Forum Klubu ROVERki.pl :: [Freelander] Pompa paliwa
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[Freelander] Pompa paliwa

Nie pracuje pompa paliwa
Autor Wiadomość
malutka 



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 08 Sie 2007
Posty: 16
Skąd: warmińsko mazurskie



Wysłany: Sro Paź 22, 2008 07:13   [Freelander] Pompa paliwa
Typ: i Rodzaj silnika: benzyna Pojemnosc silnika: 1.8 Rok produkcji: 1999

Szanowni Koledzy po przekręceniu kluczyka nie slychac załączenia pompy paliwa sprawdziłem bezpieczniki przekażniki wyłącznik w komorze silnika lampka imbilajzera gasnie zapalają się wszystkie kontrolki sprawdziłem dojscie do pompy paliwa brak napięcia na kostce takie zajawisko powtarza się już drugi raz poprzednio ok miesiąca zaskoczył i było ok. do wczoraj podajcie co i gdzie jeszcze sprawdzić co jest odpowiedzialne za podawanie napięcia na pompę paliwa czekam na wszystkie porady dziękuję
Ostatnio zmieniony przez kasjopea Sob Gru 18, 2010 18:58, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Sro Paź 22, 2008 07:13   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
Darcun 



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Cze 2008
Posty: 16
Skąd: Nowy Dwór Gd



Wysłany: Sro Gru 03, 2008 05:46   

wymien przekaznik :wink: czesto jest tak ze styki raz dialaja a raz nie choc przekaznik tyka :mrgreen:
 
 
oprawca_1978 




Pomógł: 143 razy
Dołączył: 09 Lip 2008
Posty: 1515
Skąd: Zegrze



Wysłany: Sro Gru 03, 2008 07:36   

Spróbuj "na krótko" zasilić pompę paliwa, np. podciągając plus z akumulatora do tyłu samochodu i dotykając nim do "+" konektora pompy paliwa. Zakładam, oczywiście, że masa pompy jest. Jak zaburczy pompa ochoczo i głośno, to można zakładać, że jest OK, tylko padło jej sterowanie i zasilanie (linia zasilająca, przekaźnik, linia sterowania przekaźnika od zespołu przekaźników silnika, złączki, bezpiecznik, itd..)
Jak pompka zajęczy tylko chimerycznym, niepewnym głosikiem, to możliwe, że jest już podwędzona, albo ma tak zabity filtr siatkowy, że nie ma już możliwości ssać.
Elektryczne pompy paliwa, wbrew ogólnie panującym opiniom, nie "palą się", a jedynie - zatyka się w nich filtr siatkowy albo - np. w wyniku notorycznego jeżdżenia na rezerwie paliwa i związanego z tym zbyt małego poziomu paliwa w zbiorniku, dochodzi do przegrzewania się pompy, spowodowanego jej niedostatecznym chłodzeniem (pompa pracuje w zanurzeniu w benzynie i nie jest niczym izolowana nawet, silnik i szczotki taplają się w żywej benzynce a jej chłodzenie oparte jest właśnie o omywanie cyrkulującego paliwa).
Pompa paliwa to nic innego jak komutatorowy silnik prądu stałego z magnesami stałymi w stojanie, takie coś będzie się grzać i koniec, zgłasza, jak jest obciążone.
Jak jest mało paliwa, pompa się nadmiernie rozgrzewa i od tego NIE PALI SIĘ - a jedynie dochodzi do zawieszenia się szczotek silnika (wtapiają się w swoje gniazda) i przestania działania KOMUTATORA silnika, przez co przestaje on powoli działać i pompa umiera.
Taką pompę można w zupełności odratować, poprzez rozgrzanie szczotek silnika (np. lutownicą) i ich odwieszenie. Osobiście taki manewr przeprowadziłem na pompce z mojego leciwego Polonezika 1.4 MPI, powodując przywrócenie jej do życia (obecnie mam ją jako awaryjną, jakoże wtedy zmieniłem jej wkład na nowy, cena nie za duża - około 125 PLN).
Także jak silnik ma LPG - pompy często siadają - z ww. przyczyn. Warto mieć wtedy odcinacz pompy (rozłączanie obwodu zasilania silnika pompy), włączany po przejściu silnika na pracę na LPG. Osobiście wstawiłem sobie taki w moim pojeździe, ale najprostszy (bez przekaźnika i automatyki włączającej), poprzez wykorzystanie pustego gniazda na przycisk klawiszowy od świateł i za pośrednictwem przycisku od świateł mijania od malucha. Działa już prawie czwarty rok i ma się świetnie. Nie sprawdziły się proroctwa "specjalisty" ze sklepy, gdzie go nabywałem, który straszył mnie, że przycisk "nie wyrobi" prądu pompy. Moje automatyczne zapytanie o wartość poboru prądu przez pompę a zdolności prądowe włącznika (które były wyższe) ww. "fachowiec" potraktował nerwowym parsknięciem i obsłużeniem następnego klienta, a ja odpowiedziałem mu radosnym, szczerym, słowiańskim śmiechem.
Pompa paliwa to bardzo proste urządzenie, zarówno budowa jej silnika, jak i samej pompy (pompa zębata o zazębieniu wewnętrznym, podobna całkiem do współczesnych pomp oleju), jak i jej sterowanie (prąd załączany przekaźnikiem, który sterowany jest przez komputer silnika) też nie jest filozofią, i każdy człowiek, który ma dwie ręce i umie odkręcać i dokręcać śrubki, da sobie z nią radę w zupełności sam, bez problemu.
Grunt to nie iść z tym do „szpecjalistów” bo nie dość, że złupią na pieniądzach, to jak znam życie i ww. delikwentów, to w ogóle pompy nie zmienią, a ją jedynie nieudolnie wyreanimują.
_________________
Człowiek pochodzi od małpy. W czerwonym.
 
 
pj77 



Dołączył: 06 Lis 2011
Posty: 5
Skąd: Polska



Wysłany: Nie Lis 06, 2011 12:09   

Proszę o pomoc - gdzie znajduję się i który to przekaźnik pompy paliwa w Frelanderze 1.8
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów Przyklejony: [Freelander] FAQ z nr częsci
SyntaX Land Rover (Freelander, Range Rover itp.) 2 Czw Lut 08, 2018 14:05
SyntaX
Brak nowych postów Przyklejony: [Freelander] Linki do stron z przydasiami do Freelandera
sknerko Land Rover (Freelander, Range Rover itp.) 0 Czw Cze 02, 2016 10:32
sknerko
Brak nowych postów Przyklejony: [Freelander] Foto poradnik demontaż konsoli środkowej.
Proszę o przypięcie do FAQ
SyntaX Land Rover (Freelander, Range Rover itp.) 0 Nie Wrz 09, 2012 08:21
SyntaX
Brak nowych postów [Freelander] Pompa paliwa
miron Land Rover (Freelander, Range Rover itp.) 3 Pią Kwi 13, 2007 13:02
piter34
Brak nowych postów [Freelander] Pompa paliwa
Jak wymontować pompę paliwa
malutka Land Rover (Freelander, Range Rover itp.) 16 Pią Cze 15, 2012 20:47
Mortan



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink