Forum Klubu ROVERki.pl :: [R75] Elektryka wariuje (kierunki, radio, deska rozdz..)
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R75] Elektryka wariuje (kierunki, radio, deska rozdz..)
Autor Wiadomość
dusiek 



Dołączył: 13 Mar 2009
Posty: 16
Skąd: Białystok



Wysłany: Sro Lis 03, 2010 21:53   [R75] Elektryka wariuje (kierunki, radio, deska rozdz..)
Typ: CDT Rodzaj silnika: diesel Pojemnosc silnika: 2.0 Rok produkcji: 2000

W skrócie:

-nie działają kierunkowskazy (świecą na zewnątrz ale brak sygnalizacji wewnątrz auta)
-radio ma jakby słaby zasięg, potem działa jak chce i kiedy chce, zawiesza się, potem w ogóle nie działa
-sterowanie radiem staje się niemożliwe, potem również nawiew, klima
-przestaje działać sterowanie kluczykiem (nie chce zamykać auta)
-poza tym sam silnik jak i światła mijania bez zarzutu, w razie czego jeździć niby się da, ale w ciągłym strachu i niewiedzy...

W szerokim rozwinięciu:

Zaczęło się od tego, że radio bardzo straciło na zasięgu. Na początku myślałem, że ktoś mi odkręcił antenę z dachu ale potem stwierdziłem, że przecież R75 takowej anteny nie ma... Za jakiś czas jadę sobie w centrum miasta i nagle stwierdzam, że nie mam kierunkowskazów! Lekki stres, co się dzieje... radio nadal działa jakby nie miało anteny, zaczęło mi się nawet zawieszać, tak po prostu przestaje działać i nic nie mogę zrobić, albo gra sobie jak chce i nie reaguje na żadne przyciski:D Czasem kierunki działają, czasem nie, radio się zawiesza i tak sobie jeżdżę i nie wiem co się dzieje. Pewnego dnia odpalam auto, jadę do znajomych (trasa całe 3 km), auto pięknie odpala, ale po chwili kierunki przestają działać, więc dojeżdżam już bez nich, zostawiam auto, wracam po godzinie i ku mojemu zdziwieniu nagle okazuje się, że mój akumulator jest rozładowany (LOL!). Wyjmuję akumulator, podłączam pod prostownik i tak sobie stoi jedną noc. Następnego dnia podpinam naładowany akumulator, stwierdzam przy okazji, że jedna z klem była bardzo słabo przykręcona, odpalam auto, eureka! Moje problemy tak jakby się skończyły ;) Kierunki działają, radio też chyba już bez zakłóceń, auto otwiera się i zamyka z kluczyka. Ogłaszam siebie geniuszem i wszystko zwalam na nieudolnie nałożoną klemę. Przejechałem się tu i tam... sygnał z radia faktycznie brzmi już lepiej (ale co u licha ma do tego klema na akumulatorze??), zaraz jednak kierunki przestają działać, radio zawiesza się co chwilę, niedługo potem w ogóle nie da rady go odpalić, czego bym nie wciskał na desce rozdzielczej przy radiu - totalny brak reakcji, sterowanie klimy - coś tam mogę wcisnąć ale po chwili i tak wywala "Err" i też koniec sterowania (choć fizycznie nawiew nadal działa). Wpadłem na pomysł, że może alternator mi nie wyrabia, akumulator daje za niskie napięcie i stąd te wszystkie komedie ale sprawdziłem go wbudowaną diagnostyką komputera R75 (punkt 9 napięcie akumulatora) i wszystko wygląda OK: początkowo 12, po odpaleniu idzie do 14, jak mu odpale wszystkie możliwe światła i klimę to spadnie max do 13 ale wystarczy dać lekko obrotów i znów jest 14). Co ciekawe dziś kiedy wyjrzałem z auta przez okno stwierdziłem, że kierunki jednak mam tylko nie mam żadnej sygnalizacji na "kokpicie", ani strzałek-światełek, ani sygnalizacji dźwiękowej. Kolejny dziwaczny objaw: nie działa pilot (centralny zamek) ale tylko w połowie bo otwierać samochód owszem otwiera ale zamykać już nie chce:D Daje tylko sygnał dźwiękowy tak jakbym miał coś nie domknięte (a wiem, że mam!). Przy okazji diagnostyki zapisałem sobie błędy pamięci z punktu 14 (choć podobno to nie błędy i nikt nie wie co to jest :D ) 14.0 bF8800 14.1 8C8400 14.2 F48400 14.3 bEC828 14.4 87C1FF Macie pojęcie? Test deski rozdzielczej (punkt 2.0 z diagnostyki komputera) pokazał, że wszystko świeci jak trzeba - nawet widziałem i słyszałem test kierunkowskazów - dawno ich nie widziałem ;) Możliwe, że to przypadek ale dodam, że moje problemy zaczęły się w momencie kiedy odebrałem samochód po tygodniowym postoju (na podwórku - na deszczu) od mechanika, który wymieniał mi zregenerowaną pompkę sprzęgła (przy okazji wielkie podziękowania koledze -Boncky, pompka działa rewelacyjnie!). Stąd moje nijakie przypuszczenia, że może to wina źle założonej klemy (to jakby się sprawdziło...) bo przecież mechanik wyjmował akumulator żeby wymienić pompkę, a może to wina źle/niedokładnie/na chama zamontowanego (jakieś zwarcie?) przełącznika świateł ale tego przecież nie da się inaczej wsadzić (choć jeszcze jutro to sprawdzę, może nie docisnął czy coś...). Alternator też wydaje się dobry ale też zamierzam jutro sprawdzić to w firmie która zajmuje się akurat tym. Pozostaje chyba szukać elektryka, który będzie miał odpowiedni komputer by podpiąć mego Roverka i zobaczyć co on tam krzyknie. (Orientuje się ktoś gdzie w okolicach Białegostoku znajdę T4?)
Jestem kompletnie tym wszystkim skołowany także jeśli macie jakiekolwiek solidne przypuszczenia co do tej sytuacji bardzo proszę o pomoc.

dusiek
gg: 356558
e-mail: dusiek82@gmail.com
Ostatnio zmieniony przez kasjopea Pią Lis 19, 2010 00:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Sro Lis 03, 2010 21:53   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
kasjopea 


Członek Zarządu
wiceprezes


Pomogła: 196 razy
Dołączyła: 08 Paź 2007
Posty: 3890
Skąd: Włocławek

MG ZS

Wysłany: Sro Lis 03, 2010 21:59   

Może po prostu masę trzeba sprawdzić?
_________________
Pozdrawiam Monika
 
 
 
apples 




Pomógł: 564 razy
Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 5678



Wysłany: Sro Lis 03, 2010 22:00   

Woda http://forum.roverki.eu/v...p=494766#494766
 
 
dusiek 



Dołączył: 13 Mar 2009
Posty: 16
Skąd: Białystok



Wysłany: Sro Lis 03, 2010 22:23   

Myślę, że to może być zalegająca woda, pamiętam jak odbierałem samochód od tego mechanika, kanaliki pod maską miałem pozatykane a w nich wodę i jakieś liście. Dzięki za link, zlokalizuję wszystkie kanaliki, poprzetykam je, wstawią auto na troche do garażu z farelką i dam znać jak sytuacja.
 
 
 
nnneeeooo 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 03 Wrz 2009
Posty: 59
Skąd: kalisz



Wysłany: Czw Lis 04, 2010 19:36   

hehe mam to samo :) jak nie pomogą przepływy odepnij webasto. Jeśli będzie wszystko okey to rozłącz 3 pin (k-bus) i podłącz webasto :)
_________________
Pierw i nadal Poldek ;]
Teraz 75 hmmm nie ma co porównywać :)
 
 
dusiek 



Dołączył: 13 Mar 2009
Posty: 16
Skąd: Białystok



Wysłany: Pią Lis 05, 2010 09:49   

Odłączenie webasto nic nie dało. Miałem zapchany prawy odpływ od pasażera i w nim trochę wody, odetkałem, przepchałem, woda spłynęła. Lewy odpływ od kierowcy drożny i suchy. Dwa środkowe pewien nie jestem ale wyglądają na suche (grzebałem tam łapskami dokąd sięgnąłem i nie wyczułem wilgoci) ale może wypadałoby je przepchać od spodu, póki co jednak nie mam takiej możliwości. Auto ogrzewało się całą noc przy farelce w garażu. Rano po odpaleniu radio i deska rozdzielcza zaczęły działać (kierunki i pilot nadal nie) ale zaraz jak tylko wyjechałem wszystkie komedie zaczęły się na nowo. Wygląda na to, że jeszcze gdzieś jest mokro. Póki co będę ogrzewał auto w garażu przez kolejne noce i zobaczymy co dalej, jeśli kilka dni ciepełka nic nie da udam się do elektryka.
 
 
 
apples 




Pomógł: 564 razy
Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 5678



Wysłany: Pią Lis 05, 2010 15:35   

dusiek, posprawdzaj jeszcze kable masowe i klemę na akumulatorze. http://forum.roverki.eu/v...p=520520#520520
 
 
slawek2003 



Dołączył: 12 Gru 2010
Posty: 8
Skąd: poznan



Wysłany: Nie Gru 12, 2010 14:17   

mam to samo w dodatku nie działa mi ogrzewanie tylnej szyby nie działają kontrolki swiateł przecw mgielnych na pulpicie choc zapalają sie i nie włacza sie alarm z pilota niewiwm czy winą nie jest moduł comfort
 
 
apples 




Pomógł: 564 razy
Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 5678



Wysłany: Nie Gru 12, 2010 16:05   

slawek2003 napisał/a:
mam to samo w dodatku nie działa mi ogrzewanie tylnej szyby nie działają kontrolki swiateł przecw mgielnych na pulpicie choc zapalają sie i nie włacza sie alarm z pilota niewiwm czy winą nie jest moduł comfort
Sprawdzałeś http://forum.roverki.eu/v...p=494766#494766 ?
 
 
slawek2003 



Dołączył: 12 Gru 2010
Posty: 8
Skąd: poznan



Wysłany: Nie Gru 12, 2010 19:38   

sprawdziłem i nic nie znalazłem prawdopodobnie może byc uszkodzony moduł komfort

[ Dodano: Nie Gru 12, 2010 19:38 ]
a o module nic nie znalazłem
 
 
apples 




Pomógł: 564 razy
Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 5678



Wysłany: Nie Gru 12, 2010 20:26   

slawek2003 napisał/a:
moduł komfort
BCU wpisz w http://forum.roverki.eu/search.php :wink:

[ Dodano: Nie Gru 12, 2010 20:26 ]
Sprawdzałeś wodę w bagażniku i pod tylną kanapą?
 
 
slawek2003 



Dołączył: 12 Gru 2010
Posty: 8
Skąd: poznan



Wysłany: Nie Gru 12, 2010 20:56   

a co ma to wspulnego z modułem ktury jest pod schowkiem
 
 
apples 




Pomógł: 564 razy
Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 5678



Wysłany: Nie Gru 12, 2010 21:20   

slawek2003 napisał/a:
a co ma to wspulnego z modułem ktury jest pod schowkiem
Skąd wiesz że to BCU? Dlaczego tak się uparłeś :roll: Za światła odpowiedzialny jest moduł LSM. Za wyświetlanie na pulpicie IPK. Gdyby padło BCU to by padło więcej funkcji którymi steruje.
Coś robi zwarcie i dlatego:
1. Odłącz webasto i zobacz czy będzie zmiana. Wystarczy wyciągnąć wtyczki na nim. Webasto potrafi robić zwarcie które objawia się wariacjami układów.
2. Jeśli masz nawigację to sprawdź wodę w bagażniku bo zalany modół NAVI również robi takie problemy.
3. Pisz poprawnie.
 
 
slawek2003 



Dołączył: 12 Gru 2010
Posty: 8
Skąd: poznan



Wysłany: Nie Gru 12, 2010 22:15   

Bo za zamykanie drzwi z pilota jest odpowiedzialny moduł a pozatym jak włącze na klimie obieg wewnęczny to pokazuje mi sie błod na wyswietlaczu a bcu zasugerował mi elektryk alarm jest powiązany bcw sory że tak truje ale szukam co to jest

[ Dodano: Nie Gru 12, 2010 22:14 ]
a nwi nemam i w bagażniku jest sucho

[ Dodano: Nie Gru 12, 2010 22:15 ]
a jak cos robi zwarcie to co z bespiecznikami
 
 
apples 




Pomógł: 564 razy
Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 5678



Wysłany: Nie Gru 12, 2010 22:19   

slawek2003 napisał/a:
Bo za zamykanie drzwi z pilota jest odpowiedzialny moduł
Robiłeś synchronizacje? http://forum.roverki.eu/v...p=526233#526233
slawek2003 napisał/a:
jak włącze na klimie obieg wewnęczny to pokazuje mi sie błod na wyswietlaczu
Jaki błąd?

[ Dodano: Nie Gru 12, 2010 22:19 ]
slawek2003 napisał/a:
a jak cos robi zwarcie to co z bespiecznikami
Nie zawsze. Odłącz webasto i sprawdź.
 
 
slawek2003 



Dołączył: 12 Gru 2010
Posty: 8
Skąd: poznan



Wysłany: Nie Gru 12, 2010 22:51   

super odłączyłwm i wszystko działa tylko swieci mi kontrolka zamykania drzwi a jak zamykam pilotem to mam sygnałklaksonem

[ Dodano: Nie Gru 12, 2010 22:51 ]
a co mam teras zrobic z dewasto
 
 
apples 




Pomógł: 564 razy
Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 5678



Wysłany: Pon Gru 13, 2010 09:58   

slawek2003 napisał/a:
super odłączyłwm i wszystko działa
Widzisz :grin: Słuchaj się czasami starszych. :razz:
slawek2003 napisał/a:
tylko swieci mi kontrolka zamykania drzwi a jak zamykam pilotem to mam sygnałklaksonem
Aktualny temat http://forum.roverki.eu/v...p=574119#574119
slawek2003 napisał/a:
a co mam teras zrobic z dewasto
Podłączyć i zobaczyć czy nadal zakłóca pracę pozostałych elementów. Jeżeli zakłóca podjechać na komputer diagnostyczny dla webasto który możesz znaleźć najprędzej na stacji diagnostycznej dla ciężarówek.
 
 
slawek2003 



Dołączył: 12 Gru 2010
Posty: 8
Skąd: poznan



Wysłany: Pon Gru 13, 2010 18:38   

Ztym modułem to elektryk dał D rozłączyłem dewasto i wsztstko ok jak podłączyłem spowrotem usterki wruciły wielkie dzięki za porade obiecuje że będe słuchał starszych
 
 
apples 




Pomógł: 564 razy
Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 5678



Wysłany: Pon Gru 13, 2010 19:57   

slawek2003 napisał/a:
obiecuje że będe słuchał starszych
Tylko ja nie taki stary :grin:
 
 
nnneeeooo 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 03 Wrz 2009
Posty: 59
Skąd: kalisz



Wysłany: Pon Gru 13, 2010 20:17   

do webasta dochodzą 2 kostki
w 1 zawiera się czarny przewód i czerwony
w 2 zawiaraja się 3 nad nią się skupimy. A szczególnie nad jednym przewodem, jak odwiniesz taki peszelek(ten plastik na przewodach) to zobaczysz taki jeden przewód w zółte kropki, przetnij go tak aby zostało go troche prze kostce i troche od wiązki, izolacją go ładnie aby nie były połączone z masą ani ze sobą :twisted:

I będzie wszystko działać ja tak miałem i tak zrobiłem jak mi poradzili i jest wszystko okey, webasto także działa ładnie
_________________
Pierw i nadal Poldek ;]
Teraz 75 hmmm nie ma co porównywać :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [R75] BCU - nie działa szyber, wyłącza radio, kierunki, etc
cin1391 Rover serii 75, MG ZT 50 Pon Lip 06, 2015 09:39
farbi
Brak nowych postów [R75] Problem z elektryką - radio, wycieraczki, spryskiwacz
kranik01 Rover serii 75, MG ZT 2 Czw Maj 12, 2016 18:00
kranik01
Brak nowych postów [R75] Deska rozdzielcza
zarazek12 Rover serii 75, MG ZT 13 Pią Paź 21, 2011 13:10
tazOR
Brak nowych postów [R75] Deska rozdzielcza
damtom85 Rover serii 75, MG ZT 5 Wto Maj 13, 2008 22:26
marcin_i_alunia
Brak nowych postów [R200] Problem z deską rozdzielczą i elektroniką
Joshua121 Rover serii 75, MG ZT 16 Sob Lut 27, 2010 21:04
Joshua121



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink