Forum Klubu ROVERki.pl :: [R400]Terkotanie sprzęgła na luzie
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R400]Terkotanie sprzęgła na luzie
Autor Wiadomość
AVF 



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Sty 2010
Posty: 27
Skąd: Łódź



Wysłany: Sro Paź 17, 2012 12:19   [R400]Terkotanie sprzęgła na luzie
Rodzaj silnika: benzyna Pojemnosc silnika: 1.6 Rok produkcji: 1999

Witajcie, najpierw może przedstawię rys historyczny:
2 lata temu wymieniałem komplet sprzęgła, który po prostu uległ zużyciu, no norma, wtedy miałem te 230k przebiegu więc uznałem że trudno, nadszedł czas. Zmienione zostało bodajże na Valeo.

Po roku zacząłem doświadczać odgłosu przerywanego dość głośnego terkotania, które można było usłyszeć gdy samochód stał na luzie. Po wciśnięciu sprzęgła hałas ustawał, innych objawów nie miałem, żadnego ślizgania czy czegokolwiek. Pojechałem do tego samego mechanika z reklamacją. Jak się okazało ten wianuszek zębów na docisku był praktycznie ścięty. Zaznaczam że stało się to po roku użytkowania i może góra 6 tysiącach przebiegu. Niestety nic nie wyszło z gwarancją producenta ponieważ minął rok i jeden miesiąc. Szczęście jak nie wiem co. Wymieniłem kolejny komplet.

I teraz przechodzę do sedna sprawy:
Minął kolejny rok, kolejne 6-7k km i... terkotanie wróciło. Jeździłem tak jeszcze paręset kilometrów, uznałem, że nie wrócę już do tamtego mechanika bo to ewidentnie wina czegoś więcej niż wadliwego sprzęgła. No i właśnie czego?
Objawy:
-gdy samochód stoi na luzie słychać po czasie głośne, przerywane terkotanie.
-po wciśnięciu sprzęgła terkotanie ustaje
-od czasu gdy terkotanie zacząłem słyszeć zrobiłem trochę przebiegu i obecnie słyszę je również gdy jadę powoli.

Nie czuję różnic w pedale sprzęgła, sprzęgło bierze tak samo jak wcześniej, nie ślizga się, biegi wchodzą dość normalnie, chociaż jakiś czas temu poczułem, że redukując z 5 biegu coraz częściej zdarza się zahaczyć, co nigdy nie występowało.

Możliwe że to łożysko oporowe, ale co mogło jeszcze spowodować aż tak szybkie zużycie sprzęgła? Źle działający wysprzęglik?
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Sro Paź 17, 2012 12:19   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
sobrus 




Pomógł: 70 razy
Dołączył: 13 Lip 2009
Posty: 1525
Skąd: Lublin



Wysłany: Sro Paź 17, 2012 13:05   

Nie jesteś jedyny z tą przypadłością. U mnie też zazwyczaj terkocze (czasem nie).

Choć przyczyna u Ciebie może być inna, to obstawiałbym niestety problem ze skrzynią biegów.

Niedawno był jeszcze jeden użytkownik forum który nabył ten problem wraz z nową skrzynią z allegro. Wymiana sprzęgła nic nie daje.
 
 
AVF 



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Sty 2010
Posty: 27
Skąd: Łódź



Wysłany: Sro Paź 17, 2012 13:37   

No w mordę, ale taka masakra sprzęgła? Ostatnio ten terkot skończył się praktycznie ścięciem docisku, tego samego boję się teraz. Przeżyłbym te odgłosy, gdyby to nie kończyło się niszczeniem całej reszty :/
 
 
truten23 




Pomógł: 63 razy
Dołączył: 10 Sie 2007
Posty: 1453
Skąd: Busko-Zdrój



Wysłany: Pią Paź 19, 2012 10:05   

Kolego, najpewniej Skrzynia. W mojej starej skrzyni terkotało mi ponad rok i okazało się ze rozsypało się łożysko na wałku pośrednim :wink:
W wakacje naprawiłem terkotanie w mojej drugiej skrzyni: Okazało się ze tryb 5 biegu miał połamane zęby.
Na szczęście da się to zrobić bez zdejmowania skrzyni.
Najpierw polecam Ci właśnie tam zajrzeć. Spuszczasz silnik z poduszki za akumulatorem, (skrzynia pochyli się w dół) Odkręcasz ten dekiel ze skrzyni i mas 5 bieg na wierzchu.
Gdyby to była wina podtartego "słoneczka" i wycisku to raczej by coś się działo na wciśniętym sprzęgle.
Aha, Rozumiem że jak stoisz i wciśniesz sprzęgło to jest Cicho. Ale jak jedziesz rozpędzony i wciśniesz sprzęgło to nadal terkocze?
_________________
>lepiej głupio zapytać, niż mądrze coś spie....lić<
 
 
 
AVF 



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Sty 2010
Posty: 27
Skąd: Łódź



Wysłany: Pią Paź 19, 2012 15:26   

Przy małych prędkościach (do 30km/h czyli tak na 1 i 2 biegu) słychać jako szybszy ciągły terkot, po wciśnięciu sprzęgła cichnie. Dodam też, że łatwo można wywołać terkotanie gdy przytrzyma się pedał na granicy tego górnego luzu pedału.

Kurde, myślałem że to może jednak coś z tym sprzęgłem skoro rok temu był taki objaw i po jego wymianie była cisza.
 
 
driftdreamer 




Pomógł: 29 razy
Dołączył: 23 Kwi 2009
Posty: 393
Skąd: Lublin



Wysłany: Pią Paź 19, 2012 17:47   

http://forum.roverki.eu/v...p=750652#750652

tak dokładnie to skrzynia hałasuje
 
 
truten23 




Pomógł: 63 razy
Dołączył: 10 Sie 2007
Posty: 1453
Skąd: Busko-Zdrój



Wysłany: Sob Paź 20, 2012 16:06   

Kolego, pomyśl o kupnie skrzyni lepiej...
Przy dobrych lotach to i za 400 zł dostaniesz.
_________________
>lepiej głupio zapytać, niż mądrze coś spie....lić<
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [R400] Gaśnie na luzie
Qbek_1992 Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 5 Czw Sie 18, 2011 20:56
Koju
Brak nowych postów [R400] PILNA PROŚBA O PORADĘ GAŚNIĘCIE NA LUZIE+WYCIEK OLEJU
silesius Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 3 Pią Kwi 18, 2014 08:59
Micros
Brak nowych postów [R400] Miękki pedał sprzęgła. Wysprzęglik czy pompa sprzęgła
fredii Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 10 Sro Paź 26, 2016 23:24
fredii
Brak nowych postów [R400] Łapa sprzęgła.
daro76 Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 1 Pon Cze 30, 2008 15:15
sTERYD
Brak nowych postów [R400] Diagnoza sprzęgła
r0wl3n Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 4 Nie Mar 10, 2013 12:01
r0wl3n



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink