Forum Klubu ROVERki.pl :: [R75] Prawdopodobnie zblokowane koła.
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R75] Prawdopodobnie zblokowane koła.

Prawdopodobnie zblokowane koła w Roverku 75, auto nie jedzie do przodu ani do tyłu.
Autor Wiadomość
angell1981 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Paź 2009
Posty: 22
Skąd: Sieradz

Rover 75

  Wysłany: Sob Mar 27, 2010 18:31   [R75] Prawdopodobnie zblokowane koła.
Typ: CDTi Rodzaj silnika: diesel Pojemnosc silnika: 2.0 Rok produkcji: 2000

Po powrocie z zagranicy i 3 miesięcznym nie ruszaniu autka, zapragnąłem wyruszyć swoją 75-ką na miasto. Ponieważ wyjeżdżałem z Polski w trakcie zimy wymontowałem akumulator z auta, gdyż pozostając w roverku i tak by się rozładował. Dziś włożyłem naładowany akumulator - autko odpaliłem, wrzuciłem wsteczny i mina mi zrzedła jak auto zamiast ruszać do tyłu uniosło się z oporem lekko do góry i zgasło. Po chwili znów odpaliłem auto, wsteczny i dodałem więcej gazu myśląc, że pod kołem mam jakąś niedużą przeszkodę to ją przejadę. Gdy dodawałem gaz zauważyłem, że mój roverek zachowuje się bardzo dziwnie - pomimo zwiększania obrotów auto stoi prawie w miejscu a tył unosi się coraz wyżej. Podobny a może taki sam efekt jak przy zaciągniętym hamulcu ręcznym. Cofnąłem tak koło metra ale widząc co się dzieje chciałem podjechać do przodu. Zrobiłem to ale z wielkim oporem. Co się dzieje pomóżcie jeśli ktoś miał podobnie niech mi doradzi co mam robić. Podejrzewam, że zaciski do ręcznego, który nie był zaciągany na zimę, się zblokowały albo w ogóle koła tylko jak do tego doszło i jak sobie poradzić. A może w ustawieniach elektroniki się coś zresetowało - nie znam się może coś z ABS. Po takiej sporej przerwie bez akumulatora musiałem wprowadzać kod do radia na nowo. Wyzerował mi się też stan przejechanych ostatnich kilometrów i to tyle. Czy mogło coś innego się uszkodzić? Pomóżcie.
Ostatnio zmieniony przez kasjopea Pon Lis 29, 2010 00:26, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Sob Mar 27, 2010 18:31   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
phuss 




Pomógł: 20 razy
Dołączył: 16 Cze 2008
Posty: 393
Skąd: KUJ-POM



Wysłany: Sob Mar 27, 2010 19:16   

Podnieś auto na lewarku i sprawdź, które koła blokują, obstawiam tył.
Pewnie zapiekły sie tłoczki hamulcowe, trzeba zdjąć blokujące koła , między klocek a tłoczek trzeba się dostać i tłoczek wepchnąć ręcznie do środka. Nie jest to łatwe ale wykonalne, psikać na tłoczek WD40 , kombinować śrubokrętami płaskimi, małymi łyżkami itp. Jak już da się tłoczek wepchnąć, nie wolno od razu wyruszać w drogę, trzeba zdjąć klocki i pedałem hamulca wypchnąć do końca tłoczek, przeczyścić, przesmarować, wepchnąć go spowrotem i znowu wypchnąć i tak kilka razy. Jak widoczne będą wżery na tłoczku to trzeba będzie go wymienić
_________________
szkoda mi go będzie
 
 
 
angell1981 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Paź 2009
Posty: 22
Skąd: Sieradz

Rover 75

Wysłany: Sob Mar 27, 2010 19:24   

Sprawdzę w poniedziałek co mi radzisz - dziękuję za pomoc. Jeśli ktoś coś jeszcze doradzi piszcie.
 
 
 
SeniorA 




Pomógł: 591 razy
Dołączył: 14 Sty 2009
Posty: 4888



Wysłany: Sob Mar 27, 2010 19:43   

moim zdaniem przyblokowane są zewnętrzne mechanizmy hamulca , w tym mechanizm samoregulacji i zaciski hamulcowe na prowadnikach na skutek działania korozji spowodowanej solą .Auto postawione w ciepłym garażu, po jeździe w warunkach zimowych ,już po kilku dniach może wykazywać oznaki blokowania kół a co dopiero po 3 miesiącach.Najprostszą metodą jest zdjęcie koła i opukanie tarczo/bębna i zacisku młotkiem.
_________________
Andrzej
Pozdrawiam
 
 
Dziadek 




Pomógł: 54 razy
Dołączył: 22 Maj 2008
Posty: 957
Skąd: Dąbrowa Górnicza



Wysłany: Sob Mar 27, 2010 20:03   

Miałem tak kiedyś w służbowym samochodzie,który stał kilka miesięcy.Ponieważ to było służbowe(!) pomogło naparzanie młotkiem po czym się da (bębny,tarcze i ich okolice) bez zdejmowania kół,a kiedy trochę ruszył ostry wjazd w kałużę...i poszedł jak burza.No ale to był samochód służbowy,a szef to kawał wała.
_________________
Sprawdzajka pisowni nie boli.
 
 
 
angell1981 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Paź 2009
Posty: 22
Skąd: Sieradz

Rover 75

Wysłany: Czw Kwi 08, 2010 16:01   

Dopiero teraz piszę bo wcześniej nie dałem rady. Koledzy tak jak pisaliście wszystko zrobiłem po kolei. pomijając rade Dziadka ;) , która jednak na swój sposób jest też dobra. Przyznam, że kiedy ją przeczytałem bardzo mnie rozbawiła ale ok poczucie humoru także wskazane :) A tak poważnie sprawa wygląda następująco.
Hamulce tarczowe działają - są odblokowane, tłoczki hamulcowe nie są zapieczone.
Po jednej i po drugiej stronie tarczy jest 5 mm luzu. Klocki hamulcowe w ogóle nie stykają się z tarczą - hamulec działa poprawnie i nie blokuje tarczy. Pomimo tego dalej mam przyblokowane jedno koło - prawe z tyłu. Nic się nie zmieniło.
Prawdopodobnie trzyma to koło hamulec ręczny.
Co radzicie? Nie wiem jak się tam dostać i jak odblokować ten hamulec.
Kilka razy zaciągałem go z myślą że jak jest zablokowany to się odblokuje ale nic nie ruszyło. Czy muszę ściągać bęben czy da się w inny sposób jakoś poluzować linkę? Czy może jest jednak inna przyczyna?
 
 
 
mcteusz 



Pomógł: 28 razy
Dołączył: 12 Lip 2007
Posty: 564
Skąd: Wysokie Mazowieckie



Wysłany: Czw Kwi 08, 2010 16:37   

angell1981 napisał/a:
Po jednej i po drugiej stronie tarczy jest 5 mm luzu.

angell1981 napisał/a:
Prawdopodobnie trzyma to koło hamulec ręczny.

Skoro między tarczą, a klockami hamulcowymi jest luz, to nie hamulce (ani "zwykły" ani ręczny) trzymają koło. Chyba, że w R75 jest jakiś kosmiczny układ hamulca ręcznego...
_________________
Hasła są jak majtki. Nie zostawiaj ich w miejscu, w którym inni mogą je zobaczyć, zmieniaj je regularnie ...i lepiej nikomu nie pożyczaj.
 
 
apples 




Pomógł: 564 razy
Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 5678



Wysłany: Czw Kwi 08, 2010 16:42   

angell1981 napisał/a:
Czy muszę ściągać bęben czy da się w inny sposób jakoś poluzować linkę? Czy może jest jednak inna przyczyna?
W R75 są tarczobębny.
Odkręć zacisk, odkręć jarzmo klocków, odkręć śrubę trzymającą tarczobęben - Torx 50 lub 55. Zwal tarcze. Popuść też wcześniej linkę hamulca ręcznego. Jest przy dźwigni pod "skórą" - klucz13.
 
 
dukat11 




Pomógł: 203 razy
Dołączył: 02 Lis 2008
Posty: 1449
Skąd: Trójmiasto

Rover 75

Wysłany: Czw Kwi 08, 2010 17:37   

Możesz też spróbować poluzować regulator hamulca ręcznego poprzez otwór w tarczy. Regulator to taka zębatka widoczna przez otwór w tarczy.
_________________
Pozdr.
Dukat11
 
 
phuss 




Pomógł: 20 razy
Dołączył: 16 Cze 2008
Posty: 393
Skąd: KUJ-POM



Wysłany: Czw Kwi 08, 2010 17:54   

Sorki za pytanie, jak wyglądają tarczobębny. Ja zmieniałem klocki na obu osiach i mam klasyczne tarcze. Może i ja je mam ale tam nic wspólnego z bębnem nie widziałem.
pozdro
_________________
szkoda mi go będzie
 
 
 
dukat11 




Pomógł: 203 razy
Dołączył: 02 Lis 2008
Posty: 1449
Skąd: Trójmiasto

Rover 75

Wysłany: Czw Kwi 08, 2010 17:58   

phuss napisał/a:
Sorki za pytanie, jak wyglądają tarczobębny. Ja zmieniałem klocki na obu osiach i mam klasyczne tarcze. Może i ja je mam ale tam nic wspólnego z bębnem nie widziałem.
pozdro


Z tyłu masz na pewno tarczo-bęben. Tzn wewnętrzna część tarczy jest bębnem do hamulca ręcznego.
_________________
Pozdr.
Dukat11
 
 
apples 




Pomógł: 564 razy
Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 5678



Wysłany: Czw Kwi 08, 2010 19:30   

phuss napisał/a:
Może i ja je mam ale tam nic wspólnego z bębnem nie widziałem.
Bo słabo patrzyłeś. :grin: Z przodu są tradycyjne tarcze. Z tyłu tarcza połączona z bębnem i dlatego z tyłu są klocki i szczęki. Szczęk nie widać ponieważ są wewnątrz tarczy, tam gdzie jest piasta koła. :razz:
 
 
angell1981 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Paź 2009
Posty: 22
Skąd: Sieradz

Rover 75

Wysłany: Pon Kwi 19, 2010 20:04   

Co do tematu wszystko już jasne. Zrobiłem taj jak radził na początku m.in. SeniorA. "Najprostszą metodą jest zdjęcie koła i opukanie tarczo/bębna i zacisku młotkiem." Należy robić to umiejętnie - ja puknąłem 3 kg młotkiem przez deseczkę lekko 2 razy i puściło. Dzięki wielkie Wam chłopaki pozostałym za pomysły i pomoc .
 
 
 
rav8409 



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 04 Gru 2010
Posty: 41
Skąd: goleniów



Wysłany: Wto Sty 18, 2011 23:13   

Chcialbym sciagnac tarcze z tylu bo prawdopodobnie ocieraja mi szczeki od hamulca recznego..dzisiaj udalo m sie zdjac caly zacisk z klockami..co dalej? Widzialem srube na torx, ale musi chyba byc cos jeszcze??
apples napisał/a:
Popuść też wcześniej linkę hamulca ręcznego. Jest przy dźwigni pod "skórą" - klucz13.

A jak sie naciaga pozniej tę linkę?
Ostatnio zmieniony przez rav8409 Wto Sty 18, 2011 23:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Pieta 




Pomógł: 72 razy
Dołączył: 10 Wrz 2009
Posty: 1025
Skąd: Gdańsk

Rover 75

Wysłany: Wto Sty 18, 2011 23:30   

Tylko torx. Tarcza zapieczona i przykleiła sie do szczek ręcznego i piasty, opukaj tarczę młotkiem.

Zdejmij z ręcznego mieszek (skóropodobna osłona). Jak ściagniesz to zaobaczysz nakretkę 13 do naciagania linki.
 
 
angell1981 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Paź 2009
Posty: 22
Skąd: Sieradz

Rover 75

Wysłany: Sro Sty 19, 2011 01:47   

rav8409 napisał/a:
Chcialbym sciagnac tarcze z tylu bo prawdopodobnie ocieraja mi szczeki od hamulca ręcznego..

Ja bym nie ściągał tarczy. Sporo pracy przy tym.
Miałem podobnie, jak opisujesz w swoim przypadku, lecz tarcza zblokowana była tylko z tyłu prawej strony auta.
Proponuję podnieść autko na lewarku, odkręcić koło z zapieczoną tarczą dołożyć do piasty drewnianą deseczkę, by nie tłuc młotkiem bezpośrednio po tarczy, aby nic nie uszkodzić czy pokrzywić i energicznie popukać w kilku miejscach.
Mi zapiekło po 2 tygodniach "postoju" na dworze tak mocno, że auto na biegu wstecznym podnosiło się do góry. Kilka puknięć młotkiem - posypało się odrobinę rdzy ze środka i się odblokowało.
proponuję przed odkręcaniem sprawdzić tą "mało fachową", ale skuteczna metodę.
Szybsza i mniej nerwów się straci przy tym. :mrgreen:
pozdrawiam
 
 
 
rav8409 



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 04 Gru 2010
Posty: 41
Skąd: goleniów



Wysłany: Sro Sty 19, 2011 09:11   

angell1981 napisał/a:
Mi zapiekło po 2 tygodniach "postoju" na dworze tak mocno, że auto na biegu wstecznym podnosiło się do góry. Kilka puknięć młotkiem - posypało się odrobinę rdzy ze środka i się odblokowało.


U mnie jest ta roznica ze codziennie rano po nocnym(dluzszym) postoju przez pierwsze 2 min. jazdy cos piszczy a czasami nawet stuka w tylnych kolach..wiec chuba najlepiej bedzie jak zdejme tarcze i przesmaruje caly mechanizm od ham. recznego..
 
 
apples 




Pomógł: 564 razy
Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 5678



Wysłany: Wto Kwi 19, 2011 19:54   

Wymieniłem u siebie tarczo-bębny i klocki na nowe.

Szczęki hamulca ręcznego wyregulowałem prawidłowo. Moje zdziwienie było ogromne kiedy dotknąłem tarczy i była gorąca po przejechaniu z pracy do domu. Koło po wyregulowaniu i wymianie klocków kręciło się lekko (sprawdzałem), więc zacząłem zastanawiać co jest grane. Przypomniałem sobie, że zaciągałem wcześniej hamulec ręczny. Zdjąłem ponownie tarczo-bębny i zacząłem oglądać co jest nie tak. Okazało się, że mechanizm w który wchodzi linka hamulca ręcznego po prostu jest zardzewiały i nie pracuje lekko. Po zdemontowaniu całości, wyczyszczeniu szczotką drucianą i delikatnym przesmarowaniu smarem grafitowym złożyłem wszystko z powrotem i teraz podczas jazdy już się nie grzeje. :)

Przy demontażu tarczo-bębnów warto rozebrać elementy hamulca ręcznego na części pierwsze i dobrze wyczyścić - zwłaszcza element nr. 5 wskazany na zdjęciu.
 
 
piwonski12 




Pomógł: 3 razy
Dołączył: 14 Lip 2008
Posty: 40
Skąd: tomaszow lub.



Wysłany: Pią Sty 06, 2012 12:40   

Panowie urwała mi się linka od ręcznego , chciałem zapytać czy ktoś z was już może wymieniał tą linkę i czy dużo jest z tym roboty , bo mechanicy chcą za wymianę 80 funtów,wydaje mi się ze trochę dużo i może sam bym dał radę.
 
 
miehalek40 



Dołączył: 26 Lut 2011
Posty: 22
Skąd: Legnica



  Wysłany: Wto Sty 21, 2014 11:42   Ręczny!

Witam, mam problem natury elektrycznej.
Cały czas ostatnimi czasy pali mi się kontrolna zaciągniętego hamulca ręcznego. Po oględzinach mam nieco nie dzienna sytuacje. Na Warning switch jak (pozycja 11, dwa posty wyżej) podłączony jest czarno-żółty przewód idący z sterownika( zegary). Według schematu w przypadku zaniku masy(-) kontrolka powinna gasnąć, nie dzieje się tak a dodatkowo na tym przewodzie mam cały czas +12. Myślałem ze sterownik( zegary) jest uszkodzony i zamieniłem na nowy, lecz sytuacja się nie zmieniła. Jakieś pomysły?
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [R75] Jak otworzyć zblokowane drzwi...
gagatek Rover serii 75, MG ZT 10 Pią Paź 15, 2010 19:13
kerbi
Brak nowych postów [R75]Dźwięk dochodzący prawdopodobnie z okolic kolektora/VIS
daniel18c Rover serii 75, MG ZT 9 Pią Gru 09, 2016 15:18
karol77787
Brak nowych postów [r75] szumią koła
krucha91 Rover serii 75, MG ZT 4 Pią Mar 27, 2015 09:28
longer86
Brak nowych postów [R75] Wymiana koła
Śruba specjalna - brak nakładki
Bulway Rover serii 75, MG ZT 12 Wto Maj 10, 2011 21:00
PawelSki99
Brak nowych postów [R75] Łożysko koła
se7en86 Rover serii 75, MG ZT 17 Sro Mar 20, 2019 22:13
marcin.misek



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink