Forum Klubu ROVERki.pl :: [R600] Porada jak za darmo naprawić centralny zamek :)
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R600] Porada jak za darmo naprawić centralny zamek :)

możliwe że też innych roverków sie to tyczy
Autor Wiadomość
misiek_KR 




Dołączył: 20 Lis 2007
Posty: 94
Skąd: Kraków



Wysłany: Pią Sty 09, 2009 18:01   [R600] Porada jak za darmo naprawić centralny zamek :)
Typ: wszystkie Rodzaj silnika: wszystkie Pojemnosc silnika: wszystkie Rok produkcji: wszystkie

Z tego co sie orientowałem to często padają siłowniki centralnego zamka w Roverkach przynajmniej seria 600 jest bardzo prosty sposób na naprawienie go. Nie robiłem fotostory ale mam nadzieje że każdy sie połapie.

Pierwsze co to trzeba rozbebeszyć cały zamek w drzwiach bo jest zintegrowany razem z zamkiem. Wychodzi razem z klamką przez otwór po klamce, trzeba pozdejmować wszystkie cięgna i odpiąć wtyczke z centralnego zamka, następnie porozkręcać cały zamek żeby wyciągnąć siłownik. Tu już sie nie bede rozpisywał niech każdy zda sie na swoje zdolności manualne.

Kiedy mamy go już w ręce zobaczymy białą dźwigienkę która to sie porusza i za pomocą której drzwi sie zamykają lub otwierają. (foto poniżej)
Następnie odkręcamy dekielek na którym jest ta dźwigienka a dolną cześć siłownika odkładamy na bok - tymi białymi zębatkami ku górze żeby coś nie wyleciało i:

UWAGA NIE DOTYKAMY TAM NIC, I NIE RUSZAĆ ANI NIE WYJMOWAĆ TYCH ZĘBATEK BO JAK SIE POSYPIE TO SIE BEDZIECIE MĘCZYLI PÓŁ DNIA ZE ZŁOŻENIEM JAK NALEŻY (czyli tak jak ja :) )
JEST TAM MOCNA SPRĘŻYNA KTÓRĄ JAK SIE WYJMIE NIE SPOSÓB ZAŁOŻYĆ.

no to jedziemy dalej, naszym oczom ukaże sie taka stalowa dźwigienka pod pokrywką połączona z tą białą, całym winowajcą jest ten dzyndzel co sie urywa, przez to zamek nie działa.
trzeba ten dzyndzelek dorobić ale najpierw trzeba zdjąć białą dźwigienke, żeby wyjąć tą stalową, trzeba wybić ten mały trzpień najpierw czymś ostrym stuknąć i wybić w jedną strone następnie uciąć kawałek co wystaje i wybić w drugą stronę już cały. Nie da sie inaczej bo jest zaklepany z obu stron. (trzeba ruszyć głową poprostu)

kiedy już mamy dźwigienke w ręce dajemy ją w imadło i w miejscu gdzie był ten urwany dzyndzel nawiercamy wiertełkiem 3,5mm, następnie gwintownikiem 4mm robimy tam gwint. wkręcamy w to śrubkę 4mm. Ale taką która nie ma gwintu po całej długości i wkręcamy do końca gwintu i obcinamy tak jak na załączonym obrazku (dzyndzel ma mieć około 3-4 mm) potem szlifujemy ostre krawędzie, i mamy naprawiony już siłownik.



Teraz pozostaje poskładanie wszystkiego do kupy, trzpień w białej dźwigience robimy z jakiegoś gwoździa i zaklepujemy po obu stronach, ta biała dźwigienka jest pancerna przywaliłem w nią młotkiem nie raz i nie pękła :)

ważne aby zapamiętać jak były te dźwigienki w stosunku do siebie zamontowane. Bo jeśli chodzi złożenie siłownika do kupy to akurat nie ma znaczenia w jakiej pozycji będzie. Metalowa dźwigienka w neutralnej pozycji siłownika czyli w takiej jak rozebraliśmy i odłożyliśmy na bok luźno sie porusza góra i dół. Dlatego rygielki w drzwiach można poruszać góra i dół.

jak widać mając troche chęci, narzędzi i śrubke mozna za koszt 0zł naprawić siłownik, mam nadzieje że komuś to sie przyda.

a oto pomocne rysunki

powodzenia :)





Ostatnio zmieniony przez kasjopea Nie Lut 20, 2011 23:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Pią Sty 09, 2009 18:01   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
thef 



Pomógł: 387 razy
Dołączył: 15 Mar 2007
Posty: 4424
Skąd: Oświęcim



Wysłany: Pią Sty 09, 2009 18:37   

Wielkie brawa za opis i chęci. Myślę, że trzeba to umiejscowić na stronie klubowej ;)
 
 
Markzo 




Pomógł: 195 razy
Dołączył: 12 Lip 2006
Posty: 7391
Skąd: Błażowa

Rover 75

Wysłany: Pią Sty 09, 2009 19:10   

Ale taka porada chyba juz jest? Naprawaiłem zamek w swojej 600 i było tu na forum całe foto-story :wink:
_________________
to boost or to boost even more - that's a question ;)
 
 
 
Demmo 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 29 Gru 2008
Posty: 64
Skąd: jakaś wioska



Wysłany: Sro Cze 23, 2010 09:22   

A jak odpiąć to grube cięgno od klamki zewnętrznej? Bo przez to nie mogę wyciągnąć zamka z siłownikiem. Od strony mechanizmu zamka jest duża "fasola" () z metalowym ćwiekiem, który wygląda na integralną część (fabrycznie zaklepaną) dźwigienki przy zamku, a od strony klamki jest na tym grubym cięgnie gwint, wkręcony w metalowy trzpień (prostopadle do jego osi) tkwiący w dźwigni klamki. Na trzpieniu jest coś jakby pomarańczowy klips kształtu C.
Domyślam się, że odłączyć to trzeba gdzieś w tym miejscu. Tylko jak?

[EDIT]
o kurcze.. ale odgrzałem kotleta :shock: Ktoś na świeżo dał linka do tego tematu i nie spojrzałem na datę...
 
 
zuber84cool 




Pomógł: 64 razy
Dołączył: 09 Cze 2009
Posty: 899
Skąd: Zewsząd

Rover 600

Wysłany: Sro Cze 23, 2010 09:48   

misiek_KR, dobra robota :ok: na pewno skorzystam :smile:
_________________
JDM OPTION | Cultstyle.pl
 
 
 
magill 




Pomógł: 4 razy
Dołączył: 08 Lut 2010
Posty: 127
Skąd: Wschowa

Rover 600

Wysłany: Sro Cze 23, 2010 22:57   

No witam Panowie i Ciebie misiek_KR,

Otóż dzisiaj rano widząc tego posta udałem się niczym prędzej do garażu i zacząłem zabawę. Nie wiedziałem, że można to w tak łatwy sposób naprawić..
Niestety nie opisałeś jak to rozebrać, a z tym właśnie miałem najwięcej problemów :/
Generalnie przerażała mnie ta liczba cięgien :/ ale na szczęście wszystko się udało..

Muszę jeszcze raz tylko rozebrać boczek, bo coś z alarmem jeszcze nie teges, ale to innym razem...

Tymczasem powodzenia życzę reszcie kolegom :cool:
 
 
 
Demmo 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 29 Gru 2008
Posty: 64
Skąd: jakaś wioska



Wysłany: Czw Cze 24, 2010 14:33   

A jak u Ciebie wygląda cięgno od mechanizmu zamka do klamki? Bo może jest analogicznie, a ja niestety nie wiem jak to odpiąć i chętnie się dowiem jak sobie z tym poradziłeś..
 
 
seyfer 




Pomógł: 22 razy
Dołączył: 04 Sty 2007
Posty: 735
Skąd: PCT

Rover 75

Wysłany: Czw Cze 24, 2010 14:40   

cieńki długi śrubokręt i trzeba tą oprawke w której siedzi cięgno przy klamce obrócić chyba o 90stopni i można luźno wyjąć :wink: u siebie cięgno pogiąłem zanim sie o tym dowiedziałem :mrgreen: :mrgreen:
_________________
była..600-tka ;)
Ostatnio zmieniony przez seyfer Czw Cze 24, 2010 14:41, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
zuber84cool 




Pomógł: 64 razy
Dołączył: 09 Cze 2009
Posty: 899
Skąd: Zewsząd

Rover 600

Wysłany: Czw Cze 24, 2010 14:41   

Demmo,jeśli chodzi o klamkę zewnętrzną to będziesz musiał odkręcić klamkę kluczem 10 a następnie wykręcić klamkę z tego nagwintowanego cięgna.
_________________
JDM OPTION | Cultstyle.pl
 
 
 
magill 




Pomógł: 4 razy
Dołączył: 08 Lut 2010
Posty: 127
Skąd: Wschowa

Rover 600

Wysłany: Czw Cze 24, 2010 22:09   

dokładnie, tak jak pisze zuber84cool,

Najlepiej to sobie zostawić na koniec i jak odkręcisz cały ten zamek z siłownikiem, podciągasz to do góry, żeby cięgno wyszło z klamką jak najwyżej i normalnie klamką obracasz i wykręcasz z tego cięgna. Najlepiej wcześniej sobie obklej jakąś taśmą karoserie pod klamką, bo bardzo łatwo ją porysować. Ja na szczęście to zrobiłem, bo miałem tą taśmę nieźle podrapaną :p
 
 
 
Demmo 



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 29 Gru 2008
Posty: 64
Skąd: jakaś wioska



Wysłany: Pią Cze 25, 2010 09:00   

wielkie dzięki :) ja się z tym szarpałem, szukałem jakichś zawleczek itp tak jak w przypadku cięgna od klamki wewnętrznej... a tu inny patent :D
 
 
KRYS 




Pomógł: 35 razy
Dołączył: 06 Cze 2007
Posty: 766
Skąd: Gorzów Wlkp



Wysłany: Pon Maj 07, 2012 18:30   

super
Działa na 100 %
A oto zdjęcie winowajcy
 
 
 
etm 



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 24 Mar 2011
Posty: 29
Skąd: Łódź



Wysłany: Pon Maj 28, 2012 21:34   

Mam ten sam problem tylko mi wypadły te zębatki. Czy ktoś jest w stanie mi powiedzieć jak te zębatki trzeba ułożyć?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [R600] Centralny zamek
wlodi1991 Rover serii 600, Honda Accord 8 Wto Gru 22, 2009 22:40
Mix
Brak nowych postów [R600] Centralny zamek
Po wcisnięciu bolca siłownika master wszystkie zamki
mhr Rover serii 600, Honda Accord 4 Czw Lis 13, 2008 22:56
NEOSSS
Brak nowych postów [R600] Centralny zamek
Tego na forum nie znalazłem
Mayson Rover serii 600, Honda Accord 40 Nie Paź 19, 2008 16:07
KRYS
Brak nowych postów [R600] Centralny zamek
centralny na kluczyk, dobranie pilota
cvas Rover serii 600, Honda Accord 1 Sob Lis 28, 2009 20:47
Deamian
Brak nowych postów [R600] Centralny zamek
roverek 618 z 98roku...
luki25 Rover serii 600, Honda Accord 9 Sro Mar 25, 2009 16:41
luki25



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink