Forum Klubu ROVERki.pl :: [R75] Webasto dokładka T90 i pilot T91.
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R75] Webasto dokładka T90 i pilot T91.
Autor Wiadomość
jpawel 




Pomógł: 2 razy
Dołączył: 08 Lut 2010
Posty: 76
Skąd: Dębica

Rover 75

Wysłany: Sro Paź 06, 2010 22:49   [R75] Webasto dokładka T90 i pilot T91.
Typ: CDT Rodzaj silnika: diesel Pojemnosc silnika: 2.0 Rok produkcji: 2000

Witam,

posiadam w swym ROVERku 75 Webasto działające standardowo poniżej 5 stopni Celsjusza. To model Thermo Top Z/C o numerze 98570A. To model sterowany analogowo.

Czy ktoś z Was ma doświadczenie bądź informację czy kupując zestaw: Centralka T90 ze sparowanym pilotem T91 odpali mi to zdalnie i czy będzie mi to grzało? W późniejszym terminie chciałbym połączyć to z panelem klimatyzacji tak, aby ogrzewało również wnętrze.

Na chwilę obecną tylko chce wiedzieć czy zadziała to co mam, czy konieczne są dodatkowe elementy? Ktoś wspomina o dodatkowej pompie paliwa, wymianie elektroniki itp. itd. Mam co mam i czy zadziała? Będę wdzięczny, gdyż poruszane tematy o Webasto w R75 nie wyczerpują mojego problemu.
_________________
Rover 75 2.0 CDT, 2000 rok
Ostatnio zmieniony przez kasjopea Czw Lis 18, 2010 17:29, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Sro Paź 06, 2010 22:49   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
seyfer 




Pomógł: 22 razy
Dołączył: 04 Sty 2007
Posty: 735
Skąd: PCT

Rover 75

Wysłany: Czw Paź 07, 2010 07:27   

z tego co czytałem i konsultowałem sie z ojcem to roboty z tym na pol godz żeby zrobić zdalne sterowane webasto. Sam jednak tego nie zrobię a ojca elektryka sie doprosić nie mogę :sad:
_________________
była..600-tka ;)
 
 
 
VMatas 




Pomógł: 24 razy
Dołączył: 09 Mar 2010
Posty: 609
Skąd: Pszów

Rover 75

Wysłany: Czw Paź 07, 2010 07:33   

Wszystko powinno działać bez dodatków, tylko z nazwy Centralka T90 ze sparowanym pilotem T91 nie wynika, czy w zestawie kupisz i kabelki, które są niezbędne żeby wszystko działało. A na pewno nie masz ich w swoim aucie, jeżeli masz tylko automatyczne Webasto. Zainstalowany Telestart od razu daje możliwość i grzania wnętrza – dodatkowych przeróbek już nie trzeba. Na temat więcej znajdziesz tutaj:
http://mgroverklub.hu/download/rover75convert.pdf

Ja sobie już zrobiłem zdalne sterowanie i włączanie ogrzewania wnętrza bez wydawania grubej kasy na Telestart, ale okazało się że samo Webasto jest walnięte – chyba czujnik płomienia.
_________________
Land Rover Discovery 3 2.7 HSE
 
 
 
sTERYD 
Klubowicz





Pomógł: 1131 razy
Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 10891
Skąd: ZGL / szczecin



Wysłany: Czw Paź 07, 2010 07:53   

http://www.roverki.pl/zro...5-cdt-cdti.html
:ziewa:
_________________
W przypadku obu Roverków w zasadzie mogę powiedzieć, że to spełnienie marzeń. Całe szczęście zostało jeszcze trochę do spełnienia ;)
 
 
 
jpawel 




Pomógł: 2 razy
Dołączył: 08 Lut 2010
Posty: 76
Skąd: Dębica

Rover 75

Wysłany: Czw Paź 07, 2010 08:19   

W zestawie znajduje się:

STEROWNIK WEBASTO T90
PILOT T91
ANTENA
WIĄZKA VW

czyli rozumiem, że zadziała odpowiednio modyfikując tylko połączenie przy kostce zasilającej.

sTERYD, to już znam chyba na pamięć :-)

VMatas, jaki to tańszy sposób?
_________________
Rover 75 2.0 CDT, 2000 rok
 
 
 
VMatas 




Pomógł: 24 razy
Dołączył: 09 Mar 2010
Posty: 609
Skąd: Pszów

Rover 75

Wysłany: Czw Paź 07, 2010 08:33   

Ten materiał z ciekawością czytałem przed przystąpieniem do budowania swojego sterowania – jednak zrobiłem trochę bardziej zaawansowanie, na kontrolerze. Webasto najpierw włącza się na kilka minut i grzeje silnik, potem sterownik włącza dmuchawę w kabinie. Gdzieś po 20 minutach pracy wszystko automatycznie wyłącza się, jeżeli czasami zapomnimy jechać :mrgreen: Trzeba pamiętać, że jednak Webasto jest obciążeniem dla akumulatora, i w zimie może być problem, szczególnie jeżeli jeździmy tylko na krótkie dystanse.

[ Dodano: Czw Paź 07, 2010 08:33 ]
Tańszy sposób to:
1. Sterownik radiowy z pilotem – kupiłem na Ebay za 11USD
2. Kontroler PIC12F675, 3 tranzystory, 2 przekaźniki, inne, pudełko – koszt ok. 25 Litów (~ 35 Zł)
3. Program kontrolera – napisałem sam :mrgreen:
4. Instalacja – też sam :mrgreen:
Teraz będę grzebać w samym Webasto, bo się wyłącza przy przejściu w tryb pracy z wyłączona świeca żarowa :evil:
_________________
Land Rover Discovery 3 2.7 HSE
 
 
 
jpawel 




Pomógł: 2 razy
Dołączył: 08 Lut 2010
Posty: 76
Skąd: Dębica

Rover 75

Wysłany: Czw Paź 07, 2010 08:59   

Chciałbym zrobić coś podobnego. Zmodyfikować sposób znany na forum. Włączenie Webasto z pilota i na linii zasilającej klimatyzację zastosować czasówkę, która uruchomi nawiewy z opóźnieniem powiedzmy 10 minut na 10 minut - co wystarczy by zagrzać wnętrze i roztopić śnieg. Po co ma dmuchać od początku. Tylko czy tak się da?
_________________
Rover 75 2.0 CDT, 2000 rok
 
 
 
VMatas 




Pomógł: 24 razy
Dołączył: 09 Mar 2010
Posty: 609
Skąd: Pszów

Rover 75

Wysłany: Czw Paź 07, 2010 09:20   

Oczywiście, że się da, trzeba eksperymentować. Jednak system na samych przekaźnikach ma dużą wadę – niema możliwości wyłączenia, jeżeli rozmyślimy się jechać. U siebie mam taką funkcję – mogę wyłączyć w dowolny moment. I mój sterownik, i od Mariana_K nie pokazują stanu Webasto zdalnie – to może być duży minus, jeżeli auto stoi na granicy zasięgu radiolinii. Telestart ma ten plus, że na pilocie mamy potwierdzenie, że Webasto włączyło się.
_________________
Land Rover Discovery 3 2.7 HSE
 
 
 
jpawel 




Pomógł: 2 razy
Dołączył: 08 Lut 2010
Posty: 76
Skąd: Dębica

Rover 75

Wysłany: Czw Paź 07, 2010 09:35   

Czyli warto kupić Telestart nawet dla możliwości samego wcześniejszego uruchomienia grzania płynu, bo wnętrze zagrzeje się szybko nawet po włączeniu ręcznym przy wejściu do auta.
Podpięcie Telestartu to raczej kosmetyczna zmiana, a nie daleko idące prace elektroniczne, prawda?
_________________
Rover 75 2.0 CDT, 2000 rok
 
 
 
VMatas 




Pomógł: 24 razy
Dołączył: 09 Mar 2010
Posty: 609
Skąd: Pszów

Rover 75

Wysłany: Czw Paź 07, 2010 10:12   

Troszkę i tak zabawy będzie :wink: Wszystko jest opisane w dokumencie, link do którego podałem wcześniej.
Czy warto za tą kasę którą za niego chcą - to każdy decyduje się sam. Ja uważam że nie warto.
_________________
Land Rover Discovery 3 2.7 HSE
 
 
 
jpawel 




Pomógł: 2 razy
Dołączył: 08 Lut 2010
Posty: 76
Skąd: Dębica

Rover 75

Wysłany: Czw Paź 07, 2010 10:45   

Ok. Nie rozumiem w ząb niemieckiego :-)

1. Czy w rozwiązaniu Mariana_K jako centralkę mogę zastosować właśnie Telestart?

2. Pilot odpala Webasto a przez przekaźnik uruchamiany jest panel klimatyzacji. Dobrze rozumiem?

3. Czy to rozwiązanie z pliku to takie, jak Mariana_K tylko z zastosowaniem zegara jako sterownika?

4. Czy Panel klimatyzacji wyłączy się razem z Webasto jak wcisnę na pilocie OFF?

Koszt mojego zestawu Telestart to 400zł za sprzęt. Facet zapewnił mnie, że wystarczy odciąć kostkę zasilającą do Webasto i tylko odpowiednio połączyć przewody. W dokumencie podanym wyżej są dodane jakieś przekaźniki itp.

Nie chciałbym kupić i wpakować się w masę kabelkowej pracy. Owszem podłączał mi to będzie bardzo dobry zaufany elektronik.
_________________
Rover 75 2.0 CDT, 2000 rok
Ostatnio zmieniony przez jpawel Czw Paź 07, 2010 11:20, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
 
kris-tofer 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 2019

Rover 75

Wysłany: Czw Paź 07, 2010 10:46   

Ja również chcę zrobić takie sterowanie o któr
jpawel napisał/a:
która uruchomi nawiewy z opóźnieniem powiedzmy 10 minut na 10 minut
ym piszecie ale nie mogę nawalczyć się z uruchomieniem webasto. Niby działa ale nie steruje pompką, więc elektronikę mam uszkodzoną, resztę mam w idealnym stanie... Nigdzie nie mogę wyrwać w dobrym stanie webasto. Czy od innych samochodów podejdzie? np. od vectry czy BMW?
 
 
 
jpawel 




Pomógł: 2 razy
Dołączył: 08 Lut 2010
Posty: 76
Skąd: Dębica

Rover 75

Wysłany: Czw Paź 07, 2010 10:52   

kris-tofer, Jeśli trafisz na analogowe to odpalisz je bez problemu. Ważny jest typ i model. 98570 to chyba numer analogowego. Wnioskuję z rozmów telefonicznych z ludźmi, którzy sprzedają osprzęt Webasto. Nie mam w tym doświadczenia, tak więc proszę, nie przyjmuj mnie za pewnik :-)

Czekam na podpowiedzi w moim temacie.
_________________
Rover 75 2.0 CDT, 2000 rok
 
 
 
VMatas 




Pomógł: 24 razy
Dołączył: 09 Mar 2010
Posty: 609
Skąd: Pszów

Rover 75

Wysłany: Czw Paź 07, 2010 12:17   

jpawel napisał/a:
Ok. Nie rozumiem w ząb niemieckiego :-)

Na to istnieje serwis Google. Troszkę krzywo, ale przetłumaczy – ja tam po niemiecku też nie za bardzo. Niestety pracy kablowej troszkę będzie.

jpawel napisał/a:
1. Czy w rozwiązaniu Mariana_K jako centralkę mogę zastosować właśnie Telestart?


Jak masz Telestart to rozwiązanie Mariana już nie jest potrzebne.

jpawel napisał/a:
2. Pilot odpala Webasto a przez przekaźnik uruchamiany jest panel klimatyzacji. Dobrze rozumiem?

Pilot poprzez przekaźnik radiolinii odpala Webasto. Dalej jest tak: jeżeli to Telestart to samo Webasto przez pin 4 odpala panel klimatyzacji. Jeżeli to rozwiązanie Mariana, moje lub podobne to trzeba przekaźnik połączyć z dwoma pinami łącza na panelu klimatyzacji. Sposoby dwa: diody jak u Mariana, lub po prostu rozcięcie dwóch drucików i włączenie kontaktów przekaźnika. Druciki będą lub połączone miedzy sobą, lub podamy +12V na panel klimatyzacji i dmuchawa włączy się z ostatnio zostawionymi ustawieniami.

jpawel napisał/a:
3. Czy to rozwiązanie z pliku to takie, jak Mariana_K tylko z zastosowaniem zegara jako sterownika?

To jest dla Telestart.

jpawel napisał/a:
4. Czy Panel klimatyzacji wyłączy się razem z Webasto jak wcisnę na pilocie OFF?

W przypadku Telestart na pewno tak.

[ Dodano: Czw Paź 07, 2010 12:17 ]
kris-tofer,
Jak piszę jpawel, może pasować od każdego auta, ważne żeby było sterowane nie przez CAN-bus, a analogowym sposobem. Pomoc w identyfikacji: http://www.elektroda.pl/r...webasto&start=0
Z problemem sterownika zajrzyj też tutaj: http://www.the75andztclub...hlight=end+saga
_________________
Land Rover Discovery 3 2.7 HSE
 
 
 
jpawel 




Pomógł: 2 razy
Dołączył: 08 Lut 2010
Posty: 76
Skąd: Dębica

Rover 75

Wysłany: Czw Paź 07, 2010 14:59   

Czyli wystarczy w przeciętym miejscu, odpowiednio w panelu klimatyzacji podpiąć sygnał z pinu 4 kostki Webasto? To po co te bezpieczniki i przekaźniki w komorze silnika?

Przepraszam za upierdliwość :) chcę zdobyć wiedzę, a i tak zrobi mi to elektronik :D z tym, że on nie zna R75 i dlatego może i ja mu coś podpowiem.
_________________
Rover 75 2.0 CDT, 2000 rok
 
 
 
VMatas 




Pomógł: 24 razy
Dołączył: 09 Mar 2010
Posty: 609
Skąd: Pszów

Rover 75

Wysłany: Czw Paź 07, 2010 18:10   

Nie tak prosto :razz: Jeżeli zajrzysz do RAVE to zobaczysz ile tam jest wymajstrowane. I potem, jeżeli będziesz stawić Telestart, to po co nad tym zastanawiasz się? Tym czasem nie mogę nawet powiedzieć jaki sygnał pojawia się na pin 4 - dopiero wiedząc można byłoby zastanowić się jak to zrobić.
Dla mnie to w ogóle nie było sensu używać tego pinu, bo ja mogę zaprogramować swój kontroler na dowolny czas włączenia się i wyłączenia się i nie muszę zależeć od tego, co wymyślili producenci Webasto.
_________________
Land Rover Discovery 3 2.7 HSE
 
 
 
jpawel 




Pomógł: 2 razy
Dołączył: 08 Lut 2010
Posty: 76
Skąd: Dębica

Rover 75

Wysłany: Wto Paź 12, 2010 15:21   

Jak zatem podpiąć właściwie Telestart aby działało zgodnie ze sztuką? Tak jak w niemieckim poradniku powyżej?

1. Wtedy po zapłonie odłączy mi Webasto?
2. Czy pomimo braku sygnału z Telestartu uruchomi się poniżej temperatury 5 stopni? (np. zapomniałem pilota)

P.S.
Mogę prosić o aktualny link do RAVE Rover 75 2.0 CDT? Nigdzie nie mogę tego znaleźć.
_________________
Rover 75 2.0 CDT, 2000 rok
 
 
 
apples 




Pomógł: 564 razy
Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 5678



Wysłany: Wto Paź 12, 2010 16:01   

jpawel napisał/a:
Mogę prosić o aktualny link do RAVE Rover 75 2.0 CDT? Nigdzie nie mogę tego znaleźć.
http://forum.roverki.eu/v...p=501893#501893
 
 
Domino88 



Dołączył: 04 Maj 2009
Posty: 47
Skąd: Brzesko



Wysłany: Wto Paź 12, 2010 17:13   

Witam,
mam takie pytanie czy aby automatyczne webasto przerobic na webasto ze sterownikiem konieczna jest autamatyczna klimatyzacja??
Czy w aucie bez klimy mozna zrobic webasto sterowane??
 
 
VMatas 




Pomógł: 24 razy
Dołączył: 09 Mar 2010
Posty: 609
Skąd: Pszów

Rover 75

Wysłany: Wto Paź 12, 2010 17:41   

W związku z tym, że dmuchawa jest na prąd wszystko jest możliwe. Oczywiste, że schemat połączeń będzie inny niż u Mariana, u mnie lub z Telestartem. Wydaje się mi, ze nawet nie widziałem w RAVE odpowiedniego schematu połączenia dmuchawy, ale mogę się mylić. W każdym razie to połączenie nie będzie skomplikowane i da się znaleźć odpowiedni kabelek.

[ Dodano: Wto Paź 12, 2010 17:41 ]
jpawel napisał/a:

1. Wtedy po zapłonie odłączy mi Webasto?
2. Czy pomimo braku sygnału z Telestartu uruchomi się poniżej temperatury 5 stopni? (np. zapomniałem pilota)



1. Webasto ma wyłączać się po osiągnięciu temperatury płynu chodzącego ok 60 stopni. Myślę, że z telestartem tak i będzie niezależnie od sposobu włączenia webasto. Sprawdzisz jak zrobisz - nigdy tego nie miałem i nie mogę powiedzieć na 100%. Ja sobie zrobiłem możliwość wyłączenia w dowolny moment.
2. Powinno tak być, chyba że konstruktorzy Webasto byliby głupkami. Też sprawdzisz.

http://www.ogrzewanie-pos...a/download.html
_________________
Land Rover Discovery 3 2.7 HSE
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [MG ZT] Dokładka zderzaka
aimp12 Rover serii 75, MG ZT 5 Czw Lut 11, 2016 21:38
christopher7
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi [R75] Dokładka klimatyzacji
Dawidovs Rover serii 75, MG ZT 1 Pon Lis 26, 2012 13:07
apples
Brak nowych postów [R75] Dokładka kurtyn
Punx Rover serii 75, MG ZT 37 Wto Maj 19, 2015 10:28
Punx
Brak nowych postów [R75] Tempomat - dokładka
rafalg Rover serii 75, MG ZT 86 Pon Lip 17, 2017 17:27
taba19
Brak nowych postów [R75] Dokładka tempomatu
Czarnysg Rover serii 75, MG ZT 15 Sro Lut 22, 2017 21:37
Szyfu



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink