Forum Klubu ROVERki.pl :: [Rover 620Si] Climatronic
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[Rover 620Si] Climatronic
Autor Wiadomość
liberoy 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Lip 2009
Posty: 57
Skąd: Kalisz



Wysłany: Wto Kwi 17, 2012 20:33   [Rover 620Si] Climatronic
Typ: wszystkie Rodzaj silnika: wszystkie Pojemnosc silnika: wszystkie Rok produkcji: wszystkie

Panie i Panowie

Otóż, jakieś dwa dni temu olśniło mnie.
Wpadłem na pomysł, (póki co dosyć luźny), żeby wpakować climatronic do swojego roverka.

Jakby nie było, na takie urządzenie składa się panel ze sterownikiem, 3 serva ( jedno od ciepło-zimno, drugi od obiegu zamkniętego, i trzeci od tego gdzie ma wiać).

I teraz takie pytanie, czy ktoś z Was myślał już o takiej przeróbce?
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Wto Kwi 17, 2012 20:33   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
tronsek 




Pomógł: 289 razy
Dołączył: 10 Sty 2010
Posty: 3381
Skąd: Lubań

Rover 400

Wysłany: Wto Kwi 17, 2012 20:38   

ZTCW to wychodziły R600 z klimatronikiem, wiec pewnie to wykonalne.
http://forum.roverki.pl/viewtopic.php?t=66189
http://polskajazda.pl/Sam...00/16859/114133
_________________
.: Podpis użytkownika wymaga edycji :.
 
 
 
karolj 



Pomógł: 21 razy
Dołączył: 19 Maj 2010
Posty: 534



Wysłany: Wto Kwi 17, 2012 22:28   

liberoy: tak, ja myślałem ;)

Trzeba wsadzić kawałek mikrokontrolerka, jakiś wyświetlacz i ze 2 przyciski.

Serwa wydają się najbardziej problematyczne, ale...

Do obiegu zamkniętego serwa nie potrzeba - wystarczy jeden przekaźnik.
Kierunek wiania też w zasadzie można ustawić ręcznie. Jeśli przyjąć, że climatronik ma być używany jedynie w lecie to i serwo do pokrętła ciepło-zimno też będzie zbędne, pozostaje sterować sprzęgiełkiem od sprężarki (włączone/wyłączone). Potrzebny będzie do tego prosty regulator dwustanowy.
Można sprzęcik rozbudować o sterowanie prędkością nadmuchu - wtedy najlepiej zrezygnować z rezystorów dmuchawy i puścić ją na jakimś PWM-ie. Pokrętło które przełącza między rezystorami wystarczy podłączyć do portów w procku i zadawać odpowiednie wypełnienie na dmuchawę.
Zyskujemy całkiem płynną regulację obrotów i można sobie automatycznie zwiększać prędkość dmuchania przy większych różnicach w temperaturze ustawionej/odczytanej.
 
 
liberoy 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Lip 2009
Posty: 57
Skąd: Kalisz



Wysłany: Wto Kwi 17, 2012 23:05   

Tez zastanawiałem się nad zrobieniem sterowania samemu, ale z drugiej strony na studiach uczyli mnie, żeby być leniwym :P Więc jeśli miałbym sterownik razem z panelem, to w zasadzie trzeba byłoby popracować nad cięgnami do serw. Bo jeśli miałbym cały zestaw z jakiegoś samochodu to serwa z sterownikiem, są sparowane i potencjometrów nie trzeba przestawiać.

Faktycznie zapomniałem, że obieg zamknięty już włącza się przyciskiem, wiec to jest pikuś,

Chociaż patent z dmuchawą jest fajny, jak ogarnę swoją pracę inżynierską, to będę miał PWM w jednym palcu :P i może się pokuszę o coś takiego :P
 
 
tomii620si 




Pomógł: 21 razy
Dołączył: 02 Gru 2010
Posty: 1161
Skąd: Polkowice

Rover 600

Wysłany: Wto Kwi 17, 2012 23:41   

http://www.serwisfox.repu...klimatronik.htm

http://www.serwisfox.republika.pl/

Ja myślałem i wymyśliłem, że wstawie to: j/w

Teraz tylko to wkomponować gdzieś (np. w miejsce zegarach wszpachlować i pomalować element aby wyglądało jak ori) i po kłopocie. Może nie będzie to full climatronic jak ori ale znalezienie ori climatronicu jak każdy z nas wie graniczy z cudem. A takie coś jest dosyć tanią alternatywą do tego.
Jakby ktoś miał lenia jest to firma montująca ten badziew a tu na dole jest jest link do kupna tego osobno:
http://www.sklep-alarmy.p...cji-climatronic

[ Dodano: Wto Kwi 17, 2012 23:41 ]
No chyba, że ktoś wymyśli climatronic home made to pokuszę się może o zakup II prototypu po zmianie auta na wymarzone Ti.
_________________
Rover 620Si -> Rover 620Ti [*] -> Volvo v40 t4 -> Rover 620Ti -> MG F TROPHY
 
 
 
karolj 



Pomógł: 21 razy
Dołączył: 19 Maj 2010
Posty: 534



Wysłany: Wto Kwi 17, 2012 23:49   

Myślę, że własnoręcznie wykonany sterownik będzie dużo bardziej funkcjonalny - chociażby przełączenie obiegu wewn/zewn i sterowanie prędkością dmuchawy. A gdyby zastosować serwo do regulacji nadmuchu ciepłego powietrza to mamy pełen klimatronik. Potem przy złożonym sprzęcie można przecież dowolnie modyfikować oprogramowanie i dokladać sobie bajerki - chociażby odpalenie pilotem dmuchawy na parę minut przed wejściem do samochodu w upał.

Do tego cena... ten bajer nie powinien kosztować 300zł. Gdyby nie liczyć roboty, to części do samoróbki to pewnie max 50zł. A robota to czysta przyjemność i satysfakcja ;)

Chociaż.. im starszy się robię tym bardziej mi się nie chce ;)
 
 
tomii620si 




Pomógł: 21 razy
Dołączył: 02 Gru 2010
Posty: 1161
Skąd: Polkowice

Rover 600

Wysłany: Sro Kwi 18, 2012 16:07   

karolj fakt. Jest drogo i pewnie da się to zrobić taniej no ale cóż. Tu była opcja dla leniwych. Podpinasz mi masz. A co do full climatronicu made in home to jedziecie bo to chyba największa wada roverów. Każdy konkurent ma climatronic tylko nie r600/accord.
_________________
Rover 620Si -> Rover 620Ti [*] -> Volvo v40 t4 -> Rover 620Ti -> MG F TROPHY
 
 
 
liberoy 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Lip 2009
Posty: 57
Skąd: Kalisz



Wysłany: Sro Kwi 18, 2012 19:00   

jak tylko dostanę wypłatę to zabiorę się za próby, jednak spróbuję najpierw podziałać coś z gotowym sterownikiem z panelem. Jak obadam poszczególne wyjścia i będę wiedział co z czym połączyć, to będziemy już w domu ;) chyba że...
Sam panel kilmatroniku można kupić za grosze (od 30 zł) jeśli ma on wbudowaną obsługę wyświetlacza, to też połowa sukcesu, bo można wykorzystać sygnał generowany przez przyciski... wtedy wystarczy np. AtMega 32, osprzęt, mostki H do przełączania obrotów serwa prawo-lewo. Programujemy mikrokontroler żeby po naciśnięciu odpowiedniego przycisku wysyłał sygnał do serwa. Tylko, teraz pytanie jak połączyć to wszystko, żeby czujnik temperatury działał, razem z panelem i mikrokontrolerem... a ja w AVR jeszcze tak dobry nie jestem :P
 
 
karolj 



Pomógł: 21 razy
Dołączył: 19 Maj 2010
Posty: 534



Wysłany: Sro Kwi 18, 2012 19:30   

liberoy: nie baw się w żadne mostki. Kup gotowe serwo, razem z przekładnią. Nie dość, że możesz sobie ustawiać dowolny kąt obrotu osi, to masz jeszcze w tym wbudowaną przekładnię, enkoder, sterownik i stopień końcowy (czyli właśnie mostki H). Sterowanie gotowego serwa jest bajecznie proste - podajesz sygnał prostokątny z różnym czasem trwania stanu wysokiego proporcjonalnym do kąta osi serwa, jak dobrze pamiętam to jest od 0.5 do 1.5ms.

liberoy napisał/a:
Tylko, teraz pytanie jak połączyć to wszystko, żeby czujnik temperatury działał, razem z panelem i mikrokontrolerem...


Nie rozumiem co chcesz podłaczać do panelu. Wg mnie bez sensu pakować się w jakiegoś gotowca i coś do niego dorabiać. Albo w pełni wykorzystujesz gotowy moduł klimatyzacji, albo dajesz sobie spokój i wszystko robisz sam.

Podłączasz do procka ze dwa termometry, żeby sobie uśrednić pomiar w dwóch punktach samochodu, dwa przyciski do ustawiania temperatury i regulujesz. Pokazujesz wszystko na wyświetlaczu i już ;) Do tego trza dopisać jakieś czary mary z mocniejszym nadmuchem, czy włączaniem chwilowo wewnętrznego obiegu przy dużej różnicy temperatury mierzonej i zadanej
Ostatnio zmieniony przez karolj Pią Cze 29, 2012 10:31, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
tomii620si 




Pomógł: 21 razy
Dołączył: 02 Gru 2010
Posty: 1161
Skąd: Polkowice

Rover 600

Wysłany: Sro Kwi 18, 2012 19:37   

liberoy, karolj wiecie co?? Przestałem was rozumieć ;] . Mniej wiecej wiem o co chodzi ale za dużo tu politechniki w waszej rozmowie. Haha.
ale jak coś wymyślicie to dajcie znać. Chętnie zobaczymy co zrobiliście i może więcej osób to będzie robić ;] . Tylko jak będziecie to juz składać na gotowo po sprawdzeniu, że to działa to zróbcie jakąś foto relacje dla potomnych ;]
_________________
Rover 620Si -> Rover 620Ti [*] -> Volvo v40 t4 -> Rover 620Ti -> MG F TROPHY
 
 
 
liberoy 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Lip 2009
Posty: 57
Skąd: Kalisz



Wysłany: Sro Kwi 18, 2012 19:51   

karolj Co do panelu, to chodziło mi o pewne uproszczenie. W sensie, że gabarytowo jest mniej więcej podobny do panelu nawiewów w roverku. No i trochę względy estetyczne, czyli sam wyświetlacz lcd, w którym mam już wszystkie wyświetlane elementy. I na końcu z leniwości i braku wiedzy, bo nie bawiłem się jeszcze w programowanie wyświetlacza LCD pod mikrokontroker i nie wiem nawet czy da się tam takie ładne rysunki itp zrobić.
No nic, trzeba się podszkolić i w weekend majowy coś podziałać.
Będę dawać znać co mi się udało zdziałać ;)
 
 
tomii620si 




Pomógł: 21 razy
Dołączył: 02 Gru 2010
Posty: 1161
Skąd: Polkowice

Rover 600

Wysłany: Czw Paź 11, 2012 04:05   

I jak tam temat? Zdziałałeś coś??
_________________
Rover 620Si -> Rover 620Ti [*] -> Volvo v40 t4 -> Rover 620Ti -> MG F TROPHY
 
 
 
karolj 



Pomógł: 21 razy
Dołączył: 19 Maj 2010
Posty: 534



Wysłany: Czw Paź 11, 2012 19:27   

Ten samochód mnie na tyle zaczyna denerwować, że chyba nie będę bawił się w żadne klimatroniki. Ale jak ktoś chętny na zmontowanie sterownika, to służę dobrą radą ;)
Chyba, że uda mi się kosztem nieprzekraczającym wartości auta zrobić skrzynię i dorwać dobre poduszki od silnika, które nie telepią... Wtedy pomyślę o klimie ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [Rover 600] - Climatronic
deim-s Rover serii 600, Honda Accord 19 Sob Mar 19, 2011 21:57
kruszan
Brak nowych postów [Rover 620Si]OBD 2
vintage_82 Rover serii 600, Honda Accord 1 Sob Sie 24, 2013 12:34
KRYS
Brak nowych postów [Rover 620Si] problem z zapłonem
szyszolek21 Rover serii 600, Honda Accord 0 Nie Lis 13, 2011 10:05
szyszolek21
Brak nowych postów [R600] Moj rover 620Si jest nadsterowny(!)
mzganiacz Rover serii 600, Honda Accord 4 Pon Kwi 23, 2007 21:28
Adolf
Brak nowych postów [Rover 620Si] Wymiana pompy wodnej + rozrząd
pino1309 Rover serii 600, Honda Accord 0 Pon Maj 14, 2012 22:57
pino1309



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink