Forum Klubu ROVERki.pl :: [R416] Wymiana wahacza górnego z przodu
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R416] Wymiana wahacza górnego z przodu

FAQ dla chcących oszczędzić
Autor Wiadomość
darek_wp 




Pomógł: 248 razy
Dołączył: 18 Cze 2009
Posty: 1651
Skąd: Maciejowa, Nowy Sącz



  Wysłany: Pon Lis 16, 2009 13:38   [R416] Wymiana wahacza górnego z przodu
Typ: Si Rodzaj silnika: benzyna Pojemnosc silnika: 1.6 Rok produkcji: 1997

Witam wszystkich Forumowiczów

Także mnie niestety ostatnio dotknął problem stanu naszych dróg, okazało się, że koniecznym staje się wymiana górnego wahacza z prawej strony z przodu w moim roverku 416.
Szukałem opisu do w/w usterki a nieznajdując postanowiłem opisać swoje zmagania z problemem.

Na początek potrzebne elementy i narzędzia:
oczywiście wahacz - mając do wyboru wymianę tulejek i sworznia albo kupno kompletnej używki lub nowego wahacza po analizie kosztów wybrałem to ostatnie
narzędzia: podnośnik, wskazane - podstawka aby samochód stał stabilnie, klucze nasadowe nr 18, 15, 13 (ew klucz płaski 13), kombinerki, śrubokręt i jeśli ktoś dysponuje takowym to ściągacz do sworzni a jeśli nie to porządny młotek (ew dwa) :smile:

a teraz do pracy
luzujemy śruby na kole podnosimy samochód i zdejmujemy koło, teraz również ustawiamy autko na podstawce (zawsze bezpieczniej niż na podnośniku :smile: ) - foto

oczyszczamy i odkręcamy kluczem nr 13 nakrętkę sworznia (oznaczona C na foto) - może być potrzeba wyjęcia zawleczki blokującej nakrętkę (do tego jest śrubokręt i kombinerki) jeżeli takowa jest

teraz wkracza ściągacz do sworzni albo młotek - wybijamy sworzeń z mocowania zwrotnicy i już połowa pracy za nami

teraz otwieramy pokrywę silnika i kluczem nr 18 (trochę nietypowy rozmiar) odkręcamy nakrętki mocujące wahacz do nadwozia oznaczone jako A

kolejna część pracy to wyjęcie wahacza - możliwe są dwie drogi do jej realizacji - pierwsza to demontaż amortyzatora ze sprężyną (droga trudniejsza) i druga (prostsza) - zdjęcie (zbicie) ze śrub wahacza łącznika oznaczonego literką D do czego wystarczy młotek, dobry śrubokręt i trochę chęci - kilka stuknięć z każdej strony i mamy stary wahacz w ręku

czasem aby uzyskać lepszy dostęp do wahacza i łącznika może być konieczne odkręcenie górnego mocowania amortyzatora - nakrętki oznaczone literką B klucz nr 15 - trzeba wtedy szczególnie uważać na wężyk elastyczny hamulców - jest stosunkowo krótki i można go załamać lub zerwać

montaż przeprowadza się w odwrotnej kolejności jak to zwykle bywa - nie mozna jednak zapomnieć o wcześniejszym demontażu także w nowym wahaczu łacznika, który mimo że wprasowany jest na radełkowaną część śruby po kilku lekkich stuknięciach młotkiem bardzo ładnie schodzi - uwaga na kierunek wycięcia łącznika przy zakładaniu!! (podczas montażu i dokręcania nakrętek sam ładnie wprasuje się ponownie na śrubę)

całość prac z ponownym montażem koła zajęła mi ok 25 min na jedną stronę (będąc przewidującym kupiłem od razu dwa wahacze i oba wymieniłem)

nie zapomnijcie sprawdzić dokręcenia poszczególnych śrub i założyć zawleczkę (o ile w waszych wahaczach jest na nią miejsce)

życzę wszystkim satysfakcji z samodzielnie wykonanej pracy i poczynionych oszczędności :lol: - ja już takowej doświadczam w połaczeniu z ciszą dochodzącą z zawieszenia :mrgreen:
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
Ostatnio zmieniony przez kasjopea Sob Kwi 23, 2011 15:55, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Pon Lis 16, 2009 13:38   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
des 



Pomógł: 47 razy
Dołączył: 05 Mar 2008
Posty: 1080
Skąd: Częstochowa



Wysłany: Pon Lis 16, 2009 14:56   

Na pewno się przyda, thx.
_________________
Był --> Rover 400 1.6 LPG 1999
Jest --> Audi A4 Avant 1.8T LPG 1999
 
 
 
sTERYD 
Klubowicz





Pomógł: 1131 razy
Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 10919
Skąd: ZGL / szczecin



Wysłany: Pon Lis 16, 2009 16:41   

warto dodać, że jeśli nowy wahacz nie jest skręcony na stałe, tylko górne tulejki się swobodnie obracają, to przed ich skręceniem trzeba postawić samochód na koło (albo przynajmniej podparty za dolny wahacz) bo inaczej czeka nas niedługo kolejna wymiana :/
_________________
W przypadku obu Roverków w zasadzie mogę powiedzieć, że to spełnienie marzeń. Całe szczęście zostało jeszcze trochę do spełnienia ;)
 
 
 
szoso 




Pomógł: 438 razy
Dołączył: 26 Sty 2009
Posty: 6302
Skąd: Ostrołęka

Rover 400

Wysłany: Pon Lis 16, 2009 17:35   

sTERYD napisał/a:
to przed ich skręceniem trzeba postawić samochód na koło

nie koniecznie
można ustawić i skręcić te górne tulejki wzorując się na starym wyjętym wahaczu, ja właśnie tak zrobiłem bo skręcenie ich jak samochód stoi na kołach nie należy do rzeczy łatwych, ciężko podejść z kluczami
 
 
darek_wp 




Pomógł: 248 razy
Dołączył: 18 Cze 2009
Posty: 1651
Skąd: Maciejowa, Nowy Sącz



Wysłany: Pon Lis 16, 2009 18:35   

na kołach jest cięźko poskręcać tulejki jak pisze szosownik, jeśli już to druga propozycja sTERYD-a, jest bardzo dobra - podnośnik (najlepiej żabę) pod wachacz dolny i mamy świetny dostęp do wszystkiego a auto zachowuje się jak na kołach
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
bartoszek_m 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lis 2008
Posty: 138
Skąd: Szczytno

Rover 400

Wysłany: Sob Kwi 23, 2011 15:16   

A ja ostatnio wymieniałem wahacz i o ile była to moja pierwsza własnoręczna robocizna tego typu to napotkałem na kilka problemów.
Ale do rzeczy, problem którego nie udało mi się przeskoczyć to już przy dokręcaniu nakrętki na sworzniu mocującym górny z dolny wahaczem obraca mi się razem z ta nakrętką gwint. Parę razy udało się naciągnąć ten gwint aby się nie ruszał, ale ostatecznie mam problem z dokręceniem nakrętki do samego końca.
Zaznaczę że wahacz kupiłem używany. Czy to świadczy że wywaliłem pieniądze w błoto czy może da się to jakoś dokręcić, bo sam wahacz pracuje bez zarzutów?
 
 
sTERYD 
Klubowicz





Pomógł: 1131 razy
Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 10919
Skąd: ZGL / szczecin



Wysłany: Sob Kwi 23, 2011 18:47   

trzeba było poprawić gwint na sworzniu i w nakrętce, wtedy byś dokręcił bez problemów. Być może przy wybijaniu gwint dostał młotkiem i dlatego nie chciał się wkręcać. Jeśli chodzi o jeżdżenie z niedokręconym sworzniem, to lepiej za długo tego nie robić, bo gniazdo się wyrobi potem nic tam nie będzie pasować jak trzeba.
_________________
W przypadku obu Roverków w zasadzie mogę powiedzieć, że to spełnienie marzeń. Całe szczęście zostało jeszcze trochę do spełnienia ;)
 
 
 
bartoszek_m 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lis 2008
Posty: 138
Skąd: Szczytno

Rover 400

Wysłany: Czw Kwi 28, 2011 13:51   

Udało mi się zaradzić temu.
sTERYD trochę się chyba nie zrozumieliśmy. Bo pisałem, że kupiłem używkę wahacza i jak już skręcałem go z dolnym wahaczem to mi się cała śruba w sworzniu kręciła.
Obawiałem się, że po prostu wywaliłem kasę na ten wahacz i będę musiał sworzeń nowy załatwić.

Ale nie i tu rozwiązałem to tak. Jeżeli wahacz jest obciążony, tzn. na sworzniu mamy jakieś obciążenie to śruba się nie kręci tylko ładnie klinuje.
Ja zrobiłem to tak, że delikatnie uniosłem samochód i kawałek stalowego pręcika oparłem o sworzeń z góry, a drugą część pręta przycisnąłem nadkolem powoli opuszczając samochód.

Wtedy wszystko ładnie się zakleszczyło. Najważniejsze, że się udało. Polecam.
 
 
snake0908 




Pomógł: 33 razy
Dołączył: 25 Mar 2007
Posty: 371
Skąd: Pszczyna



Wysłany: Czw Kwi 28, 2011 20:06   

darek_wp napisał/a:
kolejna część pracy to wyjęcie wahacza - możliwe są dwie drogi do jej realizacji - pierwsza to demontaż amortyzatora ze sprężyną (droga trudniejsza) i druga (prostsza) - zdjęcie (zbicie) ze śrub wahacza łącznika oznaczonego literką D do czego wystarczy młotek, dobry śrubokręt i trochę chęci - kilka stuknięć z każdej strony i mamy stary wahacz w ręku


A ja ze swojej strony mogę doradzić przecięcie oraz odgięcie łącznika ( oznaczenie D )
Wtedy wymiana tego wahacza trwa naprawdę krótko.

pozdr
_________________
[R 45 1.8 00r]
 
 
mikel1806 



Dołączył: 26 Paź 2008
Posty: 43
Skąd: Chojnice-Gdańsk



Wysłany: Sro Lis 09, 2011 11:22   

witajcie, a gdzie jest rysunek o którym mowa? Muszę wymienić same tuleje
_________________
mikel1806
 
 
 
szoso 




Pomógł: 438 razy
Dołączył: 26 Sty 2009
Posty: 6302
Skąd: Ostrołęka

Rover 400

Wysłany: Sro Lis 09, 2011 11:30   

w pierwszym poście są zdjęcia, rysunków nie ma
 
 
mikel1806 



Dołączył: 26 Paź 2008
Posty: 43
Skąd: Chojnice-Gdańsk



Wysłany: Sro Lis 09, 2011 14:23   

ok, dzięki
_________________
mikel1806
 
 
 
Remigiusz 




Pomógł: 375 razy
Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 7755
Skąd: Podkarpacie

Rover 45

Wysłany: Sro Cze 17, 2015 20:11   

Dołączę się do tematu, czy różnica w wahaczu górnym miedzy MG ZS a Rover 45 jest jakiś ? Według Rimmerbros maja oba te same nr części :wink:

Zamontowałem u siebie wahacze Z MG ZS Górne i teraz po skręceniu mam kierownice krzywo :-| na starych wahaczach była prosta :?: Jak to jest możliwe :?:

Dodam ze jeden wahacz był orig MG only a drugi był zamiennik.

Angole pisali ze jak się stosuje nie OEM części od ZS do 45 lub na odwrót to trzeba lewa stronę na prawa zamienić i vice versa. :?: :!: :?:
_________________
( ͡° ͜ʖ ͡°) Diagnostyka i Chip Tuning Rover/MG Diesel oraz kodowanie pilotów
 
 
 
sTERYD 
Klubowicz





Pomógł: 1131 razy
Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 10919
Skąd: ZGL / szczecin



Wysłany: Sro Cze 17, 2015 20:24   

ustaw zbieżność. po wymianie wahaczy na pewno się rozjechała.

Wahacze są takie same. Różne są sprężyny i amortyzatory, ale to pewnie wiesz ;)
_________________
W przypadku obu Roverków w zasadzie mogę powiedzieć, że to spełnienie marzeń. Całe szczęście zostało jeszcze trochę do spełnienia ;)
 
 
 
Remigiusz 




Pomógł: 375 razy
Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 7755
Skąd: Podkarpacie

Rover 45

Wysłany: Sro Cze 17, 2015 20:56   

sTERYD, :P Bylem przekonany ze przez górne wahacze zbieżność się nie przestawi :-| :roll:
_________________
( ͡° ͜ʖ ͡°) Diagnostyka i Chip Tuning Rover/MG Diesel oraz kodowanie pilotów
 
 
 
Tacho 




Dołączył: 24 Lis 2015
Posty: 7



Wysłany: Sro Gru 09, 2015 08:11   

Skorzystałem z poradnika i wymieniłem wahaczyk u siebie w swoim Roverku 400. Co do zbieżności to nie wiem czy masz rację, u mnie po wymianie kierownica jest w takim samym miejscu jak była, jedyna różnica jaką zauważyłem w prowadzeniu to to, ze jest cisza :mrgreen:
 
 
 
Remigiusz 




Pomógł: 375 razy
Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 7755
Skąd: Podkarpacie

Rover 45

Wysłany: Sro Gru 09, 2015 12:20   

Tylko ze ja montowalem wahacze od mg zs :-P
_________________
( ͡° ͜ʖ ͡°) Diagnostyka i Chip Tuning Rover/MG Diesel oraz kodowanie pilotów
 
 
 
Kobi84 



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 02 Sty 2008
Posty: 443



Wysłany: Czw Kwi 21, 2016 19:10   

Ja będę wymieniał wahacze górne w weekend i mam pytanie. Czy jeśli je zamienię stronami (tzn R na L; L na R) by mieć lepsze pochylenie zwrotnicy to wszystko będzie pasowało? Nic nie obciera przy skręcie itd? Bo z tego że będę musiał ustawić zbieżność to sobie zdaję sprawę.
 
 
Remigiusz 




Pomógł: 375 razy
Dołączył: 12 Gru 2007
Posty: 7755
Skąd: Podkarpacie

Rover 45

Wysłany: Czw Kwi 21, 2016 19:31   

Tak będzie tak się robi z wahaczami 45 jak sięchce mieć pochylenie mg.
_________________
( ͡° ͜ʖ ͡°) Diagnostyka i Chip Tuning Rover/MG Diesel oraz kodowanie pilotów
 
 
 
Kobi84 



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 02 Sty 2008
Posty: 443



Wysłany: Czw Kwi 21, 2016 20:40   

Remigiusz, a czy to pochylenie ma sens w R45? Lepiej się prowadzi? Jakieś wady?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [R416] Tuleje wahacza górnego przód
etimark Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 5 Czw Wrz 18, 2008 21:07
etimark
Brak nowych postów [R400 2.0Di 1998] Sam. wymiana górnego przedniego wahacza
luki_pj Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 12 Wto Wrz 04, 2012 14:07
szoso
Brak nowych postów [R400] Sworzeń wahacza górnego
dulis1 Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 23 Pon Kwi 11, 2022 18:52
sTERYD
Brak nowych postów [R 400 SDI 98'] Sworzeń wahacza górnego przedniego
gdzie dostać, jak naprawić?
MSaigon Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 12 Pon Sie 24, 2009 18:25
rafalq1
Brak nowych postów [R420] Sworznie wahacza górnego
niemas28 Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 13 Sro Cze 11, 2008 18:34
areek



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink