Forum Klubu ROVERki.pl :: [R400] Sprzęgło - na początku szarpanie podczas ruszania -
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R400] Sprzęgło - na początku szarpanie podczas ruszania -
Autor Wiadomość
paul_d 



Dołączył: 06 Maj 2011
Posty: 31
Skąd: Internet



Wysłany: Sro Paź 15, 2014 08:33   [R400] Sprzęgło - na początku szarpanie podczas ruszania -
Typ: Si Rodzaj silnika: benzyna Pojemnosc silnika: 1.6 Rok produkcji: 1999

Mój problem dotyczy sprzęgła. Kilka dni temu samochód zaczął delikatnie szarpać podczas ruszania. Przy zmianie biegów nie było żadnych problemów. Sprzęgło od dawna łapało bardzo wysoko ale nie ślizgało się w ogóle.

Niestety dzisiaj sprzęgło całkowicie odmówiło posłuszeństwa. Po ruszeniu usłyszałem taki jakby delikatnie skrzypiący (syczący) dźwięk. Po kilkunastu metrach biegi zaczęły ciężko chodzić. Pedał sprzęgła momentami był miękki. Zawróciłem do domu. Na postoju słyszałem jak sprzęgło piszczy, tak jakby było delikatnie wysprzęglone. Ogólnie dziwnie się zachowywało. Po chwili wyłączyłem silnik ale poczułem również dziwny zapach, tak jakby jakiś płyn wylał się na wydech.

Czy możliwe, że wina leży po stronie wysprzęglika? W czym może tkwić problem. Pytam bo jeśli to może być coś co nie wymaga demontażu skrzyni to spróbuję to sam naprawić. Może ktoś miał podobny problem.
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Sro Paź 15, 2014 08:33   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
Adrian 
Moderator



Pomógł: 227 razy
Dołączył: 30 Gru 2007
Posty: 2726
Skąd: Ząbki

Rover 400

Wysłany: Sro Paź 15, 2014 09:08   

Pewnie to wysprzęglik (lub pompa). Zdemontuj obudowę filtra powietrza i rzuć tam okiem (może będzie widać wyciek płynu z wysprzęglika)
 
 
 
paul_d 



Dołączył: 06 Maj 2011
Posty: 31
Skąd: Internet



Wysłany: Sro Paź 15, 2014 11:41   

Obawiam się czy to nie wina rozpadającego się łożyska lub coś w tym stylu. Martwi mnie ten zapach spalonego tworzywa lub płynu.
 
 
Adrian 
Moderator



Pomógł: 227 razy
Dołączył: 30 Gru 2007
Posty: 2726
Skąd: Ząbki

Rover 400

Wysłany: Sro Paź 15, 2014 11:58   

Piętnaście minut roboty i będziesz wiedział co z wysprzęglikiem. Pod skrzynką z bezpiecznikami masz pompę sprzęgła. Rzuć tam okiem i sprawdź też ile płynu jest w zbiorniczku.
 
 
 
paul_d 



Dołączył: 06 Maj 2011
Posty: 31
Skąd: Internet



Wysłany: Sro Paź 15, 2014 15:04   

Jak tylko będzie wolna chwila to na pewno sprawdzę zarówno pompkę, poziom płynu i wysprzęglik.
Cena samego wysprzęglika jest strasznie wysoka (tyle samo wynosi komplet do wymiany sprzęgła). Tyle, że jeśli to wysprzęglik to przynajmniej zaoszczędzę na robociźnie za wymian.
 
 
Adrian 
Moderator



Pomógł: 227 razy
Dołączył: 30 Gru 2007
Posty: 2726
Skąd: Ząbki

Rover 400

Wysłany: Sro Paź 15, 2014 17:43   

Zestaw instalowany do Land Rovera można kupić w okolicach 200,- PLN. Po lekki przeróbkach będzie pasował do Twojego Roverka. ;)
 
 
 
-_Zielarz_- 




Pomógł: 6 razy
Dołączył: 27 Kwi 2013
Posty: 128
Skąd: Warszawa

Rover 400

Wysłany: Sro Paź 15, 2014 19:10   

U mnie było tak. Ruszanie z jedynki to było szuranie szarpanie. Jak już odpuściłem pedał i załapało to jazda była ok. Zmiana wyższych biegów oznak mniej. Im wyższy tym sprawniej (tak jak by wszystko było OK - bez szarpania).
Pedał czasem szedł jakby do góry, czasem jakby do połowy.

U mnie posypało się sprzęgło. Odkleiły się okładziny , sprężynki wywaliło , nity orały w kole zamachowym. Docisk też kiepsko wyglądał, coś tam było wygięte, coś wyłamane a samo łożysko to nie wiem nawet.

Tak czy siak wymieniony miałem cały zestaw sprzęgła i koło zamachowe. Być może tak jak piszecie - to wysprzęglik. Nie wykluczałbym jednak samego sprzęgła, że się posypało. Na pierwszy rzut oka, czy ucha mechanicy (a u trzech byłem) zakładali, że to chyba skrzynia. A jednak skrzynka cała była. Sprzęgło rozsypane , ale jeszcze jakoś łapało i do mechanika na własnych kołach dojechałem ;)

PS. A smród jak najbardziej czasem się pojawiał - w końcu te okładziny się tam mieliły tarły i cholera wie co jeszcze ...
 
 
paul_d 



Dołączył: 06 Maj 2011
Posty: 31
Skąd: Internet



Wysłany: Sro Paź 15, 2014 19:46   

U mnie chyba raczej również się sprzęgło rozsypało. Nie ma żadnych wycieków zarówno na wysprzęgliku jak i pompie sprzęgła. Płyn jest w zbiorniczku. W poniedziałek jadę do sprawdzonego mechanika.
 
 
FatMatic 




Dołączył: 15 Lis 2010
Posty: 120
Skąd: Przejdź do mapy

Rover 400

Wysłany: Czw Paź 16, 2014 15:25   

Od pewnego czasu również i mój Rover szarpie przy ruszaniu jak bym z 3 ruszał ze szybkim puszczaniem sprzęgła. Ale po przejechaniu ok 2 kilometrów, zatrzymaniu i ruszeniem od zera już szarpanie jest niewielkie i po rozgrzaniu silnika jest wszystko ok. Nie wiem czy to zależy od temperatury? Czy mam objawy sypiącego się sprzęgła ?
 
 
 
paul_d 



Dołączył: 06 Maj 2011
Posty: 31
Skąd: Internet



Wysłany: Pią Paź 24, 2014 09:57   

Już po naprawie. Potwierdziły się moje podejrzenia. Okazało się, że rozsypało się łożysko i uszkodziło docisk. Stąd ten zapach palonego sprzęgła podczas pracy silnika na luzie. Tarcza sprzęgła nie była jeszcze zużyta ale wymieniłem komplet.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [R400]Szarpanie podczas ruszania bardzo prosze o pomoc
pablo773 Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 22 Wto Lis 15, 2011 22:19
klaymen
Brak nowych postów [R420] Szarpanie podczas ruszania na zimnym silniku.
Gość Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 2 Nie Lip 29, 2007 20:45
sTERYD
Brak nowych postów [R416] Na początku szarpanie teraz zgasł i martwy.
greg_szczytno Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 12 Sro Kwi 22, 2009 08:07
maciej
Brak nowych postów [R400] szarpanie podczas zmiany biegów
R400 Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 18 Pon Lut 06, 2012 12:48
R400
Brak nowych postów [R416] Szarpie podczas ruszania
dom_n_k Rover serii 400/45, Honda Civic i MG ZS 9 Nie Sty 11, 2009 19:25
dom_n_k



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink