Forum Klubu ROVERki.pl :: [R200] Generalne wyciszenie samochodu - foto relacja
GarażTechniczny FAQSzukajFAQRejestracjaZaloguj





Poprzedni temat «» Następny temat
[R200] Generalne wyciszenie samochodu - foto relacja
Autor Wiadomość
Botanix 




Pomógł: 35 razy
Dołączył: 20 Gru 2008
Posty: 775
Skąd: Głogów / Leeds w UK



Wysłany: Pon Lut 16, 2009 19:01   [R200] Generalne wyciszenie samochodu - foto relacja

Witam
Dużo naczytałem się na forum o dostosowaniu samochodu do nowego sprzętu audio, jak i ogólnemu wyciszeniu naszych roverków. Jako, że w samochodzie spędzam średnio kilka godzin dziennie postanowiłem zgłębić problem rezonansów nieco bliżej, gdyż przez kilka godzin trzeszcząca karoseria potrafi doprowadzić do szaleństwa :) . Postawiłem sobie kilka celów. Zmniejszenie drgań karoserii, wyciszenie wnętrza ( szum drogi, silnika ), przystosowanie wnętrza do mocnego sprzętu audio.

Generalnie chcę poprawić drzwi, dach, słupki, nadkola, bagażnik i maskę. Trochę roboty będzie :)

Drzwi

Na pierwszy ogień poszły drzwi. Zastosowałem ogólnodostępną i tanią taśmę bitumiczną ( flashing tape ), stosowana do uszczelniania/wygłuszania/usztywniania dachów :) . Cena w Anglii to 9 funtów za taśmę 15cmx10m. Waga jednej taśmy to około 1.5kg. Na jedne drzwi wykorzystałem całą taśmę. Rezonanse zmniejszyły się diametralnie. Najłatwiej, podczas montażu ocenić efekt pukając od zewnątrz w drzwi robione a następnie te jeszcze nietknięte. Różnica jest kolosalna. Teraz zamiast trzasków dźwięk puknięcia jest głuchy - czyli taki jak być powinien :) .

Tak wyglądają "gołe" drzwi.



Etap drugi, trzy warstwy taśmy wewnątrz drzwi.





Etap trzeci, zewnętrzna strona drzwi. Dwie warstwy, w niektórych miejscach 3 ( okolice głośnika ). Głośnik roverowski, w przyszłości Fusion EN-CM650.



Etap czwarty, wytłumienie pokrycia drzwi. Aktualnie wata, niebawem wata szklana i nieco dokładniej niż teraz :) .



Efekt? Nawet roverowskie głośniki pokazują pazurki. Dźwięki otoczenia, poza samochodem wyraźnie ucichły, drgania również wyraźnie mniejsze.

Dach

Przyszła kolej na wyciszenie, i zmniejszenie rezonansu dachu. Wiele "fachowców" twierdzi, że prócz okolicy kół to właśnie dach najbardziej odpowiada za szumy otoczenia. Pokrycie taśmą i wytłumienie powinno również zmniejszyć drgania całej karoserii wywoływane mocnymi uderzeniami dwóch 12 calowych potworków w bagażniku :) . Jak na razie dach rozebrany, tapicerka w myciu, następnie zabieram się za położenie taśmy. Dwie warstwy i trzecia w kształcie prostokąta na sam środek. Następnie mam zamiar położyć watę szklaną o grubości 2cm między karoserię dachu a tapicerkę.








Zdjęcia co prawda nie okazują całości "procesu" ale pod grubą warstwą waty znajduje się również podwójna/ potrójna ( momentami ) warstwa taśmy bitumicznej.



W miejscu strzałek również niewiele widać, niestety zdjęcia robione w nocy. Tam szczególnie mocno starałem się wyeliminować drgania. 2,3 warstwy taśmy + gruba warstwa waty. Efekt jest rewelacyjny. Gdy pukam w dach od góry, słychać jakbym pukał w drewno :) . Bardzo dobrze wyeliminowane wszelkie drgania karoserii dachu. Przekłada się to na całkowite wyeliminowanie rezonansu pod wpływem subwooferka + sporą redukcję szumów, drgań podczas jazdy. Moim zdaniem, poprawienie dachu dało jak dotąd najlepsze efekty. O efektach wspomnę jednak na koniec. Podsumuję co ile faktycznie daje... gdyż zapewne nie każdy będzie miał chęci na przerabianie wszystkiego.



W trakcie wyciszanie sufitu postanowiłem przyjrzeć się szyberdachowi, jego szczelności przede wszystkim.



Po ściągnięciu uszczelki moim oczom ukazała się rdza, sporo rdzy. Wymagało to przeczyszczenia i ponownego uszczelnienia.



Jako posiadacz dużego subka w bagażniku oprócz wyciszenia wnętrza zależało mi również na zmniejszeniu brzęczenia karoserii pod wpływem basów, co by przechodnie nie pomyśleli, że ja z wioski :) . Poza tym, im mniej wydostanie się na zewnątrz tym więcej zostanie w środku. Oczywiście trzeba było wpierw sprawdzić co najbardziej brzęczy w moim przypadku. Największym złoczyńcą okazało się to miejsce na dachu:



Oraz to:



Uszczelnione, wypchane watą i pokryte taśmą. Efekt? Brzęczenie sporo cichsze dalej występuje ale już nie z tych miejsc.

"Boczki"

Niestety znów mało fotek zrobiłem. Standardowo taśma na blachę + wata na plastik :) . Dwie przykładowe fotki aczkolwiek każdy jeden robiłem w ten właśnie sposób. Do tego watą wypchałem również miejsca tuż przy przedniej szybie w dolnych rogach. Było tam sporo miejsca, i sporo hałasu :)






Fotki dalszych etapów później... jeszcze jestem w trakcie
Ostatnio zmieniony przez Botanix Nie Lut 22, 2009 10:29, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
 
SPAMU¦






Wysłany: Pon Lut 16, 2009 19:01   Post o charakterze reklamowym. Każde Twoje kliknięcie zwiększa nasze szanse przeżycia ;)




 
 
filo 




Pomógł: 54 razy
Dołączył: 23 Maj 2008
Posty: 942
Skąd: Zabierzów



Wysłany: Pon Lut 16, 2009 19:54   

Botanix napisał/a:
niebawem wata szklana


Myślałem nad tą właśnie nieszczęsną watą szklaną ale zastanawia mnie jedno.
Nie będzie "gryzło" w ciało?
 
 
Kozik 




Pomógł: 141 razy
Dołączył: 09 Lut 2007
Posty: 3306
Skąd: Sanok

MG ZS

Wysłany: Pon Lut 16, 2009 20:07   

filo napisał/a:
Nie będzie "gryzło" w ciało?


filo ale watą siebie nie obwijasz tylko roverka, myślę, że nie będzie mu przykro :mrgreen:

[ Dodano: Pon Lut 16, 2009 20:09 ]
Botanix misterna robota a jak czasowo? ile Ci to zajęło? bo widzę że robisz to dokładnie :)
_________________
Pozdrawiam Kozik
 
 
 
filo 




Pomógł: 54 razy
Dołączył: 23 Maj 2008
Posty: 942
Skąd: Zabierzów



Wysłany: Pon Lut 16, 2009 20:15   

Kozik napisał/a:
filo ale watą siebie nie obwijasz tylko roverka, myślę, że nie będzie mu przykro :mrgreen:


Ale mnie chodzi o to,że wiadomo,iż wata szklana ma właściwości "gryzące" jeśli dostanie się gdzieś na ludzką skórę.
I jeśli wypchał bym nią tylne słupki oraz boczki drzwiowe od środka to śmiem twierdzić,że z czasem po wyjściu z auta drapał bym się jak stary zapchlony pies...
 
 
Zukowaty 




Pomógł: 155 razy
Dołączył: 05 Cze 2008
Posty: 2438
Skąd: Uć-Poznań



Wysłany: Pon Lut 16, 2009 21:41   

A nie lepiej zamiast waty szklanej zastosowac wygluszenia uzywane na podloge?
Np. mata filcowa http://allegro.pl/item548...ie_2m_x_1m.html
_________________
Koła wystarczą 4...cylindrów musi być 5
 
 
 
Botanix 




Pomógł: 35 razy
Dołączył: 20 Gru 2008
Posty: 775
Skąd: Głogów / Leeds w UK



Wysłany: Pon Lut 16, 2009 21:55   

@Kozik

Cytat:
Botanix misterna robota a jak czasowo? ile Ci to zajęło? bo widzę że robisz to dokładnie


Z lewymi drzwiami męczyłem się prawie 4 godziny, godzinę krócej bo wiedziałem już co i jak rozkręcać :) . Najwięcej czasu spodziewam się spędzić przy dachu... samo rozebranie go do postaci jak na zdjęciach to dobre półtorej godziny, złożenie pewnie zajmie dłużej.

@filo

Cytat:
Ale mnie chodzi o to,że wiadomo,iż wata szklana ma właściwości "gryzące" jeśli dostanie się gdzieś na ludzką skórę.
I jeśli wypchał bym nią tylne słupki oraz boczki drzwiowe od środka to śmiem twierdzić,że z czasem po wyjściu z auta drapał bym się jak stary zapchlony pies...


Masz rację i odrazu poprawię swój błąd. To nie watę szklaną chcę zastosować, błąd w pisowni :) . Na mysli mam watę zrobionę z recyklingowanych butelek plastikowych - ta nie gryzie.
 
 
 
michone 



Pomógł: 108 razy
Dołączył: 16 Paź 2007
Posty: 2045
Skąd: Legnica



Wysłany: Pon Lut 16, 2009 21:55   

powiem tak przywiozlem drugiego r na handel na wakacjach i mial drzwi i tylnie nadkola wyciszone wata szklana, gdybym nie rozbieral to bym nawet nie wiedzial bo nic nie bylo czuc. Wg mnie lepiej uzyc watoline, cena podobna ale zdecydowanie lepiej sie kladzie. Ja u siebie uzywalem mat filcowych ale calego r nie bede robil. Jedynie drzwi i tylnie nadkola.
_________________
Sentyment do r200 silverstone pozostanie na zawsze...
 
 
fearless
[Usunięty]






Wysłany: Pon Lut 16, 2009 22:03   

Ja do wygłuszenia użyłem maty bitumicznej szt 2 o wymiarach 2.2 X 1.4 m i 2 cm grubości no i mi zabrakło :(

Wygłuszyłem bagażnik, tylną część auta, wszystkie boczki, nadkola, tunel skrzyni biegów, grodź środkową (licznik i okolice schowka pasażera).

Przy montażu boczków, okazało się, że żadne dostępne na rynku spinki nie pasują i nie pozwalają na spięcie boczków.

Wykorzystałem zatem super hiper amerykanowski klej dwu składnikowy do klejenia elementów tworzyw sztucznych do metalu - REWELACJA!! Żadne spinki nie zapewniają takiego idealnego przylegania boczków z konstrukcją drzwi :) Brak jakichkolwiek skrzypień i stuknięć, drzwi zamykają się tak fajnie głucho i cicho :)

Teraz dopiero słychać szumy lusterek :)
 
 
michone 



Pomógł: 108 razy
Dołączył: 16 Paź 2007
Posty: 2045
Skąd: Legnica



Wysłany: Pon Lut 16, 2009 22:46   

fearless napisał/a:
Ja do wygłuszenia użyłem maty bitumicznej szt 2 o wymiarach 2.2 X 1.4 m i 2 cm grubości no i mi zabrakło :(
takie cos wazylo by ze 200 kilko :) to nie moglo byc bitumiczne :)
_________________
Sentyment do r200 silverstone pozostanie na zawsze...
 
 
fearless
[Usunięty]






Wysłany: Pon Lut 16, 2009 22:58   

michone napisał/a:
fearless napisał/a:
Ja do wygłuszenia użyłem maty bitumicznej szt 2 o wymiarach 2.2 X 1.4 m i 2 cm grubości no i mi zabrakło :(
takie cos wazylo by ze 200 kilko :) to nie moglo byc bitumiczne :)


Mogło mogło ... wiesz ile resztek z docinania leży w śmietniku :p no normalnie chyba połowa tego co żem kupił :D Bo miało być dokładnie a nie na odpie...dol :)

NP. Wygłuszenia na drzwi docinałem kilka razy, a to tu za dużo, a to tu za grubo itd.....
 
 
michone 



Pomógł: 108 razy
Dołączył: 16 Paź 2007
Posty: 2045
Skąd: Legnica



Wysłany: Pon Lut 16, 2009 23:38   

pokaz mi prosze arkusz 2,2x1,4x2cm. wg moich szybkich obliczen jeden taki arkusz powinien wazyc 110kg :) dwa takie arkusze to 220kg wiec cos tu nie gra :P
_________________
Sentyment do r200 silverstone pozostanie na zawsze...
 
 
blads 



Dołączył: 24 Lut 2008
Posty: 65
Skąd: Dąbrowa Górnicza



Wysłany: Pon Lut 16, 2009 23:38   

Wtrące sie do tematu... Kompletuje właśnie car audio i w zasadzie to zostały mi już tylko do zamówienia maty, tudzież taśma dekarska...I nie wiem na co się zdecydować :( z tego co wyliczałem jak położe maty to wyjdzie mi dużo, dużo więcej jakbym dał dekarke...tymbardziej czytam tutaj że waga jednej rolki to 1,5 kg. Więc już chyba bardziej się opłaca kupić te dwie rolki wykorzystać po rolce na drzwi co spowoduje małe ich obciążenie. Czy ktoś wygłuszał matami app , lub bolla i mniej więcej wie ile coś takiego waży razem przy wyłożeniu po warstwie do wewnątrz i na zewnątrz drzwi ? I generalnie co jest lepsze dekarka czy app (trwałość, tłumienie, redukcja drgań) ?
 
 
fearless
[Usunięty]






Wysłany: Wto Lut 17, 2009 09:03   

Przepraszam, wkradł się rażący błąd.... chodziło mi o matę akustyczną a nie bitumiczną :D

http://sponge.pl/?13,mata-akustyczna-gladka-2cm

I wkradł się błąd rozmiaru - powinno być : 2/1,2/0,02 m
 
 
strala1 




Pomógł: 5 razy
Dołączył: 05 Sty 2008
Posty: 226
Skąd: Bydgoszcz/Toruń

Rover 200

Wysłany: Sro Lut 18, 2009 22:57   

Cytat:
Na pierwszy ogień poszły drzwi. Zastosowałem ogólnodostępną i tanią taśmę bitumiczną ( flashing tape ), stosowana do uszczelniania/wygłuszania/usztywniania dachów :)



może ktoś podaj link do takiej taśmy? jestem bardzo zainteresowany
 
 
 
Botanix 




Pomógł: 35 razy
Dołączył: 20 Gru 2008
Posty: 775
Skąd: Głogów / Leeds w UK



Wysłany: Czw Lut 19, 2009 01:40   

Wpisz w google "taśma bitumiczna", pojawi się kilka wyników ze sklepami w których można kupić. Konkretnego sklepu nie doradzę bo w Polsce nie kupywałem. Z tego co wiedzę w PL jest trochę droższa.
 
 
 
michone 



Pomógł: 108 razy
Dołączył: 16 Paź 2007
Posty: 2045
Skąd: Legnica



Wysłany: Czw Lut 19, 2009 09:21   

szukaj w castoramie, ostatnio tasma dekarska byla bo 15zl za rolke na wyprzedarzy. 10cm szeroka 5 metrow dluga.
_________________
Sentyment do r200 silverstone pozostanie na zawsze...
 
 
escatox 




Pomógł: 1 raz
Dołączył: 12 Paź 2008
Posty: 169
Skąd: Wrocław

Rover 200

Wysłany: Czw Lut 19, 2009 21:17   

strala1 napisał/a:
może ktoś podaj link do takiej taśmy? jestem bardzo zainteresowany


Zapraszamy do Castoramy ;)
 
 
 
michone 



Pomógł: 108 razy
Dołączył: 16 Paź 2007
Posty: 2045
Skąd: Legnica



Wysłany: Czw Lut 19, 2009 21:35   

1.

2.
_________________
Sentyment do r200 silverstone pozostanie na zawsze...
 
 
tom214Si
[Usunięty]






Wysłany: Sob Lut 21, 2009 00:22   

Orientuje się ktoś, czy te maty akustyczne i im podobne chlłoną i trzymają wilgoć? :>
Np. w drzwiach, przez uszczelkę może tam nalecieć masa wody, wsiąknąć w matę, tęchnąć, kisnąć i parować (rosić szyby)... :hmm:
 
 
tetryk 



Pomógł: 27 razy
Dołączył: 28 Maj 2008
Posty: 372
Skąd: z gór



Wysłany: Sob Lut 21, 2009 06:56   

zalezy z czego są zrobione-jak są to maty typu "bitumicznego" (tłuste,czarne,ciezkie podobne do gumy) to nie powinny chłonąć ani wilgoci,ai wody,bo przeważnie sa stosowane na drzwi........ważne jest żeby przy wygłuszaniu nie zakleic otworów odpływowych z drzwi-do środka zawsze dostanie się trochę wody,ważne żeby tej wody nie zatrzymywac w środku,tylko żeby mogla swobodnie odparować lub spłynąć.........
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Wersja do drukuWersja do druku
Dodaj temat do ulubionych

Skocz do:  

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów [R75] Wygłuszenie, wyciszenie auta pod Car Audio
michal75 Car-audio, nawigacje, radia CB 2 Sob Lut 05, 2011 16:09
michal75
Brak nowych postów [R75] Maty wygłuszające, wyciszenie drzw, modernizacja audio
ciacho4 Car-audio, nawigacje, radia CB 6 Sob Maj 10, 2014 10:21
keda
Brak nowych postów Wideo rejestrator do samochodu - Mio MiVue 358 EEU
haszczyc Car-audio, nawigacje, radia CB 46 Pon Lis 18, 2013 20:18
MatiNitro
Brak nowych postów [R600 i nie tylko] Wygłuszenie samochodu - pomysł
pianka montażowa...?
Mayson Car-audio, nawigacje, radia CB 85 Nie Paź 04, 2009 12:29
SviRu
Brak nowych postów [R200] Zestaw Glosnikow do R200
zibik21 Car-audio, nawigacje, radia CB 5 Sob Lip 21, 2012 13:02
Bartek8508



Forum Klubu ROVERki.pl  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group | © klub ROVERki.pl
Hosted by NETLink