki 2??

P.s. Jak mówie sprzet za free jak i tamte głośniki, a że leży chce to zbudzić do życia, mam świadomość ze słabe itd.


P.s. Botanix powróciłeś już?
 
 
marcin316 




Pomógł: 41 razy
Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 1066
Skąd: Lublin - okolice



Wysłany: Pią Lut 26, 2010 08:57   

Wzmacniacz do Twoich zastosowań nie za specjalny. Przydał by się jakiś filtr dolnoprzepustowy zaimplementowany we wzmacniaczu nie mówiąc już o tym, że nie pociągnie on Twoich głośników (za mała moc).

Jak przełączysz do opcji 2chanel, głośniki podłączasz tak jak wskazują oznaczenia ponad zaciskami, czyli Front SP Out i Rear SP Out. Jeśli na ustawieniu 4chanel działa Ci tylko dwa wyjścia, to znaczy że jeden scalak może być spalony.

Moja rada - odpuść sobie ten wzmak i idź szukać na strychu czegoś lepszego ;)
 
 
hvil
[Usunięty]






Wysłany: Pią Lut 26, 2010 09:03   

znalazlem jakiegoś pioniera jeszcze:-) ale nieumiem go rozkrecic, i ma wgniecenie na obudowie, pogrzebie dzisiaj znowu bo sesje juz pchnalem.
 
 
bonus89 




Pomógł: 29 razy
Dołączył: 22 Lip 2008
Posty: 1037
Skąd: Bychawa

Rover 200

Wysłany: Pią Lut 26, 2010 11:12   

Zgadzam się z Marcinem, po za tym ten wzmak strasznie jakość by kiepścił
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
hvil
[Usunięty]






Wysłany: Pią Lut 26, 2010 11:25   

ok, poszykam czy coś bedzię z tego pionierka, ew. może coś jeszcze poszperam, da sie sprawdzić tego pionierka czy dziala w domu? jest jakiś sposób?
 
 
marcin316 




Pomógł: 41 razy
Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 1066
Skąd: Lublin - okolice



Wysłany: Pią Lut 26, 2010 11:38   

Zasilacza od kompa raczej bym nie podłączał, lepiej użyć jakiś akumulator. Pierwsza sprawa to podłączyć plus i minus zasilania, następnie kabelkiem od plusa podpiąć się do zacisku "Rem", jeśli bezpiecznik jest sprawny i się nie spali to jest nadzieja że wzmacniacz ożyje. Podłączasz na wyjście jakiś głośnik, na wejście podajesz sygnał i jak zagra, to sprawdzasz tak wszystkie kanały.
 
 
hvil
[Usunięty]






Wysłany: Sro Mar 24, 2010 17:13   

Dzięki koledzy za pomoc:-) pierwsze pudełko już gotowe:-) drugie zrobie na dniach:-) ale jutro chciałem zakonczyć projekt pierwszego wiec mam pytanko,
Czym obić z zewnatrz skrzynkę?? czy koc obiciowy na kunickiego czy może skóropodobny material na związkowej?? czy moze znacie inne cos na obicie i skrzynki?? i gdzie jutro można by to nabyć??<chyba że jakiś domowy sposób?>


Chciałem przedewszystkim podziękować Marcinowi Botanixowi i Bonusowi za rady i pomoc w projekcie:-)

[ Dodano: Sro Mar 24, 2010 17:13 ]
Ok mała aktualizacja:

Więc skrzynka zrobiona, wizualnie aż byłem z siebie dumny:-D Ale gra.... gorzej jak kolegi małe głośniczki na radiu. Przekonałem się że budowa skrzyni ma tak wiele zmiennych i aspektów że nie warto się w to bawić. Nawet kolega który trochę się bawi w audio, jak kupił skrzynkę firmową, zbudował skrzynie własną przełożył głośnik i o wiele gorzej grało niż fabryczne pudło.
Moja skrzynka wyniosła mnie:
Butapren - 10zł
gniazdo na kable - 5zł
materiał obiciowy 11zł
reszta za free z zapasów garażowych.
jednak gra SZITOWO!! Szkoda było zachodu.

Wniosek jeden:-) jak się nie zna na poziomie co najmniej zaawansowanym, szkoda czasu na zabawę w skrzynie samemu. Ja jestem w trakcie kupowania gotowego zestawu.


Moje Pytanie:
Jak przełożyć kabel plusowy z akumulatora do kabiny w roverze 75 nie mam zielonego pojęcia, którędy się przebić! Może wie ktoś jak to uczynić?
 
 
marcin316 




Pomógł: 41 razy
Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 1066
Skąd: Lublin - okolice



Wysłany: Sro Mar 24, 2010 18:21   

Hehe tylko nie mów jakie masz grubości ścianek w tej skrzyni i co za zapasy garażowe posłużyły Ci za materiał na pudło... bo koledzy od razu powiedzą dlaczego nie gra ;)

Prawie nic nie udaje się za pierwszym razem, ale zdobyte doświadczenie jest bezcenne :)
 
 
hvil
[Usunięty]






Wysłany: Sro Mar 24, 2010 20:25   

Doświadczenie bezcenne, wniosek:D tymbardziej:) nie dla mnie taka robota:) lepiej kupic gotowe:)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów wyliczenie objętości subwoofera do głośnika
kris-tofer Car-audio, nawigacje, radia CB 1 Pon Gru 19, 2011 17:07
Rowan
Brak nowych postów Syganł z głośnika, wyjścia na głośnik ?
kolin Car-audio, nawigacje, radia CB 24 Nie Lut 08, 2009 22:28
michone
Brak nowych postów [R75] Gdzie kupię maskownicę głośnika?
Mateo Car-audio, nawigacje, radia CB 1 Czw Lip 05, 2007 23:30
Marian_K
Brak nowych postów [R416] Głośniki - rozmiar głośnika z przodu
krk Car-audio, nawigacje, radia CB 10 Czw Wrz 02, 2010 00:23
memphisto
Brak nowych postów [R200]Wielkość radia wybór
thunderas Car-audio, nawigacje, radia CB 5 Sro Lut 13, 2008 18:36
michone



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink